Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#101

Post by Comrad »

User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#102

Post by chuchumbamayumbe »

Better Man wrote:
Neelix wrote:
Better Man wrote: Neću, jer ako nemaš para za novije auto onda ne treba da uopće voziš. Danas svaka fukara voza automobil, dok se prije rata znalo ko može imati automobil.
koji si ti penis da odredjujes ko treba vozit?
Dosta je automobilskog otpada i krša na našim cestama i treba to sve zabranit da se voza, jer samo tako ćemo povečati sigurnost na cesti i smanjiti zagađenost. I imam apsolutno pravo da izrazim mišljenje ko treba voziti. Mislim da je došlo vrijeme da država zavede oštre mjere i da krene zatvarati i oduzimati dozvole za rad svima onom koji se bave tehničkim pregledom vozila, a koji umjesto da krševe onemoguće da izađu na cestu daju im papire da su ispravni i na taj način ugrožavaju savjesne učesnike u saobraćaju.
Da si bio u njemackoj primijetio bi da i tamo ima mnostvo starijih automobila tipa Golf 1 i 2 i ne izbacuju ih iz upotrebe. Vazno je da motor radi kako treba i da su ispushni gasovi u prihvatljivoj granici za taj tip auta.
Nigdje na svijetu ne postoji zakon koji odredjuje koliko automobil smije biti star da bi se mogao voziti.
Nemam ni ja para za novije auto.
Recimo da vozim Lamborghini Diablo iz 1990-te, star 18 godina? Da ga bacim zato sto je star? Jok ba. :)
User avatar
Better Man
Posts: 16781
Joined: 01/10/2006 20:10

#103

Post by Better Man »

studentica21 wrote:Znaci, vi kazete da neko ako ima staro auto ne treba voziti. Da ljudi imaju sredstava za najnovija auta, niko ne bi vozao ova starija. Po nekoj logici valjda :roll:
Da, ne treba da vozi. Zar neko treba da sa svojim kršom predstavlja potencijalnu opasnost po ostale učesnike u saobraćaju.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#104

Post by chuchumbamayumbe »

Better Man wrote:
studentica21 wrote:Znaci, vi kazete da neko ako ima staro auto ne treba voziti. Da ljudi imaju sredstava za najnovija auta, niko ne bi vozao ova starija. Po nekoj logici valjda :roll:
Da, ne treba da vozi. Zar neko treba da sa svojim kršom predstavlja potencijalnu opasnost po ostale učesnike u saobraćaju.
Nije svako staro auto krsh, slazes li se?
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#105

Post by Neelix »

Better Man wrote:
Neelix wrote:
Better Man wrote: Neću, jer ako nemaš para za novije auto onda ne treba da uopće voziš. Danas svaka fukara voza automobil, dok se prije rata znalo ko može imati automobil.
koji si ti penis da odredjujes ko treba vozit?
Dosta je automobilskog otpada i krša na našim cestama i treba to sve zabranit da se voza, jer samo tako ćemo povečati sigurnost na cesti i smanjiti zagađenost. I imam apsolutno pravo da izrazim mišljenje ko treba voziti. Mislim da je došlo vrijeme da država zavede oštre mjere i da krene zatvarati i oduzimati dozvole za rad svima onom koji se bave tehničkim pregledom vozila, a koji umjesto da krševe onemoguće da izađu na cestu daju im papire da su ispravni i na taj način ugrožavaju savjesne učesnike u saobraćaju.
naleti mi ispod krsha SLUCAJNO... :D
User avatar
Better Man
Posts: 16781
Joined: 01/10/2006 20:10

#106

Post by Better Man »

chuchumbamayumbe wrote:
Better Man wrote:
studentica21 wrote:Znaci, vi kazete da neko ako ima staro auto ne treba voziti. Da ljudi imaju sredstava za najnovija auta, niko ne bi vozao ova starija. Po nekoj logici valjda :roll:
Da, ne treba da vozi. Zar neko treba da sa svojim kršom predstavlja potencijalnu opasnost po ostale učesnike u saobraćaju.
Nije svako staro auto krsh, slazes li se?
Naravno da se slažem.Ali veliki dio starih vozila, a naročito modela VW su zahrđali krševi.
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#107

Post by and »

chuchumbamayumbe wrote:
Better Man wrote:
Neelix wrote: koji si ti penis da odredjujes ko treba vozit?
Dosta je automobilskog otpada i krša na našim cestama i treba to sve zabranit da se voza, jer samo tako ćemo povečati sigurnost na cesti i smanjiti zagađenost. I imam apsolutno pravo da izrazim mišljenje ko treba voziti. Mislim da je došlo vrijeme da država zavede oštre mjere i da krene zatvarati i oduzimati dozvole za rad svima onom koji se bave tehničkim pregledom vozila, a koji umjesto da krševe onemoguće da izađu na cestu daju im papire da su ispravni i na taj način ugrožavaju savjesne učesnike u saobraćaju.
Da si bio u njemackoj primijetio bi da i tamo ima mnostvo starijih automobila tipa Golf 1 i 2 i ne izbacuju ih iz upotrebe. Vazno je da motor radi kako treba i da su ispushni gasovi u prihvatljivoj granici za taj tip auta.
Nigdje na svijetu ne postoji zakon koji odredjuje koliko automobil smije biti star da bi se mogao voziti.
Nemam ni ja para za novije auto.
Recimo da vozim Lamborghini Diablo iz 1990-te, star 18 godina? Da ga bacim zato sto je star? Jok ba. :)
u njemackoj imas zone u koje mozes uci ako ti auto ispunjava euro-4 normu.
shadow
Posts: 1631
Joined: 18/12/2005 14:54
Location: Charles River

#108

Post by shadow »

imamo i mi...te neke....zone...samo se kod nas zovu drugacije...zone sumraka cini mi se
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#109

Post by ladyblue18 »

Ma jel nam ovo svanulo :-) :D
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#110

Post by _BosanaC »

Neelix wrote:
Better Man wrote:
Neelix wrote: koji si ti penis da odredjujes ko treba vozit?
Dosta je automobilskog otpada i krša na našim cestama i treba to sve zabranit da se voza, jer samo tako ćemo povečati sigurnost na cesti i smanjiti zagađenost. I imam apsolutno pravo da izrazim mišljenje ko treba voziti. Mislim da je došlo vrijeme da država zavede oštre mjere i da krene zatvarati i oduzimati dozvole za rad svima onom koji se bave tehničkim pregledom vozila, a koji umjesto da krševe onemoguće da izađu na cestu daju im papire da su ispravni i na taj način ugrožavaju savjesne učesnike u saobraćaju.
naleti mi ispod krsha SLUCAJNO... :D
Vozacima krsheva se sve desava slucajno :D Pogotovo ako je taj krsh makina zvana Golf I ili II :-) :-)
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#111

Post by Neelix »

bosanac dzaba ti trud, ja gazim samo srbe i hrvate :oops: :D :D
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#112

Post by _BosanaC »

studentica21 wrote:
Better Man wrote:
studentica21 wrote:Znaci, vi kazete da neko ako ima staro auto ne treba voziti. Da ljudi imaju sredstava za najnovija auta, niko ne bi vozao ova starija. Po nekoj logici valjda :roll:
Da, ne treba da vozi. Zar neko treba da sa svojim kršom predstavlja potencijalnu opasnost po ostale učesnike u saobraćaju.
Pa da ti ljudi koji voze, kako ti kazes, krseve imaju sredstava za novija auta ne bi vozili krseve. Niko ne vozi stara auta zato sto hoce, nego zato sto su njegove mogucnosti takve. Mislis li da oni ne zele Audije, Mercedese ili tako nesto?
Drzava koja ima ovakvu omladinu ne mora se brinuti za svoju buducnost :thumbup:
User avatar
homo_sapiens
Posts: 1519
Joined: 22/07/2007 14:45

#113

Post by homo_sapiens »

Tema o smogu u Sarajevu i mjerama pripravnosti, a došli do omladine, golfova 1 i 2, i td. :-)

Usput, večeras je u Sarajevu tako jaka magla, kakvu decenijama ne pamtim. Ja s III sprata s prozora ne vidim cestu pod uličnom svjetiljkom.
User avatar
anakadabra
Posts: 364
Joined: 10/06/2005 15:41
Location: Sarajevo

#114

Post by anakadabra »

homo_sapiens wrote:Tema o smogu u Sarajevu i mjerama pripravnosti, a došli do omladine, golfova 1 i 2, i td. :-)

Usput, večeras je u Sarajevu tako jaka magla, kakvu decenijama ne pamtim. Ja s III sprata s prozora ne vidim cestu pod uličnom svjetiljkom.
Ma ne vidiš prst pred okom :shock:
User avatar
homo_sapiens
Posts: 1519
Joined: 22/07/2007 14:45

#115

Post by homo_sapiens »

anakadabra wrote:
homo_sapiens wrote:Tema o smogu u Sarajevu i mjerama pripravnosti, a došli do omladine, golfova 1 i 2, i td. :-)

Usput, večeras je u Sarajevu tako jaka magla, kakvu decenijama ne pamtim. Ja s III sprata s prozora ne vidim cestu pod uličnom svjetiljkom.
Ma ne vidiš prst pred okom :shock:
To vidim :)
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#116

Post by ladyblue18 »

Kod mene nema magle veceras nikako :?
User avatar
van Basten
Posts: 7547
Joined: 21/09/2006 02:59

#117

Post by van Basten »

eto ima stranica i stranica kako se najviše priča da su automobili glavni zagađivači zraka...a ja jučer u jednim dnevnim novinama (nemam pojma kojim tačno, avaz ili 0oslobođenje svakako) vidim grafikon zagađenosti zraka u Sarajevu sa CO2 i SO u periodu 1980-2007 ( uz pauzu iz razumljivih razloga '92 - '95 period). Iako se primjeti porast zagađenosti zadnjih godina, ona je još uvijek značajno manja nego je bila krajem 80ih i početkom 90ih... a tada je bilo mnogo manje auta, zar ne?
Priča o učestvovanju automobila sa 70% u zagađenosti zraka je svakako napuhana, a razloge možemo pretpostavljati... meni pada na pamet povećanje tarifa pri registraciji auta kroz raznorazne takse za vode i sl, a koje se koriste samo za punjenje pojedinih džepova. Sve uz maskiranje pričom o boljem tehničkom pregledu, ekološkijim autima..., jer, eto, ova vlast brine za svoj narod (sic!)
User avatar
homo_sapiens
Posts: 1519
Joined: 22/07/2007 14:45

#118

Post by homo_sapiens »

van Basten wrote:eto ima stranica i stranica kako se najviše priča da su automobili glavni zagađivači zraka...a ja jučer u jednim dnevnim novinama (nemam pojma kojim tačno, avaz ili 0oslobođenje svakako) vidim grafikon zagađenosti zraka u Sarajevu sa CO2 i SO u periodu 1980-2007 ( uz pauzu iz razumljivih razloga '92 - '95 period). Iako se primjeti porast zagađenosti zadnjih godina, ona je još uvijek značajno manja nego je bila krajem 80ih i početkom 90ih... a tada je bilo mnogo manje auta, zar ne?
Priča o učestvovanju automobila sa 70% u zagađenosti zraka je svakako napuhana, a razloge možemo pretpostavljati... meni pada na pamet povećanje tarifa pri registraciji auta kroz raznorazne takse za vode i sl, a koje se koriste samo za punjenje pojedinih džepova. Sve uz maskiranje pričom o boljem tehničkom pregledu, ekološkijim autima..., jer, eto, ova vlast brine za svoj narod (sic!)
ma ne, tu priču su započeli novinarčići kojima je bitno bilo šta pisati, bez ikakve provjere vjerodostojnosti ili ispravnosti napisanog. i to im uvijek prolazi, jer, bitno je novinu prodati.
pa zamisli samo koliko je automobila potrebno da se nečistim ispušnim gasovima ispuni sarajevska kotlina :-)
ovih dana nad sarajevom je bila magla, izuzev večeras. slične magle imamo u svim bosanskim kotlinama, na romanijskoj visoravni gdje nema ni 5 automobila, u dolinama svih riječnih tokova, u posavini npr.
redovna pojava.
no, večeras je "na snazi" smog, onakav kakav je nad sarajevom bio prisutan prije nekoliko decenija, težak, ljepljiv, smrdljiv.
ali ni on nije nastao od prekomjerne upotrebe automobila, on nastaje više kao produkt izgaranja u industrijskim i u pećima u domaćinstvima.
Ali_G
Posts: 4642
Joined: 02/03/2002 00:00

#119

Post by Ali_G »

u gradu se nista ne vidi :D
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20512
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#120

Post by Bullet Tooth Tony »

Umjetnik a wrote:
ja mislim da direktor podzemne u nju jorku ima ferraria u garaži, a na posao ide podzemnom, čini mi se
da covjek je jedan od najbogatijih ljudi ,ima kolekciju skupocjenih automobila ,medjutim svaki dan ide sa podzemnom na posao i nazad
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#121

Post by atko »

Imam jedinstven prijedlog, mogli bi u vrijeme ove guste magle podijeliti certiifikate "rodjeni srajalija 9001" naime svi koji su u magli bi dobili certifikat a ovi sto su iznad otpadaju :lol: :lol: :lol:
Pearl
Posts: 3402
Joined: 26/01/2006 15:08
Location: www.dobro.ba

#122

Post by Pearl »

atko wrote:Imam jedinstven prijedlog, mogli bi u vrijeme ove guste magle podijeliti certiifikate "rodjeni srajalija 9001" naime svi koji su u magli bi dobili certifikat a ovi sto su iznad otpadaju :lol: :lol: :lol:
ja cula da je magla i u sloveniji...da i njima podijelimo cetrifikate... ono: sarajevo do ljubljane :D:D
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#123

Post by atko »

Pearl wrote:
atko wrote:Imam jedinstven prijedlog, mogli bi u vrijeme ove guste magle podijeliti certiifikate "rodjeni srajalija 9001" naime svi koji su u magli bi dobili certifikat a ovi sto su iznad otpadaju :lol: :lol: :lol:
ja cula da je magla i u sloveniji...da i njima podijelimo cetrifikate... ono: sarajevo do ljubljane :D:D
zaboravila si vrlo bitnu prilosku odredbu:"sarajevo do ljubljane bre" :D :D
Last edited by atko on 11/01/2008 12:56, edited 1 time in total.
Fox Mulder
Posts: 562
Joined: 24/04/2007 13:24
Location: Washington

#124

Post by Fox Mulder »

Ima li jos tog smoga?
Pearl
Posts: 3402
Joined: 26/01/2006 15:08
Location: www.dobro.ba

#125

Post by Pearl »

atko wrote:
Pearl wrote:
atko wrote:Imam jedinstven prijedlog, mogli bi u vrijeme ove guste magle podijeliti certiifikate "rodjeni srajalija 9001" naime svi koji su u magli bi dobili certifikat a ovi sto su iznad otpadaju :lol: :lol: :lol:
ja cula da je magla i u sloveniji...da i njima podijelimo cetrifikate... ono: sarajevo do ljubljane :D:D
zaboravila si vrlo bitnu prilosku odredbu:"sarajevo do ljubljane bre" :D :D
mi cemo do ljubljane... necemo do tokija :D:D (skromnost nam je vrlina bosanska) :lol:
Post Reply