Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#1276 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by holowey »

inace studij fizike je jako popularan kod nas...posebno odsjek nuklearne fizike...imamo dosta strucnjaka i mozemo da razmisljamo o izgradnji nuklearne elektrane...
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4485
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#1277 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by VladaFBiH »

Thorgerson wrote:Pa ne daju. Eno zenturace nekakve sprijecile izgradnju one hidrocentrale. Kazu priroda unistava se. Onda odu kuci naloze cumura. :D

Mi pravimo ono sto sav normalan svijet zatvara ili je davno zatvorio. Termoelektranu. Vadimo ugalj i od tog pravimo struju. Prodajemo je vani za badava da neki europejac ne bi sebe trovao, a mi ovdje udisemo ta govna. :-)

Zato kazem, nuklearka jeste mozda vece ulaganje, ali je zato povrat nevjerovatan. I nema da ovisis ni o kome. Hoce l bit takav i takav vodostaj ili nece biti, hoce li ovo, hoce li ono...

Ma mislim ja sanjam. Mislim o cemu mi pricamo, ako smo docekali koliko? 6 ili 7 kamena temeljaca za HE Vranduk. :lol: :lol: :lol:
mini hidrocentrale su zlo - mala proizvodnja a ogromna šteta u prirodi... bolje je napraviti jednu veliku (i proizvoditi kao nekoliko stotina mini) i imati štetu na jednom mjestu nego uništiti prirodu na svakom mjestu
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4485
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#1278 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by VladaFBiH »

oldtajmer wrote:smrdi i nocas vani u pm,ima li kakav ferman od ove nove vlade ili i dalje cekamo povoljan vjetar :thumbup:

Image
Nedjelja i raspust hmmm mora da je do automobila :)
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#1279 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by Thorgerson »

holowey wrote:inace studij fizike je jako popularan kod nas...posebno odsjek nuklearne fizike...imamo dosta strucnjaka i mozemo da razmisljamo o izgradnji nuklearne elektrane...
Pa nista onda grijat cemo se na ugalj, pravit od uglja struju i eto.

Pa mozemo li razmisljati malo unaprijed jbmu? Imat neku viziju. ili cemo raditi i ziviti u 60-im.
lajkujMe
Posts: 12262
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#1280 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by lajkujMe »

Bodkin wrote:
lajkujMe wrote:Vjetroelektrane i solarne elektrane su odlicne napokon su dostigle isplativost kao standardne energijske proizvodnje.
Ali imaju jednu bitnu mana koja ce se mozda rijesiti u 10 do 20 godina.
Ne mozea ih upaliti kad hoces nego kad ima vjetra i sunca.
Rjesenje je skladistenje energije za upotrebu kasnije.
A to je tek u povojima. Zbog baterija koje nisu u stanju skladiatiti dovoljno.
Ali to se mijenja s novim tehnologijama koje se istrazuju.
Australija je ustedjela i stabilizovala mrezu ljetos zato sto su ugradili tesline baterije koje uskacu u trenutku zestoke potrosnje i nestabilnosti.

Ako Fuzija ikada uspije a to cemo vidjeti za 5 godina racunajte da ce 2050god polako ali sigurno ugalj, nafta i gas izaci iz upotrebe.

Ne salim se, Fukushima je pukla zbog kombinacije zemljotresa i cunamija.
Chernobil zbog ljudske greske u dizajnu u upravljanju.
Da se razumijemo nuklearke su veoma sigurne.
Nece se nista desiti 50 godina ali dovoljno je jednom.
A to jednom i cao.
A glavni problem svih nuklearki koji je nerjesiv je otpad.
Ogroman nuklearni otpad koji ne mozea unistiti.
Moras ga skladistiti par hiljada godina i to je veliki problem u svijetu.
Ispod zemlje nije rjesenje jer ce kad tad kontenjeri procuriti i uci ce u zemljinu koru i u vodu trovanje na nivou.
Fuziju cemo vidjeti za 5 godina? Prvo je moraju napraviti ne da bude isplativa nego da napravi vise struje ngo sto potrosi da se izvrsi fuzija. Znaci nego da pravi struju da je ono ima nego da je marginalno vise napravi nego sto potrosi. Kakvih 5 godina..

Hidrocentrale trebamo napraviti jer za to imamo potencijal. Sve ostalo je supljiranje

Ne govorim ovdje o pocetku fuzije kao alternative.
Nego eksperimentalni reaktor koji se gradi u Francuskoj u saradnji s desetinama zemalja i koji kosta desetine milijardi eura.
Taj reaktor kad ga zavrse trebao bi dokazati mogucnost Fuzije kao sto si rekao da izvuce vise energije nego sto stavljas u njega.
Ako bude uspjesan prvi fuzijski reaktori ce se pojaviti 2040-50 godina. Daleko smo jos.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#1281 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by Bodkin »

lajkujMe wrote:
Bodkin wrote:
lajkujMe wrote:Vjetroelektrane i solarne elektrane su odlicne napokon su dostigle isplativost kao standardne energijske proizvodnje.
Ali imaju jednu bitnu mana koja ce se mozda rijesiti u 10 do 20 godina.
Ne mozea ih upaliti kad hoces nego kad ima vjetra i sunca.
Rjesenje je skladistenje energije za upotrebu kasnije.
A to je tek u povojima. Zbog baterija koje nisu u stanju skladiatiti dovoljno.
Ali to se mijenja s novim tehnologijama koje se istrazuju.
Australija je ustedjela i stabilizovala mrezu ljetos zato sto su ugradili tesline baterije koje uskacu u trenutku zestoke potrosnje i nestabilnosti.

Ako Fuzija ikada uspije a to cemo vidjeti za 5 godina racunajte da ce 2050god polako ali sigurno ugalj, nafta i gas izaci iz upotrebe.

Ne salim se, Fukushima je pukla zbog kombinacije zemljotresa i cunamija.
Chernobil zbog ljudske greske u dizajnu u upravljanju.
Da se razumijemo nuklearke su veoma sigurne.
Nece se nista desiti 50 godina ali dovoljno je jednom.
A to jednom i cao.
A glavni problem svih nuklearki koji je nerjesiv je otpad.
Ogroman nuklearni otpad koji ne mozea unistiti.
Moras ga skladistiti par hiljada godina i to je veliki problem u svijetu.
Ispod zemlje nije rjesenje jer ce kad tad kontenjeri procuriti i uci ce u zemljinu koru i u vodu trovanje na nivou.
Fuziju cemo vidjeti za 5 godina? Prvo je moraju napraviti ne da bude isplativa nego da napravi vise struje ngo sto potrosi da se izvrsi fuzija. Znaci nego da pravi struju da je ono ima nego da je marginalno vise napravi nego sto potrosi. Kakvih 5 godina..

Hidrocentrale trebamo napraviti jer za to imamo potencijal. Sve ostalo je supljiranje

Ne govorim ovdje o pocetku fuzije kao alternative.
Nego eksperimentalni reaktor koji se gradi u Francuskoj u saradnji s desetinama zemalja i koji kosta desetine milijardi eura.
Taj reaktor kad ga zavrse trebao bi dokazati mogucnost Fuzije kao sto si rekao da izvuce vise energije nego sto stavljas u njega.
Ako bude uspjesan prvi fuzijski reaktori ce se pojaviti 2040-50 godina. Daleko smo jos.
Znam, pricas o ITER projektu. Ako bude po planu trebao bi biti gotov 2025. Ima jos par projekata (tokamak, kinezi, MIT..) i iako neki spominju mogucnost komercijalizacije u skorije vrijeme, vecina se slaze da je barem 10-15 godina daleko. A to znaci gradnja u par zemalja sa brukom love. Nece u ostatak svijeta za 50.

Sto znaci, fokus kod nas treba biti na hidro jer toga imamo i to je isplativo i dokazano
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#1282 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by holowey »

Thorgerson wrote:
holowey wrote:inace studij fizike je jako popularan kod nas...posebno odsjek nuklearne fizike...imamo dosta strucnjaka i mozemo da razmisljamo o izgradnji nuklearne elektrane...
Pa nista onda grijat cemo se na ugalj, pravit od uglja struju i eto.

Pa mozemo li razmisljati malo unaprijed jbmu? Imat neku viziju. ili cemo raditi i ziviti u 60-im.
razmisljati unaprijed, imati viziju znaci nesto drugo... ko ce izgraditi centralu? ko ce upravljati centralom? motivisati studij, osnovati institut, imati neku osnovu na kojoj ce se roditi ideja... nije krsko izgradjeno na ho-ruk...

sada je kod nas asfaltiranje ulice nuklearna fizika...
User avatar
mk ultra
Posts: 19545
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#1283 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by mk ultra »

Kako je fino u 4 ujutro vani :mrgreen:
User avatar
mayab
Posts: 27209
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#1284 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by mayab »

Image
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20586
Joined: 12/08/2013 12:51

#1285 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by insaneinthebrain »

prodisasmo sa ovim vjetrom, ja bih potpisao da puse citavu zimu samo da se ne gusimo
User avatar
konektovan
Posts: 40677
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#1286 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by konektovan »

Ja na balkonu evo vec treci sat, ljepota... :mrgreen:
normala brate
Posts: 1322
Joined: 13/11/2018 15:25

#1287 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by normala brate »

držao prozor sinoc u 3 par sati
User avatar
Logovan
Posts: 94425
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#1288 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by Logovan »

Kakav vjetar, sve je ovo do onih hitnih mjera od vlade.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#1289 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by славянин »

Logovan wrote:Kakav vjetar, sve je ovo do onih hitnih mjera od vlade.
Kako otopli izgleda auta manje zagadjuju.
User avatar
konektovan
Posts: 40677
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#1290 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by konektovan »

Logovan wrote:Kakav vjetar, sve je ovo do onih hitnih mjera od vlade.
I onda kazu, nije to do nove vlasti u kantonu, nije kurko ... :mrgreen:
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#1291 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by славянин »

Thorgerson wrote:Pa ne daju. Eno zenturace nekakve sprijecile izgradnju one hidrocentrale. Kazu priroda unistava se. Onda odu kuci naloze cumura. :D

Mi pravimo ono sto sav normalan svijet zatvara ili je davno zatvorio. Termoelektranu. Vadimo ugalj i od tog pravimo struju. Prodajemo je vani za badava da neki europejac ne bi sebe trovao, a mi ovdje udisemo ta govna. :-)

Zato kazem, nuklearka jeste mozda vece ulaganje, ali je zato povrat nevjerovatan. I nema da ovisis ni o kome. Hoce l bit takav i takav vodostaj ili nece biti, hoce li ovo, hoce li ono...

Ma mislim ja sanjam. Mislim o cemu mi pricamo, ako smo docekali koliko? 6 ili 7 kamena temeljaca za HE Vranduk. :lol: :lol: :lol:
Zenturace sprijecili gradnju mhe jer ocito taj sto pravi nije platio lokalcima.Sve to dok istresaju smece u tu istu rijeku i loze sto stignu doduse pretezno drva sto kradu.

Sto se tice nuklearke ... mislis da bi eu dozvolila nama ovde da napravimo kako smo mahniti ? Pa nedo Bog rata eto im belaja - a o parama i strucnosti da ni ne pocinjem.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16347
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#1292 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by sime_cipol »

Ovako da puse jednom sedmično Tibra bi bez problema mogla praviti i zgrade od 50 spratova :skoljka: :run:
User avatar
thekupus
Posts: 6813
Joined: 25/06/2011 22:38

#1293 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by thekupus »

sime_cipol wrote:Ovako da puse jednom sedmično Tibra bi bez problema mogla praviti i zgrade od 50 spratova :skoljka: :run:
Čekaj prvo da vidimo hoće li im ove već izgrađene preživjeti jednu noć :lol:
normala brate
Posts: 1322
Joined: 13/11/2018 15:25

#1294 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by normala brate »

sime_cipol wrote:Ovako da puse jednom sedmično Tibra bi bez problema mogla praviti i zgrade od 50 spratova :skoljka: :run:
a ljepote u pm krha kiša ja otvoren prozor drzim :lol:

A ljepote nebo plavo kao da je kalifornia :-D
elk
Posts: 2807
Joined: 14/08/2006 12:03

#1295 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by elk »

pusi vjetre,munara ti mjera bila
User avatar
SmokingMan
Posts: 18717
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1296 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by SmokingMan »

Sinoć sam mslio odnijet će mi krov jbt....Bukvalno sam imao osjećaj da kuća vibrira od udara vjetra,sreća pa kuće su blizu jedna druge.Dovoljjno da ublaži jačinu vjetra...

https://www.klix.ba/vijesti/bih/jak-vje ... 90203002#2
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1297 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by bitanga_sa_otesa »

svi normalni u svijetu bacaju tene po dalekovodima kod nas neko limove pobacao :shock:
User avatar
mk ultra
Posts: 19545
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#1298 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by mk ultra »

Da nije nedaj boze zmaj zatvorio pa nema zagađenja :mrgreen:
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#1299 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by chengaba »

Thorgerson wrote:Pa ne daju. Eno zenturace nekakve sprijecile izgradnju one hidrocentrale. Kazu priroda unistava se. Onda odu kuci naloze cumura. :D

:-) :-) :-)
Ljudi, ne lupetajte gluposti pričajući o nečemu o čemu ne znate! Treba da se ustaneš na spomen tih "ženturača" ako iole znaš šta se dešavalo tamo i sa kakvom bagrom imaju posla. Male hidroelektrane su jedna od najgorih stvari koje možemo učiniti našoj prirodi i našim rijekama, da bi jedan koncesionar uzimao pare slijedećih 100 godina.
neki
Posts: 6703
Joined: 17/02/2005 07:57

#1300 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by neki »

chengaba wrote:
Thorgerson wrote:Pa ne daju. Eno zenturace nekakve sprijecile izgradnju one hidrocentrale. Kazu priroda unistava se. Onda odu kuci naloze cumura. :D

:-) :-) :-)
Ljudi, ne lupetajte gluposti pričajući o nečemu o čemu ne znate! Treba da se ustaneš na spomen tih "ženturača" ako iole znaš šta se dešavalo tamo i sa kakvom bagrom imaju posla. Male hidroelektrane su jedna od najgorih stvari koje možemo učiniti našoj prirodi i našim rijekama, da bi jedan koncesionar uzimao pare slijedećih 100 godina.
De malo argumentuj, šta je to najgore sto možemo učiniti našoj prirodi i našim rijekama gradnjom mhe?
Post Reply