magisterij ili master???

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
quizzy
Posts: 12
Joined: 05/09/2014 00:45

#1 magisterij ili master???

Post by quizzy »

Pozz svima.
Imam veliku dilemu - master ili magisterij??? Zavrsila sam fakultet ove godine i pocela razmisljati o daljem skolovanju...eh sad...prva dilema je bila gdje upisati postdipl. studije. Pocela sam gledati stranice raznih univerziteta i primijetila da neki imaju master, a neki magistarske studije...a koliko znam da po Bolonji (po njoj sam i zavrsila) vise ni ne postoje magisteriji? :? Cak sam isla i na stranice privatnih univerziteta i kod njih je ista situacija. Ko je sad tu pametan? Negdje sam takodjer procitala da master i mag nije ni blizu isto...master je nesto iznad osnovnih studija, a ispod mag.? Pomagajte!
User avatar
Boateng
Posts: 1406
Joined: 15/02/2011 00:10

#2 Re: magisterij ili master???

Post by Boateng »

Master je naziv magistarskog studija po Bolonji.
User avatar
Curve
Posts: 1800
Joined: 03/04/2011 01:18
Location: Waterloo, Ontario

#3 Re: magisterij ili master???

Post by Curve »

stari postdiplomski studij, odnosno magistar nauke ne postoji vise.. mislim postoje neke stare generacije al ne mozes ga upisat vise
sad ides na master studije, odnosno postdiplomski po bolonji tj. II ciklus obrazovanja, kako ce ti na diplomi pisat magistar tog i tog (naglasavas cega) onda neki fakulteti pisu magistarski studij, dok vecina master studij

uglavnom svaki ti je po bolonji, tj magistar struke
quizzy
Posts: 12
Joined: 05/09/2014 00:45

#4 Re: magisterij ili master???

Post by quizzy »

Razumijem ja sta vi govorite, ali isto tako npr. Sa univerzitet nudi magistarske studije dok Bg nudi master. Ako nema vise magistara kako onda nude to? A razlika je izmedju mastera i magistra u tituli...samo mi nije kasno kako mozes dobiti titulu magistra ako je od Bolonje vise nema. :? :? :? :?
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#5 Re: magisterij ili master???

Post by cyprus »

Meni u diplomi službeno piše da sam magistar geografije, ali sam ustvari master... Završio po Bolonji...

Kod nas je to dvoje sinonim :-D s tim što se pravi razlika između predbolonjskih i bolonjskih magistara... Prvi su magistri nauka ako se ne varam, a drugi magistri struke... Također, prvima se titula skraćeno piše mr. sc., a drugima MA...
Last edited by cyprus on 05/09/2014 10:39, edited 1 time in total.
User avatar
Curve
Posts: 1800
Joined: 03/04/2011 01:18
Location: Waterloo, Ontario

#6 Re: magisterij ili master???

Post by Curve »

quizzy wrote:Razumijem ja sta vi govorite, ali isto tako npr. Sa univerzitet nudi magistarske studije dok Bg nudi master. Ako nema vise magistara kako onda nude to?
izgleda da ne razumijes ti:

Bachelor/bakalaureat
master/magistar
quizzy wrote:A razlika je izmedju mastera i magistra u tituli...samo mi nije kasno kako mozes dobiti titulu magistra ako je od Bolonje vise nema. :? :? :? :?
imas ti magistara, al nema magistara nauke, vec magistra struke

primjer magistar nauke
mr. Djuro Djuric

magistar struke
Djuro Djuric, mag.oec.
User avatar
Ductus Holedocus
Posts: 2502
Joined: 18/07/2010 00:33
Location: mejhana,kod morića hana

#7 Re: magisterij ili master???

Post by Ductus Holedocus »

Meni nista jasno nije!
Kad postajes magistar struke ,a kad nauke ?
Fact
Posts: 767
Joined: 21/04/2014 01:18

#8 Re: magisterij ili master???

Post by Fact »

master i magistar po Bolonji su zapravo sinonimi

prvo koriste Srbi i Bošnjaci,a drugo Hrvati

odnosno njihove visokoškolske ustanove jel
User avatar
derion
Posts: 1112
Joined: 06/01/2008 17:08

#9 Re: magisterij ili master???

Post by derion »

Da, međutim u Skandinaviji ima razlike između titula magistra (cand.mag.) i mastera (MA). Master je iznad BA, ali ispod titule magistra (cand.mag).
User avatar
Truba
Posts: 81202
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#10 Re: magisterij ili master???

Post by Truba »

prije kad kažeš magistar
ustaneš

a sada kad vidim ko je nazovi magistar zapravo master... curice 1989. godište... samo ==> :lol:

magistar je za mene ćelavi čiko s naočalama koji se razumije u knjige i mašine :D a današnji magistar tojest master struke mi je nešto ko ava karabatić :D taku je zamišljam...neozbiljno

za sve je kriva bolonja i to brzinsko studiranje...
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#11 Re: magisterij ili master???

Post by filozofija »

Pitanje, ideš li ti studirati radi titule ili radi sticanja znanja i jer te interesuje to područje? Ako je radi titule - obustavi odmah.

Kod nas se vazda izmišljala topla voda i pokupavala naci neke razlike kako bi drugi bili zavidni. :mrgreen:

Primjera radi, u Austriji i Njemačkoj su na istom nivou sve titule: Master, Diplom i Magister. Iako recimo Diplom obični traje pet godina, master dodatno 1, 1,5 ili 2, a Magistar u principu 4 ili pet godina. Čak ima i Diplom (FH) koji je nekada trajao tri ili tri i pol godine -u principu je isti nivo. Britanija isto: MEng, MSC, MBA, MPill, MRes, itd. Sve isti nivo.

Samo kod nas bitan neki broj ECTS-ova ili koliko godina traje!
Elokventni
Posts: 141
Joined: 30/07/2010 00:32

#12 Re: magisterij ili master???

Post by Elokventni »

Nije kriva bolonja nego je kriva drzava koja svojom nebrigom tjera fakultete ka jedinom izvoru opstanka, a to je hiperprodukcija kadrova. Bolonja kao sistem i nije los, ali njegova primjena jeste.
User avatar
Curve
Posts: 1800
Joined: 03/04/2011 01:18
Location: Waterloo, Ontario

#13 Re: magisterij ili master???

Post by Curve »

Ductus Holedocus wrote:Meni nista jasno nije!
Kad postajes magistar struke ,a kad nauke ?
magistar nauke si bio kad stari pds zavrsis, koji vise ne postoji, magistar struke si po bolonji kad zavrsis
filozofija wrote:Kod nas se vazda izmišljala topla voda i pokupavala naci neke razlike kako bi drugi bili zavidni. :mrgreen:

Primjera radi, u Austriji i Njemačkoj su na istom nivou sve titule: Master, Diplom i Magister. Iako recimo Diplom obični traje pet godina, master dodatno 1, 1,5 ili 2, a Magistar u principu 4 ili pet godina. Čak ima i Diplom (FH) koji je nekada trajao tri ili tri i pol godine -u principu je isti nivo. Britanija isto: MEng, MSC, MBA, MPill, MRes, itd. Sve isti nivo.

Samo kod nas bitan neki broj ECTS-ova ili koliko godina traje!
pa da, svugdje vani, EU, USA.. niko te ne pita koliko godina si isao, jal 3 jal 4 ili kredita koliko imas, ono wtf ?!

pitaju te i samo ih zanima jesi li ti: bachelor degree ili master degree
User avatar
Ductus Holedocus
Posts: 2502
Joined: 18/07/2010 00:33
Location: mejhana,kod morića hana

#14 Re: magisterij ili master???

Post by Ductus Holedocus »

Sta si nakon sto zavrsis 4 godine fakulteta i upises postdiplomski u trajanju od godinu dana?
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#15 Re: magisterij ili master???

Post by cyprus »

Ductus Holedocus wrote:Sta si nakon sto zavrsis 4 godine fakulteta i upises postdiplomski u trajanju od godinu dana?
Prvo bakalaureat, pa master (magistar struke) - ako je po Bolonji...
User avatar
Curve
Posts: 1800
Joined: 03/04/2011 01:18
Location: Waterloo, Ontario

#16 Re: magisterij ili master???

Post by Curve »

Ductus Holedocus wrote:Sta si nakon sto zavrsis 4 godine fakulteta i upises postdiplomski u trajanju od godinu dana?
magistar struke

napisao sam ti fino, nebitno jesi zavrsila 4 god dodiplomski, zadnja generacija starog pds-a je bilo negdje 2008. (nisam 100% siguran) i oni kad zavrse su magistri nauke znaci samo MR. ispred imena

svi sad koji upisuju pds, upisuju master/magisterij po bolonji i dobijaju titilu magistra struke: ime prezime, mr. naglasis cega

poenta mastera je u tim kreditima, da bi bio magistar struke moras imat 300 kredita, zato stari plan (4godisnji studij ima 240 kredita) i ide samo jednu godinu (60kredita) da bi postao master/magistar struke
bolonjac/bechelor nako zavrsetka ima 180 kredita i ide 2 godine jos (120 kredita) da bi imao na kraju 300 i postao master/magistar struke
didgeridoo
Posts: 1738
Joined: 26/06/2006 13:50
Location: ...za dobro ili lose

#17 Re: magisterij ili master???

Post by didgeridoo »

Zadnja generacija postdipl po starom sistemu na etf-u je bila 2011. i mislim da je to zadnja generacija postdipl po starom sistemu na unsa uopste
User avatar
Curve
Posts: 1800
Joined: 03/04/2011 01:18
Location: Waterloo, Ontario

#18 Re: magisterij ili master???

Post by Curve »

didgeridoo wrote:Zadnja generacija postdipl po starom sistemu na etf-u je bila 2011. i mislim da je to zadnja generacija postdipl po starom sistemu na unsa uopste
ne EFSA je oko 2008. zadnja gen starog pds-a bila
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#19 Re: magisterij ili master???

Post by Ramzess Veliki »

Curve wrote:stari postdiplomski studij, odnosno magistar nauke ne postoji vise.. mislim postoje neke stare generacije al ne mozes ga upisat vise
sad ides na master studije, odnosno postdiplomski po bolonji tj. II ciklus obrazovanja, kako ce ti na diplomi pisat magistar tog i tog (naglasavas cega) onda neki fakulteti pisu magistarski studij, dok vecina master studij

uglavnom svaki ti je po bolonji, tj magistar struke
Postoji i po Bolonji dobivaš zvanje master of science.
Znači imaš master, master of science i doctor of science.
Nestea31
Posts: 58
Joined: 21/01/2012 10:57

#20 Re: magisterij ili master???

Post by Nestea31 »

Curve wrote:
Ductus Holedocus wrote:Sta si nakon sto zavrsis 4 godine fakulteta i upises postdiplomski u trajanju od godinu dana?
magistar struke

napisao sam ti fino, nebitno jesi zavrsila 4 god dodiplomski, zadnja generacija starog pds-a je bilo negdje 2008. (nisam 100% siguran) i oni kad zavrse su magistri nauke znaci samo MR. ispred imena

svi sad koji upisuju pds, upisuju master/magisterij po bolonji i dobijaju titilu magistra struke: ime prezime, mr. naglasis cega

poenta mastera je u tim kreditima, da bi bio magistar struke moras imat 300 kredita, zato stari plan (4godisnji studij ima 240 kredita) i ide samo jednu godinu (60kredita) da bi postao master/magistar struke
bolonjac/bechelor nako zavrsetka ima 180 kredita i ide 2 godine jos (120 kredita) da bi imao na kraju 300 i postao master/magistar struke
A po tome osnovu, šta kad završiš 4 (po starom) i onda + 2 (po Bolonji) ?
User avatar
dinooh
Posts: 5303
Joined: 16/09/2011 17:10
Location: XXX

#21 Re: magisterij ili master???

Post by dinooh »

Nestea31 wrote:
Curve wrote:
Ductus Holedocus wrote:Sta si nakon sto zavrsis 4 godine fakulteta i upises postdiplomski u trajanju od godinu dana?
magistar struke

napisao sam ti fino, nebitno jesi zavrsila 4 god dodiplomski, zadnja generacija starog pds-a je bilo negdje 2008. (nisam 100% siguran) i oni kad zavrse su magistri nauke znaci samo MR. ispred imena

svi sad koji upisuju pds, upisuju master/magisterij po bolonji i dobijaju titilu magistra struke: ime prezime, mr. naglasis cega

poenta mastera je u tim kreditima, da bi bio magistar struke moras imat 300 kredita, zato stari plan (4godisnji studij ima 240 kredita) i ide samo jednu godinu (60kredita) da bi postao master/magistar struke
bolonjac/bechelor nako zavrsetka ima 180 kredita i ide 2 godine jos (120 kredita) da bi imao na kraju 300 i postao master/magistar struke
A po tome osnovu, šta kad završiš 4 (po starom) i onda + 2 (po Bolonji) ?
Ako zavrsis prve 4 po starom, onda si diplomirani toga i toga. A po bolonji ako nastavis, ides godinu dana i budes master struke.
Nestea31
Posts: 58
Joined: 21/01/2012 10:57

#22 Re: magisterij ili master???

Post by Nestea31 »

Ali ja govorim o 4+2, a ne o 4+1 !
Na temi o FPN-u sam iznijela podatak da mi nisu prošle godine htjeli dozvoliti da upišem 4+2 (master) s obzirom da eto kao moram upisati 4+1 (jer sam završila prvi ciklus po starom sistemu), i na njihov račun iskeširati 5000 KM, a ovako ću dati 1800 za obje godine. I nakon što lijepo ih "uvedoh" u pravila studiranja mastera po Bolonji, teška srca su mi dozvolili. Ali nisam sigurna kakvu ću titulu nakon toga imati M-struke ili M-nauke.
User avatar
Curve
Posts: 1800
Joined: 03/04/2011 01:18
Location: Waterloo, Ontario

#23 Re: magisterij ili master???

Post by Curve »

Nestea31 wrote:Ali ja govorim o 4+2, a ne o 4+1 !
Na temi o FPN-u sam iznijela podatak da mi nisu prošle godine htjeli dozvoliti da upišem 4+2 (master) s obzirom da eto kao moram upisati 4+1 (jer sam završila prvi ciklus po starom sistemu), i na njihov račun iskeširati 5000 KM, a ovako ću dati 1800 za obje godine. I nakon što lijepo ih "uvedoh" u pravila studiranja mastera po Bolonji, teška srca su mi dozvolili. Ali nisam sigurna kakvu ću titulu nakon toga imati M-struke ili M-nauke.
Sto se tice toga na EFSA, imas mastere od +1 (za stari plan) i od +2 za bolonjce, sad zavisno koji smjer hoces, kokretan primjer master aktuarstva, on je po planu 2 godine trajanje, nebitno koji si plan zavrsila ko dodiplomski, moras ici 2 godine, a oni (studentska, protokol, face koje se pitaju) opravdaju to ko ako si zavrsila stari plan (imas 240 kredita) ako hoces master aktuarstva MORAS ici 2 godine (znaci +120 kredita) tako da po zavesetku ces imat 360 kredita (tih 60 VISKA kredita priznat ce ti se u vidu ispita ako nastavis doktorski studij)
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#24 Re: magisterij ili master???

Post by Pooll »

Neki dan sam bio u društvu raje sa ETF-a... oni kazu da im priznaju nekih 270 ECTS??? A nemaju, valjda, ovdje neki master da bi dobili tih 30 poena koji im fale, pa idu u Zagreb...

Na FF je to jasno, ako si po starom sistemu završio, 4 godine (titula iza imena: prof.) ideš na master 1 godinu, nakon toga si magistar struke + usmjerenje - nastavni, naučni, književni, prevodilački, itd... Znači priznaju ti 240 ECTS i ideš jednu godinu za tih 60 ECTS... Ukoliko nastavljaš u svojoj struci... Ukoliko mijenjaš područje, npr završio si filozofiju i sociologiju, možeš na master na književnosti ali u tom slučaju bez obzira što si završio 4 godine, moraš ići 2 godine mastera...
quizzy
Posts: 12
Joined: 05/09/2014 00:45

#25 Re: magisterij ili master???

Post by quizzy »

Sarajevo je zaista preskupo sto se tice mastera...cijene su im vrh u svakom slucaju...dok su na drugim univerzitetima pristupacnije, najvise do 3000KM. Kakav vam je sud o Palama...sto se tice njihovih fakulteta?
Post Reply