Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
magyar
Posts: 47
Joined: 18/12/2013 17:02

#126 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by magyar »

Evo raja da vam se javim nakon duzeg vremena...

Evo link sajta na kojem je sve objasnjeno kako doci do madjarskog drzavljanstva.., znaci za sve bosance koji imaju pretke rodjene na teritoriji bivse Ugarske...

http://madjarsko-drzavljanstvo.iz.rs/

Ko god moze neka to iskoristi, divan je osjecaj imati madjarski pasos :-)
User avatar
macmoodan
Posts: 346
Joined: 14/09/2013 14:27

#127 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by macmoodan »

Ne mogu naci u Sarajevu skolu ili kurs Madjarskog jezika, zna li neko gdje bi moglo biti? Prababa mi je bila Madjarica (sa podrucja danasnje Madjarske), pa mi ne bi bilo mrsko pokrenuti pitanje povratka u domovinu :D
polarbear123
Posts: 7
Joined: 05/02/2020 19:39

#128 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by polarbear123 »

Da li je neko u skorije vrijeme aplicirao u Sarajevu? Kakvi su kriterijumi? Da li je poostreno?
Pavkovic
Posts: 1
Joined: 06/04/2021 16:22

#129 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by Pavkovic »

Pozdrav, zanima me kako je moguce dobiti Madjarsko drzavljanstvo, ako sam iz BiH, da li je moguce dobiti zenidbom sa osobom koja je rodjena u Madjarskoj i zivi tamo od rodjenja? LP i sta mi treba jos ?
Mariella
Posts: 3124
Joined: 29/01/2008 20:41

#130 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by Mariella »

Pavkovic wrote: 06/04/2021 16:25 Pozdrav, zanima me kako je moguce dobiti Madjarsko drzavljanstvo, ako sam iz BiH, da li je moguce dobiti zenidbom sa osobom koja je rodjena u Madjarskoj i zivi tamo od rodjenja? LP i sta mi treba jos ?
"Ukoliko aplicirate na osnovu supruznika, to mozete posle 5 godina braka ukoliko imate bar jedno zajednicko dete ili posle 10 godina braka ukoliko nemate zajednicke dece."
Jabih
Posts: 2
Joined: 16/05/2021 14:23

#131 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by Jabih »

Pozdrav Magyar,potrebna mi je pomoć , informacije oko madjarskog državljanstva. Negde sam procitao da svi iz bih ako su rodjeni pre 1921 imaju pravo na madj državljanstvo. Pradeda mi je rodjen 1907 u Brčkom..tada je bila Austrougarska.. da li ja imam pravo na madjarko državljanstvo. Molim ako mozes pomozi. Sve sta je potrebno
Pozdrav
Jabih
Posts: 2
Joined: 16/05/2021 14:23

#132 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by Jabih »

magyar wrote: 21/11/2016 19:49 Evo raja da vam se javim nakon duzeg vremena...

Evo link sajta na kojem je sve objasnjeno kako doci do madjarskog drzavljanstva.., znaci za sve bosance koji imaju pretke rodjene na teritoriji bivse Ugarske...

http://madjarsko-drzavljanstvo.iz.rs/

Ko god moze neka to iskoristi, divan je osjecaj imati madjarski pasos :-)
Pozdrav ,potrebna mi je pomoć , informacije oko madjarskog državljanstva. Negde sam procitao da svi iz bih ako su rodjeni pre 1921 imaju pravo na madj državljanstvo. Pradeda mi je rodjen 1907 u Brčkom..tada je bila Austrougarska.. da li ja imam pravo na madjarko državljanstvo. Molim ako mozes pomozi. Sve sta je potrebno
Pozdrav
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#133 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by TRANCE »

Jabih wrote: 16/05/2021 14:37 Pozdrav Magyar,potrebna mi je pomoć , informacije oko madjarskog državljanstva. Negde sam procitao da svi iz bih ako su rodjeni pre 1921 imaju pravo na madj državljanstvo. Pradeda mi je rodjen 1907 u Brčkom..tada je bila Austrougarska.. da li ja imam pravo na madjarko državljanstvo. Molim ako mozes pomozi. Sve sta je potrebno
Pozdrav
Ne bih rekao, jer se to odnosi samo na one koji su rođeni na području tadašnje kraljevine Mađarske, koja je s Austrijom činila tu Austro-Ugarsku. A Mađarsku je tada činila Vojvodina, Slavonija, Lika, ali ne i BiH, evo mape:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... unties.svg
Također morao bi dobro naučiti mađarski jezik, a čak i ako ga naučiš i dobiješ državljanstvo, ljudima su znali oduzimati državljanstvo kad dođu nakon 10 godina da izvade novi pasoš i ne znaju mađarski jezik koji su u međuvremenu zaboravili.
Zato ti je sigurnija varijanta uči švabski i ganjaj radnu dozvolu kao i svaki normalan balkanski insan ili ženi kakvu Hrvaticu s putovnicom.
Post Reply