Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
magyar
Posts: 47
Joined: 18/12/2013 17:02

#1 Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by magyar »

Ne znam da li znate ali svima kojima su pretci rodjeni na teritoriji Kraljevine Madjarske (ukljucujuci i Hrvatsku do Like) do 1920 godine imaju pravo na Madjarsko Drzavljanstvo...

BITNO JE DA SU VAM PRECI RODJENI NA TERITORIJI VELIKE MADJARSKE TJ. SADASNJE HRVATSKE ILI VOJVODINE SA MAJCINE ILI OCEVE STRANE NIJE BITNO, I NIJE BITNO KOJE STE NACIONALNOSTI NITI KOJE VAM JE PREDAK BIO NACIONALNOSTI, AKO OVO ISPUNJAVATE IMATE PRAVO NA MADJARSKO DRZAVLJANSTVO !

Mogućnost za podnošenje zahteva za dobijanje mađarskog državljanstva ne zavisi od nacionalne pripadnosti. Svi oni kojima su preci bili državljani Mađarske mogu tražiti državljanstvo bez obzira na to da li su Srbi, Hrvati, Bunjevci, Bošnjaci ili pripadnici neke druge zajednice. Bitno je da mogu dokazati svoje poreklo. Takođe, moraju govoriti mađarski jezik.

Prema zakonu Republike Mađarske, koji se stupio na snagu 1.januara 2011. godine, sva zainteresovana lica, dakle i naši građani, koji mogu dokazati mađarsko poreklo (putem krštenica ili umrlica), mogu aplicirati za dobijanje dvojnog - mađarskog državljanstva, a samim tim i mađarskog (EU) pasoša!

Zakon o državljanstvu ne pravi razliku po nacionalnoj osnovi. Bitno je da podnosilac zahteva zadovoljava uslove propisane zakonom: potrebno je dokazati da je on ili njegov predak bio mađarski državljanin; zatim poznavanje mađarskog jezika; dokaz da prema mađarskom zakonu lice nije kažnjavano, odnosno da se protiv njega ne vodi krivični postupak; naturalizacija ne sme da predstavlja opasnost za javnu i nacionalnu bezbednost Mađarske. Ako lice srpske ili neke druge nacionalnosti zadovoljava navedene uslove, može da stekne mađarsko državljanstvo - kaže za „Novosti“ Mikloš Ritec, generalni konzul. http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/dr ... bog-pasosa

Evo karta Kraljevine Madjarske i ovdje mozete provjeriti da li imate pravo da aplicirate za madjarsko drzavljanstvo...

http://www.centarzaedukaciju.com/austri ... tacija.php

Evo jos nekih linkova

http://cazimsalihi.blogspot.com/2012/10 ... nstvo.html
Last edited by magyar on 18/12/2013 17:43, edited 2 times in total.
User avatar
magyar
Posts: 47
Joined: 18/12/2013 17:02

#2 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by magyar »

Preci ne moraju biti Madjari nego samo da su rodjeni na teritoriji Kraljevine Madjarske prije 1920 godine, preci mogu biti Bosnjaci, Srbi, Hrvati, ili bilo koje druge nacije...

POTREBNO JE SKUPITI PAPIRE, RODNI LIST ILI UMRLICE OD BABE ILI DJEDA ILI PRABABE I PRADJEDA KOJI JE RODJEN NA TERITORIJI MADJARSKE, RODNI LIST OD MAJKE ILI OCA I RODNI LIST OD VAS I VASE DJECE I NAUCITI MADJARSKI JEZIK NA TURISTICKOM NIVOU, MOZE SE NAUCITI ZA PAR MJESECI I SVE PREDATE, CEKATE 6 MJESECI DO DOBIJANJA DRZAVLJANSTVA...

Evo karta Kraljevine Madjarske http://forum.net.hr/cfs-filesystemfile. ... s-hist.gif
Last edited by magyar on 18/12/2013 17:57, edited 1 time in total.
User avatar
magyar
Posts: 47
Joined: 18/12/2013 17:02

#3 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by magyar »

Evo jos jedna karta... http://www.gradsubotica.co.rs/wp-conten ... alysag.png

Evo ovdje se malo bolje vidi Hrvatska dok je bila Kraljevina Madjarska http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... es.svg.png
User avatar
magyar
Posts: 47
Joined: 18/12/2013 17:02

#4 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by magyar »

Naime, zakon koji je počeo da se primenjuje od 2011. godine desničarska vlada Vitkora Orbana toliko je liberalizovala da su uslovi za prijem u mađarsko državljanstvo svedeni na minimum. Nije potrebno da ste mađarske nacionalnosti, ili da vam je to baba po maminoj strani, dovoljno je da je neko od predaka po direktnoj liniji rođen u određeno vreme na teritoriji mađarskog dela Austrougarskog carstva. To dokazujete njegovom (njenom) krštenicom ili umrlicom.

http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbij ... aju-Madari
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#5 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by zlata »

Vidis ti kako je to fino, sto veliko-madjarski nacionalisti
ipak uvazavaju narod koji zivi na prostorima
na koje oni imaju povjesne pretenzije.

Za razliku od VelikoSrba i nekih VelikoHrvata,
koji su navikli a priori, trijebit narod
u sukobima za teritorije.

Izgleda da se i nacio-desnicari
moderniziraju....

Valjda vec skuzili ljudi
da od klaonica nejjja fajde
samo belaja...
User avatar
magyar
Posts: 47
Joined: 18/12/2013 17:02

#6 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by magyar »

zlata wrote:Vidis ti kako je to fino, sto veliko-madjarski nacionalisti
ipak uvazavaju narod koji zivi na prostorima
na koje oni imaju povjesne pretenzije.

Za razliku od VelikoSrba i nekih VelikoHrvata,
koji su navikli a priori, trijebit narod
u sukobima za teritorije.

Izgleda da se i nacio-desnicari
moderniziraju....

Valjda vec skuzili ljudi
da od klaonica nejjja fajde
samo belaja...
Temu sam otvorio da pomognem drugima iz cijele BIH bez obzira na nacionalnost koji imaju mogucnost da dobiju Madjarsko drzavljanstvo, nemojmo molim vas o nacionalizmu...

Ja sam Srbin a ovo sam napisao jer sam i sam predao zahtjev za Madjarsko drzavljanstvo. Htio bih da pomognem ljudima iz cijele BiH koji imaju pretke a zele da odu u neku Evropsku zemlju da rade i zive na sto imaju pravo sa Madjarskim pasosem.
Sa Madjarskim pasosem imate pravo zivjeti i raditi i biti koliko god hocete u bilo kojoj zemlji u EU, bez ikakve boravisno-radne dozvole, velika prednost za sve bez obzira na nacionalnost.
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#7 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by zlata »

magyar wrote:
zlata wrote:Vidis ti kako je to fino, sto veliko-madjarski nacionalisti
ipak uvazavaju narod koji zivi na prostorima
na koje oni imaju povjesne pretenzije.

Za razliku od VelikoSrba i nekih VelikoHrvata,
koji su navikli a priori, trijebit narod
u sukobima za teritorije.

Izgleda da se i nacio-desnicari
moderniziraju....

Valjda vec skuzili ljudi
da od klaonica nejjja fajde
samo belaja...
Temu sam otvorio da pomognem drugima iz cijele BIH bez obzira na nacionalnost koji imaju mogucnost da dobiju Madjarsko drzavljanstvo, nemojmo molim vas o nacionalizmu...

Ja sam Srbin a ovo sam napisao jer sam i sam predao zahtjev za Madjarsko drzavljanstvo. Htio bih da pomognem ljudima iz cijele BiH koji imaju pretke a zele da odu u neku Evropsku zemlju da rade i zive na sto imaju pravo sa Madjarskim pasosem.
Sa Madjarskim pasosem imate pravo zivjeti i raditi i biti koliko god hocete u bilo kojoj zemlji u EU, bez ikakve boravisno-radne dozvole, velika prednost za sve bez obzira na nacionalnost.
Meni je jasno zasto si ti otvorio temu,
i u ime svih nas kojim se na takav nacin omogucava pravo na ulazak i rad u EU,
tebi hvala. :kiss:

Medjutim, nisam mogla propustiti vazan detalj,
tj. koliko se Madjari po nekim pitanjima razlikuju od komsija.
Cak i nacionalisti, i desnica. :twisted:

A to mi Madjarsku cini jos privlacnijom. :mrgreen:
User avatar
magyar
Posts: 47
Joined: 18/12/2013 17:02

#8 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by magyar »

Da, i meni se Madjarska jako svidja :) Ove godine su dozvolili i supruznicima da dobiju drzavljanstvo, uslov 5 godina braka i jedno dijete.
A interesantno je i kad neko dobije madjarsko drzavljanstvo i kad se vjenca sa nekim oboje mogu zivjeti i radoti u bilo kojoj drzavi u evropi...
glockov kolac
Posts: 1414
Joined: 30/04/2011 15:53

#9 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by glockov kolac »

Čekaj malo... jesam li ovo dobro razumio... ako su mi nana i dedo rođeni u Bileći 1914, ima pravo da apliciram za Mađarski pasoš?!

Too good to be true?
User avatar
magyar
Posts: 47
Joined: 18/12/2013 17:02

#10 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by magyar »

Nazalost, samo dio Madjarske kad je bila Austrougarska, Bosna je tada bila u sastavu Austrougarske ali nije pripadala ni Austriji ni Madjarskoj, bila je zajednicka. Hrvatska je pripadala Madjarskoj zavrsno sa Likom, vec Dalmacija je pripadala Austriji. Znaci samo kome su preci rodjeni na teritoriji Hrvatske ili Vojvodine do 1920 god.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#11 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by Truba »

corpus separatum
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#12 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by graue_maus »

magyar wrote:Nazalost, samo dio Madjarske kad je bila Austrougarska, Bosna je tada bila u sastavu Austrougarske ali nije pripadala ni Austriji ni Madjarskoj, bila je zajednicka. Hrvatska je pripadala Madjarskoj zavrsno sa Likom, vec Dalmacija je pripadala Austriji. Znaci samo kome su preci rodjeni na teritoriji Hrvatske ili Vojvodine do 1920 god.
malo ce kandidata biti u bosni ...u hr i vojvodini ce se naci vise ......
User avatar
magyar
Posts: 47
Joined: 18/12/2013 17:02

#13 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by magyar »

Moja prababa je Srpkinja koja je rodjena 1902 godine u Gospicu, Lika, koja je tada pripadala Madjarskoj. Svi ostali moji su rodjeni u Bosni, samo prabaka u Gospicu, naucio sam madjarski jezik i predao zahtjev za drzavljanstvo prije 2 mjeseca u Madjarskoj, jos nekih 4 mjeseca do polaganja zakletve i to je to. Znaci ja nisam Madjar niti mi je prabaka Madjarica, a opet imam pravo na Madjarsko drzavljanstvo, zahvaljujuci rodjenju prabake i Gospicu....
User avatar
magyar
Posts: 47
Joined: 18/12/2013 17:02

#14 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by magyar »

graue_maus wrote:
magyar wrote:Nazalost, samo dio Madjarske kad je bila Austrougarska, Bosna je tada bila u sastavu Austrougarske ali nije pripadala ni Austriji ni Madjarskoj, bila je zajednicka. Hrvatska je pripadala Madjarskoj zavrsno sa Likom, vec Dalmacija je pripadala Austriji. Znaci samo kome su preci rodjeni na teritoriji Hrvatske ili Vojvodine do 1920 god.
malo ce kandidata biti u bosni ...u hr i vojvodini ce se naci vise ......
U pravi ste, ali ima nas i u Bosni, znam porodicu Bosnjaka iz Sarajeva, svi su dobili Madjarsko drzavljanstvo, sad se vec spremaju za Njemacku....
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#15 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by Zviz »

Bacas pjesak u oci ljudima nije to bas tako kako ti ovdje pises ;-) Ali eto.

Kao prvo treba 5 godina ziviti u Madzarskoj (DANASNJOJ!!!!!!!!)

Kao drugo poznavati JEZIK!!!!!!!!!!!!


Kao trece poloziti sve tecaje u jezicnoj skoli ako vec nemas njihovu diplomu da si se skolovao na madjarskom!!!!!!!!!!!!!


Kao cetvro moras moci dokazato da su vase starudije iz porodice bili MADRZARI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Kako ces biti drzavljan drzave koja trazi kad ti daje drzavljanstvo da polozis zakletvu a neznas ni beknut!


Ovdje bi se neko hbo za fening samo da nije vise u BiH, a kad izadje iz nje ce biti veci Bosanac nego ikad prije :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#16 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by muminovic »

Upravo kako zviz kaze

I naravno polaganje jezika i opsteg znanja o Madjarskoj
User avatar
magyar
Posts: 47
Joined: 18/12/2013 17:02

#17 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by magyar »

Zviz wrote:Bacas pjesak u oci ljudima nije to bas tako kako ti ovdje pises ;-) Ali eto.

Kao prvo treba 5 godina ziviti u Madzarskoj (DANASNJOJ!!!!!!!!)

Kao drugo poznavati JEZIK!!!!!!!!!!!!


Kao trece poloziti sve tecaje u jezicnoj skoli ako vec nemas njihovu diplomu da si se skolovao na madjarskom!!!!!!!!!!!!!


Kao cetvro moras moci dokazato da su vase starudije iz porodice bili MADRZARI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kako ces biti drzavljan drzave koja trazi kad ti daje drzavljanstvo da polozis zakletvu a neznas ni beknut!

Ovdje bi se neko hbo za fening samo da nije vise u BiH, a kad izadje iz nje ce biti veci Bosanac nego ikad prije :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ne, ne moras zivjeti u Madjarskoj ni jedan dan !!! Potrebno je samo da imas pretke koji su bili rodjeni na teritoriji bivse Kraljevine Madjarske prije 1920 godine...

Ove godine je donesen zakon za supruznike koji su u braku da mogu da dobiju drzavljanstvo NE MORAJU DA ZIVE U MADJARSKOJ 5 GODINA, nego samo da su u braku 5 godina i da imaju zajednicko dijete... http://www.021.rs/Info/Srbija/Pojednost ... icima.html

Evo spiska koliko je ljudi dobilo drzavljanstvo od 2011 godine i iz kojih sve drzava ... http://www.allampolgarsag.gov.hu/index. ... &Itemid=50

Sto se tice zakletve, gradonacelnik prica a ko polaze samo ponavlja za gradonacelnikom, inace svi nauce zakletve napamet pa sa tim nemaju problema...

Ne bacam nikom pjesak u oci, samo sam htio pomoci onima koji imaju pravo na Madjarsko drzavljanstvo a nisu o tome informisani...

Naime, zakon koji je počeo da se primenjuje od 2011. godine desničarska vlada Vitkora Orbana toliko je liberalizovala da su uslovi za prijem u mađarsko državljanstvo svedeni na minimum. Nije potrebno da ste mađarske nacionalnosti, ili da vam je to baba po maminoj strani, dovoljno je da je neko od predaka po direktnoj liniji rođen u određeno vreme na teritoriji mađarskog dela Austrougarskog carstva. To dokazujete njegovom (njenom) krštenicom ili umrlicom. http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbij ... aju-Madari
User avatar
magyar
Posts: 47
Joined: 18/12/2013 17:02

#18 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by magyar »

Ovo povrat drzavljanstva, preci koji su rodjeni na teritoriji nekadasnje Kraljevine madjarske po rodjenju su bili Madjarski drzavljani, mi kao njihovi potomci imamo pravo na to drzavljanstvo jer su nam preci bili Madjarski drzavljani, znaci drzavljanstvo po porijeklu a ne drzavljanstvo jer si zivio 5 godina u Madjarskoj...

U praksi, prema ranijim izjavama, ukoliko podnosilac molbe dokaže mađarsko državljanstvo svojih predaka, na prihvatljivom nivou govori mađarski jezik, odnosno može napisati zahtev, svoju autobiografiju i odgovoriti na nekoliko pitanja, i ukoliko ne postoji rizik javne i nacionalne bezbednosti, dobiće mađarsko državljanstvo. http://www.subotica.com/vesti/i-supruzn ... 14411.html
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#19 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by muminovic »

Dobro, onih 0.1% ljudi iz BiH koji su imali pretke u Madjarskoj prije 1920 g, moze i iskoristiti ovo pravo.

Nakon STO NAUCE MADJARSKI JEZIK.

"Vratili su me sa razgovora jer, po njihovom mišljenju, ne govorim dovoljno dobro jezik. Bili su prilično drski,
iako je sasvim realno očekivati da ljudi iz mešovitih brakova, kao i druga ili treća generacija mađarskog porekla, mnogo slabije govori jezik. Oni koji ga uče ne mogu imati fond reči kao neko kome je to maternji - kaže Beograđanin Petar Matić, kome je baba po majci Mađarica.

On se pita da li bi, uz tako rigorozne provere, potomci Franca Lista, koji se izjašnjavao kao Mađar, a nije govorio jezik, ili Sečenji Ištvana,
User avatar
magyar
Posts: 47
Joined: 18/12/2013 17:02

#20 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by magyar »

Madjarski drzavljanin se u Njemackoj tretira kao da je Njemac, u Norveskoj kao da je Norvezanin, u Svedskoj kao da je Svedjanin imas ista prava kao i oni u svojoj drzavi, da boravis, radis, zivis i uzivas sva prava koja imaju i drzavljani te drzave u kojoj budes htio biti...
E sad neko ko ima pretke koji su rodjeni na teritoriji Kraljevine Madjarske ima uslov samo da nauci Madjarski jezik na TURISTICKOM NIVOU, znaci neka konverzija bez gramatike, ako je to tesko da bi dobio Madjarsko drzavljanstvo i da ti sva vrata Evrope budu otvorena, ne samo tebi nego i tvojoj porodici onda nista...
Ako imas pretke jedini uslov je znanje Madjarskog jezika, ne gramaticki nego natucanje, kao sto sam i ja naucio za par mjeseci i predao zahtjev, i imas otvoren put za bolju buducnost, naravno onaj ko je zeli potraziti u nekoj od zemalja Evropske Unije...

Preci mogu biti ili sa oceve ili sa majcine strane, samo da je neko rodjen na Teritoriji Hrvatske ili Vojvodine...
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#21 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by muminovic »

Znaci ako si Madjar to je nesto najbolje sto moze da se desi - svi te tretiraju kao da si njihov ?

Ja nemam pretke u Madjarskoj, a ne znam nikog ko ima od mojih prijatelja / poznanika.
Last edited by muminovic on 19/12/2013 17:18, edited 1 time in total.
User avatar
magyar
Posts: 47
Joined: 18/12/2013 17:02

#22 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by magyar »

muminovic wrote:Dobro, onih 0.1% ljudi iz BiH koji su imali pretke u Madjarskoj prije 1920 g, moze i iskoristiti ovo pravo.

Nakon STO NAUCE MADJARSKI JEZIK.

"Vratili su me sa razgovora jer, po njihovom mišljenju, ne govorim dovoljno dobro jezik. Bili su prilično drski,
iako je sasvim realno očekivati da ljudi iz mešovitih brakova, kao i druga ili treća generacija mađarskog porekla, mnogo slabije govori jezik. Oni koji ga uče ne mogu imati fond reči kao neko kome je to maternji - kaže Beograđanin Petar Matić, kome je baba po majci Mađarica.

On se pita da li bi, uz tako rigorozne provere, potomci Franca Lista, koji se izjašnjavao kao Mađar, a nije govorio jezik, ili Sečenji Ištvana,
Koji su imali pretke u Kraljevini Madjarskoj mogu da iskoriste ovo pravo, evo karta opet da vidite mozda su bas vasi preci rodjeni na toj teritoriji prije 1920 godine... http://img139.imageshack.us/img139/2224 ... 918pa6.png

Mi iz Bosne ako imamo pretke, najvise je to bilo iz Hrvatske ... http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... es.svg.png Ako vam je neko od predaka rodjen na ovoj teritoriji imate pravo na Madjarsko drzavljanstvo...
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#23 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by muminovic »

U BIH je takvih - mizeran broj...
User avatar
magyar
Posts: 47
Joined: 18/12/2013 17:02

#24 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by magyar »

muminovic wrote:Znaci ako si Madjar to je nesto najbolje sto moze da se desi - svi te tretiraju kao da si njihov ?

Ja nemam pretke u Madjarskoj, a ne znam nikog ko ima od mojih prijatelja / poznanika.


Dobro, ali ima neko ko ima pretke sa teritorije Kraljevine Madjarske a nema info da moze dobiti Madjarsko drzavljanstvo, zato sam i otvorio temu, da informisem takve ljude...

Ja kad sam cuo za ovo isto nisam znao da imam prababu koja je slucajno rodjena u Gospicu, i pitam majku a ona mi onda kaze pa moja je baba rodjena u Gospicu, eto sasvim slucajno. Odmah povadim sve papire , naucim jezik na zadovoljavajucem nivou i predam zahtjev... Svi moji ostali su rodjeni u Bosni, samo je prababa u Gospicu, tadasnjoj Kraljevini Madjarskoj...
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#25 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by muminovic »

Odlicno, zelim ti puno srece i uspjeha, ako Bog da da sve prodje u najboljem redu, obavijesti nam kad sve bude regulisano.
Post Reply