Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
magyar
Posts: 47
Joined: 18/12/2013 17:02

#26 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by magyar »

muminovic wrote:Znaci ako si Madjar to je nesto najbolje sto moze da se desi - svi te tretiraju kao da si njihov ?

Ja nemam pretke u Madjarskoj, a ne znam nikog ko ima od mojih prijatelja / poznanika.
Ne u sadasnjoj Madjarskoj nego 1920 godine kad je bila mnogo veca http://img139.imageshack.us/img139/2224 ... 918pa6.png
User avatar
magyar
Posts: 47
Joined: 18/12/2013 17:02

#27 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by magyar »

muminovic wrote:Odlicno, zelim ti puno srece i uspjeha, ako Bog da da sve prodje u najboljem redu, obavijesti nam kad sve bude regulisano.
Hocu, hvala puno :thumbup:
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#28 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by muminovic »

Puno srece ! :thumbup:
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#29 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by cyprus »

Jbt kako ovaj priča, Mađari bi vrlo lako začas mogli postat manjina u Mađarskoj :mrgreen: :-)
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#30 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by Zviz »

magyar wrote:
Zviz wrote:Bacas pjesak u oci ljudima nije to bas tako kako ti ovdje pises ;-) Ali eto.

Kao prvo treba 5 godina ziviti u Madzarskoj (DANASNJOJ!!!!!!!!)

Kao drugo poznavati JEZIK!!!!!!!!!!!!


Kao trece poloziti sve tecaje u jezicnoj skoli ako vec nemas njihovu diplomu da si se skolovao na madjarskom!!!!!!!!!!!!!


Kao cetvro moras moci dokazato da su vase starudije iz porodice bili MADRZARI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kako ces biti drzavljan drzave koja trazi kad ti daje drzavljanstvo da polozis zakletvu a neznas ni beknut!

Ovdje bi se neko hbo za fening samo da nije vise u BiH, a kad izadje iz nje ce biti veci Bosanac nego ikad prije :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ne, ne moras zivjeti u Madjarskoj ni jedan dan !!! Potrebno je samo da imas pretke koji su bili rodjeni na teritoriji bivse Kraljevine Madjarske prije 1920 godine...

Ove godine je donesen zakon za supruznike koji su u braku da mogu da dobiju drzavljanstvo NE MORAJU DA ZIVE U MADJARSKOJ 5 GODINA, nego samo da su u braku 5 godina i da imaju zajednicko dijete... http://www.021.rs/Info/Srbija/Pojednost ... icima.html

Evo spiska koliko je ljudi dobilo drzavljanstvo od 2011 godine i iz kojih sve drzava ... http://www.allampolgarsag.gov.hu/index. ... &Itemid=50

Sto se tice zakletve, gradonacelnik prica a ko polaze samo ponavlja za gradonacelnikom, inace svi nauce zakletve napamet pa sa tim nemaju problema...

Ne bacam nikom pjesak u oci, samo sam htio pomoci onima koji imaju pravo na Madjarsko drzavljanstvo a nisu o tome informisani...

Naime, zakon koji je počeo da se primenjuje od 2011. godine desničarska vlada Vitkora Orbana toliko je liberalizovala da su uslovi za prijem u mađarsko državljanstvo svedeni na minimum. Nije potrebno da ste mađarske nacionalnosti, ili da vam je to baba po maminoj strani, dovoljno je da je neko od predaka po direktnoj liniji rođen u određeno vreme na teritoriji mađarskog dela Austrougarskog carstva. To dokazujete njegovom (njenom) krštenicom ili umrlicom. http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbij ... aju-Madari
Ajd bolan tamo po Srbijanskim forumima nalazis deinformacije - eto po tvom Madjari dijele drzavljanstva za vrecu krompira. :skoljka:
User avatar
magyar
Posts: 47
Joined: 18/12/2013 17:02

#31 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by magyar »

Ma da druze, ti si u pravu. Posto vidim i osjecam da nisam dobro dosao na ovaj forum.
Molim moderatora ako moze da izbrise cijelu temu, ocito je da sam je otvorio na pogresnom forumu.

Pozdrav i odjava.
natasa7
Posts: 1
Joined: 18/02/2014 18:16

#32 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by natasa7 »

magyar wrote:Moja prababa je Srpkinja koja je rodjena 1902 godine u Gospicu, Lika, koja je tada pripadala Madjarskoj. Svi ostali moji su rodjeni u Bosni, samo prabaka u Gospicu, naucio sam madjarski jezik i predao zahtjev za drzavljanstvo prije 2 mjeseca u Madjarskoj, jos nekih 4 mjeseca do polaganja zakletve i to je to. Znaci ja nisam Madjar niti mi je prabaka Madjarica, a opet imam pravo na Madjarsko drzavljanstvo, zahvaljujuci rodjenju prabake i Gospicu....
Hej! I moja prabaka i pradeda su Srbi rođeni do 1900. u Ribniku, selu nekoliko kilometara udaljenom od Gospića u Lici. To znači da imam pravo na mađarski pasoš, zar ne?
User avatar
magyar
Posts: 47
Joined: 18/12/2013 17:02

#33 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by magyar »

natasa7 wrote:
magyar wrote:Moja prababa je Srpkinja koja je rodjena 1902 godine u Gospicu, Lika, koja je tada pripadala Madjarskoj. Svi ostali moji su rodjeni u Bosni, samo prabaka u Gospicu, naucio sam madjarski jezik i predao zahtjev za drzavljanstvo prije 2 mjeseca u Madjarskoj, jos nekih 4 mjeseca do polaganja zakletve i to je to. Znaci ja nisam Madjar niti mi je prabaka Madjarica, a opet imam pravo na Madjarsko drzavljanstvo, zahvaljujuci rodjenju prabake i Gospicu....
Hej! I moja prabaka i pradeda su Srbi rođeni do 1900. u Ribniku, selu nekoliko kilometara udaljenom od Gospića u Lici. To znači da imam pravo na mađarski pasoš, zar ne?
Prijavio sam se da odgovorim na par privatnih poruka i evo odgovorit cu i tebi natasa...

DA, imas pravo na Madjarsko drzavljanstvo. Trebas izvaditi rodni list ili imrlicu od pradede ili prabake, pa onda rodni list (ako je jos ziva) ili umrlicu od bake ili dede, pa onda rodni list od jednog roditelja i tvoj rodni list. Trebas nauciti Madjarski jezik A1 nivo otprilike i to je to... Predas i cekas drzavljanstvo.

To je ustvari povrat drzavljanstva, posto je tvoja recimo prabaka bila rodjena u tadasnjoj Velikoj Madjarskoj ona je po rodjenu bila Madjarski drzavljanin, e sada Madjari tebi kao potomku vracaju Madjarsko drzavljanstvo...

Evo ti karta Like za vrijeme Velike Madjarske pa potrazi Ribnik... http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... ty_Map.jpg

:thumbup:
Ljuba Moljac
Posts: 735
Joined: 07/05/2013 23:49

#34 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by Ljuba Moljac »

Prijatelju, pusti zviza, on mrzi sve sa ovih prostora. Eno tamo na temi o austriji pravi budalu od sebe. :D

Mogu da potvrdim sve ovo sto si napisao. I ja imam pravo na ovo drzavljanstvo, nisam ga jos uzeo, ali u meni tinja ta velikomadjarska ideologija odavno. :D

Salu na stranu, osim prednosti na teritoriji Evrope, ima prednosti i u vezi viza za neke drzave.
U Srbiji je bilo i besplatnih kurseva madjarskog...

Madjarima svaka cast sto misle o nama Madjarima :thumbup:
pista
Posts: 4
Joined: 18/03/2014 10:33

#35 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by pista »

magyar wrote:Ma da druze, ti si u pravu. Posto vidim i osjecam da nisam dobro dosao na ovaj forum.
Molim moderatora ako moze da izbrise cijelu temu, ocito je da sam je otvorio na pogresnom forumu.

Pozdrav i odjava.
Gde se moze nauciti madjarski ? Posebno me zanima Banjaluka....
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#36 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by muminovic »

Postovani,

Mozda je najjednostavnije da nazoves par skola stranih jezika U Bl i da izvrsis direktan upit, ako oni ne drze, sigurno ce te uputiti ne kolege koji drze.

Pozdrav,
User avatar
Tutumrak
Posts: 23
Joined: 21/05/2014 01:35

#37 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by Tutumrak »

Pa Magyar, jesi li ikad dobio pasoš? U kojoj si zemlji sada i gdje pereš suđe? :D

Šalim se, baš me interesuje je li funkcionisalo i dokle si sa svim papirima?

Naučiti mađarski jezik, pa čak i na A1 nivou, je veoma teško. Moji su preci takođe iz Like, ali mi mađarski pasoš ne treba. Ipak, interesuje me da proslijedim sestri ovu informaciju, je li ovo još aktuelno?
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#38 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by Zviz »

Ljuba Moljac wrote:Prijatelju, pusti zviza, on mrzi sve sa ovih prostora. Eno tamo na temi o austriji pravi budalu od sebe. :D

Mogu da potvrdim sve ovo sto si napisao. I ja imam pravo na ovo drzavljanstvo, nisam ga jos uzeo, ali u meni tinja ta velikomadjarska ideologija odavno. :D

Salu na stranu, osim prednosti na teritoriji Evrope, ima prednosti i u vezi viza za neke drzave.
U Srbiji je bilo i besplatnih kurseva madjarskog...

Madjarima svaka cast sto misle o nama Madjarima :thumbup:

Ja mrzim, ufff druze, nemogu ja nikoga toliko mrziti koliko vecina jugovica moze sama sebi u muke da skace! Kao prvo ja nikoga ne mrzim a kao trece kad tad ce Austrijaci vecinu vratiti kad vidi, da nema koristi od tolike mase koja samo trazi socijale!

Danci sve postepeno vracaju ;-) Svi koji nisu uzeli drzavljanstvo kad tad ceka povratak... a da bi dobio drzavljanstvo moras znati jezik nivo najvisi i poloziti ispit iz poznavanja drzave.
User avatar
dante17
Posts: 63
Joined: 12/05/2014 21:38
Location: Fribourg

#39 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by dante17 »

A da li to vazi i za Bosnu ?
corpus separatum
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8514
Joined: 11/02/2009 15:21

#40 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by Ajatolah_ »

Tutumrak wrote:Pa Magyar, jesi li ikad dobio pasoš? U kojoj si zemlji sada i gdje pereš suđe? :D

Šalim se, baš me interesuje je li funkcionisalo i dokle si sa svim papirima?

Naučiti mađarski jezik, pa čak i na A1 nivou, je veoma teško. Moji su preci takođe iz Like, ali mi mađarski pasoš ne treba. Ipak, interesuje me da proslijedim sestri ovu informaciju, je li ovo još aktuelno?
Samo da potvrdim ono što je magyar napisao, provjereno je tačna informacija. :wink: Aktuelno je. Čak sam kontaktirao i njihovo ministarstvo koje se bavi ovim pitanjem da provjerim, da ne počnem učiti mađarski bezveze. :oops:

Mađari su mi reki da je potrebno "srednje poznavanje jezika". Radi se o tome da ne postoje standardizirani testovi koji moraš položiti, nego odeš u ambasadu i trebaš bukvalno razgovarati s njima na mađarskom o raznim temama. Mogu te pitati šta hoće, tako da se ne možeš previše oslanjati na tuđa iskustva. Ono što možeš predvidjeti jeste da ćeš se svakako morati predstaviti - ko si, šta si, odakle si, čime se baviš i tako to, ali za ostalo o čemu ćete pričati ne možeš znati (čini mi se čak da sam negdje čitao da ga je ovaj pitao gdje je ljetovao :) ). Ali čuo sam da je u BiH lakše položiti nego u Srbiji jer je puno manje zahtjeva, pa su kriteriji niži.

@Zviz
Nemoj više onako samouvjereno praviti ljude budalama i lupetati kao na prošloj stranici ako očigledno nisi ni najmanje upućen o ovom zakonu o kojem je riječ. Čovjeka koji je bio voljan pomoći i odgovoriti na pojedina pitanja si praktički otjerao svojim neosnovanim pametovanjem.
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8514
Joined: 11/02/2009 15:21

#41 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by Ajatolah_ »

dante17 wrote:A da li to vazi i za Bosnu ?
Nije bitno gdje živiš, dovoljno je da ispuniš ove spomenute kriterije o pretku i poznavanju jezika.
User avatar
dante17
Posts: 63
Joined: 12/05/2014 21:38
Location: Fribourg

#42 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by dante17 »

Hvala za informaciju :)
RANDJA_81
Posts: 1
Joined: 17/06/2014 17:13

#43 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by RANDJA_81 »

Moj cukondeda je bio u Austrougarskoj vojsci tamo je i poginuo.Srbin je i rodjen je u cadjavici u Bosni.Dali imam pravo na madjarsko drzavljanstvo?Unapred hvala
User avatar
magyar
Posts: 47
Joined: 18/12/2013 17:02

#44 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by magyar »

RANDJA_81 wrote:Moj cukondeda je bio u Austrougarskoj vojsci tamo je i poginuo.Srbin je i rodjen je u cadjavici u Bosni.Dali imam pravo na madjarsko drzavljanstvo?Unapred hvala
Nazalost nemas, samo kome je predak rodjen na teritoriji Velike Madjarske ima pravo na Madjarsko drzavljanstvo !
User avatar
magyar
Posts: 47
Joined: 18/12/2013 17:02

#45 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by magyar »

Evo da se i ja javim, dobio sam MADJARSKO drzavljanstvo, polozio zakletvu, podigao Madjarski pasos, trenutno trazim posao u Norveskoj preko jednog prijatelja, SAD MOGU DA BIRAM DRZAVU U KOJOJ ZELIM DA ZIVIM I RADIM :D

Ljudi, ko god ima pretka da je rodjen na teritoriji Velike Madjarske ima pravo na njihovo drzavljanstvo, svima koji imaju na to pravo od sveg srca zelim da dobiju Madjarsko drzavljanstvo u sto kracem roku !!! :thumbup:
User avatar
magyar
Posts: 47
Joined: 18/12/2013 17:02

#46 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by magyar »

Imam u PDF-u uobicajena pitanja i odgovore na Madjarskom i nasem jeziku ali ne znam kako da ubacim PDF na forum, moze li mi neko pomoci oko toga?

Pa kome treba neka uci, to su pitanja koja se cesto ponavljaju prilikom predaje zahtjeva za drzavljanstvo...
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#47 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by victom »

prije bi bio japanac, neko mađar
Last edited by victom on 01/03/2021 05:48, edited 2 times in total.
User avatar
magyar
Posts: 47
Joined: 18/12/2013 17:02

#48 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by magyar »

victom wrote:prije bi bio japanac, neko mađar


Sto kazu Refko i Combe koliko se Kinezi sire za 20 godina jedan od nas dvojice ce biti kinez :D

Meni brate vise nije bitno kako cu se zvati i kako ce me zvati, bitno mi je da mogu da ostvarim neke svoje ciljeve i da imam mogucnost da zivim zivot tamo gdje ja hocu bez ikakvih granica i prepreka, a ne da prezivljam kao sto sam to radio ovdje u BiH.

Ne trebaju mi milioni, vec samo ono sto ima vecina ljudi u Evropi, uredan zivot, redovna plata koja ce mi pokrivati zivot bez natezanja od mjeseca do mjeseca, bez kriminala, korupcije itd... da ne nabrajam...

Nekima je dobro u BiH, snasli se ljudi pa im se ne ide nigdje, meni brate nije, muka mi je ovdje, sve mi se zgadilo... :run:
User avatar
magyar
Posts: 47
Joined: 18/12/2013 17:02

#49 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by magyar »

I da imena vam se mjenjaju na madjarski jezik, nije obavezno ali Madjari vole kad prihvatite njihova imena..

Recimo

Slavisa u Szlavisa

Husic u Huszity

Markovic u Markovity

Sinan u Szinan

itd...
User avatar
magyar
Posts: 47
Joined: 18/12/2013 17:02

#50 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by magyar »

Ljuba Moljac wrote:Prijatelju, pusti zviza, on mrzi sve sa ovih prostora. Eno tamo na temi o austriji pravi budalu od sebe. :D

Mogu da potvrdim sve ovo sto si napisao. I ja imam pravo na ovo drzavljanstvo, nisam ga jos uzeo, ali u meni tinja ta velikomadjarska ideologija odavno. :D

Salu na stranu, osim prednosti na teritoriji Evrope, ima prednosti i u vezi viza za neke drzave.
U Srbiji je bilo i besplatnih kurseva madjarskog...

Madjarima svaka cast sto misle o nama Madjarima :thumbup:
Da, za Ameriku i Kanadu ne treba viza sa Madjarskim pasosem ! :-D
Post Reply