Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

nada121
Posts: 4
Joined: 24/08/2014 17:42

#76 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by nada121 »

Cao svima :)

Ima li neko skorije informacije kako je na intervjuima u Sarajevu?
Ima li neko savjet gdje je najbolje predavati?

Hvala!
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#77 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by friskyoreo »

Joj da hoce se vise i Austrija skontati, pa da i nama dijeli austrijska drzavljanstva. :D A i red bi bio, ipak su nasi preci bili austrijanci. :D
nada121
Posts: 4
Joined: 24/08/2014 17:42

#78 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by nada121 »

friskyoreo wrote:Joj da hoce se vise i Austrija skontati, pa da i nama dijeli austrijska drzavljanstva. :D A i red bi bio, ipak su nasi preci bili austrijanci. :D

Svidja mi se ideja :D
arslanbey
Posts: 1387
Joined: 12/04/2014 23:51

#79 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by arslanbey »

friskyoreo wrote:Joj da hoce se vise i Austrija skontati, pa da i nama dijeli austrijska drzavljanstva. :D A i red bi bio, ipak su nasi preci bili austrijanci. :D
kakvi preci,nama su preci turci :D a tamo nemam interesa da idem :D
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#80 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by friskyoreo »

arslanbey wrote:
friskyoreo wrote:Joj da hoce se vise i Austrija skontati, pa da i nama dijeli austrijska drzavljanstva. :D A i red bi bio, ipak su nasi preci bili austrijanci. :D
kakvi preci,nama su preci turci :D a tamo nemam interesa da idem :D
Kako kome. :D Moji su baka i djed rodjeni u doba austrougarske. I to je ono sto je meni bitno, ono prije me ne interesuje. :D :D
User avatar
dante17
Posts: 63
Joined: 12/05/2014 21:38
Location: Fribourg

#81 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by dante17 »

Jel ti to ozbiljno ili se salis sa tim precima "turcima" :-)
NikolaS994
Posts: 4
Joined: 20/08/2014 16:31

#82 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by NikolaS994 »

arslanbey wrote:
friskyoreo wrote:Joj da hoce se vise i Austrija skontati, pa da i nama dijeli austrijska drzavljanstva. :D A i red bi bio, ipak su nasi preci bili austrijanci. :D
kakvi preci,nama su preci turci :D a tamo nemam interesa da idem :D

Kakvi turci hahaha :lol: :lol:
Bosnjaci su preci srbi i hrvati.
Sada sto se tice drzavljanstva, za vrijeme Austrougarske aneksije BIH koja je pocela 1908 kada je Bosna pripojila Austorugarskoj pa sve do 1918 kada je zavrsen prvi svetski rad i kada je stvorena kraljevina Jugoslavija. Svi nasi preci koji su rodjeni u tom periodu nemaju pravo na drzavljanstvo ni Austrije ni Madjarske jer Bosna nikada nije pripadala striktno ni Austriskom carstvu ni kraljevini Madjarskoj. Kakvi smo takvi smo nikome ne trebamo :-)

Sto se tice kriterijuma u sarajevu za one koji imaju pretke rodjene u Madjarskoj, cuo sam da su dosta blazi i da se manje trazi nego u Subotici a da ne pricam o Segedinu. Toliko i ja znam sada. Ali opet mora se znati lepo i tecno pricati nego nabadati ;-)
mirzadc
Posts: 2
Joined: 25/08/2014 13:13

#83 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by mirzadc »

Sta je sa Brčko Distrikt-om jel ono spada pod ove kriterijume > ako zna ko da mi kaze pls ...moji roditelji kazu da su lusali od svojih roditelja da je Brčko bilo pod Madjarima i da su Madjari bili u Brčko dugo vremena ali su se iselili...nemam pojma mnogo o tome ali ko zna sta pls let me know :)
nada121
Posts: 4
Joined: 24/08/2014 17:42

#84 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by nada121 »

mirzadc wrote:Sta je sa Brčko Distrikt-om jel ono spada pod ove kriterijume > ako zna ko da mi kaze pls ...moji roditelji kazu da su lusali od svojih roditelja da je Brčko bilo pod Madjarima i da su Madjari bili u Brčko dugo vremena ali su se iselili...nemam pojma mnogo o tome ali ko zna sta pls let me know :)

Ja sam cula da Bosna ne upada u to, ali najbolje ti je da telefonski kontaktiras madjarsku ambasadu i pitas ih. To ti je najsigurnije i najbrze :)
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8513
Joined: 11/02/2009 15:21

#85 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by Ajatolah_ »

BiH nije bila ni dio Mađarske ni Austrije, ona karta na prvoj stranici vam je tačna. Dakle Hrvatska do Like i bez Istre, te Vojvodina.
mirzadc
Posts: 2
Joined: 25/08/2014 13:13

#86 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by mirzadc »

nada121 wrote:
mirzadc wrote:Sta je sa Brčko Distrikt-om jel ono spada pod ove kriterijume > ako zna ko da mi kaze pls ...moji roditelji kazu da su lusali od svojih roditelja da je Brčko bilo pod Madjarima i da su Madjari bili u Brčko dugo vremena ali su se iselili...nemam pojma mnogo o tome ali ko zna sta pls let me know :)

Ja sam cula da Bosna ne upada u to, ali najbolje ti je da telefonski kontaktiras madjarsku ambasadu i pitas ih. To ti je najsigurnije i najbrze :)
znaci direkton u glavu :) hvala za info
nada121
Posts: 4
Joined: 24/08/2014 17:42

#87 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by nada121 »

Ajatolah_ wrote:BiH nije bila ni dio Mađarske ni Austrije, ona karta na prvoj stranici vam je tačna. Dakle Hrvatska do Like i bez Istre, te Vojvodina.
Kako mislis do Like?
Ja koliko sam cula, cijela Hrvatska, osim Dalmacije.
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8513
Joined: 11/02/2009 15:21

#88 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by Ajatolah_ »

nada121 wrote:
Ajatolah_ wrote:BiH nije bila ni dio Mađarske ni Austrije, ona karta na prvoj stranici vam je tačna. Dakle Hrvatska do Like i bez Istre, te Vojvodina.
Kako mislis do Like?
Ja koliko sam cula, cijela Hrvatska, osim Dalmacije.
Pa nisi me baš razumjela, gledajući Hrvatsku od sjevera ka jugu, može najjužnije do Like (uključujući i samu Liku). Dalje je Dalmacija i to već ne može. :)
A ne može ni Istra.
naledo
Posts: 1
Joined: 27/08/2014 23:41

#89 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by naledo »

Da li umesto umrlice ili krstenice moze da se prilozi vencani list pradede posto je to jedini dokument koji postoji?
pista
Posts: 4
Joined: 18/03/2014 10:33

#90 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by pista »

naledo wrote:Da li umesto umrlice ili krstenice moze da se prilozi vencani list pradede posto je to jedini dokument koji postoji?
Mislim da ti je lakse do umrlice doci...gde je sahranjen tu trazi izvod iz MKU..
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#91 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by Zviz »

Jel ga ko dobio? Kako ce ga ko dobiti, kad treba prvo madjarski nauciti... pise u zakonu :D Dzabe izlizaste tastature ...
pista
Posts: 4
Joined: 18/03/2014 10:33

#92 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by pista »

Pa vredi zagrijati stolicu...ja sam juce uspeno predao u sarajevu ;)
User avatar
magyar
Posts: 47
Joined: 18/12/2013 17:02

#93 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by magyar »

Evo ljudi ja nikako da vam se javim, dosao sam par dana na odmor u Bosnu... Ipak nisam otisao za Norvesku, dobio sam posao u Njemackoj, tacnije u Minhenu. Madjarski pasos je cudoooo :D
Ne odustajte od njega, ako imate pravo na drzavljanstvo samo naprijed... Neki ljudi dobiju iz drugog puta, a ima slucajeva i iz treceg puta da im se odobri drzavljanstvo, samo se mora jezik uciti, on je najbitniji !!!
User avatar
magyar
Posts: 47
Joined: 18/12/2013 17:02

#94 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by magyar »

pista wrote:Pa vredi zagrijati stolicu...ja sam juce uspeno predao u sarajevu ;)
Svaka cast i sretno !!! A onda lagano :run:

:thumbup:
User avatar
magyar
Posts: 47
Joined: 18/12/2013 17:02

#95 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by magyar »

Ajatolah_ wrote:
nada121 wrote:
Ajatolah_ wrote:BiH nije bila ni dio Mađarske ni Austrije, ona karta na prvoj stranici vam je tačna. Dakle Hrvatska do Like i bez Istre, te Vojvodina.
Kako mislis do Like?
Ja koliko sam cula, cijela Hrvatska, osim Dalmacije.
Pa nisi me baš razumjela, gledajući Hrvatsku od sjevera ka jugu, može najjužnije do Like (uključujući i samu Liku). Dalje je Dalmacija i to već ne može. :)
A ne može ni Istra.
Tacno tako, ali ko ima pretke iz IStre moze da aplicira za Italijansko drzavljanstvo, Talijani takodje daju drzavljanstva ljudima kojima su preci bili rodjeni na teritoriji Istre, sve je isto kao i sa Madjarskim drzavljanstvom (mislim na proceduru) cak su sto se tice jezika puno blazi od Madjara...

Znaci i Talijani daju drzavljanstvo onima kojima su preci rodjeni na teritoriji Istre...
User avatar
magyar
Posts: 47
Joined: 18/12/2013 17:02

#96 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by magyar »

mirzadc wrote:Sta je sa Brčko Distrikt-om jel ono spada pod ove kriterijume > ako zna ko da mi kaze pls ...moji roditelji kazu da su lusali od svojih roditelja da je Brčko bilo pod Madjarima i da su Madjari bili u Brčko dugo vremena ali su se iselili...nemam pojma mnogo o tome ali ko zna sta pls let me know :)
Nista od Brckog, niti jedan dio BiH nije pripadao Ugarskoj, jeste cijela BiH pripadala Austrougarskoj, ali Kraljevini Madjarskoj nije... nazalost... :sad:
User avatar
magyar
Posts: 47
Joined: 18/12/2013 17:02

#97 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by magyar »

Evo sad sam nasao na drugom forumu da i Bugari daju drzavljanstvo isto po pretku...

tecaizbeca:

Daju i bugari drzavljanstvo na osnovu pretka, raspitao sam se u njihovoj ambasadi. Interesovalo me koliko traje procedura. Oni su takodje doneli zakon za povratak drzavljanstva preko pretka, inace ne traze jezik kada trazis drzavljanstvo po toj osnovi ali traze ako apliciras na osnovu stanovanja u Bugarskoj.

http://www.elitesecurity.org/t419067-44 ... kog-jezika
User avatar
magyar
Posts: 47
Joined: 18/12/2013 17:02

#98 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by magyar »

Kad vec ovi *nasi politicari* ne znaju da nas spoje sa Evropom pa da u Evropu idemo kao Bosanci traziti bolji zivot i posao, onda nam ne preostaje nista drugo nego da u Evropu idemo kao Madjari, Talijani, Bugari i svi drugi koji nam budu davali drzavljanstva na neki nacin...
Felix06
Posts: 9
Joined: 05/07/2014 15:01

#99 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by Felix06 »

pista wrote:Pa vredi zagrijati stolicu...ja sam juce uspeno predao u sarajevu ;)
Čestitam. Možeš li da podeliš neku informaciju, kako je bilo, koliko si dugo učio?
Felix06
Posts: 9
Joined: 05/07/2014 15:01

#100 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by Felix06 »

magyar wrote:Evo ljudi ja nikako da vam se javim, dosao sam par dana na odmor u Bosnu... Ipak nisam otisao za Norvesku, dobio sam posao u Njemackoj, tacnije u Minhenu. Madjarski pasos je cudoooo :D
Ne odustajte od njega, ako imate pravo na drzavljanstvo samo naprijed... Neki ljudi dobiju iz drugog puta, a ima slucajeva i iz treceg puta da im se odobri drzavljanstvo, samo se mora jezik uciti, on je najbitniji !!!
Puno sreće. Zasluženo.

Evo i kratkog update od mene. Učimo, nije lako, ali može se savladati osnovno.
Post Reply