Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

malenisa
Posts: 1
Joined: 24/10/2014 17:09

#101 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by malenisa »

moja pra baka je rodjena madjarica .ja sam iz sarajeva i gospodja koja radi kao konzul rekla mi je da mogu predati za madjarsko drzavljanstvo .izvadio sam smrtni list .jeli zna neko gdje se moze upisati kurs madjarskog u sarajevu .pozzz
User avatar
magyar
Posts: 47
Joined: 18/12/2013 17:02

#102 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by magyar »

Felix06 wrote:
magyar wrote:Evo ljudi ja nikako da vam se javim, dosao sam par dana na odmor u Bosnu... Ipak nisam otisao za Norvesku, dobio sam posao u Njemackoj, tacnije u Minhenu. Madjarski pasos je cudoooo :D
Ne odustajte od njega, ako imate pravo na drzavljanstvo samo naprijed... Neki ljudi dobiju iz drugog puta, a ima slucajeva i iz treceg puta da im se odobri drzavljanstvo, samo se mora jezik uciti, on je najbitniji !!!
Puno sreće. Zasluženo.

Evo i kratkog update od mene. Učimo, nije lako, ali može se savladati osnovno.
Samo naprijed, sve se moze kad se hoce :thumbup:
User avatar
magyar
Posts: 47
Joined: 18/12/2013 17:02

#103 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by magyar »

Inace prije nekoliko dana sam razgovarao sa prijateljem s kojim sam zajedno ucio jezik, on se nije odlucio da ide sa mnom predavati jer nije bio spreman za predaju sto se tice jezika...

Shodno tome naletio je na doticnu ARANKU TIRING LUKIC IZ BRCKOG, doticna gospodja mu je uzela 200 eura navodno da potplati u Madjarskoj ambasadi u Sarajevu da mu progledaju kroz prste po pitanju jezika i da zaprime dokumentaciju i da ce 1000% dobiti drzavljanstvo i za prevod papira ga je maximalno osisala i jos mu je uzela za putne troskove da dodje do Sarajeva 100 eura, sve u svemu olaksala ga je za nekih 2000 MARAKA i covjek je dobio odbijenicu prije nekog vremena, a ona mu je rekla da je lovu 200 eura dala konzulu u Sarajevu i da ce drzavljatstvo dobiti 1000% KLASICNA PREVARANTICA !

Ovo neka Vam svima bude opomena, nema stele i nema potplacivanja, jezik se mora nauciti ! Kome god da dajete lovu kao da vam nesto pomogne samo mozete dobiti odbijenicu !

Znaci od ove osobe sto dalje

LUKIC TIRING ARANKA
BRCKO
SUDSKI TUMAC ZA MADJARSKI JEZIK (PREVARANT BJELOSVJETSKI !)
TEL : 065 418 102
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#104 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by muminovic »

magyar jesil ti naucio jezik i sve zavrsio ?
Felix06
Posts: 9
Joined: 05/07/2014 15:01

#105 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by Felix06 »

Felix06 wrote:
pista wrote:Pa vredi zagrijati stolicu...ja sam juce uspeno predao u sarajevu ;)
Čestitam. Možeš li da podeliš neku informaciju, kako je bilo, koliko si dugo učio?
Možeš li nam dati više informacija o predaji dokumenata u SA?
Nemoj da nas ostaviš bez informacija, ovde smo da delimo informacije. :razz:
pista
Posts: 4
Joined: 18/03/2014 10:33

#106 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by pista »

Felix06 wrote:
Felix06 wrote:
pista wrote:Pa vredi zagrijati stolicu...ja sam juce uspeno predao u sarajevu ;)
Čestitam. Možeš li da podeliš neku informaciju, kako je bilo, koliko si dugo učio?
Možeš li nam dati više informacija o predaji dokumenata u SA?
Nemoj da nas ostaviš bez informacija, ovde smo da delimo informacije. :razz:
Ne bih da me pogresno razumete...ali ja jesam Madjar. E sad...sticaj okolnisti da nisam znao jezik.Ali ponavljam...VREDI zagrejati stolicu. Sto se same predaje tice, bila je gospodja koja je pre Sa radila u Subotici taj posao. I nije bila nimalo popustljiva... Naravno, ovde su JOS UVEK drugaciji kriterijumi za jezik, ALI treba pozuriti jer su i ovde dobili uputstva iz Budimpeste da se poostri po pitanju znanja jezika. Ja sam,konkretno, ucio 4-5 meseci, prilicno intenzivno... tako da ljudi, SAMO uz DOBRO POZNAVANJE JEZIKA moguce je proci. I da, manite se raznoraznih centara i Aranki, BACANJE PARA UZALUD!!! poz
User avatar
magyar
Posts: 47
Joined: 18/12/2013 17:02

#107 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by magyar »

muminovic wrote:magyar jesil ti naucio jezik i sve zavrsio ?
Da, vec odavno :D
User avatar
magyar
Posts: 47
Joined: 18/12/2013 17:02

#108 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by magyar »

Drago mi je da je tema zazivjela, s obzirom da sam mislio da sam je otvorio na pogresnom forumu jer su me pojedinci u pocetku ismijavali, ali sad vidim da nisam pogrijesio i drago ce mi biti ako neko sazna za mogucnost dobijanja Madjarskog drzavljanstva i dobiti isto zahvaljujuci ovoj temi sto sam otvorio.

Samo naprijed braco Bosanci tj. buduci Madjari :thumbup:
User avatar
magyar
Posts: 47
Joined: 18/12/2013 17:02

#109 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by magyar »

@pista

Slazem se sa tobom pista, samo dobro zagrijati stolicu i bez brige.

Sada su uveli telefonsku provjeru iz Budimpeste, znaci kad se preda zahtjev slijedi telefonska provjera od sluzbenika iz Budimpeste, kratki razgovor da se i on uvjeri da je jezik savladan i da aplikant moze komunicirati na Madjarskom jeziku, poslije toga zakletva u Ambasadi i to je to...
Svi oni koji se ne jave na poziv iz Budimpeste mogu ocekivati 100-postotnu odbijenicu, znaci na poziv se morate javiti i pricajte stalno nesto, nikako prekidati ili govoriti nesto tipa, slaba je veza pa prekinuti ili ne cujem vas, svo to zajedno je odbijenica...
Znaci samo pricati i pricati i pricati i onda je stvar rijesena, nemojte prestajati sa ucenjem kad predate zahtjev nego nastaviti uciti jer ce vam zasigurno trebati....
Felix06
Posts: 9
Joined: 05/07/2014 15:01

#110 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by Felix06 »

@Pista, hvala na objasnjenju. Definitivno je svuda poostren kriterijum i bez jezika nema papira. Pošto si relativno skoro predao, možeš li malo opisati sam intervju? Koja su pitanja? Čini mi se da je i ovde na forumu podeljen dokument sa uobičajenim pitanjima, ali očigledno je da se to menja i pooštrava.

@Magyar, kao i sve na našim prostorima, provincijama, svi se mi prvo smejemo ludacima, onda shvatimo da smo mi ludaci. Treba to prihvatiti i ne obazirati se razna ismevanja u početku. Žao mi je što si na početku upadao u vatru i trošio tipke na tastaturi objašnjavajući nezainteresovanim kolegama sa foruma šta želiš da podeliš. Svakako je tema ODLIČNA.

@All, moja supruga je zakazala u BG za januar. Javljam vam ishod i utiske.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#111 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by muminovic »

magyar wrote:
muminovic wrote:magyar jesil ti naucio jezik i sve zavrsio ?
Da, vec odavno :D
SUper !!! :thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
filosofman
Posts: 1502
Joined: 07/11/2014 22:35
Contact:

#112 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by filosofman »

magyar wrote:Drago mi je da je tema zazivjela, s obzirom da sam mislio da sam je otvorio na pogresnom forumu jer su me pojedinci u pocetku ismijavali, ali sad vidim da nisam pogrijesio i drago ce mi biti ako neko sazna za mogucnost dobijanja Madjarskog drzavljanstva i dobiti isto zahvaljujuci ovoj temi sto sam otvorio.

Samo naprijed braco Bosanci tj. buduci Madjari :thumbup:
Znači mogu ljudi i iz BiH ?

BiH je bila kondominij Austrije i Ugarske (Mađarske)!
Felix06
Posts: 9
Joined: 05/07/2014 15:01

#113 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by Felix06 »

Evo malo pisanja o tome kako je bilo na predaji dokumentacije. Utisci moje supruge:

"Zdravo svima,

Ovako sam ja prošla juče u Mađarskoj ambasadi u Beogradu. Prvo ću vam reći da sam se spremala nekih 8 meseci sa sve prikupljanjem dokumentacije. Mađarski nisam znala uopšte, dakle krenula sam od 0. Prvo sam par meseci ucila sa profesorkom mađarskog privatno kako bi lakše i brže savladala gramatiku posle sam se prikljucila grupi radi vežbanja konverzacije, kod kuće sam se trudila da slusam radio i gledam filmove (preporučujem režisera Bacsó Petér? njegovi filmovi se nalaze na youtubu).

20.01.2015. sam imala zakazan intervju u Beogradu. Dosla sam sa bočne strane i pozvonila na interfon sa druge stane se začuo ženski glas
koji je tražio da se predstavim naravno sve na mađarskom. Ušla sam i posle par sekundi su me pozvali da uđem u kancelariju gde primaju stranke.
Tu je službenica pregledala moju dokumentaciju (izvode, formulare (popunjene ručno), fotografiju, pasoš). Pitala me je da li sam sama popunjavala
formulare i pisala biografiju? Moj odgovor je bio da mi je profesor na kursu pomogao. Pitala me je da li dobro govorim mađarski, ja sam bila iskrena i
objasnila da još uvek učim i da mi se jezik veoma dopada...Nakon toga me je pitala neke pojedinosti iz biografije: ko sam, šta radim, gde živi i sa kim...
Bila je veoma ljubazna i spremna da pomogne. Vodile smo neku ne obaveznu konverzaciju dok je ona pregledavala dokumenta.
Pričala sam joj o filmovima koje sam gledala i o Mađarskoj tačnije o Budimpešti. Dok sam potpisivala dokumenta koja sam donela, rekla mi je
da moram još da vežbam konverzaciju i da će me u narednom periodu pozvati neko da proveri kako napredujem sa učenjem.

Za zakletvu mi je rekla da ce vrovatno biti za jedno 6-7 meseci i da ću biti obaveštena.
Ljubazno sam joj se zahvalila i pozdravila je sa Viszontlátásra.

Pozdrav i nadam se da sam bila od koristi.
"

Eto nadam se da ce nekome pomoci.

Ja sam presrecan. Nadam se da ce sve dobro proci na zakletvi i da posle toga predamo dokumenta i za decu. Nismo hteli da odmah predajemo, kako bi razgovor bio sto jednostavniji, ali cim prodje zakletva predajemo i za njih. Naravno i ja krecem da ucim, ako sve prodje ok.
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#115 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by zambaklija »

magyar wrote:Evo jos jedna karta... http://www.gradsubotica.co.rs/wp-conten ... alysag.png

Evo ovdje se malo bolje vidi Hrvatska dok je bila Kraljevina Madjarska http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... es.svg.png
hmmm..a ša je sa turskom rvatskom???
Felix06
Posts: 9
Joined: 05/07/2014 15:01

#116 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by Felix06 »

Da li je bilo ko imao telefonski razgovor posle predaje dokumenata? Kako izgleda razgovor?

Kako izgleda procedura na zakletvi?

Magyar, Pista?

Pozdrav,
laris84
Posts: 7
Joined: 27/02/2011 03:26

#117 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by laris84 »

ako ima neko voljan za pomoc oko jezika jako dobro bi doslo :)
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#118 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by muminovic »

laris84 wrote:ako ima neko voljan za pomoc oko jezika jako dobro bi doslo :)
Najbolje polako da krenes u skolu Madjarskog jezika i laganini, jer je jezik jako tezak.
laris84
Posts: 7
Joined: 27/02/2011 03:26

#119 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by laris84 »

da, bilo bi dobro sa ima skola....

ako nekome treba info o besplatnom kursu neka mi se javi!
Giancarlo
Posts: 482
Joined: 26/12/2008 21:22

#120 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by Giancarlo »

Moje prezime je naziv jednog grada u Madarskoj :-D ali znam da to nije nista u ovom konkretnom slucaju... Morat cu porodicno stablo ispitati uzduz i poprijeko jeli iko roden na tom podrucju Velike Madarske prije one godine koja se trazi :D
Felix06
Posts: 9
Joined: 05/07/2014 15:01

#121 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by Felix06 »

Samo da javim. Drzavljanstvo je u rukama. :D
Giancarlo
Posts: 482
Joined: 26/12/2008 21:22

#122 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by Giancarlo »

Felix06 wrote:Samo da javim. Drzavljanstvo je u rukama. :D
Cestitam, svaka cast :mrgreen:
edgar allan poe
Posts: 7
Joined: 20/07/2011 21:03

#123 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by edgar allan poe »

kao neko ko vec drzi madjarski pasos

ne vjerujte u nikakve "stele" i "sredjivanja". pogotovo ne organizovane oblike, gdje vas kolektivno pomuzu za novac i na kraju nista.

besplatne kurseve madjarskog imate u sarajevu i banja luci. besplatne, momak iz madjarske, zaposlen od ambasade ih drzi.
prijavite se, druzite i za nekoliko mjeseci cete dobro savladati madjarski. (pod uslovom da redovno ucite gradivo s predavanja)

PS: citav postupak dobijanja drzavljanstva se zna razvuci ali se isplati
puno srece
:run:
edgar allan poe
Posts: 7
Joined: 20/07/2011 21:03

#124 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by edgar allan poe »

Felix06 wrote:Da li je bilo ko imao telefonski razgovor posle predaje dokumenata? Kako izgleda razgovor?

Kako izgleda procedura na zakletvi?

Magyar, Pista?

Pozdrav,
Procedura na zakletvi: smejskas se, pravis da sve pratis sta ti prica i kroz sat vremena je sve gotovo.

Ne budi levat - NAUCI zakletvu. konzulica prati ko izgovara. ako ne, znala je preupitati i ako vidi da ne znas - vrati drzavljanstvo :shock:

lp
User avatar
A1fa
Posts: 2149
Joined: 13/08/2009 21:55
Location: GB
Contact:

#125 Re: Madjarsko dvojno drzavljanstvo za Bosance

Post by A1fa »

magyar wrote:Moja prababa je Srpkinja koja je rodjena 1902 godine u Gospicu, Lika, koja je tada pripadala Madjarskoj. Svi ostali moji su rodjeni u Bosni, samo prabaka u Gospicu, naucio sam madjarski jezik i predao zahtjev za drzavljanstvo prije 2 mjeseca u Madjarskoj, jos nekih 4 mjeseca do polaganja zakletve i to je to. Znaci ja nisam Madjar niti mi je prabaka Madjarica, a opet imam pravo na Madjarsko drzavljanstvo, zahvaljujuci rodjenju prabake i Gospicu....
Kako si ovo uspio? :D Moji su sa dedine strane Madjarski muslimani koji su se prije 300 godina doselili u Sarajevo kako su se Osmanlije povlacile...zadnja generacija koja je znala pricati Madjarski je dedin dedo, on je bio rodjen oko 1880...ja sam pokušao kada sam poslom boravio malo duže u mađarskoj, iako sam mislio da mi jezici idu, odustao sam kada sam vidio da imaju 27 padeža :D za tri mjeseca znam samo jo napot i da idem u WC gdje piše Ferfi na vratima :D
Post Reply