Made in BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

todd_smith
Been thanked: 5 times

Made in BiH

Post by todd_smith » 15/03/2011 00:44

Nedavno sam razgovarao sa par stranaca (Amerikanci, Irci, Francuzi itd) ugl svako u grupi je bio "iz drugog coska svijeta" i negdje tokom tog razgovora tema Bosne,turizma i slicno je "isplivala". Naravno jer se druzim vec duze vrijeme sa ovim osobama, oni nisu imali "tipicnu percepciju" zemlje da rat jos uvijek traje ili jos kakvih ludih/glupih stvari na koje sam prije znao naletiti od stranaca. :lol:

Neki od njih su cak i dolazili na odmor, ali to je uglavnom bilo samo u Sarajevo ili Mostar...uglavnom samo su dvije stvari znali o Bosni sto se tice turizma...Sarajevo i sta ovaj grad nudi...i Stari Most u Mostaru..i onda sam poceo da razmisljam... ja, licno, nikada nisam naletio na nekakvu promociju ili da neko od nase dijaspore ikada spomene neke druge lokacije sto se tice turizma u Bosni i Hercegovini strancima...

Tako odlucih da otvorim temu (ako vec postoji neka mod prvo halali :mrgreen: izbrise i ostavi link da znam, ili cak premjesti u PF ako ovdje nije mjesto) uglavnom cilj teme je da se "promovisu" turisticke lokacije nase drzave primjera radi recimo Jajce i vodopadi, muzej Ive Andrica u Travniku itd itd...sve i svasta, tako da ko hoce/moze/zeli neka pocne post-ati :oops:

casper_

Re: Made in BiH

Post by casper_ » 15/03/2011 00:51

odmori malo

perfect_guy

Post by perfect_guy » 15/03/2011 08:18

prvo da krenem od okoline ova dva grada:
-vrelo Bosne, Skakavac, Stojčevac, Bijambare, Barice, planine
-vrelo Bune, Kravice, Jablanica i muzej II svj.rata
zatim Jablaničko i Boračko jezero

Dalje, rafting na Uni, Vrbasu i Neretvi

ideja ima još mali milion, ali to je ono šta mi u 8 u.utro pada na pamet

DadoHacked

Post by DadoHacked » 15/03/2011 10:04

Dzontra Volta wrote:Ne znam koliko mi zapravo imamo toga zanimljivoga za ponuditi drugima, a da budu impresionirani. Nedavno sam pricao sa jednom djevojkom, finkinjom, i ja joj poceo pricati o svome gradu, kako imamo prelijepo jezero ( u biti, i nije toliko lijepo, jer je prljavo i nemamo normalnu plazu) kada ono citam na wikipediji da Finska ima oko 60 000 jezera, heheeh...

Jedino nas piramide mogu iscupati ;)

:thumbup:

Gospoda Ministarka

Post by Gospoda Ministarka » 15/03/2011 11:01

Dzontra Volta wrote:Ne znam koliko mi zapravo imamo toga zanimljivoga za ponuditi drugima, a da budu impresionirani. Nedavno sam pricao sa jednom djevojkom, finkinjom, i ja joj poceo pricati o svome gradu, kako imamo prelijepo jezero ( u biti, i nije toliko lijepo, jer je prljavo i nemamo normalnu plazu) kada ono citam na wikipediji da Finska ima oko 60 000 jezera, heheeh...

Nista mi ne mozemo "prodati" sto vec nije videno, osim naseg mentaliteta.... jedino on nigdje jos nije viden :lol: :lol: :lol: Poradimo na tome.

maajaa

Post by maajaa » 15/03/2011 11:40

Gospoda Ministarka wrote:

Nista mi ne mozemo "prodati" sto vec nije videno, osim naseg mentaliteta.... jedino on nigdje jos nije viden :lol: :lol: :lol: Poradimo na tome.

:thumbup: :lol:

DadoHacked

Post by DadoHacked » 15/03/2011 13:19

Gospoda Ministarka wrote:

ahhahahha ;-) :thumbup: :thumbup: :bih: Volim te Bosno i Hercegovino

michio

Post by michio » 15/03/2011 13:34

'Vako se neko i u Moldaviji upinje objasnjavati sta ima u Moldaviji

awekenings

Post by awekenings » 15/03/2011 13:41

casper_ wrote:odmori malo

:skoljka:

merjema

Post by merjema » 15/03/2011 14:04

Šta mene briga šta ima neko tamo u Finskoj???
Bitno je da pokažeš šta ima ovdje...Počitelj Image
Jajce Image

Vodopad Skakavac Image

Vodopad Jajce Image

Kraljeva Sutjeska Image

Sarajevski_Marlboro

Post by Sarajevski_Marlboro » 15/03/2011 14:10

Krš je čudo. 8-)

Gospoda Ministarka

Post by Gospoda Ministarka » 15/03/2011 14:18

Draga Merjema uz puno postovanja Vasem patriotizmu ali ono sto mi imamo od prirodnih bogatstava i kulturne bastine je smijesno s obzirom na to sta imaju druge zemlje, to vidimo tek kad malo prohodamo. Pa, to malo sto imamo mozemo "prodati" samo kao dodatak onomu kad prodamo ono sto jesmo. Zelis multietnicnost, kreni od Makedonije pa do sj. Evrope pune azilanata, postali su vise multi od nas. Zelis malo osmanske gradnje, smijesni smo za Istanbul, austro-ugarske... odi do Beca ili Praga , prirodnog bogatstva na svakom koraku.... tako da mi mozemo prodati samo sebe, mada ovih " temperamentnih hedonistickih juznjaka" Evropa ima i previse.

todd_smith
Been thanked: 5 times

Post by todd_smith » 15/03/2011 14:19

vidim piramide si presutila :skoljka: :lol: :lol: :lol: :lol:

zlajaBHF

Post by zlajaBHF » 15/03/2011 15:46

DadoHacked wrote:

Finska...Eto oni imaju sta ponuditi...

Etko kakva je drzava, kada su i pred visokog standarda, u vrhu kada pricamo o samoubistvima.
Itekako depresivna drzava.

Kad bi ona vidila nasu ljepotu, nebi nikad kuci otisla.

Imamo mi lijpu zemlju, ko kaze drugacije.....laze

michio

Post by michio » 15/03/2011 15:49

Opet o samoubistvima :D

Postoji li zemlja koja nema lijepu prirodu?

5 0 5

Post by 5 0 5 » 15/03/2011 16:02

michio wrote:Postoji li zemlja koja nema lijepu prirodu?

Holandija

michio

Post by michio » 15/03/2011 16:07

Dobro niskozemska, gusto naseljena ali nije valjda da nema lijepih pejzaza?

nellington

Post by nellington » 15/03/2011 16:10

michio wrote:Dobro niskozemska, gusto naseljena ali nije valjda da nema lijepih pejzaza?

Image

:)

Bloo
Globalna šefica
Has thanked: 46 times
Been thanked: 84 times

Post by Bloo » 15/03/2011 16:44

il da se igramo Bear Gyllsa :D bacimo ih posred Vlašića i kažeš snađi se :D okrutni turizam :D

cyprus
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times

Post by cyprus » 16/03/2011 01:49

Bez jake infrastrukture (prvenstveno mislim na saobraćajnu) nema ni raširenog turizma... Dok su nam saobraćajnice ovakve kakve su, turizam će svodit samo na Sarajevo i to nešto malo Hercegovine. Zašto bi neko se smaro putujući satima do Jajca, a tamo može sve obić za manje od sat vremena :-) što je vezano i za drugu stvar - turistička ponuda bi se itekako mogla obogatit

someone_

Post by someone_ » 16/03/2011 02:54

Uglavnom da sumiram, ako gdje ugledas kakvog stranca ti ga brze bolje nabij nogom u guzicu i reci "Sta's ovdje kad si mogo u Finsku." Posto je sigurno zalut'o daj mu upute kako da ide do neke druge zemlje koja ima isto lijepu prirodu kao nasa samo da nije nasa. Druga zemlja je mnogo bolja od nase jer smo mi mala zemlja. Sve mu to potanko ispricaj. Reci kako su u nas politicari korumpirani a ne kao u drugim zemaljama. Reci kako su ljudi nezadovoljni primanjima za razliku od ljudi drugih zemalja. Objasni kako se tesko zivi.
Niposto ih nemoj vodit u Mostar jer on ima samo most, a svjet pun mostova. Eto mu Golden Gate ta' ima on po Mostaru (hem vruce). A s kojih visina tek u Meksiku skacu!
Nemoj ga vodit' ni slucajno u Pocitelj nego ga uputi na Dubrovnik ili neki slican stari grad, jer ipak Pocitelj je mali i nije vrijedan spomena, zapusten i mos' ga obic za po' sata (hem vruce). Nemoj spomenut Kralja Tvrtka i 14 vjek, ako ce sta staro nek ide gledat Sfingu.
Ako slucajno krene na koju planinu ti ga zaustavti i posalji u Austriju na Alpe mnogo se bolje skijat tamo jer je to ipak Austrija, a ko sto znamo Austrija je Austrija. Ko da se iko sjeca kad je bila olimpijada. Plus sta se furamo na tu olimpijadu kad je svake 4 godine nova. Olimpijadu pogotovo ne spominji, ofirno.
Nemoj ga smarat pricom o ratu. Ako ga interesuje rat eto mu Drugi svjetski. Ovaj nas je mnogo mali.

Ako i dalje bude insistir'o da ostane postani mnogo agresivniji. Objasni mu o losoj infrastruktui i kako su velike sanse da ga neko ubije tek tako, i nek' ide u Pariz jer je mnogo sigurnije. Isto se kod nas mnogo pljacka tako da ce ostat bespara, a ne ko u Barseloni gdje novcanik mozes prosto ostavit na ulici i ljudi ce ti vratit'.
Na kraju kad ga konacno ubjedis da je pogrijesio dolazeci ovdje i kad brze bolje krene sto dalje odavde ne daj mu da sta pojede jer je u nas ionako Turska kuhinja i bolje mu je do prvog McDonalds-a.

I svako mu reci da svima kaze da ne dolaze ovamo, a mi cemo prvom prilikom njima jer je ovdje prosto uzasno. I jos vici za njim kako bude odlazio: "Mi smo maaaaali! Mi smo maaaaaaali!" To i zbog njega i zbog sebe, da ne bi ne daj Boze pomislili (i ti i on) da imas bilo kakve perspektive.

Kristijana

Post by Kristijana » 16/03/2011 03:14

Dzontra Volta wrote:
zlajaBHF wrote:
Finska...Eto oni imaju sta ponuditi...

Etko kakva je drzava, kada su i pred visokog standarda, u vrhu kada pricamo o samoubistvima.
Itekako depresivna drzava.

Kad bi ona vidila nasu ljepotu, nebi nikad kuci otisla.
Imamo mi lijpu zemlju, ko kaze drugacije.....laze

Nisam ovim zelio reci da je ljepsa od Bosne,ali ono sto sam ja smatrao da bi bilo fino za pohvaliti se, oni to imaju na pretek! I neko je rekao, ne znamo dok ne odemo i vidimo... Pocitelj lje lijep, ali po (recimo Velikoj Britaniji) imate prelijepih tvrdjava i zamkova... Vodopade je neko spomenuo, smijesno je porediti nase vodopade sa nekima u blizini... Ma nista mi nemamo osim cevapa i sevdaha ;)

Kad hvalimo sebe, ne treba potcjenjivati druge. Budimo realni, Finska JEST ljepša od naše zemlje, ali je i 5-6 puta veća, ima više voda i šuma, zrak čist, država uređena, ljudi ne zagađuju okolinu a kao narod imaju BOLJI mentalitet ( ne razmeću se statusnim simbolima kao mi ) i nisu ratovali. Dakle, realno, bolji su za turističko odredište nekog npr. Engleza nego mi. Kod nas taj turist kad dođe, ima malu zemlju, dio pod minama, zagađen okoliš, vidljivo smeće na sve strane. Ljudi ulickani kao da smo Holivud, a osnovne kulture nemaju, i podsmijevamo se svima. Naravno, turist je i meta varalica i pljačkaša.

Mi smo od njih bolji samo u klimi. Od velikih hladnoća i blizine polarnog kruga te zimskog mraka kod njih i ima više samoubistava.

Kod nas ne treba raditi na turizmu nego na nama općenito: uljuditi ljude. Ne uljuditi da nauče 2 jezika nego da se okane bahatosti da smo mi najbolji i da se pod hitno uvedu drakonske kazne za bacanje smeća po ulicama i okolini, zabrane pušenja itd. Tu smo gdje smo. To što je priroda Finske ili Fidžija ljepša od naše to nije njihova zasluga; no jeste njihova zasluga ako nisu bahati i nadmeni kao da su bogomdani i što ne prljaju okolinu, a to je nešto što kod nas buja.

Mi treba da brendiramo par stvari koje u nas valjaju i da se držimo toga. Ljudi žele cijeli paket: malo finog grada, dobrog noćnog života, malo prirode, dobru hranu. Mi recimo nemamo noćni život kakav imaju IN turistička mjesta. Sve nam se svede na Jajce i ćevape. Krenite od sebe: kad odete negdje, ne želite samo jesti i gledati slap, hoćete uživo gledati gradski derbi Arsenal Chelsea, osjetiti vibru londonskih ulica, obići 10 diskoteka i koncerata...

Na(ne)sreću, mi imamo nešto drugo. Ljudima je fora da su bili u gradu atentata na Ferdinanda, opkoljenom SA i na olimpijskoj planini. To su naši ''brendovi'' i tu nema potrebe nešto dorađivati. Ako bismo tome dodali uljuđenje, da se ne prlja i ne bahati, te pravu noćnu scenu, tad bismo imali cijeli paket. :)

someone_, ti meni pročita post i prije nego ga postavih. :lol:
U pravu si ti, ali i ja sam. Rješenje je kompromis. Trebamo se mi koječime ponositi, ali priroda je datost, uljuđenost nije. Mi smo zaista ružan mentalitet u puno stvari, daleko od toga da su drugi savršeni, ali je činjenica da se kod nas i danas dan zagledaju ''egzotični'', crnci, Azijati po ulici, kao da su pali s Marsa. Mi tu na forumu imamo temu gdje su čudaci ljudi u roze odjeći ili prodavači na ulici. Nama su svi ''čudni' ako se ne uklope u naše viđenje svijeta, morala, mode, izgleda... Sindrom zvani ''Sjo mu glave''. Tu kulturu mi nemamo, u jednoj Austriji toga sigurno nema tamo gdje se vrzmaju turisti a pogotovo ne u toj mjeri.

cyprus
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times

Post by cyprus » 16/03/2011 03:38

Ja ne bih reko da je Finska ima veći turistički potencijal od naše... Turizam svakako jeste kod njih na višem nivou iz razloga jer je država uređenija, a o tome je bespotrebno pričat...

Ali se slažem da se nema smisla hvalit Fincima o tome kakva mi jezera imamo :D

Una ragazza

Post by Una ragazza » 16/03/2011 04:36

someone_ wrote:Uglavnom da sumiram, ako gdje ugledas kakvog stranca ti ga brze bolje nabij nogom u guzicu i reci "Sta's ovdje kad si mogo u Finsku." Posto je sigurno zalut'o daj mu upute kako da ide do neke druge zemlje koja ima isto lijepu prirodu kao nasa samo da nije nasa. Druga zemlja je mnogo bolja od nase jer smo mi mala zemlja. Sve mu to potanko ispricaj. Reci kako su u nas politicari korumpirani a ne kao u drugim zemaljama. Reci kako su ljudi nezadovoljni primanjima za razliku od ljudi drugih zemalja. Objasni kako se tesko zivi.
Niposto ih nemoj vodit u Mostar jer on ima samo most, a svjet pun mostova. Eto mu Golden Gate ta' ima on po Mostaru (hem vruce). A s kojih visina tek u Meksiku skacu!
Nemoj ga vodit' ni slucajno u Pocitelj nego ga uputi na Dubrovnik ili neki slican stari grad, jer ipak Pocitelj je mali i nije vrijedan spomena, zapusten i mos' ga obic za po' sata (hem vruce). Nemoj spomenut Kralja Tvrtka i 14 vjek, ako ce sta staro nek ide gledat Sfingu.
Ako slucajno krene na koju planinu ti ga zaustavti i posalji u Austriju na Alpe mnogo se bolje skijat tamo jer je to ipak Austrija, a ko sto znamo Austrija je Austrija. Ko da se iko sjeca kad je bila olimpijada. Plus sta se furamo na tu olimpijadu kad je svake 4 godine nova. Olimpijadu pogotovo ne spominji, ofirno.
Nemoj ga smarat pricom o ratu. Ako ga interesuje rat eto mu Drugi svjetski. Ovaj nas je mnogo mali.

Ako i dalje bude insistir'o da ostane postani mnogo agresivniji. Objasni mu o losoj infrastruktui i kako su velike sanse da ga neko ubije tek tako, i nek' ide u Pariz jer je mnogo sigurnije. Isto se kod nas mnogo pljacka tako da ce ostat bespara, a ne ko u Barseloni gdje novcanik mozes prosto ostavit na ulici i ljudi ce ti vratit'.
Na kraju kad ga konacno ubjedis da je pogrijesio dolazeci ovdje i kad brze bolje krene sto dalje odavde ne daj mu da sta pojede jer je u nas ionako Turska kuhinja i bolje mu je do prvog McDonalds-a.

I svako mu reci da svima kaze da ne dolaze ovamo, a mi cemo prvom prilikom njima jer je ovdje prosto uzasno. I jos vici za njim kako bude odlazio: "Mi smo maaaaali! Mi smo maaaaaaali!" To i zbog njega i zbog sebe, da ne bi ne daj Boze pomislili (i ti i on) da imas bilo kakve perspektive.

Nema potrebe za takvom ironijom, treba biti realan :)

Mi da imamo ne znam kakva prirodna bogatstva i ljepote, unistili bismo o svojom neorganizacijom i odnosom prema svemu...

Tako da, koliko god sarkasticno bilo, drzimo se poznatog nam mentaliteta :lol:

someone_

Post by someone_ » 16/03/2011 04:43

Kristijana wrote:someone_, ti meni pročita post i prije nego ga postavih. :lol:
U pravu si ti, ali i ja sam. Rješenje je kompromis. Trebamo se mi koječime ponositi, ali priroda je datost, uljuđenost nije. Mi smo zaista ružan mentalitet u puno stvari, daleko od toga da su drugi savršeni, ali je činjenica da se kod nas i danas dan zagledaju ''egzotični'', crnci, Azijati po ulici, kao da su pali s Marsa. Mi tu na forumu imamo temu gdje su čudaci ljudi u roze odjeći ili prodavači na ulici. Nama su svi ''čudni' ako se ne uklope u naše viđenje svijeta, morala, mode, izgleda... Sindrom zvani ''Sjo mu glave''. Tu kulturu mi nemamo, u jednoj Austriji toga sigurno nema tamo gdje se vrzmaju turisti a pogotovo ne u toj mjeri.

Jeste malo off, ali sto se tice uljudjenosti. Nas bas historija (pogotovo ova svjezija) nije mazila. Nisu ni Englezi bas bili toliki Englezi donedavno. Kreni recimo od srednjeg vijeka (Dark Ages), pa do huliganstva. Da bi se postigla kultura i uljudjenost treba imat pogodno tlo koje se prvo mora stvorit. Nece velika kazna za bacanje smeca dat rezultate sada. Eto bila je akcija neprelaska na crveno svijetlo i sta je bilo. Nista.

Ima piramida potreba. Covjek prvo mora da zadovolji glad pa tek onda moze ici u pozoriste. Mislim da su uzroci problema (neuljudnosti naprimjer) veliki (od politickog sistema, do velikih demografskih, socijalnih i ekonomskih promjena koje su se desile u posljednjem ratu). Mislim da mi imamo tendenciju da krivimo sebe za to, a nismo se puno pitali i nije se moglo nesto puno promjeniti. Ovaj vid problema se ne rijesava preko noci, na ho-ruk. Nema tih demonstracija koje bi pomogle jer nit imas koga smijenit nit koga postavit na njegovo mjesto. Cetiri godine smo bili ruseni na najgori nacin, a nakon toga evo 16 godina nas i dalje ruse (citaj Divjak). Treba jedan sistematski i strpljiv pristup. Raditi na sebi (ovdje ubrajam porodicu i prijatelje) sve vrijeme (edukacija je osnovno). Biti istrajan u tome. Ako ti uvijek trazis kantu da bacis papiric, nemoj se nervirat kad dodje neko i baci tu istu kantu u Miljacku. Ti ne znas zasto je on frustriran i sta se njemu u zivotu desava i sta se desavalo. Ti i dalje bacaj papir u neku narednu kantu i bori se da dodjes u poziciju gdje ces moc uraditi nesto znacajno sto ce pomoci djeci bacaca kante da izrastu u bacace u kantu.

Post Reply