Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Logovan
Posts: 94329
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#5876 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Logovan »

Ma kakvo rezanje, ne bi trebalo uopste raditi.
User avatar
canvra888
Posts: 4262
Joined: 09/07/2021 15:03

#5877 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by canvra888 »

Pa i veterinari režu, odnosno ne zabranjuju rezanje niti propagiraju protiv toga.

Samo kao što je već navedeno, treba biti pažljiv i jako malo nokta odrezati.
sedma_7
Posts: 716
Joined: 03/04/2007 18:24

#5878 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by sedma_7 »

Cime hranite macke?

Kakva vam je premil fancy superpremium hrana? Ja kupila 10 kg a nije nesto odusevljen. Sad nedje procita da je smece od hrane i najradije bih se istukla kajsem 🙄🥺
sizifinho
Posts: 3464
Joined: 31/05/2014 13:14

#5879 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by sizifinho »

Pa naravno da se skida samo vrh nokta, visoko iznad pulpe - korjena koji je ispunjen nervima i krvnik sudovima.
Veterinari ne preporucuju praksu skidanja nokata u potpunosti, tkzv declawing, gdje morbidno odstrane mackama nokte u cjelini.

Ali skinuti vrhove - to je u potpunosti legit i neophodno za kucne macke koje ne izlaze vani. Nije ni stvar grebanja, vec zdravlja nokta. Imam i ja par grebalica, i imao sam situacije gdje macki nokat zapne pa ga prelomi tako ružno da sam morao je voditi veterinaru.

Ovako kad skinem “kukasti” vrh, i macka ima olaksanje, ne zapinje sapama za fabriku, ne moze me slucajno ogrebati i slicno. Nema mi nista gore nego kad je mazim, a ona se istegne i vrh noktica joj se zarije poput udice za kozu. Nije ni pokusala ogrebat, ali dzaba takav je nokat prirodno, zbog plijena.

Kad capnes nokat to se ne desava.
A i ne cini mi se da im smeta buduci da i ne pokusaju sici sa krila nakon sto zavrsim rezanje.

Da im je neugodno, bolno, davno bi sjurili.
User avatar
Hame_
Posts: 5493
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#5880 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Hame_ »

Reponja

Image

Image
zippoo87
Posts: 15526
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#5881 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by zippoo87 »

sizifinho wrote: 18/05/2023 08:53 Pa naravno da se skida samo vrh nokta, visoko iznad pulpe - korjena koji je ispunjen nervima i krvnik sudovima.
Veterinari ne preporucuju praksu skidanja nokata u potpunosti, tkzv declawing, gdje morbidno odstrane mackama nokte u cjelini.

Ali skinuti vrhove - to je u potpunosti legit i neophodno za kucne macke koje ne izlaze vani. Nije ni stvar grebanja, vec zdravlja nokta. Imam i ja par grebalica, i imao sam situacije gdje macki nokat zapne pa ga prelomi tako ružno da sam morao je voditi veterinaru.

Ovako kad skinem “kukasti” vrh, i macka ima olaksanje, ne zapinje sapama za fabriku, ne moze me slucajno ogrebati i slicno. Nema mi nista gore nego kad je mazim, a ona se istegne i vrh noktica joj se zarije poput udice za kozu. Nije ni pokusala ogrebat, ali dzaba takav je nokat prirodno, zbog plijena.

Kad capnes nokat to se ne desava.
A i ne cini mi se da im smeta buduci da i ne pokusaju sici sa krila nakon sto zavrsim rezanje.

Da im je neugodno, bolno, davno bi sjurili.
Pa tvoja je naucena da bude mirna i ti to dobro odradis,ne zasijeces previse i onda nema problema.
Ne znam jesi li primjetio ali njima se nokti i sami ljuste i obnavljaju...ja nadjem svugdje te ljuskice sa noktiju :D
Moje dvije od tri macke ne grebu a ova jedna je lopov i naljuti se na nas ukucane,pa sikce,grebe,nekada se zaleti i ujede za nogu kada joj nesto ne damo :lol:
Ja ne sijecem nokte jer nemam potrebe za tim a macke su pola dana vani,grebu,love i ganjaju se pa su im nokti u prirodnom okruzenju.
Jedino je problem kada uju u kucu i protezu sape i prste,istresu mi zemlje i pijeska stalno...sve po prekrivacima secije se vidi :D
Alles-Tamam
Posts: 1007
Joined: 17/05/2013 19:58

#5882 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Alles-Tamam »

sedma_7 wrote: 17/05/2023 22:31 Cime hranite macke?

Kakva vam je premil fancy superpremium hrana? Ja kupila 10 kg a nije nesto odusevljen. Sad nedje procita da je smece od hrane i najradije bih se istukla kajsem 🙄🥺

Ja ne koristim suhu hranu recimo, osim ako im spreman plocu za igru, gdje je sakrijem kao nagradu a inace pazim na sljedece.

1.Sadrži što više mesa (80% minimalno) ,nema više od 5% biljnih sastojaka
2.Deklaracija je maksimalno precizna: da su svi sastojci jasno navedeni i navedeni omjeri.
3.Hrana ne sadrži štetne dodatke kao što su konzervansi, pojačivači okusa, umjetne arome ili sredstva za želiranje 4.Ne sadrži šećer u bilo kojem obliku
5.Ne koriste se biljni proteini, uglavnom žitarice, kukuruz i Soja.

Sad ne znam sta ima od izbora u Bosni ali ja uzimam recimo
Mjam mjam
Macs
Strayz
User avatar
Hame_
Posts: 5493
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#5883 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Hame_ »

Sve svježe: pileća i teleća džigerica, batkovi pileći, prsa pileća, batakovi pureći, oslić oguljeni,... čudno mi da neće domaći sir i kupovno mlijeko :lol:

*zbog vitamina i minerala za marendu ovo sa slike

Image

Povremeno mu dođe pa ga nema po dva-tri dana, tada "zglajza" pa jede i krompirušu, maslanicu,... :mrgreen:
User avatar
ami8
Posts: 444
Joined: 23/05/2010 19:01

#5884 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by ami8 »

Ja za ove svoje dvije kućne mačke ima 10 godina kupujem hranu u Agrikomu, pakovanje od 1,5 kg krekeri, Farmina proizvođač, Matisse neutered za sterilisane mačke. Za dvije mačke otprilike te dvije vreće mjesečno i ujutro kesica iz DM-a popola :D .
zippoo87
Posts: 15526
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#5885 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by zippoo87 »

Ne stignem slikati ali kako su slatki macici koje je macka omacila na imanju mi...4 maceta,prelijepi svi.
I ne nosi ih nigdje,haman osjeca da su sigurni u ovom mom objektu (stara stala,sada ostava za koceve,alat i tako) i evo ja ih ubacio u veliku kutiju i stavio ispod jastuk...ljepota im.
Mada je jedan muski hrsuz vec dobio snagu i danas prvi put izasao iz kutije...pope se kao od sale uz kutiju i onda na panj.
Ostale tri samo gledaju :D

Ali ne znam sta cu i sa njima...jer ce uskoro mati sa tri moje mace da se preseli u tu kuci i jos psa vodi...a onda jos ova 4 maceta.
Havarija u najavi.
A ni ja necu biti tu da ih probam dati da ih neko udomi.
User avatar
Hame_
Posts: 5493
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#5886 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Hame_ »

moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#5887 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by moonca »

:shock:
jao. gdje se hrana priprema. i tako kontam. :hm: dodjem u goste.. a, 🐈 plesala po tanjirima..
User avatar
Hame_
Posts: 5493
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#5888 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Hame_ »

Kako postojimo živimo sa životinjama (i sami smo životinje hehe). Kupao sam se kao dijete u rijeci, danas se niko u toj rijeci ne kupa.

Pokoja šapica na kuhinji samo dodatno učvršćuje naše zdravlje :mrgreen:

Image
zippoo87
Posts: 15526
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#5889 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by zippoo87 »

Evo malo da umrete od slatkoce :D
Danas sam ih uspio uslikati prvi put.Ima i video na linku.

https://photos.app.goo.gl/KTfxSpiVnMg2vLtR9
zippoo87
Posts: 15526
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#5890 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by zippoo87 »

Image Image

Image Image

Image Image
User avatar
Hame_
Posts: 5493
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#5891 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Hame_ »

sizifinho
Posts: 3464
Joined: 31/05/2014 13:14

#5892 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by sizifinho »

zippoo87 wrote: 18/05/2023 22:11 Pa tvoja je naucena da bude mirna i ti to dobro odradis,ne zasijeces previse i onda nema problema.
Ne znam jesi li primjetio ali njima se nokti i sami ljuste i obnavljaju...ja nadjem svugdje te ljuskice sa noktiju :D
Moje dvije od tri macke ne grebu a ova jedna je lopov i naljuti se na nas ukucane,pa sikce,grebe,nekada se zaleti i ujede za nogu kada joj nesto ne damo :lol:
Ja ne sijecem nokte jer nemam potrebe za tim a macke su pola dana vani,grebu,love i ganjaju se pa su im nokti u prirodnom okruzenju.
Jedino je problem kada uju u kucu i protezu sape i prste,istresu mi zemlje i pijeska stalno...sve po prekrivacima secije se vidi :D
Daa, ljušte im se prirodno nokti, kao i psima i nama, samo je problem bar meni što je par puta nokat koji se ljuštio skroz se prelomio na jebenoj grebalici. To je kriza kad se desi, mačka u bolu, uznemirena, krv curi iz korjena nokta… najviše zbog tog i režem one vrhove da ne bi imali te “udice” koje se sad pa sad zakače, a mačke smotane ne znaju “otkačiti” kanđu 😂 Baš neku noć mi se mačor izvija u krilu, prede, pruži onu šapu od zadovoljstva da je istegne i nesvjesno mi zabi svoju udicu tačno na korjen nokta…. ja majko bola.
Imam ja u porodičnoj kući također žuću mačka, on hoda vani, ima svoje metode i njemu se nokti nikad ne moraju rezati.
Ali šta će ove moje blentave jadne kućne mace, one navikle na gospodski tretman
User avatar
Hame_
Posts: 5493
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#5893 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Hame_ »

Mačkoni i Hame drinjaju :mrgreen:

Image
zippoo87
Posts: 15526
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#5894 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by zippoo87 »

Banda porasla


Image

Image

Image

Image

Image

Image
djana h
Posts: 39243
Joined: 06/08/2009 18:23

#5895 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by djana h »

Ajoj :-D čuvaj ih :thumbup:
zippoo87
Posts: 15526
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#5896 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by zippoo87 »

djana h wrote: 29/05/2023 22:02 Ajoj :-D čuvaj ih :thumbup:
Preslatki su...da vidis kako se igraju sada...ono tek pocinju i istrazuju :-D
Samo ovo nisu macici od moje macke...ovo vec drugu godinu poljska neka macka dodje i okoti se kod mene u vanjskom objektu (stara stala)...macka udje ispod strehe i tu bude i okotila se.
Pa se mi brinemo o njoj i malim macama...
Do sada sam mami ovih macica izvadio 10 krpelja...trava okolo i ona izadje,hoda,trazi hranu i pokupi krpelje.
Ne mozes navaditi.
Tri su muska i zenkica...za jedno mace sam nasao nekog ko ce ga udomiti,moram i ostalim naci dom...pa ako je neko sa TK ili okolina Gracanice a zeli slatko mace,neka se javi...za sedmicu se mogu odvojiti od mame...vec imaju zube i pocinju jesti hranu za odrasle
djana h
Posts: 39243
Joined: 06/08/2009 18:23

#5897 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by djana h »

Lijep gest, mačićima mnogo znači tvoja briga, ne bi dugo poživjeli bez pažnje :thumbup:
eldarrr
Posts: 6
Joined: 17/01/2018 12:39

#5898 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by eldarrr »

Pozdrav, zanima me da li se smiju mačke šišati?
Imam 2 mačka, jednom dlaka normalno opada a drugom baš previše. Išli smo i vetu mačak je zdrav samo se linja ko lud, pa planiram da ga ošišam.
Pastrmka i Lipljen
Posts: 39
Joined: 28/05/2023 17:52

#5899 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Pastrmka i Lipljen »

eldarrr wrote: 30/05/2023 11:54 Pozdrav, zanima me da li se smiju mačke šišati?
Imam 2 mačka, jednom dlaka normalno opada a drugom baš previše. Išli smo i vetu mačak je zdrav samo se linja ko lud, pa planiram da ga ošišam.
bože sačuvaj šta pita, čuj mačku šišat.

redovno je češljaj i nemoj je kupat a što se dlaka tiče one su neminovne.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#5900 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Dope_Man »

eldarrr wrote: 30/05/2023 11:54 Pozdrav, zanima me da li se smiju mačke šišati?
Imam 2 mačka, jednom dlaka normalno opada a drugom baš previše. Išli smo i vetu mačak je zdrav samo se linja ko lud, pa planiram da ga ošišam.
Samo cesljaj, ako imas srece da se voli cesljati jos bolje.
Post Reply