Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
neki
Posts: 6610
Joined: 17/02/2005 07:57

#5726 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by neki »

Treba mi savjet od višegodišnjih vlasnika odraslih mačaka, kojeg veterinara u Sarajevu preporučujete?
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#5727 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by bilic »

neki wrote: 14/09/2022 10:16 Treba mi savjet od višegodišnjih vlasnika odraslih mačaka, kojeg veterinara u Sarajevu preporučujete?
NA VETERINARSKI FAKULTET ... Dosta specijalista sad imaj :izet: u
corave okice
Posts: 81
Joined: 28/07/2013 10:29

#5728 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by corave okice »

neki wrote: 14/09/2022 10:16 Treba mi savjet od višegodišnjih vlasnika odraslih mačaka, kojeg veterinara u Sarajevu preporučujete?
Ja sam na preporuku vodio macka kod Amara Popovica, u Tibrama. Sve proslo bez problema.
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#5729 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by bilic »

corave okice wrote: 17/09/2022 12:54
neki wrote: 14/09/2022 10:16 Treba mi savjet od višegodišnjih vlasnika odraslih mačaka, kojeg veterinara u Sarajevu preporučujete?
Ja sam na preporuku vodio macka kod Amara Popovica, u Tibrama. Sve proslo bez problema.
Može kod Amara , ali bez njegove sestre .
Ona pokušava nešto ali bolje je izbjegavati .....
User avatar
Logovan
Posts: 94100
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#5730 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Logovan »

neki wrote: 14/09/2022 10:16 Treba mi savjet od višegodišnjih vlasnika odraslih mačaka, kojeg veterinara u Sarajevu preporučujete?
Vet Centar, Canis Felis
User avatar
Osim_13
Posts: 2857
Joined: 06/11/2020 21:53

#5731 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Osim_13 »

bilic wrote: 17/09/2022 19:42
corave okice wrote: 17/09/2022 12:54
Ja sam na preporuku vodio macka kod Amara Popovica, u Tibrama. Sve proslo bez problema.
Može kod Amara , ali bez njegove sestre .
Ona pokušava nešto ali bolje je izbjegavati .....
Nije ona više dole.
User avatar
simbabimba
Posts: 719
Joined: 18/03/2008 09:35

#5732 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by simbabimba »

Logovan wrote: 17/09/2022 19:56
neki wrote: 14/09/2022 10:16 Treba mi savjet od višegodišnjih vlasnika odraslih mačaka, kojeg veterinara u Sarajevu preporučujete?
Vet Centar, Canis Felis
Ovi su novi, kakva su vam iskustva?
sedma_7
Posts: 711
Joined: 03/04/2007 18:24

#5733 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by sedma_7 »

Heller wrote: 13/08/2022 13:01 Je li neko primjetio da nema kvalitetnije mačije hrane u prodavnicama po centru Sa?
jesmo
Vox_liberi
Posts: 199
Joined: 25/01/2022 14:39

#5734 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Vox_liberi »

Nabavili smo perzijsku macu staru 4 mjeseca, koju hranu preporučujete da joj uzimamo, uzeli smo Royal Canin za sad. Ima li neka druga varijanta
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72443
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#5735 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Velkoski »

Image

ja svoje hranim ovom :mrgreen:
Vox_liberi
Posts: 199
Joined: 25/01/2022 14:39

#5736 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Vox_liberi »

E hvala, tu su nam i preporučili u agrikomu
User avatar
djevojka bez imena
Posts: 3587
Joined: 14/10/2015 05:39

#5737 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by djevojka bez imena »

Velkoski wrote: 27/10/2022 10:55 Image

ja svoje hranim ovom :mrgreen:
Gdje kupuješ?
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72443
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#5738 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Velkoski »

Agricom na Jezeru u mom slučaju, ali vidim da imaju prodavnica svugdje
Vox_liberi
Posts: 199
Joined: 25/01/2022 14:39

#5739 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Vox_liberi »

Maca od 5 mjeseci mi ima upalu desni, danas se desilo da odbija hranu, pa tek sutra možemo po lijekove za to. Pretpostavljam da je neko imao iskustva s time, kako da je hranimo jer odbija svu čvršću hranu, samo hoće da je liže.
User avatar
pici
Posts: 43531
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#5740 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pici »

Vox_liberi wrote: 04/12/2022 16:53 Maca od 5 mjeseci mi ima upalu desni, danas se desilo da odbija hranu, pa tek sutra možemo po lijekove za to. Pretpostavljam da je neko imao iskustva s time, kako da je hranimo jer odbija svu čvršću hranu, samo hoće da je liže.
Kupi mekanu hranu imas u zoo centru, trazi za mace koje imaju problema sa zubima ili za macice hranu, to je ko pasirana hrana.Ja sam uzimao u konzervi to je kao infuzija macija hrana, sitna, pasirana i vodenasto mastna.Davao maci koja je bila vec na samrti, probao da je nahranim makar da pokusam da je spasim, nisam uspio, al ima takva hrana za mace koje tesko zvacu, bolesne su i imaju problema sa vilicom i zubima.Prodavacica mi rece da je to ko infuzija macija.Tako i trazi i obrazlozi slucaj.Zoo centar SCC.
Vox_liberi
Posts: 199
Joined: 25/01/2022 14:39

#5741 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Vox_liberi »

pici wrote: 05/12/2022 16:24
Vox_liberi wrote: 04/12/2022 16:53 Maca od 5 mjeseci mi ima upalu desni, danas se desilo da odbija hranu, pa tek sutra možemo po lijekove za to. Pretpostavljam da je neko imao iskustva s time, kako da je hranimo jer odbija svu čvršću hranu, samo hoće da je liže.
Kupi mekanu hranu imas u zoo centru, trazi za mace koje imaju problema sa zubima ili za macice hranu, to je ko pasirana hrana.Ja sam uzimao u konzervi to je kao infuzija macija hrana, sitna, pasirana i vodenasto mastna.Davao maci koja je bila vec na samrti, probao da je nahranim makar da pokusam da je spasim, nisam uspio, al ima takva hrana za mace koje tesko zvacu, bolesne su i imaju problema sa vilicom i zubima.Prodavacica mi rece da je to ko infuzija macija.Tako i trazi i obrazlozi slucaj.Zoo centar SCC.
U međuvremenu je dobila antibiotike i bocu protiv bolova pa evo je sad jede normalno kad je počelo djelovat
amar_no1
Posts: 41
Joined: 22/02/2011 22:57

#5742 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by amar_no1 »

Pozdrav raja imam pitanje za Rusku plavu macu kakve su sa ponašanjem smije li se ostaviti u stanu sama u toku dana kakva joj ishrana treba da li su agresivne općenito da li je ta maca za stana... Pitam nemam nekog iskustva u vezi macki tačnije nikakvog iskustva nemam pa svaki savjet je dobor dosao 😃😃😃
zippoo87
Posts: 15290
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#5743 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by zippoo87 »

amar_no1 wrote: 06/12/2022 10:31 Pozdrav raja imam pitanje za Rusku plavu macu kakve su sa ponašanjem smije li se ostaviti u stanu sama u toku dana kakva joj ishrana treba da li su agresivne općenito da li je ta maca za stana... Pitam nemam nekog iskustva u vezi macki tačnije nikakvog iskustva nemam pa svaki savjet je dobor dosao 😃😃😃
Ne znam konkretno za tu vrstu macaka ali generalno,najbolje ih je uzeti jako mlade i nauciti po svom cejfu i kada ih prodje njihovo ludilo i budu stare 5-6 mjeseci,biti ce normalne i pametne i slusati sve komande.
Isto tako,macke (zenke) kada su male,vole imati drustvo i igrati se sa drugim mackama i ganjati i ujedati...ako nemaju drugu macku da ujedaju,onda ujedaju i grebu vlasnike :D
Evo kod mene sada ova srednja macka,ljetos rodjena i velika od proslog ljeta,ova mala je stalno cackala i hoce da se igra i bas joj se bila na glavu popela,ova velika nije agresivna,samo bjezala od male i prije mjesec dana mi dosla jos jedna maca i usvojim i nju,starosti malo mladja od ove srednje i evo sada se te dvije male igraju i ganjaju kao lude,navecer obavecno ide 1-2 sata ganjanja i udaranja i ujedanja jedna druge i tako.
Vise ovu veliku i ne gleda,jer se ima sa kim igrati.A ta je i mene i mater ujedala i bas bila nekakva prilicno agresivna,vise nije ni agresivna ni nista...skroz se promijenila za ovaj mjesec,kako ima drugaricu za igranje.

Sto se tice problema,meni ne prave nikakve probleme ali znaju se nekada uvuci u seciju ili uci i regal i tako se zavlaciti ali nisu nikada nesto slomile ili ostetile.
Tv mi stoji na komodi,nekada hodaju tu ali ne diraju ga .
Obavezno ako uzmes macku,odmah kupi ili napravi grebalicu,inace ce ti grebati namjestaj a sa grebalicom,naucis ih da se tu grebu i nema problema poslije.Isto tako uzmi i onog misa na gumi,da se igras sa njima...to su im omiljene igracke.
Mene ova treca dodje i zove kada hoce da se igramo,uzme u zube misa i prica mi nesto i izvrce se na ledja i budalasa :lol:
Dodje mi pred vrata i zove,ako su zatvorena vrata .
Mace su ekstra,ako im napravis ono sto njima treba i ako se igras sa njima...pijesak,neki prostor za ganjanje i penjanje i neka ova igracka da je ganjaju i njima nista vise ne treba.Totalno su nezahtjevne a daju puno ljubavi.
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#5744 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by miki27A »

amar_no1 wrote: 06/12/2022 10:31 Pozdrav raja imam pitanje za Rusku plavu macu kakve su sa ponašanjem smije li se ostaviti u stanu sama u toku dana kakva joj ishrana treba da li su agresivne općenito da li je ta maca za stana... Pitam nemam nekog iskustva u vezi macki tačnije nikakvog iskustva nemam pa svaki savjet je dobor dosao 😃😃😃
https://www.dailypaws.com/cats-kittens/ ... sian-blue

DIvna maca, ja imam "dugodlaku Rusku plavu" (Nebelung vrsta).

Mace vole cistu kutiju za pijesak (bar par puta dnevno), voda i hrana trebaju biti odvojeno od wca njihovog, kupi joj grebalice da ti ne grebu namjestaj (imam 3: dvije u spavacoj, jednu u dnevnoj, nikad nije ni pomislila da zagrebe namjestaj). Nauci je da se navikne na rezanje noktiju (svih) odmah, bice puno lakse. Ne igraj se s njima s rukama/nogama, shvatice da je ruka igracka pa nikad neces biti bez ogrebotina. Samo laser, cat chaser toys, ono mis, ptica na stapu s kanafom.
Ako je ista kao moja ne voli one pet beds (daj joj kutiju plitku, bilo kakvu bice zadovoljna), ali kupi pa vidi sta kako voli.
Uzivaj.
User avatar
pici
Posts: 43531
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#5745 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pici »

Ma mace su super, uopste nisu zahtjevne e jedino ako ih razmazis pa te pocnu maltretirat da si oko njih po vazdan, ko djeca.Zapravo sve su zivotinje takve, ima razlika ali nisu neke ekstremne, osim recimo da probas ajkulu pripitomiti ili piranu :mrgreen:
User avatar
anglista
Posts: 31
Joined: 02/08/2021 07:11

#5746 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by anglista »

Pozdrav raja!
Mozete li mi reci ako je neko imao bolest ogreba macke, kako ste to podnijeli, sta ste koristili od lijekova ili kremica, jer mislim da upravo to imam. Maca me je ogrebala, imala sam blage parnice na obje ruke. Maca je donesena spolja i tokom ciscenja me ogrebala.
Prije dva, tri dana vidim da to vise nisu parnice nego crvene tacke i toliko svrbe, poderala bih sebi ruke koliko svrbi :sad:
Naravno da sam googlala i trazila da vidim sta je, i sve upucuje na to.

Tako da, ako imate neke savjete bila bih vam mnogo zahvalna! :cry:
User avatar
zubi
Posts: 5127
Joined: 16/07/2009 00:27

#5747 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by zubi »

anglista wrote: 09/12/2022 19:18 Pozdrav raja!
Mozete li mi reci ako je neko imao bolest ogreba macke, kako ste to podnijeli, sta ste koristili od lijekova ili kremica, jer mislim da upravo to imam. Maca me je ogrebala, imala sam blage parnice na obje ruke. Maca je donesena spolja i tokom ciscenja me ogrebala.
Prije dva, tri dana vidim da to vise nisu parnice nego crvene tacke i toliko svrbe, poderala bih sebi ruke koliko svrbi :sad:
Naravno da sam googlala i trazila da vidim sta je, i sve upucuje na to.

Tako da, ako imate neke savjete bila bih vam mnogo zahvalna! :cry:
Ma bezveze, malo svrbi, malo se ceses.

Kupi Daktanol i mazi, proci ce brzo...
zippoo87
Posts: 15290
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#5748 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by zippoo87 »

NIje da mi nisu ruke izgrebane od macaka ali to nisam nikada imao.
Imam ovu jednu koja je jos mala,nokti su joj kao zileti...gdje god pogledam,barem je ono malo skinula koze...mislim nije macka uopste agresivna ili nesto,nego se ja sa njom igram pa fasujem
User avatar
anglista
Posts: 31
Joined: 02/08/2021 07:11

#5749 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by anglista »

zubi wrote: 09/12/2022 21:43
anglista wrote: 09/12/2022 19:18 Pozdrav raja!
Mozete li mi reci ako je neko imao bolest ogreba macke, kako ste to podnijeli, sta ste koristili od lijekova ili kremica, jer mislim da upravo to imam. Maca me je ogrebala, imala sam blage parnice na obje ruke. Maca je donesena spolja i tokom ciscenja me ogrebala.
Prije dva, tri dana vidim da to vise nisu parnice nego crvene tacke i toliko svrbe, poderala bih sebi ruke koliko svrbi :sad:
Naravno da sam googlala i trazila da vidim sta je, i sve upucuje na to.

Tako da, ako imate neke savjete bila bih vam mnogo zahvalna! :cry:
Ma bezveze, malo svrbi, malo se ceses.

Kupi Daktanol i mazi, proci ce brzo...

Ovo malo vise svrbi i sad su kao plikovi ali hajde. Hvala!
User avatar
anglista
Posts: 31
Joined: 02/08/2021 07:11

#5750 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by anglista »

zippoo87 wrote: 09/12/2022 22:19 NIje da mi nisu ruke izgrebane od macaka ali to nisam nikada imao.
Imam ovu jednu koja je jos mala,nokti su joj kao zileti...gdje god pogledam,barem je ono malo skinula koze...mislim nije macka uopste agresivna ili nesto,nego se ja sa njom igram pa fasujem

Nisam ni ja imala prije, ali kontam ova maca je bila puna buha i ceskala se naravno, pa mene ogrebala. Ali grebale su me mace i prije i prezivim :-D
Post Reply