Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Koshpa
Posts: 4908
Joined: 20/05/2007 19:59
Location: Sarajevo

#5276 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Koshpa »

pici wrote: 17/03/2020 23:29
Koshpa wrote: 16/03/2020 23:28 Narode trebamo na revakcinaciju, gdje je najjeftinija vakcina ?
vidi kod izeta veterinara mislim da je 30km

Izet Kulenovic 063 262 866
Hvala Pici,zavrseno danas, vet stanica Ketti 25KM

:thumbup:
User avatar
zubi
Posts: 5161
Joined: 16/07/2009 00:27

#5277 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by zubi »

Nego, jeste li kupili hrane i pijeska za macadiju? Ko zna hoce li raditi prodavnice hrane za kucne ljubimce...
User avatar
ami8
Posts: 444
Joined: 23/05/2010 19:01

#5278 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by ami8 »

Jutros ja ušao u Agricom na Dobrinji da kupim hranu za macane kad ono sve razgrabljeno, k'o da je brašno,ulje i sl. Bukvalno prazne police na kojima bude hrana za mačke, za cuke nešto i ima :) .Kaže teta doći će hrana poslije podne.
User avatar
pici
Posts: 43594
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#5279 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pici »

ja sam potrosio para za svoje macaline imaju za sest mjeseci...
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#5280 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Challenger_ »

pici wrote: 18/03/2020 23:16 ja sam potrosio para za svoje macaline imaju za sest mjeseci...

Isto.

Za moooog Šešera, mačkonju.
triple mama
Posts: 560
Joined: 18/03/2011 19:41

#5281 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by triple mama »

Macak mi povraca...nekad gusto kao zelenkasto, a nekad vodenasto...daka mu odmah pola tablete protiv parazita, reducirala obilnost obroka ali nista....pomozite sa savjetima
User avatar
pici
Posts: 43594
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#5282 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pici »

triple mama wrote: 30/03/2020 06:02 Macak mi povraca...nekad gusto kao zelenkasto, a nekad vodenasto...daka mu odmah pola tablete protiv parazita, reducirala obilnost obroka ali nista....pomozite sa savjetima
U slučaju da vam ljubimac počne povraćati i izgubi apetit, vrijeme je za posjet veterinaru
Ljubimci najčešće povraćaju jer su progutali nešto otrovno ili neprobavljivo.

Mačke povraćaju kad im se u želucu nakupe klupka dlake koju su progutali, no povraćanje može biti i posljedica alergije na neku hranu ili nečeg potpuno trećeg. Pitanje je – kako prepoznati o čemu se radi i postoji li razlog za posjet veterinaru?

Uglavnom je najbolje držati oko na ljubimcu jednom kad počne povraćati i pripaziti na to kakav mu je apetit. Ako ljubimac nastavi povraćati ili ima izrazito slab apetit, to je obično znak da je vrijeme za posjet veterinaru.

Povraćanje ne smije biti često ni redovno. Nešto definitivno nije u redu ako životinja povraća svaki dan, pa čak i ako nakon toga ima normalan apetit.


Naravno, ako je povraćanje popraćeno gubitkom apetita, bezvoljnošću i drugim sličnim simptomima, to je bez sumnje stanje koje zaslužuje pažnju veterinara. On bi također svakako trebao pregledati životinju ako ima krvi u rigotini jer je to obično znak želučanih čireva.

Kao i kod proljeva, važno je da ljubimac dobiva dovoljno vode nakon povraćanja da ne bi dehidrirao.

Životinju koja ima problema s disanjem ili ležanjem, a povraća, također biste trebali odvesti veterinaru, kao i ljubimca koji proizvodi zvukove kao da će povraćati, ali ne povraća. Kod mačaka se u zadnjem slučaju isplati biti strpljiv jer ponekad ne uspiju isprve povratiti klupko dlake.

Nemojte ljubimcu odmah davati hranu i vodu nakon što je povraćao. Pričekajte sat, dva prije sljedećeg obroka. Ako životinja u međuvremenu ne povrati, najvjerojatnije nema razloga za brigu.


najbolje veterinaru odvest jer ako ima temperaturu onda nesta nije u redu, dat ce mu inekciju da skine temperaturu i antibiotike.
triple mama
Posts: 560
Joined: 18/03/2011 19:41

#5283 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by triple mama »

pici wrote: 30/03/2020 15:01
triple mama wrote: 30/03/2020 06:02 Macak mi povraca...nekad gusto kao zelenkasto, a nekad vodenasto...daka mu odmah pola tablete protiv parazita, reducirala obilnost obroka ali nista....pomozite sa savjetima
U slučaju da vam ljubimac počne povraćati i izgubi apetit, vrijeme je za posjet veterinaru
Ljubimci najčešće povraćaju jer su progutali nešto otrovno ili neprobavljivo.

Mačke povraćaju kad im se u želucu nakupe klupka dlake koju su progutali, no povraćanje može biti i posljedica alergije na neku hranu ili nečeg potpuno trećeg. Pitanje je – kako prepoznati o čemu se radi i postoji li razlog za posjet veterinaru?

Uglavnom je najbolje držati oko na ljubimcu jednom kad počne povraćati i pripaziti na to kakav mu je apetit. Ako ljubimac nastavi povraćati ili ima izrazito slab apetit, to je obično znak da je vrijeme za posjet veterinaru.

Povraćanje ne smije biti često ni redovno. Nešto definitivno nije u redu ako životinja povraća svaki dan, pa čak i ako nakon toga ima normalan apetit.


Naravno, ako je povraćanje popraćeno gubitkom apetita, bezvoljnošću i drugim sličnim simptomima, to je bez sumnje stanje koje zaslužuje pažnju veterinara. On bi također svakako trebao pregledati životinju ako ima krvi u rigotini jer je to obično znak želučanih čireva.

Kao i kod proljeva, važno je da ljubimac dobiva dovoljno vode nakon povraćanja da ne bi dehidrirao.

Životinju koja ima problema s disanjem ili ležanjem, a povraća, također biste trebali odvesti veterinaru, kao i ljubimca koji proizvodi zvukove kao da će povraćati, ali ne povraća. Kod mačaka se u zadnjem slučaju isplati biti strpljiv jer ponekad ne uspiju isprve povratiti klupko dlake.

Nemojte ljubimcu odmah davati hranu i vodu nakon što je povraćao. Pričekajte sat, dva prije sljedećeg obroka. Ako životinja u međuvremenu ne povrati, najvjerojatnije nema razloga za brigu.


najbolje veterinaru odvest jer ako ima temperaturu onda nesta nije u redu, dat ce mu inekciju da skine temperaturu i antibiotike.
Nema temperaturu i ima apetit i dalje....izgleda mi sasvim ok. Prva dva puta povratio tvrdo, a sada par dana vodenasto...sve zelene boje.... reducirali smo ishranu, ali ako se nastavi odvescu vetu. Mozda damu dam jogurta umjesto vode? Da mu vodu skroz izbacim?
Mr. Brightside
Posts: 31338
Joined: 26/02/2011 13:07

#5284 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Mr. Brightside »

Ako se ponaša kao i inače i ima apetit, vjerovatno je nešto ružno pojeo, ne brini se, dodaj mu malo riže u ishranu i ne sklanjaj vodu naravno...
User avatar
pici
Posts: 43594
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#5285 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pici »

nemoj vodu sklanjat samo mu sat vremena poslije obroka daj, posto povraca izgubit ce tecnosti i moze dehidrirati... to zelenkasto nisam siguran sta je, kontaktiraj veterinara telefonom, nemoras ga voditi, mozda je neka izlucevina koja je iritirana od neceg e sad mozemo nagadjat... ipak veterinar preporuka.
triple mama
Posts: 560
Joined: 18/03/2011 19:41

#5286 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by triple mama »

Ne povraca dan, dva ali mu slabije i hranu dajemo...malo dijeta...rizu mu i piletinu skuhala ali je pojeo gospodjn piletinu, a rizu ostavio...i od jucer mu nista dala nisam kako bih ga natjerala da je pojede, a on nece....
sigicalo
Posts: 257
Joined: 31/08/2006 16:33
Location: Sarajevo

#5287 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by sigicalo »

Je li kucni macak, avlijski ili poluavlijski? Jesi li mu mozda uvela nesto novo od hrane ili novu travu. Moj macor je dobio trovanje od nove trave. Zbog trixi je zamalo platio glavom. Kazu moze biti previse tretirano sjeme trave pa da izazove trovanje, povracanje, proljev
triple mama
Posts: 560
Joined: 18/03/2011 19:41

#5288 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by triple mama »

sigicalo wrote: 01/04/2020 12:08 Je li kucni macak, avlijski ili poluavlijski? Jesi li mu mozda uvela nesto novo od hrane ili novu travu. Moj macor je dobio trovanje od nove trave. Zbog trixi je zamalo platio glavom. Kazu moze biti previse tretirano sjeme trave pa da izazove trovanje, povracanje, proljev
Kucni macak, nikako vani ne izlazi...mslo na balkon...travu mu nikad ne dajem. Grijesim??? Hmmm, mozda je jeo neku novu vrstu hrane iz konzerve, ali samo mozda, jer nisam sigurna...skoro uvijek mu kombinujem 2 vrste konzervi... strah me da nisam dobro neko dez sredstvo izaprala sa povrsine pa on polizao...
sigicalo
Posts: 257
Joined: 31/08/2006 16:33
Location: Sarajevo

#5289 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by sigicalo »

Mace najcesce povracaju ako imaju dosta nakupljene dlake, trovanje, alergije, ...
Ne bi bilo lose konsultovati veterinara i uraditi biohemiju. Kupi mu neku pastu za izbacivanje dlaka ili posijati travu da grickaju. Sad je i vrijeme linjanja pa je vise dlaka
negredo
Posts: 173
Joined: 27/07/2013 18:35

#5290 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by negredo »

Pozdrav dragi mackoljupci, moja Ćupa mi gubi dlaku po sebi, pa kako to neprestano lize zgulila je i kozu, rane se otvorile. Taman krene zamladjivat, ona ponovo zguli lizajuci. Vodio sam je veterinaru prosle godine zbog iste stvari, kaze nedostatak vitamina posto ne izlazi iz stana. Davao joj vitamine i sve, evo ponovo se vratilo, bas uzasno izgleda posto je oko vrata, kao da je ispod noza pobjegla... pokusao sam je umotati u flex. zavoj, lijepio flastere, zapuhivao,sve zguli sa sebe...nezz sta da radim vise
User avatar
pici
Posts: 43594
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#5291 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pici »

triple mama wrote: 01/04/2020 13:15
sigicalo wrote: 01/04/2020 12:08 Je li kucni macak, avlijski ili poluavlijski? Jesi li mu mozda uvela nesto novo od hrane ili novu travu. Moj macor je dobio trovanje od nove trave. Zbog trixi je zamalo platio glavom. Kazu moze biti previse tretirano sjeme trave pa da izazove trovanje, povracanje, proljev
Kucni macak, nikako vani ne izlazi...mslo na balkon...travu mu nikad ne dajem. Grijesim??? Hmmm, mozda je jeo neku novu vrstu hrane iz konzerve, ali samo mozda, jer nisam sigurna...skoro uvijek mu kombinujem 2 vrste konzervi... strah me da nisam dobro neko dez sredstvo izaprala sa povrsine pa on polizao...
i ovo zna biti zajeb... morase dobro ocistiti i isprati, mada mace nece jer imaju antene na brcima i tesko mogu se otrovat, to im je prirodna odbrana, pas nagrabusi al macka dosta rjedje radi brkova i senzora na njima... moguce da je na zdjelicu tog dezifekcijskog sredstva prhnulo i macak se blago otrovo...
User avatar
pici
Posts: 43594
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#5292 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pici »

negredo wrote: 01/04/2020 15:12 Pozdrav dragi mackoljupci, moja Ćupa mi gubi dlaku po sebi, pa kako to neprestano lize zgulila je i kozu, rane se otvorile. Taman krene zamladjivat, ona ponovo zguli lizajuci. Vodio sam je veterinaru prosle godine zbog iste stvari, kaze nedostatak vitamina posto ne izlazi iz stana. Davao joj vitamine i sve, evo ponovo se vratilo, bas uzasno izgleda posto je oko vrata, kao da je ispod noza pobjegla... pokusao sam je umotati u flex. zavoj, lijepio flastere, zapuhivao,sve zguli sa sebe...nezz sta da radim vise
infekcija najvjerovatnije od buha... micka bila zarazena buhama, veterinar joj dao Bioten B7 vitamine imas u svakoj apoteci, izmrvi kaskicom dvije a mozes i tri tablete malo sapspi vode u fildzan, kasasto da bude, stavi u inekciju i sa strane joj ub rizgaj u usta tj grlo... i tako svaki dan... oko rana niposto po rani Flogocid, tamo gdje je crvenilo i opala dlaka slobodno natrackaj a gdje su rane samo oko rane, to nece lizat jer joj je odvratno.I posebna hrana u ZOO centru jest skupa al evo micki se vratila dlaka i nema rana Royal Canin Hair & Skin Care... znaci prvo buhe pregledat, uzet protiv buha, uzet vitaminr B7, mast za crvenilo i hranu za vracanje dlake i njen sjaj.

https://www.eapoteka.ba/proizvod/flogoc ... -primjenu/
https://www.zoocentar.com/product.asp?p ... 2550721738
https://www.zoocentar.com/product.asp?p ... de=1234567
negredo
Posts: 173
Joined: 27/07/2013 18:35

#5293 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by negredo »

:thumbup: Hvala puno na savjetima, pokusacu to sve nabavit. ovde u tz ima 2, 3 petshopa u gradu. Provjericu da li rade u ovim okolnostima.Ne vjerujem da su buhe jer nena ih dje pokupit, kao sto rekoh u stanu boravi non stop, jedini na balkonu kad je lijepo vrijeme sunca se i pticari. :)
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#5294 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by seoBIH »

Maca je imala obicni otvoreni WC, ali sada sam kupio zatvoren, da ne razbacuje. Ipak, danas mi se pokakala van boxa, kojeg vjerovatno ne prihvata. Mislim da ima "traume" od onog prenoivog boxa, a ovaj i zatvoren, pa ne zeli da ga koristi.

Ima li neko savjet sta da radim?
triple mama
Posts: 560
Joined: 18/03/2011 19:41

#5295 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by triple mama »

seoBIH wrote: 01/04/2020 17:07 Maca je imala obicni otvoreni WC, ali sada sam kupio zatvoren, da ne razbacuje. Ipak, danas mi se pokakala van boxa, kojeg vjerovatno ne prihvata. Mislim da ima "traume" od onog prenoivog boxa, a ovaj i zatvoren, pa ne zeli da ga koristi.

Ima li neko savjet sta da radim?
Ja ga ne bih sklanjala..... naviknuce se, polako....jase sve spremam svoju pokusati naucuti na wc solju....ima na youtube....ali treba vremena
.
negredo
Posts: 173
Joined: 27/07/2013 18:35

#5296 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by negredo »

pici wrote: 01/04/2020 15:44
negredo wrote: 01/04/2020 15:12 Pozdrav dragi mackoljupci, moja Ćupa mi gubi dlaku po sebi, pa kako to neprestano lize zgulila je i kozu, rane se otvorile. Taman krene zamladjivat, ona ponovo zguli lizajuci. Vodio sam je veterinaru prosle godine zbog iste stvari, kaze nedostatak vitamina posto ne izlazi iz stana. Davao joj vitamine i sve, evo ponovo se vratilo, bas uzasno izgleda posto je oko vrata, kao da je ispod noza pobjegla... pokusao sam je umotati u flex. zavoj, lijepio flastere, zapuhivao,sve zguli sa sebe...nezz sta da radim vise
infekcija najvjerovatnije od buha... micka bila zarazena buhama, veterinar joj dao Bioten B7 vitamine imas u svakoj apoteci, izmrvi kaskicom dvije a mozes i tri tablete malo sapspi vode u fildzan, kasasto da bude, stavi u inekciju i sa strane joj ub rizgaj u usta tj grlo... i tako svaki dan... oko rana niposto po rani Flogocid, tamo gdje je crvenilo i opala dlaka slobodno natrackaj a gdje su rane samo oko rane, to nece lizat jer joj je odvratno.I posebna hrana u ZOO centru jest skupa al evo micki se vratila dlaka i nema rana Royal Canin Hair & Skin Care... znaci prvo buhe pregledat, uzet protiv buha, uzet vitaminr B7, mast za crvenilo i hranu za vracanje dlake i njen sjaj.

https://www.eapoteka.ba/proizvod/flogoc ... -primjenu/
https://www.zoocentar.com/product.asp?p ... 2550721738
https://www.zoocentar.com/product.asp?p ... de=1234567
Oliza macka flogocid ko kajmak, jos sam gori belaj napravio otvotrila pononovo vec zarasle rane. Ovu hranu cu sutra nabavit, sta da radim dalje.
User avatar
pici
Posts: 43594
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#5297 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pici »

negredo wrote: 05/04/2020 20:08
pici wrote: 01/04/2020 15:44
negredo wrote: 01/04/2020 15:12 Pozdrav dragi mackoljupci, moja Ćupa mi gubi dlaku po sebi, pa kako to neprestano lize zgulila je i kozu, rane se otvorile. Taman krene zamladjivat, ona ponovo zguli lizajuci. Vodio sam je veterinaru prosle godine zbog iste stvari, kaze nedostatak vitamina posto ne izlazi iz stana. Davao joj vitamine i sve, evo ponovo se vratilo, bas uzasno izgleda posto je oko vrata, kao da je ispod noza pobjegla... pokusao sam je umotati u flex. zavoj, lijepio flastere, zapuhivao,sve zguli sa sebe...nezz sta da radim vise
infekcija najvjerovatnije od buha... micka bila zarazena buhama, veterinar joj dao Bioten B7 vitamine imas u svakoj apoteci, izmrvi kaskicom dvije a mozes i tri tablete malo sapspi vode u fildzan, kasasto da bude, stavi u inekciju i sa strane joj ub rizgaj u usta tj grlo... i tako svaki dan... oko rana niposto po rani Flogocid, tamo gdje je crvenilo i opala dlaka slobodno natrackaj a gdje su rane samo oko rane, to nece lizat jer joj je odvratno.I posebna hrana u ZOO centru jest skupa al evo micki se vratila dlaka i nema rana Royal Canin Hair & Skin Care... znaci prvo buhe pregledat, uzet protiv buha, uzet vitaminr B7, mast za crvenilo i hranu za vracanje dlake i njen sjaj.

https://www.eapoteka.ba/proizvod/flogoc ... -primjenu/
https://www.zoocentar.com/product.asp?p ... 2550721738
https://www.zoocentar.com/product.asp?p ... de=1234567
Oliza macka flogocid ko kajmak, jos sam gori belaj napravio otvotrila pononovo vec zarasle rane. Ovu hranu cu sutra nabavit, sta da radim dalje.
:shock: :? nije kod mene lizala flogocid...

Bolesti krzna i kože kod mačaka

https://www.zooplus.hr/magazin/macke/nj ... kod-macaka

veterinar jedino rjesenje ovako napamet samo se moze pogorsat... flogocid je odlican i za ljude, pri opeklinama, crvenilu itd...
negredo
Posts: 173
Joined: 27/07/2013 18:35

#5298 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by negredo »

Ma 100 posto je nesto u vezi imuniteta, jer buha nema, al sam ipak istreso ampulu radi sigurice. Priznajem nisam nesto je sad hranio kvalitetno, kombinacija suhe hrane i konzervi iz marketa kite-kat zelleni, i whiskas.
sigicalo
Posts: 257
Joined: 31/08/2006 16:33
Location: Sarajevo

#5299 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by sigicalo »

Moze biti i od alergije na neku hranu
User avatar
kakav nered
Posts: 640
Joined: 29/06/2009 16:45

#5300 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by kakav nered »

seoBIH wrote: 01/04/2020 17:07 Maca je imala obicni otvoreni WC, ali sada sam kupio zatvoren, da ne razbacuje. Ipak, danas mi se pokakala van boxa, kojeg vjerovatno ne prihvata. Mislim da ima "traume" od onog prenoivog boxa, a ovaj i zatvoren, pa ne zeli da ga koristi.

Ima li neko savjet sta da radim?
skini vrata neko vrijeme... strah ju je sigurno... za par dana bi se trebala naviknuti...
Post Reply