Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Filter
Posts: 8047
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#4476 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Filter »

@mehemed, mozda nije najbolje da imaju uvijek dostupnu hranu, skupljaju se mravi, muhe, mozes navuci i neku drugu macku. neka i ostane hrane iza prvog naleta ali nemoj da ima vazda kamara u sahanu. ni materi ne vise na sisi nonstop.
ja i ove godine imam emigrante na kazanu, komada 4 :roll: sad im je dva mjeseca i 7 dana, vec dvije sedmice su na cvrstoj hrani

elem, ako kome fali macica... bujrum, od sivog do skroz crnog. nauceni na ljude i na pse
User avatar
aribes
Posts: 353
Joined: 18/05/2012 15:31

#4477 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by aribes »

.
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#4478 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Mehemed »

@Filter
Jutros kada sam došao sve opustošeno, a nema mrava, nisam vidio niti jednu ni muhu, a što se tiče mačaka nema ni njih(a i sakriveni su, ne mogu ih lahko naći), bude nekad jedan mačak kojeg je okotila ova moja mačka prije godinu ili dvije, ali nema ni njeg u posljednje vrijeme, ona ga uvijek tjerala i udarala šapom kad god ga je vidjela, nešto ga nije voljela, nije mu dala ni da jede, to je tako mjesecima i mjesecima.
Jutros im nisam sve istresao, pola konzerve i kada sam išao prije sat vremena bilo je još. Vodu im mijenjam 2-3 puta dnevno.
Ne znam da li da ih i držim 3 mjeseca jer nema mačke pa im je vjerovatno svejedno hoću li ih ja hraniti ili neko drugi jer niko ne može da zamijeni njihovu mater.
User avatar
Filter
Posts: 8047
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#4479 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Filter »

eh udomljavanje... ako imas vruce musterije, salji dalje. jbga 7 komada je 7 komada, treba to nekako podijeliti
User avatar
pici
Posts: 43590
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#4480 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pici »

ovi moji tigrovi potamanise sve bube i muhe po kuci...
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#4481 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Mehemed »

Planirao sam 5 podijeliti, a ostaviti dva, jedno muško jedno žensko.
User avatar
Kaligrafija
Posts: 3883
Joined: 24/12/2010 11:37
Location: Lociranje u tijeku...

#4482 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Kaligrafija »

sigicalo wrote:Pozz. Prije 15 dana smo udomili mace staro 2 mjeseca. Problem je sto maca nece da pije vodu niti da jede suhu hranu. Kupovali smo joj raznu suhu hranu za njen uzrast i nijednu nece. Pokusali smo skvasiti, umijesati u hranu iz kesice, samljeti i pomijesati...nece. Kada sameljemo krekercice i pomijesamo sa vlaznom hranom, nece da je pojede. Vodu samo njusne i nece ni da lizne. Mace inace jede svaku vlaznu hranu iz kesice i konzerve koju joj dam. I da, nece ni one slatkise za mace, ni mekane ni one tvrdje. Sad za vikend smo joj davali onu hrskavicu sa pilecih kostiju (skuhanu u neslanoj vodi) i pojela je. Skontali smo da nisu zubi u pitanju i da moze jesti tvrdje. Svi koji imaju macu mi kazu da mace mora jesti suhu hranu i piti vodu. Kako da je nagovorim / natjeram / prevarim?
Hvala :-D
Mace ne mora jesti suhu hranu, ko ti je to rekao, slagao te je...vode ona sigurno popije malo kad ne gledas...i ako ne popije, dobije dovoljno tecnosti iz hrane iz kesica..Vodu nemoj drzati odmah uz hranu, odmakni je malo...makar trideset cm...macke to tako vole...a mozes pokusati i promijeniti zdjelicu sa vodom...vodu mijenjaj vise puta na dan...mozes je varati tako sto ces ostaviti vise zdjelica sa vodom po kuci, gledaj da su zdjelice teze, recimo od tezeg stakla, da ti ne prosipa vodu po kuci...macke su ti cudne po tom pitanju, ima ljudi nauce macku da pije vodu direktno sa cesme u lavabou i ona vise nikad nece da pije iz zdjele...krekere ce ona jesti kad pozeli, ostavi neka stoje po citav dan u zdjeli...pokusaj sa purininim junior sa piletinom i mlijekom, najsitniji su, dodju u kutiji kartonskoj 300 grama, to maloj maci moze biti sedmicu najmanje, mozda i dvije, ovisno kolicinski koliko jede...navikla si je na kesice i hranu iz konzerve, sto je sto puta zdravije...mozda je jeftinije sa krekerima, ali zdravije nije sigurno...ako si u prilici kuhaj pileca krila samo u vodi, pa skini meso sa krila i ponudi joj, a ostavi joj vecu kost od krila, one tanke ni slucajno, znaci vecu od krila, sa malo hrskavice na vrhu, neka trenira zube... ja sam svoje odhranio na tome uz kesice...i kod mene se krekeri jedu usput, uvije stoje u zdjeli, ako nisam tu da imaju sta gricnut...Neko ih nauci da im to sipa ko obrok, ja to ne praktikujem...kod mene je to uvijek tu, puna zdjela, pa dodju krekeri ko uzina i za kasne vecere kad se spava...Uglavnom nemoj macku siliti ni na sta...vidi sta voli daj joj, one se lako razmaze i jako su probirljive...nemoj mijenjati precesto ni kesice i konzerve hrane, mislim proizvodjace ako si vec navikla macku na nesto, jer mozes izazvati da macka dobije proliv od cestog mijenjanja razlicite hrane...recimo ja vrtim losos, piletinu, govedinu od jednog proizvodjaca, pa tu i tamo ubacim neku pastetu od drugog proizvodjaca ili piletinu ili tunu nekog treceg, ali urijetko mozda dva, tri puta u mjesec, samo da mi se ne zasiti ove stalne hrane...mlijeko ni slucajno ne daji, to mlijeko koje mi pijemo je njima previse rijetko i samo im moze uzrokovati nemiran stomak...eto nadam se da sam ti pomogao... :D
sigicalo
Posts: 257
Joined: 31/08/2006 16:33
Location: Sarajevo

#4483 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by sigicalo »

Kaligrafija wrote:
sigicalo wrote:Pozz. Prije 15 dana smo udomili mace staro 2 mjeseca. Problem je sto maca nece da pije vodu niti da jede suhu hranu. Kupovali smo joj raznu suhu hranu za njen uzrast i nijednu nece. Pokusali smo skvasiti, umijesati u hranu iz kesice, samljeti i pomijesati...nece. Kada sameljemo krekercice i pomijesamo sa vlaznom hranom, nece da je pojede. Vodu samo njusne i nece ni da lizne. Mace inace jede svaku vlaznu hranu iz kesice i konzerve koju joj dam. I da, nece ni one slatkise za mace, ni mekane ni one tvrdje. Sad za vikend smo joj davali onu hrskavicu sa pilecih kostiju (skuhanu u neslanoj vodi) i pojela je. Skontali smo da nisu zubi u pitanju i da moze jesti tvrdje. Svi koji imaju macu mi kazu da mace mora jesti suhu hranu i piti vodu. Kako da je nagovorim / natjeram / prevarim?
Hvala :-D
Mace ne mora jesti suhu hranu, ko ti je to rekao, slagao te je...vode ona sigurno popije malo kad ne gledas...i ako ne popije, dobije dovoljno tecnosti iz hrane iz kesica..Vodu nemoj drzati odmah uz hranu, odmakni je malo...makar trideset cm...macke to tako vole...a mozes pokusati i promijeniti zdjelicu sa vodom...vodu mijenjaj vise puta na dan...mozes je varati tako sto ces ostaviti vise zdjelica sa vodom po kuci, gledaj da su zdjelice teze, recimo od tezeg stakla, da ti ne prosipa vodu po kuci...macke su ti cudne po tom pitanju, ima ljudi nauce macku da pije vodu direktno sa cesme u lavabou i ona vise nikad nece da pije iz zdjele...krekere ce ona jesti kad pozeli, ostavi neka stoje po citav dan u zdjeli...pokusaj sa purininim junior sa piletinom i mlijekom, najsitniji su, dodju u kutiji kartonskoj 300 grama, to maloj maci moze biti sedmicu najmanje, mozda i dvije, ovisno kolicinski koliko jede...navikla si je na kesice i hranu iz konzerve, sto je sto puta zdravije...mozda je jeftinije sa krekerima, ali zdravije nije sigurno...ako si u prilici kuhaj pileca krila samo u vodi, pa skini meso sa krila i ponudi joj, a ostavi joj vecu kost od krila, one tanke ni slucajno, znaci vecu od krila, sa malo hrskavice na vrhu, neka trenira zube... ja sam svoje odhranio na tome uz kesice...i kod mene se krekeri jedu usput, uvije stoje u zdjeli, ako nisam tu da imaju sta gricnut...Neko ih nauci da im to sipa ko obrok, ja to ne praktikujem...kod mene je to uvijek tu, puna zdjela, pa dodju krekeri ko uzina i za kasne vecere kad se spava...Uglavnom nemoj macku siliti ni na sta...vidi sta voli daj joj, one se lako razmaze i jako su probirljive...nemoj mijenjati precesto ni kesice i konzerve hrane, mislim proizvodjace ako si vec navikla macku na nesto, jer mozes izazvati da macka dobije proliv od cestog mijenjanja razlicite hrane...recimo ja vrtim losos, piletinu, govedinu od jednog proizvodjaca, pa tu i tamo ubacim neku pastetu od drugog proizvodjaca ili piletinu ili tunu nekog treceg, ali urijetko mozda dva, tri puta u mjesec, samo da mi se ne zasiti ove stalne hrane...mlijeko ni slucajno ne daji, to mlijeko koje mi pijemo je njima previse rijetko i samo im moze uzrokovati nemiran stomak...eto nadam se da sam ti pomogao... :D


Hvala do neba :thumbup: Rijesio si me velike brige :D
User avatar
Kaligrafija
Posts: 3883
Joined: 24/12/2010 11:37
Location: Lociranje u tijeku...

#4484 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Kaligrafija »

sigicalo wrote:
Kaligrafija wrote:
sigicalo wrote:Pozz. Prije 15 dana smo udomili mace staro 2 mjeseca. Problem je sto maca nece da pije vodu niti da jede suhu hranu. Kupovali smo joj raznu suhu hranu za njen uzrast i nijednu nece. Pokusali smo skvasiti, umijesati u hranu iz kesice, samljeti i pomijesati...nece. Kada sameljemo krekercice i pomijesamo sa vlaznom hranom, nece da je pojede. Vodu samo njusne i nece ni da lizne. Mace inace jede svaku vlaznu hranu iz kesice i konzerve koju joj dam. I da, nece ni one slatkise za mace, ni mekane ni one tvrdje. Sad za vikend smo joj davali onu hrskavicu sa pilecih kostiju (skuhanu u neslanoj vodi) i pojela je. Skontali smo da nisu zubi u pitanju i da moze jesti tvrdje. Svi koji imaju macu mi kazu da mace mora jesti suhu hranu i piti vodu. Kako da je nagovorim / natjeram / prevarim?
Hvala :-D
Mace ne mora jesti suhu hranu, ko ti je to rekao, slagao te je...vode ona sigurno popije malo kad ne gledas...i ako ne popije, dobije dovoljno tecnosti iz hrane iz kesica..Vodu nemoj drzati odmah uz hranu, odmakni je malo...makar trideset cm...macke to tako vole...a mozes pokusati i promijeniti zdjelicu sa vodom...vodu mijenjaj vise puta na dan...mozes je varati tako sto ces ostaviti vise zdjelica sa vodom po kuci, gledaj da su zdjelice teze, recimo od tezeg stakla, da ti ne prosipa vodu po kuci...macke su ti cudne po tom pitanju, ima ljudi nauce macku da pije vodu direktno sa cesme u lavabou i ona vise nikad nece da pije iz zdjele...krekere ce ona jesti kad pozeli, ostavi neka stoje po citav dan u zdjeli...pokusaj sa purininim junior sa piletinom i mlijekom, najsitniji su, dodju u kutiji kartonskoj 300 grama, to maloj maci moze biti sedmicu najmanje, mozda i dvije, ovisno kolicinski koliko jede...navikla si je na kesice i hranu iz konzerve, sto je sto puta zdravije...mozda je jeftinije sa krekerima, ali zdravije nije sigurno...ako si u prilici kuhaj pileca krila samo u vodi, pa skini meso sa krila i ponudi joj, a ostavi joj vecu kost od krila, one tanke ni slucajno, znaci vecu od krila, sa malo hrskavice na vrhu, neka trenira zube... ja sam svoje odhranio na tome uz kesice...i kod mene se krekeri jedu usput, uvije stoje u zdjeli, ako nisam tu da imaju sta gricnut...Neko ih nauci da im to sipa ko obrok, ja to ne praktikujem...kod mene je to uvijek tu, puna zdjela, pa dodju krekeri ko uzina i za kasne vecere kad se spava...Uglavnom nemoj macku siliti ni na sta...vidi sta voli daj joj, one se lako razmaze i jako su probirljive...nemoj mijenjati precesto ni kesice i konzerve hrane, mislim proizvodjace ako si vec navikla macku na nesto, jer mozes izazvati da macka dobije proliv od cestog mijenjanja razlicite hrane...recimo ja vrtim losos, piletinu, govedinu od jednog proizvodjaca, pa tu i tamo ubacim neku pastetu od drugog proizvodjaca ili piletinu ili tunu nekog treceg, ali urijetko mozda dva, tri puta u mjesec, samo da mi se ne zasiti ove stalne hrane...mlijeko ni slucajno ne daji, to mlijeko koje mi pijemo je njima previse rijetko i samo im moze uzrokovati nemiran stomak...eto nadam se da sam ti pomogao... :D


Hvala do neba :thumbup: Rijesio si me velike brige :D
Nema na cemu, drago mi je ako sam ti bio od pomoci, makar savjetom...! Sretno sa macom, javi nam kako ide i baci koju fotku na temu, ako ti nije mrsko... :) :thumbup:
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#4485 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Mehemed »

Vrijeme je da idu, ne mogu ih sve hraniti, prevelik mi trošak jer sam nezaposlen, nekada više potrošim na njihovu hranu nego na svoju.

https://www.olx.ba/artikal/30356471/poklanjam-macice/
User avatar
pici
Posts: 43590
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#4486 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pici »

Mehemed wrote:Vrijeme je da idu, ne mogu ih sve hraniti, prevelik mi trošak jer sam nezaposlen, nekada više potrošim na njihovu hranu nego na svoju.

https://www.olx.ba/artikal/30356471/poklanjam-macice/

neko je napisao na forumu da ima neko udruzenje, koje posalje svoje i pokupe mace... imal ko of forumasa info koje je udruzenje da ih i ja nazovem.Evo oko kuce mi sad mački pun klinac, tri mace se omacile po troje macica plus oni stari proslogodisnji... treba to sve nahranit a i komsije se bune, puno macki... hvala


evo nasao sam neka udruzenja, samo nemam telefone ako ko zna nek sarne na PP.

Savez udruženja za zaštitu i spašavanje životinja:
1. Život Sarajevo
2. Avlijaner Sarajevo
3. Av Mau Sarajevo
4. Anđeo Sarajevo
5. Help Animals Sarajevo
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#4487 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by shmizlica »

hej ljudi, imam mačiće, sad će im mjesec dana, dva mi krmeljaju, okice im se slijepe, stalno ćoretaju...s čim da im čistim?
User avatar
pici
Posts: 43590
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#4488 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pici »

shmizlica wrote:hej ljudi, imam mačiće, sad će im mjesec dana, dva mi krmeljaju, okice im se slijepe, stalno ćoretaju...s čim da im čistim?
na gazu tople kamilice i brisi im oke polako... ev ja sam spasio jedno mace, bilo polumrtvo, odveo veterinaru i on bio skeptican da ce preziviti, dao mu vitaminsku inekciju protiv bolova i pastu protiv parazita, izmjerio mu temperaturu, nije je imao.Ja ga bebi mlijekom na spricu hranio, ocistio, davao mu kamilice i... sutradan zivnulo, dva puta imalo proljev i piskilo.Vratio ga majci dole iza kuce i prihvatila ga je phuuuuuu... eno ga skace sa bratom i igra se :thumbup:
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#4489 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by fortaleza »

shmizlica wrote:hej ljudi, imam mačiće, sad će im mjesec dana, dva mi krmeljaju, okice im se slijepe, stalno ćoretaju...s čim da im čistim?
Probaj bez kamilice, ima mast za oči uzeti u ljekarni, par maraka, to je antibiotik.

Nešto sam čitao po netu da kamilica uzrokuje širenje bakterija.
User avatar
VenomousV
Posts: 13221
Joined: 30/11/2010 15:45
Location: where oceans bleed into the sky

#4490 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by VenomousV »

uzmi acidi borici i malo na vaticu da smeksaju krmelje
kupi im tobrex kapi i kapaj u svako oko po kap na 12 sati

sredila tako milion macica do sad :D
User avatar
pici
Posts: 43590
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#4491 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pici »

a to sa antibioticima je ok to onda veterinaru odvest i nek prepise za macad sta je najbolje... kamilica je najbolji prirodni lijek ako nema sta drugo... ja sam sebi ispirao oci kamilicom od vajkada pa evome Čorav :mrgreen:
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#4492 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by shmizlica »

E cistila sam im fizioloskom i samo sam ovom jednom kapala tobrex, on mi je bio najkrmeljaviji i najsmrljaviji...sad djeluje da ce biti ok...viidjecemo. poceli su divljat i letat ko zvrkovi, ruckaju sami, ako kome treba mic mac nek vice :mrgreen: valja mi 6 komada udomiti :lol: :lol:
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#4493 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Mehemed »

Meni valja još 3 udomiti, dva crna ženska i jedno sivo muško.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#4494 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by vjesticanametli »

Maca nam iz ulaza ima buve ...gdje da uzmem prah i kako to ide. Hvala na pomoci :-D
Nedoumica
Posts: 178
Joined: 01/08/2006 11:49

#4495 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Nedoumica »

Da nije ko oko Stupa izgubio rasnu macku/macka sa ogrlicom?
splinter
Posts: 7444
Joined: 08/10/2011 12:28

#4496 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by splinter »

vjesticanametli wrote:Maca nam iz ulaza ima buve ...gdje da uzmem prah i kako to ide. Hvala na pomoci :-D
Uzmi ampule i nakapaj joj po vratu, vidjećeš na uputstvu već. Djelotvornije je nego prah. Imaš po ovim pet shopovima, možda onaj kod Bagatele il gdje ti je već najbliže.
User avatar
pici
Posts: 43590
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#4497 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pici »

splinter wrote:
vjesticanametli wrote:Maca nam iz ulaza ima buve ...gdje da uzmem prah i kako to ide. Hvala na pomoci :-D
Uzmi ampule i nakapaj joj po vratu, vidjećeš na uputstvu već. Djelotvornije je nego prah. Imaš po ovim pet shopovima, možda onaj kod Bagatele il gdje ti je već najbliže.
:thumbup: fronline kapi i samo po vratu... buhe tamani
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#4498 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by vjesticanametli »

Hvala sutra cu :-D
hannah01
Posts: 2
Joined: 18/06/2018 20:23

#4499 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by hannah01 »

Pozdrav,
Macak (4mj) se prije 3-4 dana poceo ponasati malo agresivno, nije dopustao da ga se mazi niti uzima u ruke. Sinoc je dobio proljev i povratio dva puta zaredom. Od tad samo spava i uglavnom odbija hranu, skroz je malaksao i usi su mu malkice hladne. Planiram ga voditi veterinaru ali bih voljela da cujem i par misljenja ovdje. Hvala :)
User avatar
pici
Posts: 43590
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#4500 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pici »

hannah01 wrote:Pozdrav,
Macak (4mj) se prije 3-4 dana poceo ponasati malo agresivno, nije dopustao da ga se mazi niti uzima u ruke. Sinoc je dobio proljev i povratio dva puta zaredom. Od tad samo spava i uglavnom odbija hranu, skroz je malaksao i usi su mu malkice hladne. Planiram ga voditi veterinaru ali bih voljela da cujem i par misljenja ovdje. Hvala :)

nema tu puno za pametovat, proljev, povracanje, odbija da jede... temperaturu je fasovo i hitno veterinaru, moze uginuti
Post Reply