Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
teAMICA
Posts: 1276
Joined: 02/03/2007 08:55

#1351 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by teAMICA »

Sto se tice hrane, sve je individualno. U stvari je svaka macka prica za se :D a ja ih izmedju ostalog zbog toga i toliko volim. Moj nema sanse da okusi i jednu hranu iz konzerve. Ujutro i navece dobije po pola kesice Whiskasa, a suha (royal canin) mu je uvijek na raspolaganju, mada cu mu to "uvijek" skresati na "ponekad" jer ima 8 kg.
I da, mace rade sta hoce, tesko da ces je istrenirati. Vrlo su mudre i inteligentne... Imam i ja jednu prigodnu: "Macke su bile obozavane kao Bogovi. Nikad to nisu zaboravile." :mrgreen:
Masha.sa
Posts: 54
Joined: 01/08/2011 18:22

#1352 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Masha.sa »

Ova jede sve suhu, mokru, konzervu jos ni jednu nije odbila, samo sto od svake mokre hrane ima rijetku stolicu, pa joj je sad "razblazujem" s hljebom pola-pola...al' joj mokru dajem svako drugi dan jedan obrok... I luda je za rizom :-D

Jel' ima neko ovo: http://www.pik.ba/artikal/1630917/wc-za ... filterom-/
Jel' se isplati kupovat'? Bude li manje pijeska nego s otvorenim? (bilo bi divno da ga ne bude nikako razbacanog okolo :D )
User avatar
sarajlija_ba
Posts: 8802
Joined: 27/05/2008 22:04
Location: rodom iz Čuništa a živim u Gaćicama

#1353 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by sarajlija_ba »

Da se i ja uključim.
Ovo je moja maca:

Image

Ženka je i imam namjeru da je sterilišem.
Dosad je primala one hormonske inekcije ali su mi veterinari rekli da se od tih inekcija može dobiti rak.
Imate li kakav savjet kod koga je to najbolje uraditi ?
Znam da to rade na Stupu u veterinarskoj stanici i da je usput i čipuju za 70 KM.
Isto znam da to rade i kod Zaklopače (blizu aerodroma) za 120 KM.
Pare nisu problem...fol je u kvalitetu.
Jeste li vi to radili i gdje i kakva su vaša iskustva ?
User avatar
sarajlija_ba
Posts: 8802
Joined: 27/05/2008 22:04
Location: rodom iz Čuništa a živim u Gaćicama

#1354 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by sarajlija_ba »

maximilijana wrote:i sad mi je jasna ona:
PSI IMAJU GAZDE A MACKE IMAJU OSOBLJE :D :D :D :D
Pse vole vojnici a mačke umjetnici :D
User avatar
hana_montana
Posts: 14943
Joined: 13/04/2009 21:50
Location: Kalopsia

#1355 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by hana_montana »

jaooo sajo divna ti je maca :-D skoro je lijepa kao moja :D

ja sam svoju macu sterilisala kod amara kao i vecina forumasa ovdje...ako hoces posaljem ti broj :)
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#1356 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by minjonja »

Masha.sa wrote:Ova jede sve suhu, mokru, konzervu jos ni jednu nije odbila, samo sto od svake mokre hrane ima rijetku stolicu, pa joj je sad "razblazujem" s hljebom pola-pola...al' joj mokru dajem svako drugi dan jedan obrok... I luda je za rizom :-D

Jel' ima neko ovo: http://www.pik.ba/artikal/1630917/wc-za ... filterom-/
Jel' se isplati kupovat'? Bude li manje pijeska nego s otvorenim? (bilo bi divno da ga ne bude nikako razbacanog okolo :D )
imam ja ovaj wc i odlican je. taj filter fakat upija smradove, a i nema pijeska previse okolo, osim ako ti je macka sejtan kao sto je hugo bio. imam jednu sliku gdje je on napola stao na vrata i sve namjerno vani izbacuje. vise vani pijeska bilo nego unutra. imam sliku pa ako je nadjem postavicu.
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#1357 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by minjonja »

sarajlija, ja sam ih oko desetak (ne sjecam se vise) kastrirala/sterilizirala kod amara i nije nikad bilo komplikacija. ako amar nema vremena, moze i kod harisa, ali na stup nemoj ni u ludilu. ne znam ko im sad operise, ali kad se sjetim rezova kod njih... nemoj.
luna09
Posts: 365
Joined: 16/10/2010 21:39

#1358 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by luna09 »

I moj prijedlog je Amar,sve koje znam da su sterilizaciju/kastraciju radili kod njega su više nego zadovoljni.Ja sam za macu platila 65KM istina nema čipovanja :-D :lol: :roll: a i što će mi nećemo nigdje vani, daj bože da dobacimo do ZE-DO kantona
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#1359 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by minjonja »

ja hocu svoje da cipujem, za ne daj Boze ako mi kad smugnu. mene samo interesuje kako je to kod nas organizovano sa podacima? jer maca ima onda u sebi barkod koji nosi moje informacije. ako npr. amar ugradi cip macki, hoce li na stupu sa onim aparatom ocitati moje podatke? ili ce pisati neki brojevi pa ce morati zvati sve vet. stanice i privatne veterinare izdiktirati broj i pitati jel kod vas ovo cipovano?


da li da cipujem i ima li fajde?
Tigri
Posts: 3
Joined: 11/06/2011 09:16

#1360 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Tigri »

Moze li mi neko reci kakve su ogrlice friskies ogrlice protiv buha iz DM-a? Koristila sam ogrlicu Orme Naturali na biljnij bazi, traje dva mjeseca. Ali sam nakon sto nije proslo ni mjesec dana primjetila buhu.
harleyquinn
Posts: 347
Joined: 25/06/2010 18:58

#1361 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by harleyquinn »

Masha.sa wrote:
Jel' ima neko ovo: http://www.pik.ba/artikal/1630917/wc-za ... filterom-/
Jel' se isplati kupovat'? Bude li manje pijeska nego s otvorenim? (bilo bi divno da ga ne bude nikako razbacanog okolo :D )
imam, odlično zaista, minimalno rasipanje pijeska okolo
preporučujem :thumbup:
Last edited by harleyquinn on 07/08/2011 23:19, edited 1 time in total.
teAMICA
Posts: 1276
Joined: 02/03/2007 08:55

#1362 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by teAMICA »

Tigri wrote:Moze li mi neko reci kakve su ogrlice friskies ogrlice protiv buha iz DM-a? Koristila sam ogrlicu Orme Naturali na biljnij bazi, traje dva mjeseca. Ali sam nakon sto nije proslo ni mjesec dana primjetila buhu.
Ne znam za ogrlice, nikad ih nisam kupovala, ali ti umjesto njih preporucujem Fronline
User avatar
sarajlija_ba
Posts: 8802
Joined: 27/05/2008 22:04
Location: rodom iz Čuništa a živim u Gaćicama

#1363 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by sarajlija_ba »

hana_montana wrote:jaooo sajo divna ti je maca :-D skoro je lijepa kao moja :D

ja sam svoju macu sterilisala kod amara kao i vecina forumasa ovdje...ako hoces posaljem ti broj :)
Pa eto, ako ti nije mrsko pošalj mi broj na pp jer vidim da hvalite tog Amara :D
TNX :D
Masha.sa
Posts: 54
Joined: 01/08/2011 18:22

#1364 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Masha.sa »

ljudi moja me maca maloprije ugrizla i to bas jace... zaboljelo je, al' hajd' nije to vazno... imam ranicu nekih 1-1,5 cm (malo krvari)... ono sto me zanima je: trebam li otici primiti tetanus ili sta vec, obzirom da ne znam da li je vakcinisana ikako i protiv bilo cega?

p.s. imali smo kupanje, to je razlog njenog ugriza... :sad:
Masha.sa
Posts: 54
Joined: 01/08/2011 18:22

#1365 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Masha.sa »

Tigri wrote:Moze li mi neko reci kakve su ogrlice friskies ogrlice protiv buha iz DM-a? Koristila sam ogrlicu Orme Naturali na biljnij bazi, traje dva mjeseca. Ali sam nakon sto nije proslo ni mjesec dana primjetila buhu.
ja sam je svojoj kupila nekidan i nisam primjetila niti jednog napasnika otkako je ima... bas tu friskies u dm-u... frontline je sigurno bolje rijesenje, ali to kad se malo oparim. :D
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#1366 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by minjonja »

samo sa alkoholom ocisti i bice ok.
User avatar
SinjaD
Posts: 681
Joined: 19/03/2008 18:48

#1367 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by SinjaD »

@Masha.sa
Maca ti je premedena! Već si dobila puno dobrih savjeta.
Ja bih još samo dodala par stvari:
1. Proguglaj da li su biljke koje imaš u stanu otrovne za mace (jer mnoge to jesu)
2. Nemoj je kupati! Okupala si je već jednom kad si je donijela i to je sasvim dovoljno! Nije ni čudo što te je ujela.
3. Mace često, kad promjene hranu, dobiju proljev. Ko zna šta je jadnica jela na ulici. Mislim da će se sve to fino smiriti dok se malo privikne na hranu koju joj daješ. Također će regulaciji probave pomoći i tabletica protiv unutrašnjih parazita.
4. WC za macu obavezno kupi ili bar neki plastični lavor. Kartonska kutija nije rješenje.

Kako prođe posjet veterinaru?

@LaCici
Drago mi je da ste opet zajedno.
User avatar
Billy Doe
Posts: 761
Joined: 15/10/2010 11:08

#1368 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Billy Doe »

Evo i ja da pitam :-D

Zadnjih mjesec dana maca piski po stanu,ustvari nasla je neka mjesta i samo dodje tu i piski. Ima svoj WC i uglavnom sve obavlja tamo ali jednostavno ponekad samo dodje u sobu namjesti se i piski.Rekli su mi da joj gurnem glavicu u to i da je malo novinama udarim po guzi,jesam jednom al nista :-D

To mi je prva maca u kuci,sta da radim? Hvala :-D
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#1369 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by miki27A »

Kako uhvatiti divlju macku? Imamo u komsiluku jednu bijelu macku koja je skotna i sad kad je dosla primjetila sam da joj je kost zapela na nepcu. Probala sam je uhvatiti, nazalost rezultat sad za sad je 1:0 za nju ( * ujela me je za lijevi kaziprst, malo dublje, ali tjesima se da sam primila tetanus booster prije 3 godine, valjda je validno jos) :roll: e sad, kako da je uhvatim bez da ne ostanem bez oka ili dijela ruke? Svi savjeti su dobrodosli.
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#1370 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by minjonja »

Billy Doe wrote:Evo i ja da pitam :-D

Zadnjih mjesec dana maca piski po stanu,ustvari nasla je neka mjesta i samo dodje tu i piski. Ima svoj WC i uglavnom sve obavlja tamo ali jednostavno ponekad samo dodje u sobu namjesti se i piski.Rekli su mi da joj gurnem glavicu u to i da je malo novinama udarim po guzi,jesam jednom al nista :-D

To mi je prva maca u kuci,sta da radim? Hvala :-D
tesko je odgovoriti na pitanje kad ne znamo zasto ona to radi? mozda moras cesce cistiti pijesak, mozda joj je kutija mala, mozda joj se ne svidja lokacija, mozda joj se ne svidja pijesak. za pocetak treba dooooobro ocistiti to mjesto gdje je piskila jer ce ona to nastaviti raditi dok osjeti miris na tom mjestu.
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#1371 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by minjonja »

miki27A wrote:Kako uhvatiti divlju macku? Imamo u komsiluku jednu bijelu macku koja je skotna i sad kad je dosla primjetila sam da joj je kost zapela na nepcu. Probala sam je uhvatiti, nazalost rezultat sad za sad je 1:0 za nju ( * ujela me je za lijevi kaziprst, malo dublje, ali tjesima se da sam primila tetanus booster prije 3 godine, valjda je validno jos) :roll: e sad, kako da je uhvatim bez da ne ostanem bez oka ili dijela ruke? Svi savjeti su dobrodosli.
eh... tako sam ja fatala isto jednu bijelu macku koja se tek bila okotila, a ona divlja i po. 2 dana sam je hvatala. ne moze ti niko reci uradi to i to, za to ti samo treba strpljenja i kreativnosti. da smo amerika pa da ima uzeti onih kaveza ko sto SPCA ima bilo bi puno lakse :D posto je bas bila divlja, ja sam obukla zimsku jaknu, rukavice, one naocale sto hemicari nose i hodala sam brzinom 1 mm/min :D konac omotala oko hrenovke, imala kroketa u dzepovima, pricala tiho i nikakvi brzi pokreti i kad sam joj se dovoljno priblizila samo sam je scepala za vrat. nije se otimala. sad zivi ko kraljica :D
harleyquinn
Posts: 347
Joined: 25/06/2010 18:58

#1372 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by harleyquinn »

minjonja wrote:
miki27A wrote:Kako uhvatiti divlju macku? Imamo u komsiluku jednu bijelu macku koja je skotna i sad kad je dosla primjetila sam da joj je kost zapela na nepcu. Probala sam je uhvatiti, nazalost rezultat sad za sad je 1:0 za nju ( * ujela me je za lijevi kaziprst, malo dublje, ali tjesima se da sam primila tetanus booster prije 3 godine, valjda je validno jos) :roll: e sad, kako da je uhvatim bez da ne ostanem bez oka ili dijela ruke? Svi savjeti su dobrodosli.
eh... tako sam ja fatala isto jednu bijelu macku koja se tek bila okotila, a ona divlja i po. 2 dana sam je hvatala. ne moze ti niko reci uradi to i to, za to ti samo treba strpljenja i kreativnosti. da smo amerika pa da ima uzeti onih kaveza ko sto SPCA ima bilo bi puno lakse :D posto je bas bila divlja, ja sam obukla zimsku jaknu, rukavice, one naocale sto hemicari nose i hodala sam brzinom 1 mm/min :D konac omotala oko hrenovke, imala kroketa u dzepovima, pricala tiho i nikakvi brzi pokreti i kad sam joj se dovoljno priblizila samo sam je scepala za vrat. nije se otimala. sad zivi ko kraljica :D
svaka čast Image
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#1373 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by minjonja »

zaboravila sam reci da je bilo ljeto i komsinica u kratkim rukavima gleda mene u jakni sa cvikama i rukavicama kako macku ganjam sa hrenovkom oko koje visi konac :lol:

ima ovdje raje sigurno koji imaju boljih prica, pa nek nam ispricaju kad su vec godisnji odmori i nemamo sta pametnije raditi :D
luna09
Posts: 365
Joined: 16/10/2010 21:39

#1374 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by luna09 »

Minjonja je legenda i dok sam samo čitala stare postove valjala sam se od smijeha a sad samo zamislim osobu ko svemirac na +35° i moram se smijati. :dance: :dance:
teAMICA
Posts: 1276
Joined: 02/03/2007 08:55

#1375 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by teAMICA »

@minjona :lol: :lol: :thumbup:

Nego da i ja nesto priupitam, doduse macak je dobro, al mama nije :-)
Ujeo je prekjuce dok ga je pokusavala skinuti sa suknje na koju se zakacio. Bas je nako fino dokacio po sred sake. Juce je bilo jako bolno, saka nateknuta a rana normalna ( crveno i skoreno). Posto to nije prvi put, primila je antitetanus prije par mjeseci (jos jedan ce za godinu). Nece zena doktoru kaze sramota je opet. :roll:
Danas je manje boli otok je malo manji al mene nesto opet strah.
Macak je iskljucivo kucni sa redovnim posjetama veterinara.
De me malo utjesite :D
Post Reply