Mace i putovanja....

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
delly
Posts: 63
Joined: 12/10/2005 09:36
Location: sarajevo

#1 Mace i putovanja....

Post by delly »

Pozdravljam sve mackoljupce i ostale ljubitelje zivotinja. Zanima me da li je neko od forumasa imao iskustva sa putovanjima ili selidbom macaka u inostranstvo. Naime za praznike bih trebala putovat na 10 dana u inostranstvo. Nemam kod koga ostavit svog cupavog ljepotana. Ponijela bih ga sa sobom.
E sad sto treba uciniti? Da li je mackama potreban pasos, potvrde, tko to izdaje... etc. Kako mace podnose duza putovanja u automobilu. Zahvalna za svaki savjet i iskustvo.
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#2 Re: Mace i putovanja....

Post by melb26sa »

Ako nemas kod koga da ostavis macu ja sam cula za pansion za mace negdje oko Alifakovca. Moj sef je tamo ostavio svog zeca kad su isli na odmor i sve proslo bez problema. Ako hoces, mogu traziti broj tel. pa se cuj sa ovim covjekom sto drzi pansion...

I ja se raspitujem za avionski prevoz maca (komada 2 :D ) jer ce mi trebati u januaru ...

delly wrote:Pozdravljam sve mackoljupce i ostale ljubitelje zivotinja. Zanima me da li je neko od forumasa imao iskustva sa putovanjima ili selidbom macaka u inostranstvo. Naime za praznike bih trebala putovat na 10 dana u inostranstvo. Nemam kod koga ostavit svog cupavog ljepotana. Ponijela bih ga sa sobom.
E sad sto treba uciniti? Da li je mackama potreban pasos, potvrde, tko to izdaje... etc. Kako mace podnose duza putovanja u automobilu. Zahvalna za svaki savjet i iskustvo.
delly
Posts: 63
Joined: 12/10/2005 09:36
Location: sarajevo

#3

Post by delly »

melb26sa, hvala na informaciji. Super da se neko dosjetio da otvori pansion za zivotinje. Naravno da bi bilo lijepo da das broj telefona. Vjerujem da bi i drugim ucesnicima ovog podforuma bila korisna ta informacija. Sto si saznala za prijevoz maca avionom?
User avatar
zlatiborka
Posts: 1820
Joined: 12/12/2006 09:51
Location: Sarajevo

#4

Post by zlatiborka »

Prevozili smo 3 macke u 3 kaveza jos 1998 godine avionom, kad smo se vracali u Sarajevo. Prije puta je veterinar svakoj od macaka dao PASOS (1 karton sa podacima da je macka zdrava i vakcinisana). To smo platili, ne sjecam se koliko veterinaru, a macke su bile u avionu ispod sjedista.

Takodje smo dobili tablete za putovanje, koje smo dali mackama prije puta. Te tablete su bile za smirenje i da one odspavaju. Ne da spavaju dubokim snom, vec da su umirene (neka vrsta macijeg sedativa).

Za njih smo dodatno platili kao prtljag po tezini pri ulasku u avion.

Ne znam kako to ide kod nas, vjerovatno veterinarska klinika zna postupke prilikom putovanja sa mackama. Mislim da bi se trebala obratiti njima.

Za putovanje autom je malo drukcije, treba macku hraniti i dati joj vode. Najbolje je kupiti povodac za macu i povremeno na nekoj livadi je izvesti da obavi nuzdu. Povodac zato da ne pobjegne.

Takodje za putovanje autom je dobro imati kavez ili nosiljku za mace. Cak i mirne macke se prepadnu kad promijene sredinu naglo, zato treba biti oprezan sa njima u autu i maziti ih.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#5 Re: Mace i putovanja....

Post by mIRCerka »

delly wrote:Pozdravljam sve mackoljupce i ostale ljubitelje zivotinja. Zanima me da li je neko od forumasa imao iskustva sa putovanjima ili selidbom macaka u inostranstvo. Naime za praznike bih trebala putovat na 10 dana u inostranstvo. Nemam kod koga ostavit svog cupavog ljepotana. Ponijela bih ga sa sobom.
E sad sto treba uciniti? Da li je mackama potreban pasos, potvrde, tko to izdaje... etc. Kako mace podnose duza putovanja u automobilu. Zahvalna za svaki savjet i iskustvo.
033 258 840 - Ured za veterinarstvo BiH
NAzoves njih, objasnis situaciju i onda te spoje sa ljudima koji znaju sta ti tacno treba.
pod pasosem se donedavno smatrao onaj karton tvoje machke sa spiskom vakcina i ostaloga, ali nisam sigurna da se nije i to promijenilo...

better safe than sorry, provjeri :D
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#6

Post by melb26sa »

Delly, trenutno u procesu trazenja broja, cim dobijem postam na forum :-D

Mace moraju biti chipovane, vakcinisane i sa " pasosom". Posto putujemo izmedju novembra i marta mislim da nece biti problema da idu sa nama u kabinu (u high season navodno ne daju jer su avioni pretrpani). Nisam sigurna da bih htjela da macama dajem bilo kakva sredstva za smirivanje jer ionako je pritisak u avionu visok i mislim da ce mace biti osamucene vec od toga... Sad kad budem isla u junu raspitacu se po aerodromima... mislim da ce 10-12 sati leta biti puno macama (Sarajevo-Chicago).
delly wrote:melb26sa, hvala na informaciji. Super da se neko dosjetio da otvori pansion za zivotinje. Naravno da bi bilo lijepo da das broj telefona. Vjerujem da bi i drugim ucesnicima ovog podforuma bila korisna ta informacija. Sto si saznala za prijevoz maca avionom?
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#7

Post by melb26sa »

Zlatiborka,
koliko dugo je tvoj let trajao? Brinem zbog duzine trajanja leta i kako ce to mace izdrzati. Jesu li mace ista jele prije i tokom puta i kako ste rijesili za odlazak na wc?

Mislila sam da im ovo ispod nabavim - neki dry far pads.... :-D
http://www.classypets.com/Merchant5/mer ... ode=DRYFUR

I naravno, pretpostavljam da nosiljke koje sada imamo nisu za aviona tj. airline approved - ima li ko kakav prijedlog sta da kupim? Nema veze i ako je iz US jer idem tamo u "izvidnicu" u junu tako da nosenje nosiljki nece biti problem :D
zlatiborka wrote:Prevozili smo 3 macke u 3 kaveza jos 1998 godine avionom, kad smo se vracali u Sarajevo. Prije puta je veterinar svakoj od macaka dao PASOS (1 karton sa podacima da je macka zdrava i vakcinisana). To smo platili, ne sjecam se koliko veterinaru, a macke su bile u avionu ispod sjedista.

Takodje smo dobili tablete za putovanje, koje smo dali mackama prije puta. Te tablete su bile za smirenje i da one odspavaju. Ne da spavaju dubokim snom, vec da su umirene (neka vrsta macijeg sedativa).

Za njih smo dodatno platili kao prtljag po tezini pri ulasku u avion.

Ne znam kako to ide kod nas, vjerovatno veterinarska klinika zna postupke prilikom putovanja sa mackama. Mislim da bi se trebala obratiti njima.

Za putovanje autom je malo drukcije, treba macku hraniti i dati joj vode. Najbolje je kupiti povodac za macu i povremeno na nekoj livadi je izvesti da obavi nuzdu. Povodac zato da ne pobjegne.

Takodje za putovanje autom je dobro imati kavez ili nosiljku za mace. Cak i mirne macke se prepadnu kad promijene sredinu naglo, zato treba biti oprezan sa njima u autu i maziti ih.
User avatar
zlatiborka
Posts: 1820
Joined: 12/12/2006 09:51
Location: Sarajevo

#8

Post by zlatiborka »

Let sa macama je trajao 3 sata. Macke su jele prije puta i dobile tablete. Za WC nismo brinuli, pustili smo da to ako hoce urade na dekicu u nosiljci-kavezu. Kad smo stigli, dekice su bile suhe i ciste, za vrijeme puta nisu jele. Bile su mirne onoliko koliko su tablete djelovale, sto nam je veterinar preporucio. Jos nam je rekao da u toku puta mozemo dati jos jednu tableticu, ukoliko se macka uznemiri, medjutim to nije bilo potrebno.

Ne znam sta je problem u nosiljci? Mi smo imali 1 nosiljku i dva obicna kaveza za hrcke i nije bilo problema na aerodromu. Ja mislim da je u avionu najvaznije da su macke zatvorene.

Za duzi let ti savjetujem da se konsultujes sa veterinarom i jos da se raspitas kod avio prevoznika kakva su pravila da mace putuju u avionu.

Da ti se ne desi da dodjes na aerodrom pa da ti ne dozvole da povedes mace!
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#9

Post by mIRCerka »

zlatiborka wrote:Let sa macama je trajao 3 sata. Macke su jele prije puta i dobile tablete. Za WC nismo brinuli, pustili smo da to ako hoce urade na dekicu u nosiljci-kavezu. Kad smo stigli, dekice su bile suhe i ciste, za vrijeme puta nisu jele. Bile su mirne onoliko koliko su tablete djelovale, sto nam je veterinar preporucio. Jos nam je rekao da u toku puta mozemo dati jos jednu tableticu, ukoliko se macka uznemiri, medjutim to nije bilo potrebno.

Ne znam sta je problem u nosiljci? Mi smo imali 1 nosiljku i dva obicna kaveza za hrcke i nije bilo problema na aerodromu. Ja mislim da je u avionu najvaznije da su macke zatvorene.

Za duzi let ti savjetujem da se konsultujes sa veterinarom i jos da se raspitas kod avio prevoznika kakva su pravila da mace putuju u avionu.

Da ti se ne desi da dodjes na aerodrom pa da ti ne dozvole da povedes mace!
033 258 840 - Ured za veterinarstvo BiH
NAzoves njih, objasnis situaciju i onda te spoje sa ljudima koji znaju sta ti tacno treba.
pod pasosem se donedavno smatrao onaj karton tvoje machke sa spiskom vakcina i ostaloga, ali nisam sigurna da se nije i to promijenilo...
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#10

Post by melb26sa »

Delly,

Vlasnik pansiona je Boban, broj mobilnog je 061 143 689 pa se mozes dogovoriti oko svega.

Do sada sam sve naj za uslugu od svih koji su ostavljali scoje kucne ljubimce kod njega.

:-D
delly wrote:melb26sa, hvala na informaciji. Super da se neko dosjetio da otvori pansion za zivotinje. Naravno da bi bilo lijepo da das broj telefona. Vjerujem da bi i drugim ucesnicima ovog podforuma bila korisna ta informacija. Sto si saznala za prijevoz maca avionom?
Post Reply