M-tel prestize BH Telekom?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#1 M-tel prestize BH Telekom?

Post by VjecitiStudent »

Prema podacima o prihodu za 2008. BH Telekom "bjezi" M-telu za svega 24 miliona.
Ako se ovakav trend nastavi, vec sljedece godine M-tel ce prestici BH Telekom?
Kako preokrenuti ovaj trend? Da li treba zaposliti jos Sanela i Minela?
Tri telekom operatera u BiH u prošloj godini su ostvarila neto dobit od oko 267 miliona maraka, potvrđeno je "Dnevnom avazu" u ovim kompanijama. Prema godišnjem izvještaju o poslovanju, neto dobit "BH Telecoma" u 2008. je 143.020.686 KM.

Povećani rashodi

Ukupni prihodi "BH Telecoma" lani su povećani i iznosili su 627,5 miliona KM. No, u odnosu na poslovnu 2007. godinu, povećani su i rashodi, koji su bili 467,4 mliona KM. Bruto dobit ove kompanije iznosila je 160 miliona KM, što je za tri miliona manje nego 2007.

Ukupna aktiva "BH Telecoma" krajem 2008. bila je 1,24 milijarde KM. Kratkoročne obaveze su povećane i iznose 107,2 miliona, a dugoročne smanjene na 84,4 miliona KM.

Kako je pokazao finansijski izvještaj o poslovanju, "Telekom Srpske" završio je poslovnu 2008. godinu sa 119.209.503 KM neto dobiti. U odnosu na 2007., neto dobit ove kompanije, koja je u većinskom vlasništvu "Telekoma Srbije", veća je za nevjerovatnih 47,5 miliona KM. Bruto dobit "Telekoma Srpske" u 2008. bila je 132,9 miliona KM. Ukupni rashodi povećani su za oko 31 miliona KM, dok su prihodi porasli za oko 84 miliona, na čak 475,4 miliona KM.

Mada izvještaj o poslovanju još nije objavljen, saznanja do kojih smo došli jasno upućuju na to da je HT Mostar prošle godine najlošije poslovao. Mostarski operater u 2008. je ostvario neto dobit od tek oko pet miliona KM, što je za 6,5 miliona KM manje nego 2007. Tada je HT Mostar u konačnici ostvario neto dobit od 11,5 miliona KM.
http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/aktu ... miliona-km
User avatar
Mahalac
Posts: 2748
Joined: 19/11/2002 00:00
Location: Anarhija all over...

#2 Re: M-tel prestize BH Telekom?

Post by Mahalac »

Sta :? , a ovde se barata o javnim ciframa iskazane dobiti :D ...



....pa jes vjerovati je njima :dance:
User avatar
atom62
Posts: 281
Joined: 04/02/2008 14:33

#3 Re: M-tel prestize BH Telekom?

Post by atom62 »

v. studente, citas li ti sta drugo osim avaza. probaj oslobodjenje za promjenu! :D a sto se tice privatne firme bhtelekom u vlasnistvu islamske zajednice i sda, mislim da je svaki komentar suvisan!
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#4 Re: M-tel prestize BH Telekom?

Post by ins »

A da ulozi u obrazovanje Vjecitog studenta?
Prema podacima o prihodu za 2008. BH Telekom "bjezi" M-telu za svega 24 miliona.
Ako se ovakav trend nastavi, vec sljedece godine M-tel ce prestici BH Telekom?
Kako preokrenuti ovaj trend? Da li treba zaposliti jos Sanela i Minela?
Tri telekom operatera u BiH u prošloj godini su ostvarila neto dobit od oko 267 miliona maraka, potvrđeno je "Dnevnom avazu" u ovim kompanijama. Prema godišnjem izvještaju o poslovanju, neto dobit "BH Telecoma" u 2008. je 143.020.686 KM.

Povećani rashodi

Ukupni prihodi "BH Telecoma" lani su povećani i iznosili su 627,5 miliona KM. No, u odnosu na poslovnu 2007. godinu, povećani su i rashodi, koji su bili 467,4 mliona KM. Bruto dobit ove kompanije iznosila je 160 miliona KM, što je za tri miliona manje nego 2007.

Ukupna aktiva "BH Telecoma" krajem 2008. bila je 1,24 milijarde KM. Kratkoročne obaveze su povećane i iznose 107,2 miliona, a dugoročne smanjene na 84,4 miliona KM.

Kako je pokazao finansijski izvještaj o poslovanju, "Telekom Srpske" završio je poslovnu 2008. godinu sa 119.209.503 KM neto dobiti. U odnosu na 2007., neto dobit ove kompanije, koja je u većinskom vlasništvu "Telekoma Srbije", veća je za nevjerovatnih 47,5 miliona KM. Bruto dobit "Telekoma Srpske" u 2008. bila je 132,9 miliona KM. Ukupni rashodi povećani su za oko 31 miliona KM, dok su prihodi porasli za oko 84 miliona, na čak 475,4 miliona KM.

Mada izvještaj o poslovanju još nije objavljen, saznanja do kojih smo došli jasno upućuju na to da je HT Mostar prošle godine najlošije poslovao. Mostarski operater u 2008. je ostvario neto dobit od tek oko pet miliona KM, što je za 6,5 miliona KM manje nego 2007. Tada je HT Mostar u konačnici ostvario neto dobit od 11,5 miliona KM.
http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/aktu ... miliona-km
Razlika u prihodima je ipak veca od 24 miliona...
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#5 Re: M-tel prestize BH Telekom?

Post by VjecitiStudent »

ins wrote:A da ulozi u obrazovanje Vjecitog studenta?
...
A da uporedis neto prihode, ono jedino sto se pika?
User avatar
sffovac
Posts: 922
Joined: 26/08/2004 23:08
Location: kad jednom odem, a poci cu

#6 Re: M-tel prestize BH Telekom?

Post by sffovac »

raja hvali mtel, al bas i ja kontam preci, pogotovo mi onaj "fixni" paket privlaci, a i mobilni inernet im je badava, jos sad kako se moze preko njih i traviana sutat, moracu si uzet karticu :)
dariomiamigo
Posts: 192
Joined: 16/03/2008 19:15

#7 Re: M-tel prestize BH Telekom?

Post by dariomiamigo »

VjecitiStudent wrote:Prema podacima o prihodu za 2008. BH Telekom "bjezi" M-telu za svega 24 miliona.
Ako se ovakav trend nastavi, vec sljedece godine M-tel ce prestici BH Telekom?
Kako preokrenuti ovaj trend? Da li treba zaposliti jos Sanela i Minela?
Tri telekom operatera u BiH u prošloj godini su ostvarila neto dobit od oko 267 miliona maraka, potvrđeno je "Dnevnom avazu" u ovim kompanijama. Prema godišnjem izvještaju o poslovanju, neto dobit "BH Telecoma" u 2008. je 143.020.686 KM.

Povećani rashodi

Ukupni prihodi "BH Telecoma" lani su povećani i iznosili su 627,5 miliona KM. No, u odnosu na poslovnu 2007. godinu, povećani su i rashodi, koji su bili 467,4 mliona KM. Bruto dobit ove kompanije iznosila je 160 miliona KM, što je za tri miliona manje nego 2007.

Ukupna aktiva "BH Telecoma" krajem 2008. bila je 1,24 milijarde KM. Kratkoročne obaveze su povećane i iznose 107,2 miliona, a dugoročne smanjene na 84,4 miliona KM.

Kako je pokazao finansijski izvještaj o poslovanju, "Telekom Srpske" završio je poslovnu 2008. godinu sa 119.209.503 KM neto dobiti. U odnosu na 2007., neto dobit ove kompanije, koja je u većinskom vlasništvu "Telekoma Srbije", veća je za nevjerovatnih 47,5 miliona KM. Bruto dobit "Telekoma Srpske" u 2008. bila je 132,9 miliona KM. Ukupni rashodi povećani su za oko 31 miliona KM, dok su prihodi porasli za oko 84 miliona, na čak 475,4 miliona KM.

Mada izvještaj o poslovanju još nije objavljen, saznanja do kojih smo došli jasno upućuju na to da je HT Mostar prošle godine najlošije poslovao. Mostarski operater u 2008. je ostvario neto dobit od tek oko pet miliona KM, što je za 6,5 miliona KM manje nego 2007. Tada je HT Mostar u konačnici ostvario neto dobit od 11,5 miliona KM.
http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/aktu ... miliona-km
Student je umjest neto dobit napisao prihod.

Ja bi volio znati da li u stavci rashoda BHTcom-a koji su preko 100 000 000 veći od TS, ima više odmora,plaćenih putovanja,večera i sl. ili kvalitetno plasiranih sredstava i sl.
Last edited by dariomiamigo on 17/03/2009 16:24, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#8 Re: M-tel prestize BH Telekom?

Post by Truba »

ja cu uskoro kupiti broj
ba cu kombinovat
primati pozive s bhtelekoma od raje s bhtelekoma
a zvat cu s m:tela polako navikavat raju :mrgreen:
stric
Posts: 215
Joined: 04/09/2008 08:03

#9 Re: M-tel prestize BH Telekom?

Post by stric »

i tako je prvih 80 miliona KM otišlo u Srbiju


PS: ovo je samo još jedan info, a nije razlog da koristite bh telecom usluge
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#10 Re: M-tel prestize BH Telekom?

Post by Truba »

ko bude jeftiniji njemu dajem svoje pare koje sam uspio sačuvati od brankovića i kompanije :mrgreen:
cocochanel
Posts: 223
Joined: 06/10/2008 16:17

#11 Re: M-tel prestize BH Telekom?

Post by cocochanel »

avaz :-) u ovoj reklami za telecom srpske ne pise koliko je od tog istog bhtelecoma u budjet otislo ..i najezim se na ovo "Telecom srpske" :x

p.s. nemam nikakve veze s telecomom, niti sa sda, niti szbih, niti sa brankovicem..niti se vodim parolom 'ako je nas neka nas krade'..ne znam od cega jos da se ogradim.. :)
ali znamo sta se od fahre moze ocekivati..
klauss
Posts: 89
Joined: 23/02/2009 11:58

#12 Re: M-tel prestize BH Telekom?

Post by klauss »

Mtel odn Telekom Srpske ce uskoro postati lider u telekomunikaijskom sistemu BiH. Ovaj boom sa adsl-om, ce dovesti do velikog sirenja Telekoma Srpske na podrucje Federacije BiH. Pare idu u Srbiju, ali ide i dio u Republiku Srspku:) Mtel je samo jos jedan pokazatelj ogromnog ekonomskog raskoraka izmedju RS i Federacije BiH, koja ce sigurno finansijski kolabrirati do kraja fodine
visocicaguy
Posts: 1258
Joined: 27/10/2002 00:00
Contact:

#13 Re: M-tel prestize BH Telekom?

Post by visocicaguy »

klauss wrote:Mtel odn Telekom Srpske ce uskoro postati lider u telekomunikaijskom sistemu BiH. Ovaj boom sa adsl-om, ce dovesti do velikog sirenja Telekoma Srpske na podrucje Federacije BiH. Pare idu u Srbiju, ali ide i dio u Republiku Srspku:) Mtel je samo jos jedan pokazatelj ogromnog ekonomskog raskoraka izmedju RS i Federacije BiH, koja ce sigurno finansijski kolabrirati do kraja fodine
.....
Re: "BiH je drugorazredna zemlja"
BIH - smijurija! Ne postoji tako niska kategorija u koju bi se svrstala ova "drzava".
Re: "BiH je drugorazredna zemlja"
Da, bas, argumenti su na tvojoj strani.
Srbi u BiH je jednako Srbija u BiH:)
Re: "BiH je drugorazredna zemlja"
"BiH je cjelovita"
hm
samo neki od tvojih komentara.

a vezano za tvoj post: ne poznajes regulativu, TS nije u posjedu fiksne telco infrastrukture u FBiH (nego su to BH Telecom i HT Mostar), pa prema tome ne moze ni nuditi uslugu ADSL-a. ono sto mogu nuditi je "fixni telefon", koji ide preko CLL-a, a CLL je modifikovana bazna stanica 2/2.5 G tehnologije koja nema sanse da propusti bandwidth koji je potreban da bi ga moguce bilo usporediti i sa ADSL Light, a o vremenima odziva da i ne pricamo...

pored toga, TS i u tehnoloskom smislu kaska za BHTelecomom, a ako je navodno tako bajan kao sto tvrdis, zasto je ugasio forum i mjesecima ga ne popravlja (direktni link: http://www.mtel.ba/mobisol11/forum/) na http://www.mtel.ba (koja usput malo-malo pa ne radi), a na kojem su se prolamali postovi nezadovoljnih korisnika MTEL-a?
klauss
Posts: 89
Joined: 23/02/2009 11:58

#14 Re: M-tel prestize BH Telekom?

Post by klauss »

Znam da ne moze nuditi trenutno usluge ADSL u FBiH ali to ne znaci da ce konkurencijsko nadmetanje to omoguciti u vrlo skorom vremenu!
A tvrditi kako je BH Telecom razvijeniji od mtela u bilo kom smislu je smijesno,jer ti kad odes npr u zemlje regione hoce li te skuplje kostati MTEL il BH telecom broj u roamingu?
Nezadovoljnih korisnika uvijek ima. Ja sam vrlo zadovoljan, npr.
Jesu, to su moji postovil, imas problem sa njima?
visocicaguy
Posts: 1258
Joined: 27/10/2002 00:00
Contact:

#15 Re: M-tel prestize BH Telekom?

Post by visocicaguy »

klauss wrote:Znam da ne moze nuditi trenutno usluge ADSL u FBiH ali to ne znaci da ce konkurencijsko nadmetanje to omoguciti u vrlo skorom vremenu!
A tvrditi kako je BH Telecom razvijeniji od mtela u bilo kom smislu je smijesno,jer ti kad odes npr u zemlje regione hoce li te skuplje kostati MTEL il BH telecom broj u roamingu?
Nezadovoljnih korisnika uvijek ima. Ja sam vrlo zadovoljan, npr.
Jesu, to su moji postovil, imas problem sa njima?
o politici ovdje ne bih, a izgleda da nisi ni na dovoljnom nivou tehnoloskog znanja da bi mogao sa mnom diskutovati o tome koji je operator napredniji (a ja sam rekao u tehnoloskom smislu, a nisam uporedjivao cijene roaminga zemalja regiona - tipa srbija, sto nema veze sa onim sto sam ja izjavio)
klauss
Posts: 89
Joined: 23/02/2009 11:58

#16 Re: M-tel prestize BH Telekom?

Post by klauss »

Naravno da nemam to tehnolosko znanje
Ali cilj cijele ove diskusije se svodi na pitanje - hoce li MTEL prestici BH Telecom u smislu zarade?
Naravno da nece ako je tehnoloski raskorak velik izmedju ova dva operatera, kako ti kazes...
Ali statistike govore da se broj Mtel pretplatnika povecava.
visocicaguy
Posts: 1258
Joined: 27/10/2002 00:00
Contact:

#17 Re: M-tel prestize BH Telekom?

Post by visocicaguy »

klauss wrote:Naravno da nemam to tehnolosko znanje
Ali cilj cijele ove diskusije se svodi na pitanje - hoce li MTEL prestici BH Telecom u smislu zarade?
Naravno da nece ako je tehnoloski raskorak velik izmedju ova dva operatera, kako ti kazes...
Ali statistike govore da se broj Mtel pretplatnika povecava.
nece ga preci ni u smislu zarade. TS mora jos mnogo da investira u svoju infrastrukturu da bi se priblizio onome sto ima BHT. sreca u nesreci (ako se tako moze nazvati) kod BHT je to sto su agresori razvalili skoro sve predratne kapacitete i infrastrukturu BHT-a, pa je ono sto je pravljeno poslije rata (a to je vecina onoga sto danas BHT ima) pravljeno na bazi novih tehnologija. opticka mreza, 12 DWDM (Dense Wavelength Division Multiplexera) kapaciteta 40 lambdi (razlicitih okvira talasnih duzina od kojih svaka moze nositi 10GBit/s) cini okosnicu BHT core-a. telecom srpske nema ni jedan takav. naravno, infrastruktura TS-a nije ni blizu razvaljena od strane agresora, koliko je to ucinjeno sa mrezom BHT-a i djelimicno HT-a.

sto se tice broja pretplatnika (prvenstveno mobilne telefonije): naravno da se povecava kad dodju i podjele brojeve uz ulaznicu za koncert zdravka colica... i odjednom "plane" desetine hiljada "pretplatnika"...
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#18 Re: M-tel prestize BH Telekom?

Post by kv99 »

atom62 wrote:v. studente, citas li ti sta drugo osim avaza. probaj oslobodjenje za promjenu! :D a sto se tice privatne firme bhtelekom u vlasnistvu islamske zajednice i sda, mislim da je svaki komentar suvisan!
Kupi onda MTEL ili HT pa puni budzet srbije/ bankovni racun nekog tajkuna iz Zagreba :-) A ako neces njima imas i IRIDIUM satelitske
za samo $1,395.99 /kom+ cijena za pozive i SMS za 2 km /kom.
Da ide i 1 KM iz BH Telecoma za nase penzionere, nastavnike, bolesnike to je 1KM vise nego sto ce ikad ici iz Mtela ili HT pa ti glumi kako ti je stalo za ikakvu promjenu na bolje.

P.S @visocicaguy: Zao mi je da nema smilie za "kapu dole" jer je stvarno lijepo citati komentare nekoga ko stvarno zna o cemu pise :thumbup:
Last edited by kv99 on 18/03/2009 20:37, edited 2 times in total.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#19 Re: M-tel prestize BH Telekom?

Post by chuchumbamayumbe »

visocicaguy wrote:
klauss wrote:Naravno da nemam to tehnolosko znanje
Ali cilj cijele ove diskusije se svodi na pitanje - hoce li MTEL prestici BH Telecom u smislu zarade?
Naravno da nece ako je tehnoloski raskorak velik izmedju ova dva operatera, kako ti kazes...
Ali statistike govore da se broj Mtel pretplatnika povecava.
nece ga preci ni u smislu zarade. TS mora jos mnogo da investira u svoju infrastrukturu da bi se priblizio onome sto ima BHT. sreca u nesreci (ako se tako moze nazvati) kod BHT je to sto su agresori razvalili skoro sve predratne kapacitete i infrastrukturu BHT-a, pa je ono sto je pravljeno poslije rata (a to je vecina onoga sto danas BHT ima) pravljeno na bazi novih tehnologija. opticka mreza, 12 DWDM (Dense Wavelength Division Multiplexera) kapaciteta 40 lambdi (razlicitih okvira talasnih duzina od kojih svaka moze nositi 10GBit/s) cini okosnicu BHT core-a. telecom srpske nema ni jedan takav. naravno, infrastruktura TS-a nije ni blizu razvaljena od strane agresora, koliko je to ucinjeno sa mrezom BHT-a i djelimicno HT-a.

sto se tice broja pretplatnika (prvenstveno mobilne telefonije): naravno da se povecava kad dodju i podjele brojeve uz ulaznicu za koncert zdravka colica... i odjednom "plane" desetine hiljada "pretplatnika"...
Je li instalirana opticka mreza dozivotno vlasnistvo Telekoma (drzave), ili ce i taj resurs da se "podijeli", pa da svi telekomi imaju pravo da ga koriste, to me interesuje?
User avatar
manolito
Posts: 154
Joined: 04/03/2009 13:49

#20 Re: M-tel prestize BH Telekom?

Post by manolito »

1 KM mtelu = 1 metak nama prvom prilikom
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#21 Re: M-tel prestize BH Telekom?

Post by kv99 »

chuchumbamayumbe wrote: Je li instalirana opticka mreza dozivotno vlasnistvo Telekoma (drzave), ili ce i taj resurs da se "podijeli", pa da svi telekomi imaju pravo da ga koriste, to me interesuje?
Ma kakvo vlasnistvo drzave i "pravo " za sve telekome ? Tu su se "gospoda" iz Laktasa i S.Brijega malo za*ebala jer kad su ukrali dijelove jedinstvog sistema PTT BiH i stvorili "svoje " telekome i poslije kad su ih prodali nisu ni htjeli da cuju da je to drzavno vlasnistvo i da imaju ista zajednicko sa BH Telecomom. I sada kad im je ostala tehnologija " Made in East Germany" i te kako bi voljeli da se dijeli na 3 djela ali je sada za to malo kasno :D
latinalover
Posts: 961
Joined: 29/10/2004 22:01

#22 Re: M-tel prestize BH Telekom?

Post by latinalover »

ne moze m tel nikada dostici bh telekom..a ja jedva cekam da se bh telekom proda njemcima ili austrijancima..i vidjecemo onda gdje ce biti m tel a gdej bh telekom :D
u bh telekomu je problem kriminal nevidjenih razmjera...
ja nikad ne bih bio pretplatnik m tela ,jer kolko god nas balije derale, ne bih nikad davao novac tamo odakle su koljaci stizali :D


a kad bh telekom predje u ruke stranca..po mogucnosti svaba, m tel mu nece moci ni primirisati :D
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#23 Re: M-tel prestize BH Telekom?

Post by VjecitiStudent »

Lijepo je sve to sa tehnologijom, optikom itd., medjutim, kako objasniti da m-tel, koji pretezno radi na podrucju koje ima oko jedan milion stanovnika, ima neto dobit za svega 16-17 procenata manju, od bh telekoma koji pretezno radi na podrucju koje ima oko dva miliona stanovnika?
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#24 Re: M-tel prestize BH Telekom?

Post by kv99 »

VjecitiStudent wrote:Lijepo je sve to sa tehnologijom, optikom itd., medjutim, kako objasniti da m-tel, koji pretezno radi na podrucju koje ima oko jedan milion stanovnika, ima neto dobit za svega 16-17 procenata manju, od bh telekoma koji pretezno radi na podrucju koje ima oko dva miliona stanovnika?
Koje podrucje sa 2 miliona ? Gdje si vidio BH Telekom u Z. Hercegovini ? Tu i na ostalim mjestima gdje je HB politika i te kako prisutna HT ima monopol + Vitez, Kiseljak, Zepce cak i Jajce gdje su Bosnjaci u vecini od 2000 ali gdje je BH Telecom tek nedavno dobio lokal ( zbog otpora HT lobija zapakovanog u " brigu o pravima konstitutivnog naroda". ). Ili kad si negdje vidio bih hrvata da koristi BH Telecom karticu u Bugojnu ili Travniku ? Malo, vrlo malo ih ima koji to rade, sve je HT .
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#25 Re: M-tel prestize BH Telekom?

Post by chuchumbamayumbe »

latinalover wrote:ne moze m tel nikada dostici bh telekom..a ja jedva cekam da se bh telekom proda njemcima ili austrijancima..i vidjecemo onda gdje ce biti m tel a gdej bh telekom :D
u bh telekomu je problem kriminal nevidjenih razmjera...
ja nikad ne bih bio pretplatnik m tela ,jer kolko god nas balije derale, ne bih nikad davao novac tamo odakle su koljaci stizali :D


a kad bh telekom predje u ruke stranca..po mogucnosti svaba, m tel mu nece moci ni primirisati :D
Bili su i nijemci koljači i agresori na ovim prostorima, pa vidi kako se sada promijeni situacija. :-)
Post Reply