Lupanje u zadnjem dijelu auta

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
pasha-x
Posts: 11
Joined: 13/04/2009 21:15

#1 Lupanje u zadnjem dijelu auta

Post by pasha-x »

Pozdrav svima,

Vlasnik sam Ford Mondea II 2000 godiste.U zadnje vrijeme me je poprilicno pocelo nervirati neko lupkanje u zadnjem dijelu auta.Lupkanje se vise primjeti kad je cesta neravna i zvuk je kao da negdje plastika nije pricvrscena pa na neravnoj cesti ona kao pocne lupkati.
Pregledao sam gepek 100 puta misleci da je u njemu uzrok ali nisam mogao naci nista.Jednom sam sjedio nazad, oborio sjedista i pokusao odgonetnuti sta bi moglo uzrokovati lupkati ali opet nista.Znam samo da je na lijevoj strani.
Danas sam isao i kod majstora pa mi pregleda na dizalici podnozje automobila i sve je ok, nista nije mogao naci.
Negdje sam procitao da mogu neki seleni otici pa da oni uzrokuju lupkanje al eto majstor nije nasao nista.Jedino ako je to nesto zavuceno pa nije mogao primjetiti pajserom i pogledom.
Da li je neko imao slican slucaj i da li neko zna sta bi mogao biti razlog mog nerviranja i frustracija?:)
Unaprijed hvala na odgovorima.

Pozz
Pasha
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#2 Re: Lupanje u zadnjem dijelu auta

Post by shlauf »

Dvije stvari bi mogle biti tvoj problem. Jedna je da su pukle gornje gume na amortizerima a druga stvar su selenski blokovi koji su veza izmedju zadnjeg mosta i šasije. Ako su selenski blokovi onda imaš osjećaj da udara metal od metal jer se piksna odvojila od gume pa ima slobodan hod a to se najviše osjeti kad naidješ i na najmanju neravninu.

Aleeeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
bordo_boy
Posts: 634
Joined: 26/07/2005 13:30

#3 Re: Lupanje u zadnjem dijelu auta

Post by bordo_boy »

Provjeri da li su amortizeri dobro postavljeni. Meni se desilo da sam na golfu 2 farbao zadnji dio auta i da se morao i rezervoar farbati zbog hrđe. Pri tom je majstor skidao i zadnje amortizere i nije ih vratio kako treba, nego je podlošku okrenuo naopako, što je uzrokovalo lupkanje na rupama.

Dakle, dobro provjeri sve amortizere, lafete, kugle...
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#4 Re: Lupanje u zadnjem dijelu auta

Post by gaius »

može biti još jedna stvar.. meni se odvojio kabal koji je išao uz šasiju ispod tapacirunga (nekakva plastika koja je držala kablove pukla) pa je kabal udarao od šasiju... uglavnom preglupa stvar koja toliko nervira..
pasha-x
Posts: 11
Joined: 13/04/2009 21:15

#5 Re: Lupanje u zadnjem dijelu auta

Post by pasha-x »

Najprije da se zahvalim na datim solucijama....

Mislim da nije vezano za polozaj amortizera jer nisu skidani/postavljani.

Ja nesto kontam da mogu biti samo dvije stvari:
1. da je nesto tipa sto je gaius rekao, mada sam poprilicno pregledao gepek.Moracu bas bukvalno sve dici i pretraziti.
2. da su otisle te gume na amortizerima koje se ne vide dok se ne skinu.To mi je danas rekao i majstor da bi to moglo biti al da ne moze znati dok ne skine.

Suzavam broj mogucih razloga koji bi mogli uticati na iritirajuce lupkanje, al mislim da je trazenje igle u plastu sijena.Nazalost:(

Hvala svima jos jednom, a ako nekom padne na pamet jos kakva ideja sta bi moglo lupkati nek slobodno kaze:)
Pozzz
User avatar
thekupus
Posts: 6786
Joined: 25/06/2011 22:38

#6 Re: Lupanje u zadnjem dijelu auta

Post by thekupus »

mozda lupa punica koju si zaboravio pustiti van iz gepeka
Alisa u zemlji čuda
Posts: 79
Joined: 12/02/2008 21:31
Location: Zemlja čuda

#7 Re: Lupanje u zadnjem dijelu auta

Post by Alisa u zemlji čuda »

Ja zaista nemam pojma šta bi moglo biti.

Rekoh da ne otvaram drugu temu, ak bi mi neko mogao reći šta bi moglo biti, prije nego ga sutra odvezem kod majstora.

Naime, pri zaustavljanju kada ponovo želim da krenem jedva povuče auto i jedva krene, vidi se da se baš muči, a samo pri ravnom mogu mijenjati brzine i da malo jače povuče, premda sada nema šanse da brže krenem. Ovo mi se desilo jučer i bio je manje uočan problem, dok sam se danas jedva vratila kući (nekako u prvoj je išlo).

Auto je 2005. godište, motor 1.4 i VW je u pitanju.

Hvala vam i izvinjavam se što sam u ovom dijelu postavila ovo pitanje, ali rekoh da ne otvaram novu temu (možda bi se mogla otvoriti jedna- svi potencijalni problemi, simptomi i koji je kvar u pitanju).

Veliki pozdrav,

Alisa
User avatar
toniran
Posts: 352
Joined: 18/10/2011 09:14

#8 Re: Lupanje u zadnjem dijelu auta

Post by toniran »

a jesil primjetio kada ubrzavas da vise lupa , moze biti i lezaj u zadnjem tocku !
Post Reply