LUPA ZADNJI OVJES?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
ninja-san
Posts: 406
Joined: 11/01/2007 11:04
Location: Sarajevo

#1 LUPA ZADNJI OVJES?

Post by ninja-san »

Mozda je neko od vas imao iskustva sa ovim problemom , pa bih volio da razmijenimo iskustva.
Vozim relativno mlado auto, ('98 god). i sve je u redu osim sto sam primjetio da kada idem po neravnom terenu pozadi iz zadnjeg ovjesa nesto lupa, otprilike kao da imam metalnu stanglu u gepeku.
Vozio kod majstora, promijenio zadnje selene jer su bili otisli, ali izgleda nije to.
Sumnjao da auspuh ne dodiruje neki dio pa od treskanja lupka, ali nije ni to.
Znam da u zadnjem trapu nema puno dijelova ,pa bih volio ako neko zna da mi kaze sta bi to moglo da bude.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#2 Re: LUPA ZADNJI OVJES?

Post by chuchumbamayumbe »

ninja-san wrote:Mozda je neko od vas imao iskustva sa ovim problemom , pa bih volio da razmijenimo iskustva.
Vozim relativno mlado auto, ('98 god). i sve je u redu osim sto sam primjetio da kada idem po neravnom terenu pozadi iz zadnjeg ovjesa nesto lupa, otprilike kao da imam metalnu stanglu u gepeku.
Vozio kod majstora, promijenio zadnje selene jer su bili otisli, ali izgleda nije to.
Sumnjao da auspuh ne dodiruje neki dio pa od treskanja lupka, ali nije ni to.
Znam da u zadnjem trapu nema puno dijelova ,pa bih volio ako neko zna da mi kaze sta bi to moglo da bude.
Dizalica u gepeku, ako je na dnu, pored rezervnog tocka?!
ninja-san
Posts: 406
Joined: 11/01/2007 11:04
Location: Sarajevo

#3

Post by ninja-san »

Eh, nije,

Dizalica je u gepeku sa strane, doduse jeste rezervni tocak vani sa donje strane, provjerit cu , ali ne vjerujem da je to.
Ne znam kako bih ti objasnio , imam osjecaj kao da zadnja osovina ima 0,5 cm lufta, pa lupa po neravnom.
zgembo adislić
Posts: 259
Joined: 14/01/2003 00:00
Contact:

#4

Post by zgembo adislić »

eh da si jos kojm srecom napisao koje je auto..pa bih mozda i razmislio...ovako ti mogu reci samo: mora da mu je nesto.. :)
ninja-san
Posts: 406
Joined: 11/01/2007 11:04
Location: Sarajevo

#5

Post by ninja-san »

Ford fiesta '98.
MRAVOJED
Posts: 5224
Joined: 03/12/2003 00:00
Location: temple of vtec

#6

Post by MRAVOJED »

e pa to je :D
User avatar
Isabell
Posts: 379
Joined: 04/07/2005 14:45
Location: Sarajevo

#7

Post by Isabell »

Moguce da je nekakav stabilizator na amortizeru (Cini mi se da se tako zove ). Meni se to dogodilo na oba prednja tocka. Vozim Focusa 99 god.
Kosta oko 20 KM.
zgembo adislić
Posts: 259
Joined: 14/01/2003 00:00
Contact:

#8

Post by zgembo adislić »

Provjeri ima li nazad stabilizator (u narodu poznatija kao balans stanga). Gumice koje dihtuju se lako potrose i otvrdnu pa dodje do takvih zvukova...zamjena nije skupa..
ninja-san
Posts: 406
Joined: 11/01/2007 11:04
Location: Sarajevo

#9

Post by ninja-san »

Prijatelji, konacno sam danas rijesio u cemu je problem.
To su lezajevi zadnjih amortizera (neko ih zove i aksijalni lezajevi), koji uzrokuju da postoji "luft" na vrhu amoritzera od oko 1 cm koji lupa po neravnom.Uglavnom ,nije nista opasno, ali nervira kad vozis.

by the way, zna li iko koliko kostaju ti dijelovi u Sarajevu,
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#10

Post by nineac »

Razmisli o tom "nije nista opasno"?
ninja-san
Posts: 406
Joined: 11/01/2007 11:04
Location: Sarajevo

#11

Post by ninja-san »

Kad kazem "nije nista opasno" to znaci da ti ne moze otpasti tocak u voznji ili desiti se nesto da ti glava dodje u pitanje,

Naravno , kvar kao i svaki drugi treba otkloniti.
Post Reply