Luksemburg ?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20512
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#1 Luksemburg ?

Post by Bullet Tooth Tony »

Ima neka stara tema .... No ,

Ima li nase raje u Luksemburgu a da su na forumu ? Jel neko bio , radio ? Ima li neko koju pametnu ? :D

Hvala

:D :D
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#2 Re: Luksemburg ?

Post by ibi »

Druze u Luxemburgu ima ukupno 5.000 i siguran sam da niko od njih nije na nasem forumu.
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20512
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#3 Re: Luksemburg ?

Post by Bullet Tooth Tony »

sta da ti kazem ... moze a i ne mora bit ( da neko cita ) :lol: :lol:
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#4 Re: Luksemburg ?

Post by nKrkan »

Bullet Tooth Tony wrote:Ima neka stara tema .... No ,

Ima li nase raje u Luksemburgu a da su na forumu ? Jel neko bio , radio ? Ima li neko koju pametnu ? :D

Hvala

:D :D
Bio :-D
Prosječna plata ako sam mogao primjetiti između 4 i 5 K eura , i to kod naših ljudi bez diploma.
Ako imaju njihov ili neki EU pasoš bude i veća , nisam baš upućen zašto je tako. Profesori u srednjim školama imaju neto oko 7000 Eura :-)
Boravišnu i radnu dozvolu dobijaju odma' kad ih partner dovede tamo ako govorim o našim ,a za pasoš moraju polagati ispite i slušati predavanja. Čini mi se da poslije 20 god boravka tamo mogu dobiti i bez toga.
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#5 Re: Luksemburg ?

Post by kica »

nKrkan wrote:
Bullet Tooth Tony wrote:Ima neka stara tema .... No ,

Ima li nase raje u Luksemburgu a da su na forumu ? Jel neko bio , radio ? Ima li neko koju pametnu ? :D

Hvala

:D :D
Bio :-D
Prosječna plata ako sam mogao primjetiti između 4 i 5 K eura , i to kod naših ljudi bez diploma.
Ako imaju njihov ili neki EU pasoš bude i veća , nisam baš upućen zašto je tako. Profesori u srednjim školama imaju neto oko 7000 Eura :-)
Boravišnu i radnu dozvolu dobijaju odma' kad ih partner dovede tamo ako govorim o našim ,a za pasoš moraju polagati ispite i slušati predavanja. Čini mi se da poslije 20 god boravka tamo mogu dobiti i bez toga.
Nije lose navest i da je m2 stana preko 10.000 EUR, ili da je vecera za dvoje u restoranu koji je solidan oko 400 EUR-a, 100 grama stejka 30 dana odlezalog 60 eUR itd..

Kao i druge troskove, a da se ne spominje samo zarada :-)

Imam rodaja u Luxu, zaradi 4k EUR mjesecno, ustedi na kraju mjeseca 100-200 EUR
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20512
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#6 Re: Luksemburg ?

Post by Bullet Tooth Tony »

kica wrote:
nKrkan wrote:
Bullet Tooth Tony wrote:Ima neka stara tema .... No ,

Ima li nase raje u Luksemburgu a da su na forumu ? Jel neko bio , radio ? Ima li neko koju pametnu ? :D

Hvala

:D :D
Bio :-D
Prosječna plata ako sam mogao primjetiti između 4 i 5 K eura , i to kod naših ljudi bez diploma.
Ako imaju njihov ili neki EU pasoš bude i veća , nisam baš upućen zašto je tako. Profesori u srednjim školama imaju neto oko 7000 Eura :-)
Boravišnu i radnu dozvolu dobijaju odma' kad ih partner dovede tamo ako govorim o našim ,a za pasoš moraju polagati ispite i slušati predavanja. Čini mi se da poslije 20 god boravka tamo mogu dobiti i bez toga.
Nije lose navest i da je m2 stana preko 10.000 EUR, ili da je vecera za dvoje u restoranu koji je solidan oko 400 EUR-a, 100 grama stejka 30 dana odlezalog 60 eUR itd..

Kao i druge troskove, a da se ne spominje samo zarada :-)

Imam rodaja u Luxu, zaradi 4k EUR mjesecno, ustedi na kraju mjeseca 100-200 EUR

Ja kad sam napisao post.. Nakon mjesec sam vec u bio Luksu :D . I evo sam tu vec... koliko.. skoro 3 godine.. Sa fakultetskom diplomom i super poslom.. Cisto da ne bude ee baustela ovo ono

Rodjak ti pretjeruje :) jest priblizno toliko ali nije kako ti on prica.. 4k neto moze ti ostati bas fino.. Stan je oko 1500 eura jednosoban u gradu Luxembourgu, vecera oko 100 eura.. Hrana nije bas toliko skupa ako uporedia koliko dobijes neto... ali da ne duzim.. Ako nekoga nesto konkretno interesuje bujrum
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#7 Re: Luksemburg ?

Post by nKrkan »

Bullet Tooth Tony wrote:
Ja kad sam napisao post.. Nakon mjesec sam vec u bio Luksu :D . I evo sam tu vec... koliko.. skoro 3 godine.. Sa fakultetskom diplomom i super poslom.. Cisto da ne bude ee baustela ovo ono

Rodjak ti pretjeruje :) jest priblizno toliko ali nije kako ti on prica.. 4k neto moze ti ostati bas fino.. Stan je oko 1500 eura jednosoban u gradu Luxembourgu, vecera oko 100 eura.. Hrana nije bas toliko skupa ako uporedia koliko dobijes neto... ali da ne duzim.. Ako nekoga nesto konkretno interesuje bujrum
Ja sam bio u Bascharage , predpostavljam da su cijene malo jeftinije ,iako i oni idu u Belgiju dosta puta u shopove :lol:
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20512
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#8 Re: Luksemburg ?

Post by Bullet Tooth Tony »

nKrkan wrote:
Bullet Tooth Tony wrote:
Ja kad sam napisao post.. Nakon mjesec sam vec u bio Luksu :D . I evo sam tu vec... koliko.. skoro 3 godine.. Sa fakultetskom diplomom i super poslom.. Cisto da ne bude ee baustela ovo ono

Rodjak ti pretjeruje :) jest priblizno toliko ali nije kako ti on prica.. 4k neto moze ti ostati bas fino.. Stan je oko 1500 eura jednosoban u gradu Luxembourgu, vecera oko 100 eura.. Hrana nije bas toliko skupa ako uporedia koliko dobijes neto... ali da ne duzim.. Ako nekoga nesto konkretno interesuje bujrum
Ja sam bio u Bascharage , predpostavljam da su cijene malo jeftinije ,iako i oni idu u Belgiju dosta puta u shopove :lol:
Evo ti cijene od jucer.. U Bascharagu je stan od 45 m2 250.000 eura dok je takav sa istom kvadraturom u luksemburgu oko 400.000 eura :D.. Bascharage-Luxembourg ravno 21 kilometar ali su ujutru i poslije posla tolike guzve pa ljudi vagaju da li zele svaki dan provesti u autu 2 i po sata minimalno ili platiti 600 eura vecu rentu
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#9 Re: Luksemburg ?

Post by nKrkan »

Bullet Tooth Tony wrote: Evo ti cijene od jucer.. U Bascharagu je stan od 45 m2 250.000 eura dok je takav sa istom kvadraturom u luksemburgu oko 400.000 eura :D.. Bascharage-Luxembourg ravno 21 kilometar ali su ujutru i poslije posla tolike guzve pa ljudi vagaju da li zele svaki dan provesti u autu 2 i po sata minimalno ili platiti 600 eura vecu rentu
De ti meni reci na koji načij otišao ,kako si se asimilirao i jel sad zivis sam poslije kolko rece 3 god :D
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20512
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#10 Re: Luksemburg ?

Post by Bullet Tooth Tony »

nKrkan wrote:
Bullet Tooth Tony wrote: Evo ti cijene od jucer.. U Bascharagu je stan od 45 m2 250.000 eura dok je takav sa istom kvadraturom u luksemburgu oko 400.000 eura :D.. Bascharage-Luxembourg ravno 21 kilometar ali su ujutru i poslije posla tolike guzve pa ljudi vagaju da li zele svaki dan provesti u autu 2 i po sata minimalno ili platiti 600 eura vecu rentu
De ti meni reci na koji načij otišao ,kako si se asimilirao i jel sad zivis sam poslije kolko rece 3 god :D
Nisam ni otisao sam :D ... Zena dobila posao i otisli, ja nasao nakon dva mjeseca ... IT bransa pa valjda se brzo nadje ... U Luksu je trenutno 47,9% stranaca tako da je asimilacija jednostavna ... dovoljno je da znas engleski ali ja ucim Francuski a uskoro planiram i Luksemburzanski ... Ma bitno je da si ti spreman na asimilaciju , da te interesuju stvari a ne ko tele zavoris se u stan i ni makac ... ja sam sreo jednu zenu iz Srbije, preko 20 godina u Luksemburgu , ne zna se predstaviti na francuskom, sto je meni odron svih odrona ...

Iskreno meni je van svake pameti, ko recimo zna engleski ili njemacki, a u IT bransi je ili jos bolje u ekonomiji da ide u Njmeacku raditi ... U Luksu vece plate , manji porezi itd itd :D al eto ... nas narod samo Austrija i Njemacka .... recimo i Holandija je super drzava :D
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#11 Re: Luksemburg ?

Post by cassius »

Jeste oboje sa bosanskim papirima ? :) nesto sam sumnjicav da su otvoreni za dolazak bosanac tamo toliko, koliko je mozda njemacka.
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20512
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#12 Re: Luksemburg ?

Post by Bullet Tooth Tony »

cassius wrote:Jeste oboje sa bosanskim papirima ? :) nesto sam sumnjicav da su otvoreni za dolazak bosanac tamo toliko, koliko je mozda njemacka.
Oboje BH pasosi... :)

Ne znam kako je u njemckoj.. Supruga dobila radnu i boravisnu dozovolu a ja na konto nje (zato sto je ona dobila obje) dobio boravisnu.. Zadao se, nasao posao za dva mjeseca i dobio radnu dozvolu.. . Prva radna ti je vezana za taj sektor taj posao i tog poslodavca.. Nakon toga dobijes za sve sektore i sve poslodavce i vazi 3 godine, sto znaci mozes promjeniti posao.. nakon toga na 5.. a onda vec mozes drzavljastvo...

Nece niko da prosiri vidike.. Okej.. Od 10 firmi u 5 ce te mrsnut jer nisi eu.. U 2 ne mozes jer ne znas francuski ali ti uvijek ostaju ove 3 :D
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#13 Re: Luksemburg ?

Post by nKrkan »

Bullet Tooth Tony wrote:
cassius wrote:Jeste oboje sa bosanskim papirima ? :) nesto sam sumnjicav da su otvoreni za dolazak bosanac tamo toliko, koliko je mozda njemacka.
Oboje BH pasosi... :)

Ne znam kako je u njemckoj.. Supruga dobila radnu i boravisnu dozovolu a ja na konto nje (zato sto je ona dobila obje) dobio boravisnu.. Zadao se, nasao posao za dva mjeseca i dobio radnu dozvolu.. . Prva radna ti je vezana za taj sektor taj posao i tog poslodavca.. Nakon toga dobijes za sve sektore i sve poslodavce i vazi 3 godine, sto znaci mozes promjeniti posao.. nakon toga na 5.. a onda vec mozes drzavljastvo...

Nece niko da prosiri vidike.. Okej.. Od 10 firmi u 5 ce te mrsnut jer nisi eu.. U 2 ne mozes jer ne znas francuski ali ti uvijek ostaju ove 3 :D
Kako je žena dobila radnu dozovolu :-D to ti treba baš neko valjat da bi napravio uslove da te zaposli u firmi sa non EU papirima. :D

Ja sam upoznao jednog momka iz Živinica ,došao tamo u neku firmu vozi kamion Crnogorac vlasnik pa prošao eto sa ne EU pasošom, i ima neka žena dolazi ono na crno tri tamo, tri vamo, pa joj dosadilo tako zarađivat. Nudi njemu ,tom momku 12 hiljada Eura da je oženi :lol: i sad koliko treba biti 2 godine u braku pa da i ona dobije radnu i boravišnu?
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20512
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#14 Re: Luksemburg ?

Post by Bullet Tooth Tony »

Ja opet napominjem.. Fakultetski obrazovani sa diplomama i iskustvom i ja i supruga... Pridji bilo kojoj firmi sa 300+ zaposlenih i dobit ces posao... Nju zvala jedna poznata firma da dodje da radi... Zavrsili papire za mjesec dana sve

Internacionalne banke
Amazon
Microoft
Goodyear
Ferrero
EY
Deloitte
KPMG
PWC

I bruku drugih... Svaka od tih firmi ima pravo da zapsoljava radnike van EU..

Itd itd....

Za baustelu i crno, nemam pojma iskren da ti budem... Znam d aima ljudi ali kako sta nemam pojma... Eto dosta o meni.. Ima li sta konkretno da te interesuje a da nije kako sam ja uspio vec kako da ti uspijes? :D
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#15 Re: Luksemburg ?

Post by cassius »

a znaci prednost je poznavat francuski jezik za luksemburg, eventualno belgiju ? :) hvala na info bullet tooth tony
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20512
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#16 Re: Luksemburg ?

Post by Bullet Tooth Tony »

cassius wrote:a znaci prednost je poznavat francuski jezik za luksemburg, eventualno belgiju ? :) hvala na info bullet tooth tony
Da.. Zavisno koji dio Belgije ali da..

Za Luksemburg definitivno jer ti se odma povecava broj kompanija gdje se mozes prijaviti.. Ako se prijavljujes da radis, recimo kao taksista, prodavac itd onda je obavezno... U vecim firmama je definitivno prednost ali cesto nije mandatorno..

Sa druge strane svi zakon, svi papiri su na francuskom... Francuski jezik je oficijelni jezik Luksemburga.. Definitvno je ogroman plus ali nije mandatorno jer sam vec naveo da je grad Luksemburg bas internacionalan :-D

Luksemburzanski je najslicniji njemackom ali njega govori jako mali broj ljudi... Medjutim ako znas luksemburzanski vecina vrata su ti otvorena i mnogo je lakse doci do bitne pozicije.. I tipa ako te policija zaustavi za nesto sitno, velike su vjerovatnoce da ces se izvuci sa upozorenjem..

Zanimljivo je da jedan luksemburzanin po rodjenu automatski zna :Njemacki, Francuski, Luksemburzanski i velika vecina englesko jer jbg Ameri su ih oslobodili u WWII :D
User avatar
Rockefeller
Posts: 7323
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#17 Re: Luksemburg ?

Post by Rockefeller »

Bullet Tooth Tony wrote:Ima neka stara tema .... No ,

Ima li nase raje u Luksemburgu a da su na forumu ? Jel neko bio , radio ? Ima li neko koju pametnu ? :D

Hvala

:D :D
Sta ima u Lux? Ima li nase roooje :mrgreen:
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20512
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#18 Re: Luksemburg ?

Post by Bullet Tooth Tony »

Rockefeller wrote:
Bullet Tooth Tony wrote:Ima neka stara tema .... No ,

Ima li nase raje u Luksemburgu a da su na forumu ? Jel neko bio , radio ? Ima li neko koju pametnu ? :D

Hvala

:D :D
Sta ima u Lux? Ima li nase roooje :mrgreen:
Ima svasta ..... Ima i raje i roooje :D

Where are you from ? Bosnia ? aaaa .... Pjanic :lol: :lol: :lol: :D
User avatar
Rockefeller
Posts: 7323
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#19 Re: Luksemburg ?

Post by Rockefeller »

Bullet Tooth Tony wrote:
Rockefeller wrote:
Bullet Tooth Tony wrote:Ima neka stara tema .... No ,

Ima li nase raje u Luksemburgu a da su na forumu ? Jel neko bio , radio ? Ima li neko koju pametnu ? :D

Hvala

:D :D
Sta ima u Lux? Ima li nase roooje :mrgreen:
Ima svasta ..... Ima i raje i roooje :D

Where are you from ? Bosnia ? aaaa .... Pjanic :lol: :lol: :lol: :D
Ma jes, mogu misliti. Kakvo im je stanje sa medicinskim osobljem?

Moze li njemacki jezik proci :lol:
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20512
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#20 Re: Luksemburg ?

Post by Bullet Tooth Tony »

Rockefeller wrote:
Ma jes, mogu misliti. Kakvo im je stanje sa medicinskim osobljem?

Moze li njemacki jezik proci :lol:
Moze... Ali moras dodat i francuski za ocjenu - dobar 3 :D

Inace samo sa njemackim je - nedovoljan 1

:D
Post Reply