Lucidni Snovi

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

arnes_king
Has thanked: 18 times
Been thanked: 5 times

Lucidni Snovi

Post by arnes_king » 06/11/2011 11:00

Pozdrav svima,

ne znam koliko ste upoznati sa lucidnim snovima, vecina vas bi trebala znati sta je to ali et za one koji ne znaju, to je onaj trenutak kada sanjate ali shvatite da ste u snu te onda imate potpunu kontrolu nad snom ....

Evo malo bolje objasnjenje koje sam nasao :

"Što je to lucidan san?

Lucidni san je kada ste svjesni da ste u snu i sanjate. Tj. Vi ste fizički u krevetu i sanjate
... ali onda ste shvatili da ste lik u snu i tog trenutka ste postali... lucidni (svjesni)

Kako ste postali svjesni-probuđeni u snu, možete preuzeti kontrolu nad istim snom. To je ono što je lucidno sanjanje... mogućnost preuzimanja kontrole nad svojim snovima da bi sanjali i doživjeli baš ono što vi želite!"

Ne znam ni kako naleti na to ali eto pocelo me interesovati jer sam prije znao to cesto dozivjeti i Bgmi je super iskustvo, a kao sto sam maloprije citao moguce je uz razne metode postici to sam, pa sam kontao pokusati kroz naredne dane da pratim ove metode nebi li uspio xD

I et, reko da otvorim temu pa da vidimo vasa iskustva sa lucidnim snovima, da li ste ih imali, ili cak nikada do sada i kako vam je bilo :D

Znam da ce biti dosta trolova na temi koji ce samo nesto ....... ali nema veze nadam se da ce biti i ozibljnih odgovora jer ako sto to ikada prije dozivjeli znate da nije izmisljeno i da je super :)

jutarnja zvijezda

Re: Lucidni Snovi

Post by jutarnja zvijezda » 06/11/2011 11:24

dogodilo mi se to samo par puta u zivotu,i zaista bilo je ugodno, sanjati po svom "scenariju" ,ali inace nemam nikakvog utjecaja na snove, a nekada bas znaju biti ,ono brrr.dobro bi bilo ako nije previse zahtjevno ,da i nama drugima predocis metodu kontroliranja snova. :) http://www.sarajevo-x.com/forum/posting ... =1&t=92686#

dezurni_ucenik
Been thanked: 1 time

Post by dezurni_ucenik » 06/11/2011 11:29

.
Last edited by dezurni_ucenik on 23/03/2016 19:57, edited 1 time in total.

arnes_king

Post by arnes_king » 06/11/2011 11:33

Evo prvo cu kopirati sa ove jedne stranice par metoda, ali kako sam gledao po netu to i jesu te metode koje se broje uspjesnim :

"Pouzdan način je provjera čitanja ili pisanja, vaš digitalni sat, ukoliko okrenete glavu, pa pogleda natrag u isto ako se išta promjeni to je znak da ste u snu. Ovu metodu koristite dok ste budni tokom sutrašnjeg dana i idućih 7 dana. Dakle ukoliko išta budete zapisivali na papir zažmirite i otvorite oči i porvjerite dali je isti text napisan. Isto tako možete si programirati da svaki put kad idete na wc se glasno zapitate „DALI JE OVO SAN“, pogledajte tokom dana na vlastiti sat , zažmirite i pogledajte opet. Dali su jednake vrijednosti?(brojke). Vrijednosti uvijek mijenjaju kada si u snu. Vjerujte mi."
Izvor : http://slobodni.net/t106503/#axzz1clyc9 ... gn=linkeri

A evo ima i ovaj link koji mi se bas svidjeo jer tu je detaljnije svaka metoda objasnjena a ima ih dosta, samo je na engleskom : http://www.wikihow.com/Lucid-Dream

@CVIKERASH : to ti se desilo zbog previse uzbudjenja, jer kada se desi lucidni san ako se previse uzbudis probudis se tako da ako vidis da uzbudjenje skace onda se koncentrisi na san ili gledaj u ruke i koncentrisi se

ladyada

Post by ladyada » 06/11/2011 11:37

.

arnes_king

Post by arnes_king » 06/11/2011 11:45

ladyada wrote:.

Ovo izgleda nesto postano pa editovano :) zasto heh

kenan225

Post by kenan225 » 06/11/2011 12:00

CVIKERASH wrote:Jednom sam to pokusao i nije uspjelo.Tacnije dok sam sanjao,palo mi je pamet tokom sna da pocnem da upravljam sa desavanjima ,medjutim iste sekunde nakon toga sam se probudio.
ista stvar i sa mnom,ali zanimljiva tema,ako nekom podje za rukom neka napise da viidmo kako to izgleda

neo7

Post by neo7 » 06/11/2011 12:16

Bilo je takvih snova vise :) Sanjam skoro svako vece i to mi ide na zivce vec odavno XD...Znaci raznorazne gluposti, dogadjaji iz prethodnog dana u nekom novom scenariju, neke komentare koji su ostavili utisak, opet san po mome scenariju.

Da sada napisem nesto vezano za san koji sam sanjao i kontrolisao nema sanse jer se ne mogu prisjetiti detalja, ali znam da ih je bilo. Sljedeci put kada ih bude pisem na temi ovde :)

Meni su najzesci snovi koji se desili par puta, gdje bi bio san u sanu. Znaci sanjam nesto, probudim se u snu i skontam da sam sanjao i onda ide novi san da bi se onda probudio u stvarnosti i skontao da sam sanjao dva sana u jednom. Nesto kao Inception XD

kjafiraginica

Post by kjafiraginica » 06/11/2011 12:30

neo7 wrote:
Meni su najzesci snovi koji se desili par puta, gdje bi bio san u sanu. Znaci sanjam nesto, probudim se u snu i skontam da sam sanjao i onda ide novi san da bi se onda probudio u stvarnosti i skontao da sam sanjao dva sana u jednom. Nesto kao Inception XD
uf, meni se to deshava, jednom sam se budila sest ili sedam puta u jednom snu, pravo mrzim taj osjecaj, drzalo me pola dana... volim kad sanjam, ali to ne volim nikako... :roll:

Sto se tice lucidnog sanjanja - to je veoma zanimljiv fenomen i dosta proucavan u laboratorijama za spavanje, ali ja se licno nikada nisam tome posvetila. imam zanimljiv ebook o tome na engleskom, pa ako neko zeli, mogu poslati na mail, javnite na PP.

Pooll

Post by Pooll » 06/11/2011 12:56

Desilo mi se više puta da postanem svjestan da sanjam, ali nisam uspio upravljati... isto kao da sam posmatrao sa strane sta ce se dalje desiti... Ali sam konstantno svjestan da spavam i da je to san...

Meni je interesantan i cudni tok misli netom prije nego cu zaspati, ne spavam jos uvijek, a neke neobicne misli i slike vrlo brzo prolaze ispred ociju i u glavi...kao da ih ne mogu kontrolisati i nekad kada me telefon ili sl. 'probudi' iz te prafaze sna, budem pod neobicnim dojmom... :-)

zenny

Post by zenny » 06/11/2011 13:22

desava mi se da sanjam nesto dobro, probudim se i nastavim zamisljat o tome.. valjda je to to :-) svejstan sam da sam budan, ne u tolikoj mjeri k'o kad se normalno probudim, ali osjetim da sanjam nesto lijepo i samo nastavim mastat'. nije bukvalno kao san ali je priblizno i daleko bolje je od normalnog mastanja

arnes_king

Post by arnes_king » 06/11/2011 14:57

zenny wrote:desava mi se da sanjam nesto dobro, probudim se i nastavim zamisljat o tome.. valjda je to to :-) svejstan sam da sam budan, ne u tolikoj mjeri k'o kad se normalno probudim, ali osjetim da sanjam nesto lijepo i samo nastavim mastat'. nije bukvalno kao san ali je priblizno i daleko bolje je od normalnog mastanja

Nije to to :)

dezurni_ucenik

Post by dezurni_ucenik » 06/11/2011 15:00

.
Last edited by dezurni_ucenik on 23/03/2016 22:02, edited 1 time in total.

ljuspica

Post by ljuspica » 06/11/2011 15:16

Prije par godina sanjala sam kako me progoni jedna žena i trci zamnom kroz neku nepoznatu kucu. Ja sam svjesna svega, svjesna sam da imam zadatak, ali od koga/čega-pojma nemam.
Moj zadatak je da pokupim sve svoje ukradene lutke (a koje su mi zaista u stvarnosti nestale na cudan nacin jedna po jedna …) i vratim u javu. Dakle, trcim kroz kucu, uz stepenice idem ka djecijoj sobi-jer je logično da su moje lutke tamo-otvaram vrata-vidim lutke na jednoj hrpi- zena trci zamnom gasi svjetlo u sobi da mi oteza, zatim ganja mene da me ubije ili udari sta li vec-bježim od nje….ona gasi struju u cijeloj kuci, mrak mi je….dolazim u dnevni boravak, tu ima svjetla, borim se sa tom zenom koja me malkice okrznula nozem i tu vidim svoju krv, ranila me…
I tad otvaram oci.
Zadatak nisam ispunila. Lutke su ostale u snu…

dezurni_ucenik

Post by dezurni_ucenik » 06/11/2011 15:26

.
Last edited by dezurni_ucenik on 23/03/2016 22:02, edited 1 time in total.

arnes_king

Post by arnes_king » 06/11/2011 15:31

CVIKERASH wrote:Jest da to nije lucidan san,ali desavalo mi se da zaboravim sta sam sanjao i recimo nakon 10 dana,nesto vidim npr. na tv-u i sjetim se tog sna.Ali kazem neobicno zbog toga sto se sjetim tog sna od prije 10 dana

To mi vise lici na DE JA VU

A sto se tice ove sto je gonila ta zena, nije lucidan san ako si svjesna da moras nesto uciniti u snu nego ako si svjesna da je to samo san, i to kad se desi da skontate da ste u snu mozete iskoristiti tako sto mozete raditi sto god pozelite kao npr letjeti et bgmi mi ne naumpada vise stvari ali uglavnom sta god zamislite mozete, i to je jako realno jer kada sanjate sva cula su vam osjetljiva kao i u stvarnosti, npr dodir, miris, ukus itd :) to se da fino provesti tako mozete sve isprobati sto u zivo ne a da vam bude kao u realnosti, zato se sada i trudim da izvucem koji taj lucidni san jer sam ih do sada samo slucajno dozivljavao ali et sada pokusavam ovim uputama na silu heh

ljuspica

Post by ljuspica » 06/11/2011 15:57

Lucidan san je kad si svjestan da sanjas- a ja sam to doživjela u tom snu, bez obzira da li me neko goni-kako ti kazes-ili ne- ja sam svjesna da sanjam ma sta se dešavalo u snu.
Taj let koji pominjes je AP-astralna projekcija koju koriste oni malo iskusniji, ali ne možemo uciniti sto god možemo jer to nisu čarolije i nije to nikakva realnost.

Ne znam sta ce ti lucidan sad koristiti, osim gubitka slobodnog vremena, ali možda nista drugo nemas sem vremena.

U svakom slucaju: Sretno.

arnes_king

Post by arnes_king » 06/11/2011 16:09

ljuspica wrote:Lucidan san je kad si svjestan da sanjas- a ja sam to doživjela u tom snu, bez obzira da li me neko goni-kako ti kazes-ili ne- ja sam svjesna da sanjam ma sta se dešavalo u snu.
Taj let koji pominjes je AP-astralna projekcija koju koriste oni malo iskusniji, ali ne možemo uciniti sto god možemo jer to nisu čarolije i nije to nikakva realnost.

Ne znam sta ce ti lucidan sad koristiti, osim gubitka slobodnog vremena, ali možda nista drugo nemas sem vremena.

U svakom slucaju: Sretno.

Cek cek, kako gubitak vremena, ako svakako svaku noc spavam i tih nekoliko sati, zar nije onda bolje bar se "izdivljat" da tako kazem xD u snu

A moze se sve, jer je san projekcija mozga, i nikada nisam rekao da je realnost ali ipak ti cula sve osjecaju, a sve to tvoj mozak "pravi" tak da ti mozes to kontrolisati i zamisliti nesto odredjeno i to tako bude, jer je to ipak kada malo razmislis masta samo realnija :)

CoCoJamBo

Post by CoCoJamBo » 06/11/2011 16:21

Desavalo mi se to ,sanjao sam da sam se vratio u Njemackoj ,gdje mi je stara raja ,ili kod familije izvan BiH !
Tako se obradujem kao da sam tamo ,i desi se ono sto najvise mrzim -.- Skontam da sanjam i iste sekunde probudim se :(

Ali zelio bih upravljati snovima ko niko :( :D

Jeff Bingham

Post by Jeff Bingham » 06/11/2011 16:31

I meni se cesto desi, u 90% slucajeva se odmah probudim, ali zato onih 10% 8-) :D

lajkujMe

Post by lajkujMe » 06/11/2011 18:59

Desavalo se to kod mene jao stvarno bi bilo ekstra da uvijek mozemo preuzimati kontrolu nad nasim snovima ma sve sto pozelis mozes u snu uraditi i cini ti se kao da je pravo.... Ja skontam da sam u snu jedino kad je san tako ne realan i lud da jednostavno moras skontati da si u snu....

Mislim da je prilicno moguce preuzeti kontrolu sna ako npr. netom prije nego sto izgubis svijest pocnes da kreiras neki scenariji sna to jest mastas.... i min kasnije zaspes .... i dođe san i imas dobre sanse da ga preuzmes.

arnes_king

Post by arnes_king » 06/11/2011 19:04

lajkujMe wrote:Desavalo se to kod mene jao stvarno bi bilo ekstra da uvijek mozemo preuzimati kontrolu nad nasim snovima ma sve sto pozelis mozes u snu uraditi i cini ti se kao da je pravo.... Ja skontam da sam u snu jedino kad je san tako ne realan i lud da jednostavno moras skontati da si u snu....

Mislim da je prilicno moguce preuzeti kontrolu sna ako npr. netom prije nego sto izgubis svijest pocnes da kreiras neki scenariji sna to jest mastas.... i min kasnije zaspes .... i dođe san i imas dobre sanse da ga preuzmes.

Da i to je jedna od mogucnosti sto su navedene prije spavanja intenzivno razmisljati o necemu ali svako par minuta zazmiriti progledati i pitati sam sebe da li ovo sanjam tako da kad zaspes i to pocnes sanjati ako si navikao mozak stalno na to sta god da se desi da se pitas da li ovo sanjam isto tako ces se i u snu pitati i onda shvatis i eto ga, samo ne previse uzbudjenja jer je odmah budjenje :D a nista mi mrze nema nego kad se jednom u par god desi tako da imam lucidni san i taman kad je najbolje probudim se, sve mi se place xD

Walter76

Post by Walter76 » 06/11/2011 19:15

Ja sanjam i sve zaboravim sta sam sanjao kada se probudim, hahahah :D

Salu na stranu, nisam znao da postoje neki folovi kako mozes upravljati s tim snovima kako vec. Vidis bas dobra tema i cisto da se tuspasim da je mogu pratiti ;-)

:sax:

arnes_king

Post by arnes_king » 06/11/2011 19:18

Walter76 wrote:Ja sanjam i sve zaboravim sta sam sanjao kada se probudim, hahahah :D

Salu na stranu, nisam znao da postoje neki folovi kako mozes upravljati s tim snovima kako vec. Vidis bas dobra tema i cisto da se tuspasim da je mogu pratiti ;-)

:sax:
Drago mi je da se svima svidja i da je svima interesantna tema, meni licno jeste i vec sam poceo vjezbati ono raspoznavanje sna :D javicu vam u roku par dana ako uspijem ijednom :D

A cudno mi nema ni trollova znaci bas je fina tema hehehe

Enofazni števec

Post by Enofazni števec » 06/11/2011 20:46

nekoliko puta mi se desila ta stvar

skoro negdje sanjam ja rat puca se na sve strane ja upadnem u neku provaliju i vidim oko mene sve mine eksplozivi i ta sranja

kontam sta da radim i sam sebi u snu kazem boli me qrac ovo ja sanjam i samo ustanem i nastavim hodati po onim minama cak sam i namjerno u snu skakao po njima prilikom hoda

Post Reply