Lucidni snovi

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#251 Re: Lucidni snovi

Post by walter kurtz »

Nocty jesi li probao float8ng tank u kombinaciji sa nekim nteogenom
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#252 Re: Lucidni snovi

Post by Nocty »

Nisam nikad
Kako je?
Okean je dobar isto :)
sedma_7
Posts: 711
Joined: 03/04/2007 18:24

#253 Re: Lucidni snovi

Post by sedma_7 »

Kupite nicorete zvakaće, svaku nić po jednu prije spavnaja i vdijet cete šta je lucidno sanjanje :lol:
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#254 Re: Lucidni snovi

Post by Njanjavi »

Ja ne kontam tu pomamu za lucidnim sanjanjem sa jako pogresnim postavkama u startu.
Ljudi mnogo grjese i zavaravaju sami sebe sa tripovanjem da je lucidno sanjanje kada ti radis u snu sta zelis i imas kontrolu nad snom.
To je glupost nevidjena i laz.
Pa cak i da neko to fura ne vidim draz u tome da ja u snu radim sta zelim.
X puta je ljepse kada san vozi po svom a u tome svemu dozivis navalu andrenalina misleci da su ulozi stvarni i da je reala.
Vise cjenim vividne snove, prolificne snove.
Par stranica prije sam opisao san iz 2014te godine, pod nickom koji sam tada imao, o scary susretu sa nekim bicem koje mi je reklo da ce mi majka umrti od komplikacija sa pritiskom.
Zena tada nije imala ni naznake da ima problema sa tim.
2015te godine majka dozivljava dva mozdana udara, pritisak skace ko lud.
Ziva je ostala srećom, živa je i sada ali mnogo slabija i slijepa u jedno oko, snage vise nema, non stop se mora pazit oko nje.
I citam taj san, na koji sam vremenom zaboravio, pa citam podsmjeh forumasa poslije citanja tog sna i kontam se jbte sta ti je rec san.
I ne može me niko uvjerit da nema nesto u tome.
Sanjao sam lucidno i vividno, prolificno cjeli zivot, sanjao jer vjerujem u svoje snove i njegujem ih.
X puta sam sanjao svoj grad u buducnosti, sanjao masu puta građevine koje se naprave za desetak, petnest godina.
Sanjao prolaze, scene, dogadjaje koje dozivim x godina poslije.
Sanjao sam x puta i budjenje u snu, varka da si budan a sanjas i dalje.
Jednu noc sanjam tako i lik mi sjedi na krevetu, nosi bjelo odjelo a na glavi nesto najslicnije mrezi koju nose pčelari.
Bjel ten, jako bjel, oci potpuno crne, lice bez ikakve emocije i sad ovo citajuci sam sebe pitam zasto nisam osjetio paniku, strah, a trebao sam mozda kada svjesno o tome kontam.
Ali tad nisam osetio nikakvu prjetnju, studira on mene, studiram ja njega, ni sekunde opasnosti ne osjećam vec znatizelju.
I zato velim opet na kraju, ne kontam taj los nafur kod vecine koja dozivljava lucidan san kao neku furku u kojoj zelis u san instalirati furku iz reale i kontrolisati ishod sna i radnje u njemu.
To nit zelim, a niti vjerujem da je svrha lucidnog sna, pa cak ne vjerujem ni da ljudi to mogu, samo eto furka je malo maslati oko toga.
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#255 Re: Lucidni snovi

Post by Matris »

"Ljudi mnogo grjese i zavaravaju sami sebe sa tripovanjem da je lucidno sanjanje kada ti radis u snu sta zelis i imas kontrolu nad snom.
To je glupost nevidjena i laz. "

To i jeste lucidno sanjanje kad mozes kontrolisati san. Ti pricas o obicnim snovima.
Ja nikad nisam uspio imati stabilan lucidni san po zelji. Tj, cim shvatim da sanjam pocinjem se nalaziti na granici budjenja i gubljenja kontrole. Nekih 5 minuta mogu kontrolisati sve sto se desava, letiti, stvarati stvari iz nicega. Ono bas bog bogova :D Problem je ako mijenjas scene brzo (recimo letim) izgubim pojam orjentacije i pocinjem se buditi. Sa druge strane ako scena nije uzbudljiva kontrola se polako gubi i prelazi u normalan nelucidni san. Jedino kad sam pjan ko letva i umoran ko stoka onda kad ulovim lucidni san moze biti duze vremena :lol:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#256 Re: Lucidni snovi

Post by triconja »

Nista bolje nego kad skontas da sanjas pa sebi stvoris silte i poletis na njemu u razne hareme :oops: :lol: :lol: :lol:
sale07
Posts: 1282
Joined: 18/05/2018 12:28

#257 Re: Lucidni snovi

Post by sale07 »

Meni su snovi bas fenomen, ono vjerujem da ce doci vrijeme kad cemo moci zivjeti dupli zivot, jedan u realnosti a jedan u snovima.
Meni je najfascinantnije sto se desavalo da uspijem nastaviti san, nakon sto sam se kratko probudio, jer je bio neki dobar san i ono zelio sam nastaviti to sanjati.
Onda mi se jednom desilo da 20 noci za redom, se sjecam svojih snova i svi su bili pomalo cudni jer su imali veze sa realnim stvarima iz zivota.
Jednom mi se desilo da sanjam osobu koju sam zadnji put vidio prije deset godina, a od tog vidjenja nismo imali nikakve poveznice i sl. i generalno sam bio zaboravio da ta osoba posotji.
I jos mi je fascinantno bilo to da pisem tekstove u snovima, ovo mi se par puta desilo, koji su mi se jako svidjali, a inace nikad ne pisem niti to znam u skoli sam uvijek imao 3 iz jezika, sto se da primjetiti i po mom postu :lol:
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#258 Re: Lucidni snovi

Post by Nocty »

sale07 wrote:Meni su snovi bas fenomen, ono vjerujem da ce doci vrijeme kad cemo moci zivjeti dupli zivot, jedan u realnosti a jedan u snovima.
Pronadji knjigu umijeće sanjanja od Carlos Castanede
Ili art of dreaming na engleskom.
sale07
Posts: 1282
Joined: 18/05/2018 12:28

#259 Re: Lucidni snovi

Post by sale07 »

Nocty wrote:
sale07 wrote:Meni su snovi bas fenomen, ono vjerujem da ce doci vrijeme kad cemo moci zivjeti dupli zivot, jedan u realnosti a jedan u snovima.
Pronadji knjigu umijeće sanjanja od Carlos Castanede
Ili art of dreaming na engleskom.
Procitam :thumbup:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#260 Re: Lucidni snovi

Post by triconja »

Znaci sanjao sam san gdje sam imao mogucnost da biram koji cu bit lik u snu. 4-5 puta isti san u jednom cugu.

Prvo sam sanjao da me iz logora prebacuju u drugi logor ali je negdje na tom putu me izdvojilo da me vojnici ubiju. Znaci ja odskrinem vrata i cujem da kazu da kad zavrse sa ubijanjem mene da dobro ociste beton :lol: . Odem i pobjegnem u jednu sobu i dodje neki vojnik i skonta da sam u cosku i upuca me. I ja na kraju iscem da me dobro ubije, boli :-) .

Drugi dio je da sam neko iz te grupe ko pobjegne negdje gdje je prijateljska vojska i malo sam ko tu. Nastavim dalje i odemo u neku crkvu. Budem tu par dana i pomazem da se to izgradi za odbranu. Dok sam bio na strazi vidim neke izbjeglice sa drugog mjesta kazu da smo u dometu neprijateljima i ja kontam kako da prijavim i nesto izaberem.

Treci dio ja ko vojnik idem nedje oko te crkve i vidim neku curicu kako nesto pokaziva rukom neke znakove i onda se prebacim u drugog vojnika koji je nailazio izmedju zgrada i kojeg pogodi snajper. Opet se vratim u prvog i postavim eksploziv u kolica i stavim da pukne za dan jer sam mislio da ce tu doc neprijatelji pa hajde.

Cetvrti dio, ja gledam to oko tih kolica i vidim vrijeme zablokirano, nekako zmija usla u mehanizam (mehanizam je bio od zupcanika). Dodje neki lik i izvuce zmiju kad zmija ziva ali nekakva prejaka i pojede tog covjeka.

Peti dio, ja u toj crkvi na visem spratu i gledam nekako u proslost i pregledam sve likove i vidim da su ta kolica sa bombom blizu i gledam kako zmija ubi covjeka i poce se deformisat. Bilo je casna sestra i dvoje djece tu koja su se igrala sa zmijama i kod njih se zmije pocese deformisat. Istrcim i vidim kolko hoces mitskih bogova i par nako ljudi stoje i neka zena skoci i ubi nekog drugog. Malo konto sta je to i prico sa ljudima i pukne bomba i sve nas pobije.

Sesti dio, prebacim se u lika ko prosli put ali ranije i odem bjezat, izadjem pred crkvu i vidim da ima neka spirala koja vodi iznad crkve i tu pocnem trcat. Idem tako i sretnem nekog covjeka i kazem mu sta ce bit (i pogledam sa strane kad ispod prostorija sa bogovima) i cuje dvoje ljudi mene i naprave oblik lica ko prosli put kad sam usao u tu sobu :lol: . Malo njima pocnem govorit nije to istina i tako to a ovaj i dalje nece da ide. Dodje ona zena sto je ubila onog covjeka i pita me sta ce biti sa njom i ja slazem nesto kad eto ti onaj sto ga ona treba ubit i ona skoci na njega i ubi ga. Vidim ja imam malo vremena i nastavim trcat.


Eto, to je san ugrubo a ima detalja koliko hoces (nisam htio sve navodit jer bi bilo triput duze) i imao sam ogroman stepen kontrole likova u snu. Nekad sam cak mijenjao ishod ili dodavao neke stvari koje su trebale da bi bilo kako ja hocu da bude. Ovo je lucidni san gdje sam imao najvecu kontrolu do sada, cak sam i likove mijenjao a i scena novih dodao (tako da nije sve na jednom mjestu) :mrgreen:
User avatar
bleee_sa
Posts: 42310
Joined: 05/10/2014 22:35
Location: Ispod sunca zlatnoga

#261 Re: Lucidni snovi

Post by bleee_sa »

Ne valja zmije sanjat, prouči šta.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18502
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#262 Re: Lucidni snovi

Post by SmokingMan »

Sinoć sam sanjao Četnike na Trbeviću,nešto što ne pamtim da sam ikada prije sanjao.
KaoKamen
Posts: 2
Joined: 07/02/2019 17:40

#263 Re: Lucidni snovi

Post by KaoKamen »

minjonja wrote:ma nemam pojma odakle mi, nisam ni htjela da imam te "moci". ja sam mislila da svi tako sanjaju dok nisam tako rekla kako ja reziram snove. naravno niko mi nije vjerovao pa sam pretrazila internet i saznala da nisam sebi to umislila niti sam neko cudo nego da mnogi imaju tu mogucnost. ja ne znam ni kako se to moze istrenirati, ali zelim ti srecu da vidis i to. ali dosadi brate. zelim zaspat pa probudit se, a ne jos biti budna dok spavam, kontas. i probala sam ja svasta u snovima. nemam sta vise radit. samo sjedim i gledam kroz prozor. nekad mogu i izabrat sta zelim sanjati, samo se dobro koncentrisem i o tome razmisljam. kad sam puno umorna, ne mogu, nemam snage. nekad su tako realni, da sam se sto puta posvadjala sa nekim ljudima jer u prvih nekoliko sati nakon sto sam se probudila nisam uspjevala da skontam sta je istina ili nije, jel me prevario ili nije, jel mi ukrala majicu ili nije i sl.

na koji nacin se to uopste moze istrenirati?
Treba leć na leđa bez jastuka i opustiti se do te mjere da tijelo otrne,s time da je potrebna jaka koncentracija za održat se budnim i treba imat jake živce,jer dešava se često prilikom preskakanja normalnih faza sna(https://www.verywellhealth.com/the-four ... ep-2795920) faze svrbež ili neko žiganje na random dijelovima tijela.jako teško održati se budnim.Ja već od trinaeste godine sanjam lucidne snove,sve od kontroliranja lika iz igrice,letenja,skakanja do proživljavanja van svemirskog napada pa čak i smaka svijeta(Demoni ovo ono).Mogu vam reći da tko god želi to da praksa nek dobro razmisli jer na kraju dana ja ne znam šta je san a šta java + kada ubaciš u taj mix malo psihodeličnih substanci onda party počinje.Tko voli nek izvoli
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#264 Re: Lucidni snovi

Post by Nocty »

jel iko sanjao personifikaciju diane ikad? Divane to jeste

hoda s bijelim medvjedom i stapom s kvartz kristalom na vrhu i dugi plavi mantil
Image

ja napravio tenk i sjeo u njeg jer me medo ganjo...pa onda ona dodje i rece da je to njen medjved i da se ne bojim haha
jer prije tog sam pobjego u kucicu i ledja okrenuo vratima i sjeo dole a cujem njeg kako puse i njusi iza vrata :-D
Post Reply