Lucidni snovi

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
ime_kojeg_nema
Posts: 743
Joined: 02/11/2010 16:22

#151 Re: Lucidni snovi

Post by ime_kojeg_nema »

respo wrote: eh mene vise zanima sada ko "upravlja" suprotnim likovima u snovima sta ce oni uraditi kad ti uradis nesto
tvoja podsvijest
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#152 Re: Lucidni snovi

Post by respo »

ma dobro to se podrazumjeva
al mislim ono ako je i san neka vrsta podsvjesti zar ne bi onda bio "vidovit" kad trebam odrediti sta da uradim
ime_kojeg_nema
Posts: 743
Joined: 02/11/2010 16:22

#153 Re: Lucidni snovi

Post by ime_kojeg_nema »

Mozda ne uspijevam najbolje razumijeti tvoje pitanje. U lucidnom snu i jesi "vidovit" na nacin da mozes odrediti sta da uradis. Radi se o dovodjenje svijesti u sadasnji trenutak. Ukoliko to cinis u snovima onda imas snove koje mozes kontrolisati, a ukoliko to radis na javi onda zivis kontrolisan (svjestan) zivot. Ukoliko imas dobru kontrolu u snovima mozes upravljati i suprotnim likovima tj. na neki nacin ih stvaras ili prizivas i odredjujes njihove poteze. Oni likovi u snovima kojima ne upravljas svjesno su izvan dometa tvoje svijesti, podsvijest ih izbacuje randomski po nekom svome asocijativno-emotivnom slijedu. Pretpostavljam da ukoliko bi covjek u potpunosti ovladao podsvijesnim tada bi i snovi prestali, to je valjda nesto nalik budistickoj nirvani. To su neka moja laicka razmisljanja o tome, mozda lupetam ali tako mi se doima :)
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#154 Re: Lucidni snovi

Post by respo »

ime_kojeg_nema wrote:Mozda ne uspijevam najbolje razumijeti tvoje pitanje. U lucidnom snu i jesi "vidovit" na nacin da mozes odrediti sta da uradis. Radi se o dovodjenje svijesti u sadasnji trenutak. Ukoliko to cinis u snovima onda imas snove koje mozes kontrolisati, a ukoliko to radis na javi onda zivis kontrolisan (svjestan) zivot. Ukoliko imas dobru kontrolu u snovima mozes upravljati i suprotnim likovima tj. na neki nacin ih stvaras ili prizivas i odredjujes njihove poteze. Oni likovi u snovima kojima ne upravljas svjesno su izvan dometa tvoje svijesti, podsvijest ih izbacuje randomski po nekom svome asocijativno-emotivnom slijedu. Pretpostavljam da ukoliko bi covjek u potpunosti ovladao podsvijesnim tada bi i snovi prestali, to je valjda nesto nalik budistickoj nirvani. To su neka moja laicka razmisljanja o tome, mozda lupetam ali tako mi se doima :)
evo recimo situacije

kad znam da sanjam

i znam tacno sta se desava recimo sjedim na kafi s nekim i tacno sebi kazem uradi sad to uradi sad to da vidim sta ce se desiti a onda ta osoba odgovori ili uradi nesto
e posto znam sta cu ja uraditi i na neki nacin sam sebi naredjujem u snu ne mogu znati sta taj neko ce uraditi

e sada podsvjesno vjerovatno vec znam sebe kontrolisati u snovima al sa ostalim ne kontrolisem

jeli sad jasnije?

doduse kad pomislim da bi mogao upravljati i drugima mislim da bi izgubio draz ovoga sto sada radim

jer opet primjer
sada kazem sebi sta ako djevojku za susjednim stolom odmah pocnem hvatati ovo ono bez ikakvog pretstavljanja kako ce ona reagovati hoce li prihvatiti osamariti i sl
dok bi kontrolisanjem nje vjerovatno unaprijed prihvatio
User avatar
Decerto
Posts: 2443
Joined: 14/09/2010 07:58
Location: On the wrong side of heaven,and the righteous side of hell.
Contact:

#155 Re: Lucidni snovi

Post by Decerto »

Ja sam imao san u kojem sam sanjao da sanjam o filmu inception.
ime_kojeg_nema
Posts: 743
Joined: 02/11/2010 16:22

#156 Re: Lucidni snovi

Post by ime_kojeg_nema »

respo wrote:
ime_kojeg_nema wrote:Mozda ne uspijevam najbolje razumijeti tvoje pitanje. U lucidnom snu i jesi "vidovit" na nacin da mozes odrediti sta da uradis. Radi se o dovodjenje svijesti u sadasnji trenutak. Ukoliko to cinis u snovima onda imas snove koje mozes kontrolisati, a ukoliko to radis na javi onda zivis kontrolisan (svjestan) zivot. Ukoliko imas dobru kontrolu u snovima mozes upravljati i suprotnim likovima tj. na neki nacin ih stvaras ili prizivas i odredjujes njihove poteze. Oni likovi u snovima kojima ne upravljas svjesno su izvan dometa tvoje svijesti, podsvijest ih izbacuje randomski po nekom svome asocijativno-emotivnom slijedu. Pretpostavljam da ukoliko bi covjek u potpunosti ovladao podsvijesnim tada bi i snovi prestali, to je valjda nesto nalik budistickoj nirvani. To su neka moja laicka razmisljanja o tome, mozda lupetam ali tako mi se doima :)
evo recimo situacije

kad znam da sanjam

i znam tacno sta se desava recimo sjedim na kafi s nekim i tacno sebi kazem uradi sad to uradi sad to da vidim sta ce se desiti a onda ta osoba odgovori ili uradi nesto
e posto znam sta cu ja uraditi i na neki nacin sam sebi naredjujem u snu ne mogu znati sta taj neko ce uraditi

e sada podsvjesno vjerovatno vec znam sebe kontrolisati u snovima al sa ostalim ne kontrolisem

jeli sad jasnije?

doduse kad pomislim da bi mogao upravljati i drugima mislim da bi izgubio draz ovoga sto sada radim

jer opet primjer
sada kazem sebi sta ako djevojku za susjednim stolom odmah pocnem hvatati ovo ono bez ikakvog pretstavljanja kako ce ona reagovati hoce li prihvatiti osamariti i sl
dok bi kontrolisanjem nje vjerovatno unaprijed prihvatio
Imam osjecaj da te nisam razumijevao jer nismo razjasnili terminologiju. Mislim da grijesis kada kazes da se podsvijesno znas kontrolisati u snovima. Ti kada sebe kontrolises u snovima tada tvoje ponasanje vise nije uslovljeno podsvijesnim. Lucidnost u snu podrazumijeva svjesnost bas kao i na javi. Tako u lucidnim snovima u kojima ti upravljas svojim likom to za mene znaci da tom "komponentom" tvoga sna upravlja tvoja svijest dok drugim osobama upravlja tvoja podsvijest koja se sastoji od zaboravljenih ili potisnutih nakupina tvojih dozivljaja. Recimo ako bi ti u snu odmah poceo fatati djevojku za susjednim stolom mozda bi ona tebi opalila samar a nekom drugom bi i u snu odmah svaka dala :), ali mislim da je definitivno tvoja podsvijest ta koja projicira na drugu osobu kako ce ona postupiti. Ti u sustini mozes upravljati drugim osobama u snu jer one su tvoje projekcije. Recimo ja ako sam pozelio imati seks sa nekim u snu to sam uvijek i imao i druga osoba je obicno bila bez tih nekih reakcija odbijanja, samaranja i slicno. Kad sada malo razmislim o tome vidim da su osobe koje sam sretao u svojim snovima obicno potpuno depersonalizirane, ustvari samo su projekcija mojih zelja. Ja u lucidnim snovima obicno letim, istrazujem okolinu, pokusavam shvatiti kako se odvija prenos iz jedne u drugu sferu sna i slicno. Nisam bas nesto pricao sa drugim ljudima u snovima ali mislim da je to jako dobro tj. jedna prilika da postavljas neka pitanja na koje ces odgovore dobiti direktno iz svoje podsvijesti (mislim da su ta druga bica u nasim snovima ipak projicirana slika nase podsvijesti).
User avatar
ladyada
Posts: 1460
Joined: 05/04/2008 13:38
Location: Germany

#157 Re: Lucidni snovi

Post by ladyada »

neznam gdje da postavim ovo pitanje pa mi se ucini ova tema odgovarajuca .......u zadnje vrijeme sanjam snove u kojima imam osjecaje ..........kao npr pricam sa nekim u snu i osjecam neki nenormalni stid , kontam u sebi nemoj da se samo primjeti .......trazila sam po netu neko objasnjenje ali nista nisam nasla da bi me zadovoljilo .....moram jos dodati da su snovi u boji i ugodni...........ne budim se nervozno ili da me prati cijeli dan neki strah ........tu fazu sam imala ko dijete , probudim se okupana u znoju ........
ime_kojeg_nema
Posts: 743
Joined: 02/11/2010 16:22

#158 Re: Lucidni snovi

Post by ime_kojeg_nema »

ladyada wrote:neznam gdje da postavim ovo pitanje pa mi se ucini ova tema odgovarajuca .......u zadnje vrijeme sanjam snove u kojima imam osjecaje
u snovima je uvijek najbitniji osjecaj, nisu bitne slike. fokusiraj se na osjecaj i pitaj se gdje se on nalazi u stvarnom zivotu i sta ti san govori o tebi samoj. recimo taj osjecaj stida u snu dok pricas s nekim. poznajes li tu osobu s kojom pricas u tom snu? kakav odnos imate u stvarnosti? o cemu pricate u snu? da li tema o kojoj pricate inace kod tebe izaziva osjecaj stida? osvrni se na svoje djetinstvo, tu je "zakopano" dosta toga. nema tu gotovih rijesenja, svaka osoba i svaki san je prica za sebe, a sama ces sebi najbolje protumaciti svoje snove jer te sigurno niko ne poznaje bolje od tebe same. snovi nam govore o nama samima na sebi svojstven nacin i ako hoces da ih interpretiras zaboravi racionalnost i logiku budnog stanja a slusaj intuiciju i osjecaje, to je bitno u snovima. uvijek u snovima imas osjecaje samo sto su kod tebe u zadnje vrijeme intezivniji. nisam covjek od struke pa moje pisanje svakako uzmi sa rezervom, ali ja bih rekao da na povrsinu (kroz snove) izbijaju neki tvoji potisnuti osjecaji. ako te zanima sta se desava posveti im malo vremena, mozes poceti zapisivati snove i analizirati malo te osjecaje. nadji vremena samo za sebe, iskljuci telefon, tv, komp, budi sama, opusti se i malo misli o tome sta ti tvoji snovi porucuju.
User avatar
smoki_choko
Posts: 4962
Joined: 13/07/2010 22:43
Location: 1,618

#159 Re: Lucidni snovi

Post by smoki_choko »

ne znam jel ovo spada u lucidne snove al htio bih podijeliti iskustvo. naime jutros dok sam spavao ne znam jesam li nesto sanjao ili slicno ali u jednom trenutku sam se osjecao kao zarobljen. nisam mogao da se pomjerim samo sam osjetio kako disem. kako je poznato da smo dok smo u snu prakticni u stanju paraliziranosti. i odlucio sam da pobjegnem iz tog stanja. pokusao sam par puta i onda sam poceo lagano disati i trznuo sam se koliko sam mogao da bih se probudio. i uspio sam. nimalo prijatan osjecaj. desavalo mi se par puta ovakve slicne situacije al ne odavno. nekad imam i osjecaj da znam da je to san, ali ne uspijevam da uspostavim kontrolu i da mogu uraditi nesto u snu :-)
isto tako najcesce sanjam ili se sjecam sta sam sanjao kad se probudim rano ujutro (slucajno, namjerno) i onda opet zaspim. tih dogadjaja u snu se najbolje sjecam. ili kad mi zazvoni telefon i ja sanjam u snu da mi zvoni telefon, ili cujem neki zvuk iz vana i ja ga ubacim u san. a desavale su mi se situacije i sad da kad vidim neku situaciju u mom okruzenju isto kao da mi je poznato od nekud sve to. kao da sam vidio sve to prije nekad, ili sanjao. predvidja mi se budcnost u snovima :-)
User avatar
Wutkica
Posts: 4468
Joined: 27/08/2010 12:32
Location: middlearth

#160 Re: Lucidni snovi

Post by Wutkica »

Sinoc sam sanjala najgori san ikada u zivotu....a prije tog sam čitala knjigu moć podsvijesti i ne znam da li sam je probudila ali i ako jesam tom knjigom onda je to bila lijepa autosugestija....medjutim snovi su bili toliko zli i strasni da je nevjerovatno...ne sjecam se svakog detalja , samo da sam u prostoriji sa troje meni jako dragih ljudi koji su isprepadani na smrt i na kraju ubijeni od 1 muskarca i 3 zene ( prvo nisam shvatala zasto 3 zene)....krv je svuda sve ih vidim mrtve vristim placem i strah me....muskarac prilazi meni puca mi iz pistolja u nogu osjetim bol ali pravu bol kao da stvarno dobijem metak u nogu, i nakon toga mi govori ako ne mislis da to radim polako dio po dio tijela da ti ranjavam sama ces se ubiti....boli me osjetim to dok spavam...sve je previse realno...uzimam pistolj i upucam sebe u glavu...osjetila sam ponovo bas kao da sam budna ta 3 metka jedan za drugim....nevjerovatno....i nakon toga vidim sve te drage ljude ali sada samo kao duse i nasmijane i kazem napokon me sada ne moze pronaci taj muskarac sada sam duh ne vidi me i skrivam se.....ali tada prema meni ide zena smije se zlobno i kaze sada si moja pokusavam da se sakrijem od nje pod neko cebe ali pronalazi me i tada se budim....kao ne mogu pobjeci od nje jer je vjestica (3 zene prvobitno je simbolizovalo da je u pitanju vjestica). :-) :-) I da kao u trenutku kada sam pucala u sebe osjetila sam toliku krivicu na sebi kao da ne smijem to da uradim to Bog ne oprasta ali i toliko olaksanje da cu pobjeci i kad opet nisam mogla pobjeci budim se.
Sad neko ce reci gledas previse horor filmova ali ni blizu :)

Ne znam sta bi trebalo da znaci ali sve je toliko realno djelovalo ...strasno :D
Dobro je pa je sve samo san....uvijek to na kraju kazem i ne zelim da trazim znacenje ovom snu :D
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#161

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 10/05/2023 20:05, edited 1 time in total.
User avatar
Wutkica
Posts: 4468
Joined: 27/08/2010 12:32
Location: middlearth

#162 Re: Lucidni snovi

Post by Wutkica »

smoki_choko wrote:ne znam jel ovo spada u lucidne snove al htio bih podijeliti iskustvo. naime jutros dok sam spavao ne znam jesam li nesto sanjao ili slicno ali u jednom trenutku sam se osjecao kao zarobljen. nisam mogao da se pomjerim samo sam osjetio kako disem. kako je poznato da smo dok smo u snu prakticni u stanju paraliziranosti. i odlucio sam da pobjegnem iz tog stanja. pokusao sam par puta i onda sam poceo lagano disati i trznuo sam se koliko sam mogao da bih se probudio. i uspio sam. nimalo prijatan osjecaj. desavalo mi se par puta ovakve slicne situacije al ne odavno. nekad imam i osjecaj da znam da je to san, ali ne uspijevam da uspostavim kontrolu i da mogu uraditi nesto u snu :-)
isto tako najcesce sanjam ili se sjecam sta sam sanjao kad se probudim rano ujutro (slucajno, namjerno) i onda opet zaspim. tih dogadjaja u snu se najbolje sjecam. ili kad mi zazvoni telefon i ja sanjam u snu da mi zvoni telefon, ili cujem neki zvuk iz vana i ja ga ubacim u san. a desavale su mi se situacije i sad da kad vidim neku situaciju u mom okruzenju isto kao da mi je poznato od nekud sve to. kao da sam vidio sve to prije nekad, ili sanjao. predvidja mi se budcnost u snovima :-)
You are not the only one :roll:
Sto je najgore kada nesto loshe vidim mislim sanjam i onda znam da ce se desiti nije lako nimalo. ne znas kako se nostiti s tim i sta ispravno uraditi. jednostavno se desi tako....samo se mogu pripremiti na posljedice i opet budem nespremna. moji primjeri snova su toliko veliki oni koje sam sanjala pa su mi se desili u toj mjeri da ih ne smijem ni reci. :)

@ime kojeg nema...samo da dodam da podsvijest nikako ali bas NI U KOM slucaju ni na kakav nacin podsvijest nije moguce kontrolisati, ona samo izvrsava nase naredbe bilo koje ako mislis npr. danas negativno ...dan mi je los, podsvijest to brzo prihvata i onda je stvarno dan los jer se pocinjemo u skladu s tim i ponasati.
Pozitivne autosugestije meni su uvijek djelovale kao "nafuravanje" , ili jesi ili nisi pozitivan, ali bez autosugestije za bilo sto svijest koja prima podrazavje iz okruzenja vrlo brzo pocne raditi negativno, i onda sve to utice na nas san. :)
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#163 Re: Lucidni snovi

Post by minjonja »

sanjam neki dan da me proganja neki lik, drzi noz u ruci i trci za njom. u po frke skontam da sanjam i stvorim sebi neku sablju i probodem tog lika. jes to spica :D a cesto mi mrsko trcati u snu pa pocnem da letim :D
ime_kojeg_nema
Posts: 743
Joined: 02/11/2010 16:22

#164 Re: Lucidni snovi

Post by ime_kojeg_nema »

Wutkica wrote: @ime kojeg nema...samo da dodam da podsvijest nikako ali bas NI U KOM slucaju ni na kakav nacin podsvijest nije moguce kontrolisati, ona samo izvrsava nase naredbe bilo koje ako mislis npr. danas negativno ...dan mi je los, podsvijest to brzo prihvata i onda je stvarno dan los jer se pocinjemo u skladu s tim i ponasati.
Ne znam da sam spomenuo da se podsvijest moze kontrolisati. Na podsvijest gledam kao na skladiste poriva, potisnutih ili zaboravljenih zelja i strahova i opcenito nesvjesnih sadrzaja koji imaju veliki uticaj na nase stavove i ponasanje. Mislim da se ti sadrzaji mogu osvjestiti i upoznati a snovi su mozda najbolji nacin za to ili kako je rekao Freud snovi su "kraljevski put u nesvjesno", dok Jung na tom tragu govori o procesu individuacije tj. gleda na te nesvjesne sadrzaje kao na otrgnute dijelove nas samih koje nam kroz osvjescivanje i prihvatanje valja apsorbirati i reintegrirati u nasu licnost i tako ostvariti stanje punoce sebstva.
Sto se tice iskustva koje je imao smoki choko radi se o paralizi sna. Meni se uglavnom desava ako zaspem u poslijepodnevni satima. Zna biti gadno, ja recimo tada imam osjecaj da mi nestaje zraka, ali do sada sam naucio da mi se nista strasno nece desiti i koristim tu situaciju da zapocnem lucidan san. Tada mi to cesto uspjeva ali je stabilnost sna jako losa tada, barem kod mene.
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#165 Re: Lucidni snovi

Post by mrtva kokoš »

ja skoro pa da i ne sanjam jesam li uredu :mrgreen:

a i kad nesto sanjam najcesce zaboravim osim kad se nakanim i zapisem u mob. (lijepe snove).
rijetko i razmisljam pred spavanje. trudim se da lijezem rasterecen sto bi rekli "pusti brigu na veselje"...
i najveca mi je briga kako sto prije zaspati, za to mi je potrebno od pola do 5 minuta :-)
ime_kojeg_nema
Posts: 743
Joined: 02/11/2010 16:22

#166 Re: Lucidni snovi

Post by ime_kojeg_nema »

Splinter wrote:ja skoro pa da i ne sanjam jesam li uredu :mrgreen:
Sanjas ali se ne sjecas snova, to se desava vecini ljudi. San uglavnom "ispari" ubrzo nakon budjenja i neces ga se sjecati osim ako te se nije jako dojmio ili ako se nisi bas namjerio da se sjetis onoga sto si sanjao. Meni je naprimjer prva misao po budjenju da se sjetim sta sam sanjao, a onda to i zapisem :)
User avatar
Vegetastar
Posts: 391
Joined: 22/04/2011 10:46

#167 Re: Lucidni snovi

Post by Vegetastar »

minjonja wrote:sanjam neki dan da me proganja neki lik, drzi noz u ruci i trci za njom. u po frke skontam da sanjam i stvorim sebi neku sablju i probodem tog lika. jes to spica :D a cesto mi mrsko trcati u snu pa pocnem da letim :D
:thumbup: hehehehe spica bash :D

ja sam samo jednom u snu skontao da sanjam, i to kad sam bio dijete

Poslije sam pokusavao, ali bezuspjesno :sad:
mariner
Posts: 363
Joined: 18/03/2011 19:39
Location: Los Rajvos

#168 Re: Lucidni snovi

Post by mariner »

N E P O S T O J E T A K V I S N O V I !

Kako se to opisuje , lucidni snovi, koliko je meni jasno to se podrazumjeva da covijek moze svojim Ja upravljati sa sanjanjem ! Prdpostavljam da neko misli da se svojim Ja u stanju sna moze dirigovati po volji. Od toga nema nista !
Nema nikakve mogucnostu da se upravlja nesvijesnim procesima za vrijeme spavanja, ma makar bila to vijezba o kojoj spominjete.
U Potpunoj svijesnosti ili budnosti senzorijuma su uskladjene sve mentalne funkcije. Cvrsto integrisan ego pa percepcija , apercepcija, pa pamcenje, pa paznja, pa volja, pa kontrola emocija itd. Ovo funkcionir auskladjeno i daje jasan ili zdravo mentalno funkcionisanje. S vana je uocljiva jasnoca svijesti i njeni poremecaji. Kod djelovanja unutrasnjih ili vanjskih cinioca moze doci do snizenja svijesti ili pospanosti(somnolencija) , ovo je stanbje uvod u spavanje. Svi ljudi kad su premoreni ili pod dejstvom nekih ljekova za smirenje ili u stanju trovanja nekim supstancama, vidljiva je somnolencija. U ovom stqnju je prilicno oslabljenoi funkcionisanje nekih mentalnih funkcija, npr. volja i paznja su oslabljeni p acovijek nije u mogucnosti potpuno hotimicno postupati. Malo jaci stepen snizenja svijesti je sopor, pa najdublji je koma. Kod hipnoze i sna radi se o istom fenomenu, snizenja svijesti. Kod sna nema viljnih procesa, samo nesvijesnih a to je sanjanje. Situacije koje se dozivljavaju u snu mogu liciti na nesto kao da svojom voljom upravljamo, ali to je potpuno nemoguce pa ni u sf filmovima. Misticari , ezotericari, astrolozi, teozofi i sl. drze da je to moguce a naucnici obratno.
U hipnozi nema svijesnih , hotimicnih procesa, nego sugestivnih naloga koji bivaju '' automatizmi''. Tako i somnambulizam(mjesecarstvo).
Naravno da svako ima pravo drzati kako misli da treba, ali nauka je nauka, pa bila ona jadna poput jedne psihijatrije.
Dzonikola
Posts: 58
Joined: 16/05/2011 16:50

#169 Re: Lucidni snovi

Post by Dzonikola »

Ja ne upravljam situacijom San mi kreira podsvest, znaci uloge, ljudi, ambijent, tema akcija. Eh sad tu ja nastupam, inace u strasnim situacijama instiktivno bezim ili koristim vec neki drugi odbrambeni mehanizam, ali kad lucidno sanjam, ja stanem na ulici i kazem sebi, super ja ovo sanjam sta bih mogao sad uraditi. I onda uradim nesto neocekivano, zgrabim neku cicu i odem da je drpam iza coska. Inace tema je neka pucnjava i ja bezim pre toga dok nisam svestan da sanjam.
User avatar
Mannequin
Posts: 1316
Joined: 14/07/2009 14:50
Location: FFM

#170 Re: Lucidni snovi

Post by Mannequin »

dozivjela vise puta, ne radim to namjerno da npr prije spavanja sebi kazem eh veceras ces to i to sanjati i tako ces se ponasati.. spontano mi se dese ti snovi.. glupo mi je kad neko kaze da ne postoje :roll: sta sam to onda ja dozivjela i hrpa ostalih :roll:
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#171

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 10/05/2023 20:06, edited 1 time in total.
mariner
Posts: 363
Joined: 18/03/2011 19:39
Location: Los Rajvos

#172 Re: Lucidni snovi

Post by mariner »

trcicu trceci wrote:
mariner wrote:N E P O S T O J E T A K V I S N O V I !

Kako se to opisuje , lucidni snovi, koliko je meni jasno to se podrazumjeva da covijek moze svojim Ja upravljati sa sanjanjem ! Prdpostavljam da neko misli da se svojim Ja u stanju sna moze dirigovati po volji. Od toga nema nista !
Nema nikakve mogucnostu da se upravlja nesvijesnim procesima za vrijeme spavanja, ma makar bila to vijezba o kojoj spominjete.
U Potpunoj svijesnosti ili budnosti senzorijuma su uskladjene sve mentalne funkcije. Cvrsto integrisan ego pa percepcija , apercepcija, pa pamcenje, pa paznja, pa volja, pa kontrola emocija itd. Ovo funkcionir auskladjeno i daje jasan ili zdravo mentalno funkcionisanje. S vana je uocljiva jasnoca svijesti i njeni poremecaji. Kod djelovanja unutrasnjih ili vanjskih cinioca moze doci do snizenja svijesti ili pospanosti(somnolencija) , ovo je stanbje uvod u spavanje. Svi ljudi kad su premoreni ili pod dejstvom nekih ljekova za smirenje ili u stanju trovanja nekim supstancama, vidljiva je somnolencija. U ovom stqnju je prilicno oslabljenoi funkcionisanje nekih mentalnih funkcija, npr. volja i paznja su oslabljeni p acovijek nije u mogucnosti potpuno hotimicno postupati. Malo jaci stepen snizenja svijesti je sopor, pa najdublji je koma. Kod hipnoze i sna radi se o istom fenomenu, snizenja svijesti. Kod sna nema viljnih procesa, samo nesvijesnih a to je sanjanje. Situacije koje se dozivljavaju u snu mogu liciti na nesto kao da svojom voljom upravljamo, ali to je potpuno nemoguce pa ni u sf filmovima. Misticari , ezotericari, astrolozi, teozofi i sl. drze da je to moguce a naucnici obratno.
U hipnozi nema svijesnih , hotimicnih procesa, nego sugestivnih naloga koji bivaju '' automatizmi''. Tako i somnambulizam(mjesecarstvo).
Naravno da svako ima pravo drzati kako misli da treba, ali nauka je nauka, pa bila ona jadna poput jedne psihijatrije.
to nauka ne moze dokazati, ali je moguce...postoje takvi snovi, drugo je sto vi to niste dozivili, pa vam izgleda nemoguce
Naravno da sam sanjao takve snove i to veliki broj puta, a isto tako se prakticno bavim snovim i cesto slusam razne snove od raznih ljudi, pa ipak drzeci se naucnog aspekta shvatanja , pisem na nacin koji mozda nekima ne odgovara. Ja dobro znam sta su ''idealisti'' , ''ezotericari'' i sl. njihovo tumacenje snova i uopste shvatanja psihe je fantasticno, i naravno da svako ima pravo tvrditi onako kako mu odgovara njegovoj tipologiji , ali taj isti idealist ne bi trebao da nauci namece kako treba da objacnjava stvari i kako da ih naziva.

Ono sto snevacu u njegovom snu izgleda kao da on upravlja stvarima je iluzija. ''Grafika'', da se posluzim nazivom iz video igrica, ima svoj program i ogranicava nase zlje ili pokrete. Isto tako i stanje sanjanja je nesvjstan proces i nesvjesno tvori san sa svim sadrzajnim elementima a Ego ili snevac u tom snu je nemocan da bili sta ucini. Sami znamo kad se neka neugodnost pojavi u nekom snu, odjednom u snu pozelimo da se probudimo jer '' znamo da je svo ovo san'', ali kad se u snu napregnemo i pozelimo da se probudimo, i to nam uspijeva i mi dobijamo olaksanje jer smo opasnost otklonili. Ali odjednom se ponovno budimo ( realno budjenje) i sa smijehom shvatimo, pa to je bio san ! Mi smo se u snu osjecali kao da smo se probudili , ali ipak to bi varka, jer tek sad je realno budjenje i rektrospektivan uvid u stanje stvari.
Hav0C
Posts: 19
Joined: 30/04/2011 21:51

#173 Re: Lucidni snovi

Post by Hav0C »

Zgodna tema..

Hmmm mislim da se ovdje neko previse udubio u knjigu Lucid dreaming od robberta wannera..

Snovi su za mene nista vise vec do nesto prozivljeno i skriveno na drugoj strani uma, podsvijesno.. Sanjamo samo lica koja smo vidjeli nekad negdje... znaci sanjas ono vec vidjeno samo u drugacijem redosljedu... a i vjerujem da se svima desilo ono bar jednom da se probudis i tih par sekundi nemozes da se pomjeris a nisi siguran ni gdje si ni kako se osjecas.. :) Snovi su cudna stvar, nekad ih je bolje ne objasnjavati :)

Ako te vec stvarno se toliko interesuje skini eBook od robberta Wannera - Gate to inner self

i obavezno pogledaj film Inception svidjece ti se ;)
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#174 Re: Lucidni snovi

Post by insomnia78 »

[/quote] Trenutno nema veće stvari koje bih voljela postići nego da imam te sposobnosti kao ti. [/quote]
A da ti malo pocnes zivjeti i prozivljavati neke od tih stvari u stvarnosti???
ime_kojeg_nema
Posts: 743
Joined: 02/11/2010 16:22

#175 Re: Lucidni snovi

Post by ime_kojeg_nema »

mariner wrote: Naravno da sam sanjao takve snove i to veliki broj puta, a isto tako se prakticno bavim snovim i cesto slusam razne snove od raznih ljudi, pa ipak drzeci se naucnog aspekta shvatanja , pisem na nacin koji mozda nekima ne odgovara. Ja dobro znam sta su ''idealisti'' , ''ezotericari'' i sl. njihovo tumacenje snova i uopste shvatanja psihe je fantasticno, i naravno da svako ima pravo tvrditi onako kako mu odgovara njegovoj tipologiji , ali taj isti idealist ne bi trebao da nauci namece kako treba da objacnjava stvari i kako da ih naziva.
Cini mi se da kod tebe uocavam zelju da polemises sa "idealistima i ezotericarima" sa pozicija odbrane nauke iako nisam primjetio da neko na ovoj temi nastupa sa tih pozicija niti napada nauku i nesto joj namece. Moje licno misljenje je da su naucne istine primjenjive u jednom uskom sloju percepcije kojeg nazivamo java, ali u snovima ti zakoni ne vrijede. Stoga mislim da ukoliko ih neko zeli izucavati ne bi trebao biti indoktriniran naucnim shvatanjem i pristupom jer ovo je oblast u kojoj se znanje ne stice na osnovu skupa informacija vec na osnovu uvida, iskustva, intucije, emocija... uz mentalni stav otvorenosti koja nadilazi naucno poimanje.
mariner wrote:Ono sto snevacu u njegovom snu izgleda kao da on upravlja stvarima je iluzija. ''Grafika'', da se posluzim nazivom iz video igrica, ima svoj program i ogranicava nase zlje ili pokrete. Isto tako i stanje sanjanja je nesvjstan proces i nesvjesno tvori san sa svim sadrzajnim elementima a Ego ili snevac u tom snu je nemocan da bili sta ucini.
Stanje sanjanja je uglavnom nesvjestan proces ali lucidnost u snovima je faktor koji unosi svjesnost i mislim da to nije iluzija. Vecina mojih lucidnih snova pocinje iz realnog prostora tj. iz kreveta u sobi u kojoj spavam. Eksperimentisao sam u tom stanju na nacin da bih ustao iz kreveta, sanjajuci kako ustajem naravno, i rekao sebi sada zapamti neki detalj, probudi se i pogledaj da li je to i na javi tako. Zapamtio sam kutiju cigareta na peci i odmah se svjesno probudio i ustao da provjerim da li se ta kutija zaista tu i nalazi. Cigareta nije bilo na tom mjestu medjutim to u svemu tome i nije toliko bitno vec je bitan sam taj proces koji, po mom misljenju i na osnovu vlastitog iskustva, ukazuje da je svijest u nekoj mjeri (u ovom slucaju velikoj mjeri) bila prisutna u tom trenutku. A lucidnost i nije nista drugo nego dovodjenje svijesti u sadasnji trenutak
Post Reply