Lucidni snovi

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
brad90
Posts: 698
Joined: 28/05/2011 07:37
Location: DVASPORTA.BA DALEKO NAJOZBILJNIJI FORUM NA NEBU INTERNETA

#176 Re: Lucidni snovi

Post by brad90 »

Lucidni snovi su nista drugo no astralna projekcija, mogu se postici vjezbanjem i odgovarajucim psiho-fizickim stanjem, iskreno mislim da se nije dobro poigravati stim, kao i sa drugim doktrinama Hinduizma, jer astralna projekcija se upravo veze za ovu religiju, iako u Islamu postoje sejhovi koji koriste astralne projekcije da bi se susreli sa svojim ucenicima, mislim da je ovo vrlo neistrazeno podrucje i samim tim vrlo opasno po psihicko zdravlje, nesto slicno postoji i u spiritualnom Sotonizmu, pa vi vidite da li ce vas to i dalje zanimati, ja se ne bih igrao sa tim stvarima, a pogotvo jer nema nikakve koristi, a u price o samospoznaji i slicnim doktrinama ne vjerujem :sax:
User avatar
Šnježana
Posts: 171
Joined: 18/10/2010 14:19

#177 Re: Lucidni snovi

Post by Šnježana »

:-D :-D
Last edited by Šnježana on 30/09/2011 22:06, edited 1 time in total.
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#178 Re: Lucidni snovi

Post by casanova123 »

ja sam imao nekoliko puta takve snove.. inace jako puno sanjam.. skoro svaku noc.. obicno pricam i svadjam se i tako te stvari.. znalo mis e desiti da sam toliko svjestan svog sna, da sam bas kao i upravljao sa njim.. to su one noci kada mislis da nikako nemozes da zaspes a ustvari sanjas odnosno, kao probudim se.. mislim vidi sto je super san idem se vratiti njemu i tako sanjam ono sto ja zelim po cijelu noc..
mozda se cini kao SF al jbg.. meni bas bude sminka ovako sanjati ono sto ja hocu i kada ja hocu :D

ali mislim danije moguce da ti sada leges i mislis da ces nesto sanjati da bas to sanjas i da ti odredis sam sta da sanjas.. nego onaj san koji naleti da ga odrzavas i koristis, mijenjas, izmisjas i tako dalje..
harisaga
Posts: 333
Joined: 17/03/2011 00:02

#179 Re: Lucidni snovi

Post by harisaga »

desilo mi se mnogo puta,ali nije odavno.Znam da postoji nacin(trikovi) koji povecavaju sansu da dozivite tu vrstu sna,ali nisam nikad pokusav'o i ne sjecam se gdje sam vidio.zz sanjari =D
Dzonikola
Posts: 58
Joined: 16/05/2011 16:50

#180 Re: Lucidni snovi

Post by Dzonikola »

Inace ih prizivam kad god to mogu, postoji dosta uslova koji treba da se preklope, ali ponekad kao ovaj koji cu kazivati dodju sami:

Sanjam tulum, party (nesto kao pomen-komemoracija, ali veselije sa muzikom) u cast moje devojke koja je poginula (umrla, nebitno). Tu smo ja i jedna cura (onako bas dobra, potajna zelja) za kompom i pustamo muziku, a na krevetu sede dva dobra druga poznata i neki sporedni nebitni lik.

Kuckam se ja sa ovom curom , pa prilazim krevetu nazdravljam nebitnom liku, pa prvom dobrom drugu i na kraju dolazim kod treceg, nazdravljam mu i kazem: "E, super sto si tu, pozdravi mi devojku gore kad je vidis!"(onda sledi pauza,... pa jeza,... pa flesh). Brate, pa ti si mrtav, ti si poginuo pre 3-4 godine u saobracajci. U jbt, ovo je san, ja sanjam, i u tom momentu hvatam san i on prelazi u lucidni san (ne budim se). Ovaj prvi poznati ortak mi baca dlan (petaka) i kaze: "Brate do jaja, mi smo u tvom snu!" (smeje se). I onda se okrecem ka ribi za kompom i ....

:-)
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#181 Re: Lucidni snovi

Post by dr.Gonzo »

Naravno da sam sanjao takve snove i to veliki broj puta, a isto tako se prakticno bavim snovim i cesto slusam razne snove od raznih ljudi, pa ipak drzeci se naucnog aspekta shvatanja , pisem na nacin koji mozda nekima ne odgovara. Ja dobro znam sta su ''idealisti'' , ''ezotericari'' i sl. njihovo tumacenje snova i uopste shvatanja psihe je fantasticno, i naravno da svako ima pravo tvrditi onako kako mu odgovara njegovoj tipologiji , ali taj isti idealist ne bi trebao da nauci namece kako treba da objacnjava stvari i kako da ih naziva.

Ono sto snevacu u njegovom snu izgleda kao da on upravlja stvarima je iluzija. ''Grafika'', da se posluzim nazivom iz video igrica, ima svoj program i ogranicava nase zlje ili pokrete. Isto tako i stanje sanjanja je nesvjstan proces i nesvjesno tvori san sa svim sadrzajnim elementima a Ego ili snevac u tom snu je nemocan da bili sta ucini. Sami znamo kad se neka neugodnost pojavi u nekom snu, odjednom u snu pozelimo da se probudimo jer '' znamo da je svo ovo san'', ali kad se u snu napregnemo i pozelimo da se probudimo, i to nam uspijeva i mi dobijamo olaksanje jer smo opasnost otklonili. Ali odjednom se ponovno budimo ( realno budjenje) i sa smijehom shvatimo, pa to je bio san ! Mi smo se u snu osjecali kao da smo se probudili , ali ipak to bi varka, jer tek sad je realno budjenje i rektrospektivan uvid u stanje stvari.
Ego i svijest nisu isto. Postoje razlicita stanja svijesti. Izmedju ostalog, covjek moze biti svjestan da sanja. Cim se to desi, sadrzaj snova se mijenja.

Svijest se moze zadrzati i u stanjima koja su mnogo neobicnija od snova.
Dzonikola
Posts: 58
Joined: 16/05/2011 16:50

#182 Re: Lucidni snovi

Post by Dzonikola »

Elem , kao sto rekoh svi gradivni elementi su tu kao i u pravom snu. Lucidan san krece kao normalni san, podsvest vec sve pripremi. U jednom trenutku usled neke neobicne pojave u snu dolazite do zakljucka da vi sanjaten (skontate, provalite - MOJ slucaj gornji post). To najcesce prouzrokuje budjenje, ali ako to naucite da iskontrolisete mozete da svoju svest prikljucite arhitekti sna (podsvesti). Dolazi do izmene gradivnih elemenata manjih, dok se radnja moze izmeniti u celosti.

SAVETI:

1. Cesto postavljajte pitanje sebi i kad ste budni da li je ovo san (prelazi u naviku i onda ce te u jednom trenutku zapitati to sebe u snu)
2. Spominju se saveti, tipa skocite u mesto i ako lagano padate san je. Probajte da upalite svetlo na prekidacu (kazu da ne bi trebalo da se upali). Spominju i gledanje u ogledalo.
User avatar
Sed
Posts: 133
Joined: 14/03/2011 16:18
Contact:

#183 Re: Lucidni snovi

Post by Sed »

Jesam, dok sam bio (još) manji. Kasnije sam slučajno, gledajući HRT-ovu emisiju Na rubu znanosti, saznao kako se zovu. Onda malo guglanja i čitanja i odlučio da probam opet. "Tehnika" ima hrpa. Zapisivanje snova, često gledanje na sat, štipkanje samog sebe (e toliko lud nisam), postavljanje pitanja "je li ovo san?", okretanje od prozora, ustajanje u sred REM faze, kratka budnost pa opet san... Odustao sam nakon 3 dana. Ali mislim da ću opet nekad, kad mi bude dosadno, probati. Jer osjećaj je fantastičan. Svjestan si da sanjaš i možeš bukvalno da radiš šta god hoćeš. Neki su ove snove koristili za liječenje fobija. I ovakvi snovi nimalo ne utiču na fizičku odmornost. Mislim da sam jednom čak gledao i video u kojem tip namjerno uđe u takav san i onda u njemu daje znak prijateljima s ove strane svijesti. Ali to mi je nešto mutno, ne bih se mogao sjetiti.
User avatar
wirbelbet
Posts: 21
Joined: 17/01/2012 00:46
Location: Zlatni Grad
Contact:

#184 Re: Lucidni snovi

Post by wirbelbet »

dobra stvar, ko uspije

svjesnost soptvenih misli i emocija, upravljanje njima

jedna vrsta zrelosti
User avatar
trafa
Posts: 119
Joined: 27/11/2011 22:15

#185 Re: Lucidni snovi

Post by trafa »

Dzonikola wrote:Elem , kao sto rekoh svi gradivni elementi su tu kao i u pravom snu. Lucidan san krece kao normalni san, podsvest vec sve pripremi. U jednom trenutku usled neke neobicne pojave u snu dolazite do zakljucka da vi sanjate (skontate, provalite - MOJ slucaj gornji post). To najcesce prouzrokuje budjenje, ali ako to naucite da iskontrolisete mozete da svoju svest prikljucite arhitekti sna (podsvesti). Dolazi do izmene gradivnih elemenata manjih, dok se radnja moze izmeniti u celosti.

SAVETI:

1. Cesto postavljajte pitanje sebi i kad ste budni da li je ovo san (prelazi u naviku i onda ce te u jednom trenutku zapitati to sebe u snu)
2. Spominju se saveti, tipa skocite u mesto i ako lagano padate san je. Probajte da upalite svetlo na prekidacu (kazu da ne bi trebalo da se upali). Spominju i gledanje u ogledalo.
Jednom mi se desilo, sanjao sam da me neki ludjak ganja. Pa sam stao, okreno se prema njemu i razumio da je to san. Poslije toga je on nestaao a ispred mene je bilo sve bijelo. Polahko sam osjetio da sam u fazi nepokretnosti i prubudio se, lijepi moj plafon :D
Dzonikola
Posts: 58
Joined: 16/05/2011 16:50

#186 Re: Lucidni snovi

Post by Dzonikola »

Taman sam hteo pitati sanja li ko sta?

Ja nisam odavno. Poslednje iskustvo mi je iz sredine decembra. Toliko je bilo jako da sam se uplasio. To cak nije ni bio nesto krativan san. U glavi mi je bila ista mracna soba u kojoj sam i zaspao, ali sam poceo da napustam telo po prvi put. Inace se bavim jogom, koncetracijom, itd , ali nikad nisam iskusio nesto tako. Na nekih 2 metra od tela sam se vratio i probudio sav u soku, chuka lupa, ubrzano disanje. Vracao sam se snu celu noc i sve vise prepustao.

A vi? Sta je ko sanjao? Pricajte mi o onom trenutku kad se ozarite kad skontate da sanjate i kazete sebi ovo je san i preuzimate konce u svoje ruke....

;-)
Dzonikola
Posts: 58
Joined: 16/05/2011 16:50

#187 Re: Lucidni snovi

Post by Dzonikola »

Inace, moje prvo iskustvo sa lucidnim sanjanjem datira jos iz srednje skole. 3. godina gimnazije 2000. godine. Bezanje sa casova kod ortaka koji je stanovao blizu gimnazije. Tamo sam legao da dremnem malo. I u jednom trenutku sam osetio da sam svestan, ali da moje telo ne reaguje. Nisam mogao da se pomeriom iako sam davao signale svojim udovima. Tada je to izgledalo tako strasno da ja ne mogu da vam opisem tu jezu koja me je prosla. Na kraju, posle par minuta truda, uspeo sam da se probudim i u delirijumu sam dozivao ortaka.
User avatar
alemica
Posts: 64
Joined: 27/05/2012 22:44

#188 Re: Lucidni snovi

Post by alemica »

pocesto .. je li moguce sanjati namjerno ??? to ne znam i u to ne vjerujem ... al skoro uvijek "kontroliram" svojim snom .. pa ponekad i sanjam isti san i znam sta me ocekuje unaprijed,pa pokusajem da prodjem prepreku ... :S
Vodja uvale
Posts: 596
Joined: 08/04/2012 02:49

#189 Re: Lucidni snovi

Post by Vodja uvale »

I tako ti ja pricam s drugom..
..i kazem mu sta me furas dok spavam.. :lol:
4L0n3
Posts: 159
Joined: 03/03/2010 14:44

#190 Re: Lucidni snovi

Post by 4L0n3 »

alemica wrote:pocesto .. je li moguce sanjati namjerno ??? to ne znam i u to ne vjerujem ... al skoro uvijek "kontroliram" svojim snom .. pa ponekad i sanjam isti san i znam sta me ocekuje unaprijed,pa pokusajem da prodjem prepreku ... :S
Pa ne znam na sta mislis pod sanjati namjerno? jer ti sanjas svako vecer, samo to brzo zaboravis u vecini slucajeva. Ako mislis da li mozes namjerno sanjat neki sadrzaj koji ti hoces, npr zelenu livadu il nesto onda bi moglo medjutim potrebna je nevjerovatna koncentracija i opustenost da ti takvo nesto podje za rukom. Meni nije nikad, al smatram da moze da se postigne vjezbom.
mariner
Posts: 363
Joined: 18/03/2011 19:39
Location: Los Rajvos

#191 Re: Lucidni snovi

Post by mariner »

Lucidni snovi
ljudi, od te price nema nista.

Snovi su nesvjesna psihicka tvorevina koja ima jasnu fiziolosku podlogu, a slike ili predstave sna imaju jasan asocijativni slijed koji se odrazava na aktuelno ego stanje.

Dakle, Za vrijeme pospanosti( somnolencije) dolazi do manjeg snizenja svijesti, koji sve vecim snizenjem ide prema stanju spavanja. Somnolencija, sopor, koma, i hipnoza su specificni nivoi snizenja svijesti ili budnosti.

Za vrijeme spavanja svjesna psihika prestaje funkcionisati, to znaci da nema, VOLJE, MOTIVACIJE,USMJERENOG RAZMISLJANJA NITI BILO CEGA STO BUDNOST ILI BISTRA SVJESNOST OBAVLJA !
Tada dolazi do aktiviranja nesvjesnih sadrzaja. Psiha podrazumjeva svjesne i nesvjesne sadrzaje. Svjesni sadrzaji su ego ( Ja) i sav onaj materijal koji je dio sjecanja, misljenja , razmisljanja, osjecanja, percipitranja, orijentisanja..itd
Taj materijal se zove predstave sjecanja a one su povezane asocijacijama. ( memorija)

Onaj materijal koji nije predmet sjecanja ili prisjecanja nalazi se u zoni predsvjesnog( pod odredjenim okolnosima moze postati svjestan) i moze biti u zoni nesvjesnog ( materijal koji je u zaboravu ili koji je prisilno potisnut iz zone svijesti. Taj nesvjesni materijal koji je potisnut je emocionalno nabijen( afektivni ton i asocijacije koje se odnose na taj dogadjaj) Ovo se tehnicki u dimamskoj psihologiji zove emocionalni kompleks.
Kompleksi su normalni sadrzaj psihe kao planete oko sunca, i nastaju zbog bilo koje vrste inkompatibilnosti dogadjaja ili dozivlja ja sa nasim Ja ili egom( traume utisci, šokovi, estetske neugodnosti, suprotni stavovi ili nagoni, ono sto sebi ne mozemo da zamislimo itd..) Kompleksi su uvijek zivi( dok god su emocionalno nabijeni) i stalno dejstvuju ometajuce na svijest u obliku: nagle promjene raspolozenja, cudne misli, zapadanje u afekte, nesposobnosti prisjecanja necega, omaske i zaboravi, greske, saplitanja, neurotski simptomi, halucinacije i snovi.
Ako imamo komplekse i znamo da ih imamo stvar j eoptimizirajuca, to je normalno, ali ako kompleksi imaju nas, tada nek nam je Bog u pomoci. Tad nastupa njihova demonska snaga i moze dovesti do ozbiljnih problema.
Snovi su posljedica aktiviranja emocionalnog jezgra koji se nalazi u nesvjesnoj psihi. Ako se uzmu u razmatranje ''mali snovi'' : 1. Snovi zbog culnog nadrazaja, hladnoca, temperatura, glad, zedj,frustrirani seksualni nagon..itd. 2. Reaktivni snovi: jak nadrazaj uzrokovan jakim traumatskim utiskom: zemljotresi, poplave, rat, prepad necim, optercenost nekim strahovanjem u zivotu ili napetost nekim razmisljanjima..itd
''Veliki snovi'' su slozene radnje koje imaju prilicno jaku tematiku i mogu se odnositi na samog sanjaca, mitoloski motivi ili neke cudne radnje obojene jakim osjecanjima. Ovi snovi su isto posljedica nesvjesnog nadrazaja( kompleksa ili vise njih) koji nastoje da usklade svjesnu narusenu ravnotezu. Snovi se uvijek javljaju kao reakcija na neki svjesni stav, obicno pogresan stav i snovi uvijek nastoje da prikazu, simbolicno odjeveni , odredjene korekcije svjesnog stava, a samim tim pokusaj psihe samoizljecenja od emocionalnih ozlijeda koje su stvorile taj kompleks. Teorije o ''voljnom sanjanju'' moraju pasti u vodu pored mnostvo iskustvenog materijala koji ne ide u prilog tome. Sanjac misli i samo se zavarava utiskom da kontrolise tok i slike sna, san jednostavno je sam tako odlucio da servira utisak. Zavaravanje je najbolja rijec za to i jako je cjenjena u vodana New Age-a i slicnim promasenim vjerovanjima. Ako neko moze levitirati u meditciji onda moze i lucidno sanjati, ko hoce neka vjeruje nemam nista protiv toga, ko hoce naucne podatke neka se potrudi oko toga i neka kriticki razmislja, na kraju svako svoje i gotovo.

Inace snovi su od velike dijagnosticke vaznosti za stanje psihe i mogu dati dragocjene podatke o strukturi i dinamici psihe sanjaca i dati pravac u kojem bi trebalo praviti korekcije svjesnog stava koji je cesto pogresan.

npr. Ako je neko sebi nametnuo misli da mora biti u svemu najbolji , najpametniji, najljepsi, najuspjesniji i pri tome sebi i drugima zagorcava zivot tezeci tome ali neuspjeva, to ukazuje da osoba pati od jakog kompleksa manje vrijednosti koji je cesto nadkompenzovan teznjom ka moci.
Kod ovakve osobe psiha moze produkovati snove anksioznog karaktera, padovi sa visine, nemoze da pobjegne naletu poplave, pozara, ganja ga stasna zvjer, hoda po rubu litice i svakog trena moze pasti,neuspjeh i propast, iscekivanje nesrece i gubitka, itd.. ili obrnuto : da je kralj, da je neka uspjesna persona, da posjeduje bogatstvo, da ima velik enadmoci ili sposobnosti, da leti nebom itd..
Ovakvi snovi su skoro svima poznati i lako je uociti njihov smisao i svrhu.
Pravilno korigovati svjesne stavove i prepoznati poruku nesvjesnog je od velikog bogatstva za covjeka.
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#192 Re: Lucidni snovi

Post by sheilak »

@mariner"

Ne bih se slozila sa tobom u potpunosti. Sa nekim stvarima da, ali ne mogu shvatiti aroganciju nekih ljudi koji se usudjuju tvrditi nesto i uzdizati to na nivo apsolutne istine. Ljudsko znanje je u povoju, mi zapravo ne znamo nista, mozda tek slutimo ili vidimo samo djelic istine. Priroda, znacenje i potreba snova nama nije u potpunosti jasna ili ti zaista tvrdis da si odgonetnuo enigmu sna, ne ignorirajuci pritom fenomene koji se ne mogu objasniti potpuno znanstvenim zakonitostima? Naravno, terapeutsko djelovanje, i u pogledu psihe i u pogledu tijela je jedna od funkcija sna, ali nije jedina i iskljuciva. Ja ne vjerujem da smo u stanju nasim umom obuhvatiti sve facete stvarnosti, vidljive i one koja bjezi nasim osjetilima, mozda jednom, nekad. Pominjes svijest, ali pojam svijesti tek je spekulacija jer je predstava o njoj vrlo subjektivna-moja je sigurno drugacija od tvoje, a pritom ni tvoja ni moja nisu pogresne. Mi nismo potpuno svjesna bica, tek se budimo-spoznajama, koje dolaze polako, postepeno, ali dolaze jer nam je nagon za (sa)znanjem sastavni dio prirode. Reduciranje stvarnosti na racionalnu, samo podsredstvom (nasih ogranicenih) osjetila spoznanu (i tvrdnja da je jedino takva stvarnost stvarna ) je vrlo, opet cu ponoviti, arogantna.
mariner
Posts: 363
Joined: 18/03/2011 19:39
Location: Los Rajvos

#193 Re: Lucidni snovi

Post by mariner »

sheilak wrote:@mariner"

Ne bih se slozila sa tobom u potpunosti. Sa nekim stvarima da, ali ne mogu shvatiti aroganciju nekih ljudi koji se usudjuju tvrditi nesto i uzdizati to na nivo apsolutne istine. Ljudsko znanje je u povoju, mi zapravo ne znamo nista, mozda tek slutimo ili vidimo samo djelic istine. Priroda, znacenje i potreba snova nama nije u potpunosti jasna ili ti zaista tvrdis da si odgonetnuo enigmu sna, ne ignorirajuci pritom fenomene koji se ne mogu objasniti potpuno znanstvenim zakonitostima? Naravno, terapeutsko djelovanje, i u pogledu psihe i u pogledu tijela je jedna od funkcija sna, ali nije jedina i iskljuciva. Ja ne vjerujem da smo u stanju nasim umom obuhvatiti sve facete stvarnosti, vidljive i one koja bjezi nasim osjetilima, mozda jednom, nekad. Pominjes svijest, ali pojam svijesti tek je spekulacija jer je predstava o njoj vrlo subjektivna-moja je sigurno drugacija od tvoje, a pritom ni tvoja ni moja nisu pogresne. Mi nismo potpuno svjesna bica, tek se budimo-spoznajama, koje dolaze polako, postepeno, ali dolaze jer nam je nagon za (sa)znanjem sastavni dio prirode. Reduciranje stvarnosti na racionalnu, samo podsredstvom (nasih ogranicenih) osjetila spoznanu (i tvrdnja da je jedino takva stvarnost stvarna ) je vrlo, opet cu ponoviti, arogantna.
Eh ..sad ga i ti ode tamo gdje nisam od tebe ocekivao da odes.

ha..ha.. nema tu nikakve arogancije, ali tebi iskreno zahvaljujem na strpljenju i zelji da si procitala moj tekst iako sam nastojao da ga skratim koliko mogu jer se mnogima ne da iscitavati, hoce kratke servise ..

Znam ja dobro sta govorim i dobro odmjeravam i filtriram iskaz. Uzimam mnogo faktora u vidu kada imam sagovornika pred sobom.
Ja za razliku od tebe tezim klasifikacijama i misljenju, a ti osjecajima i dozivljaju .
Ja sam materialistickim- fenomenolosko empiriskim nacinom opisao fenomen sna, tako ga ja shvatam tj.psihodinamska psihologija. Neke stvarni iskreno receno ni meni se ne svidjaju, ne gode mi, volio bih da su drugacije, ali moram ovako prihvatiti jer cinjenica i istina mi vise gode nego fantazija.

Znam ja to filozofiju : sad je pitanje sta je istina i koliko ima istina ? Pa ono : zasto si bas tio u pravu a ne neko drugi, pa zasto bas tvoja skola ispravna a druge ne ..itd..

Tacno, postoje neke naucne komplikacije i relativitet, ali postoje i jasne klasifikacije koje se ne mogu dovoditi u pitanje. To da voda mrzne na 0° i kljuca na 100° a najveca gustoca na 4.5° je cinjenica, i te stvari se nikad ne dovode u pitanje jeli ili nije! Ali kod New Agera se dovode u pitanje p amozemo cuti fantasticne teorije i tumacenja nekih fenomena koji veze sa razumom nemaju. Ljudi se ljepe za mistiku ko muhe na ljepak.
Ja sam nekad sate trosio objasnjavajuci nekim osobama besmislicu astrologije -karakterologije dajuci jasne primjere i objasnjenja, neki odjednom uvide i shvate a nekima koji imaju teznju prema tome uzalud je trositi rijeci.

poz
ime_kojeg_nema
Posts: 743
Joined: 02/11/2010 16:22

#194 Re: Lucidni snovi

Post by ime_kojeg_nema »

@mariner . Sve si lijepo napisao i razumno obrazlozio ali radi se o tome da ljudi koji imaju lucidne snove jednostavno imaju to iskustvo i sada ti trazis od njih/nas da ne vjeruju sebi samima nego tvojim tvrdnjama, pa makar one bile potpuno naucno utemeljene. Dakle, ja sanjam i znam da sanjam. U snu sam u svojoj sobi. Radio sam eksperimente gdje sebi kazem sada cu zapamtiti neki detalj iz sobe i probuditi se te potvrditi da li je on prisutan i na javi. Zatim se budim (svjesno) i provjeravam to. Tu se zaista radi o neprekinutom nizu svjesnosti i ja ne znam objasniti kako to funkcionise ali znam da je to tako.
underwater
Posts: 930
Joined: 02/08/2012 17:44

#195 Re: Lucidni snovi

Post by underwater »

@mariner

Ako mozes malo pojasnit ... jel se snovi desavaju u mozgu?

Da li su oni (sazdani) od misli ?

Da li su dio (uopce) dio razuma?

Da li su od nas ? Ili su prosvjetljenje ?

Nesto nikako ne kontam kako je ova tema zalutala u filosofiju :D
mariner
Posts: 363
Joined: 18/03/2011 19:39
Location: Los Rajvos

#196 Re: Lucidni snovi

Post by mariner »

ime_kojeg_nema wrote:@mariner . Sve si lijepo napisao i razumno obrazlozio ali radi se o tome da ljudi koji imaju lucidne snove jednostavno imaju to iskustvo i sada ti trazis od njih/nas da ne vjeruju sebi samima nego tvojim tvrdnjama, pa makar one bile potpuno naucno utemeljene. Dakle, ja sanjam i znam da sanjam. U snu sam u svojoj sobi. Radio sam eksperimente gdje sebi kazem sada cu zapamtiti neki detalj iz sobe i probuditi se te potvrditi da li je on prisutan i na javi. Zatim se budim (svjesno) i provjeravam to. Tu se zaista radi o neprekinutom nizu svjesnosti i ja ne znam objasniti kako to funkcionise ali znam da je to tako.
Hajde ovako : Veceras za mene sanjaj da sam ja mariner jedan cirkuski klovn koji sebi stavlja magarecije usi na sesir.

sutra mi reci jesi li ovo sanjao ili ne, pa i slazi mi necu se ljutiti.

pozdrav i tebi
Last edited by mariner on 24/09/2012 22:59, edited 1 time in total.
mariner
Posts: 363
Joined: 18/03/2011 19:39
Location: Los Rajvos

#197 Re: Lucidni snovi

Post by mariner »

underwater wrote:@mariner

Ako mozes malo pojasnit ... jel se snovi desavaju u mozgu?

Da li su oni (sazdani) od misli ?

Da li su dio (uopce) dio razuma?

Da li su od nas ? Ili su prosvjetljenje ?

Nesto nikako ne kontam kako je ova tema zalutala u filosofiju :D
Odlicna pitanja

Snovi imaju jasnu fiziolosku podlogu, mogu se pratiti razne pojave i reakcije aktivnosti mozda za vrijeme sanjanja, pa i spavanja. Snovi su vezani za mozak.Poznato nam je REM stanje itd..
Neki ljudi misle i drze da snovi dolaze iz nekih duhovnih dimenzija van uma, imaju pravo to smatrati i misle da snovi donose jasne poruke bilo religioznog ili prorocanskog karaktera. I ovo imaju pravo da misle i vjeruju. Ovakvi ljudi misle da snovi nemaju veze sa mozgom da su transpsihicka realnost a ne intrapsihicko zbivanje
Cark Gustav Jung je pokusavo u svojim istrazivanima da obuhvati i ove aspekte snova i da prizna njihovu vrijednost. On prvenstveno snove dovodi u sferu intrapsihicke djelatnosti tj. pojavu snova dovodi u jasni mehanizam svjesno-nesvjesne psihe( mali snovi) ,a pojedine snove( posebne snove kojiimaju poseban sadrzaj) dovodi da se zbivaju i transpsihicki, pa tu ubacuje istrazivanja i pokuse parapsihologije.

Svi drugi psihoanaliticari ne idu ovakvim tumacenjima pa strogo smatraju da snovi imaju veze sa svijesti i da psiha kao cjelina funkcionise uzajamnim odnosu sv-nsv.
Lako je prepoznati sadrzaj snova i asocijativnu vezu sa svijescu pa se moze reci da snovi imaju veze sa svjesnim stavom i dusevnim zivotom, a za to mogu navesti milion primjera. Neki snovi su lako prepoznatljivi i lako se mogu prepoznati pojedini djelovi iz svakodnevnog zivota, a neki zaista jako zbunjuju ili su fragmentirani zbrkani ili imaju preslozene radnje koje daju izgled mitoloskih prica ili prizora.
Ovakvi rijetki snovi su jako vazni sa sanjaca i imaju cesto prospektivnu funkciju( nagovjestavaju buduci preobrazaj licnosti ili neki predstojeci dogadjaj. Ovakvi snovi mnogi ljudi zovu prosvjetljenje i imaju tipicno kolektivne karakteristike, javljaju se vjekovima na isti nacin i imaju iste sadrzaje.
Mitoloski simboli su nastali otkrovenjima vecinom snova ili vizija i fantazama iz nsv.
Pomenuti autor smatra da na ovom mjestu psiha granici sa nepoznatim univerzumom ili s onu stranu individualno psiholoskog i puno ima veze sa onim o cemu religija govori. Sta je istina, tu nauka zastaje i nema sigurna objasnjenja, ali fenomenoloski se moze obuhvatiti mnogo stvari.

Ono sto je vazno je da fenomen pamcenja i ucenja ukljucuje asocijacije-veze i sam psihicki ziivot je asocijativno uslovljen. Psijatne dodivljaje razo prisjecamo a neprijatne rado zaboravljamo, kad se sjetimo jedne osobe, odmah imamo asocijacije na sve sto se odnosi na tu osobu, a individualno je to koje ce se asovcijacije javljati na pomenutu osobu. kazes ''miš'', neko odmah pogleda n akompjutersi mis, neko na knjigu biologije, neko na crtani film..itd..

Snovi stoje u asocijativnom slijedu i imaju bitnu vezu sa svijescu i sv. stav sanjaca.
User avatar
brad90
Posts: 698
Joined: 28/05/2011 07:37
Location: DVASPORTA.BA DALEKO NAJOZBILJNIJI FORUM NA NEBU INTERNETA

#198 Re: Lucidni snovi

Post by brad90 »




sejtanska posla :P treba ovu temu zatvoriti da se ljudi ne bi stalno pitali da li sanjaju ili su budni.... onda kaoooos :bih:


MEHAN

ps. kad je MEHAN sa svojom SUVADICOM konstantno se pita sanja li.... jer SUVADICA je gotivna maksimalno, valjda ovaj forum nije samo jedna od projekcija MEHANOVOG ultra lucidnog sanjanja

:bih: :bih: :bih:
ime_kojeg_nema
Posts: 743
Joined: 02/11/2010 16:22

#199 Re: Lucidni snovi

Post by ime_kojeg_nema »

Ne funkcionise to bas tako da ja zamislim sta cu sanjati i onda to i uspijem mada ostavljam otvorenu mogucnost da neko i to moze. Meni uglavnom to polazi za rukom kada sam u nekom stanju izmedju sna i jave, najcesce ako sam se probudio u rano jutro pa ostao drijemajuci u krevetu ili tokom poslijepodnevnog sna. Tada obicno postanem svjestan da sanjam tj. ne znam kako bih ti to objasnio, nije to ni onaj klasicni san nego jednostavno znas da nisi budan a imas sposobnost da "stvaras slike". I uvijek si nekako na granici da se probudis, nije bas lako odrzati tu vrstu svjesnosti i lako se probudis ili jednostavno skliznes u san bez kontrole. To je kao neki oblik mastanja sa prilicno prisutnom vizuelnom komponentom, stvarno ne znam gdje to da svrstam. Lijep pozdrav.
User avatar
Aleluja
Posts: 1238
Joined: 07/07/2011 11:08
Location: Ne rokći, nema frke za tvoj um...

#200 Re: Lucidni snovi

Post by Aleluja »

...imala, imam i imaću ih :D
Post Reply