Lucidni snovi

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Šnježana
Posts: 171
Joined: 18/10/2010 14:19

#1 Lucidni snovi

Post by Šnježana »

Jeste li ikada doživjeli Lucidni san tj. dok ste spavali i sanjali da ste bili svjesni da sanjate? Čitala sam o tome da ljudi rijetko to mogu slučajno doživjeti, ali vježbom i čvrstom namjerom mnogi od sna prave čuda, jer mogu, pošto su postali svjesi, upravljati situacijom.
Ima li neko da je namjenski htio doživjeti Lucidni san i da je uspio u tome? Koliko mu je vremena trebalo, da li još uvijek vlada tim i da li, kada jednom uspiješ to doživjeti da li uspijeva svaki put?

"Lucidni snovi su snovi u kojima smo svjesni da sanjamo. Neki ljudi imaju veći broj prirodnih lucidnih ili svjesnih snova, dok neki uče tehniku SVJESNOG SANJANJA.

Ovi snovi se obično dese kada u snu zbog nekih napetih, neobičnih ili čudnih slika sna, postanemo svjesni da sanjamo. U ovim snovima se ljudi većinom probude iza nekih nemilih i teških scena, ali ubrzo iza toga ponovo zaspu, i nastave sanjati na istom mjestu.

Sanjati lucidan san znači imati i određen stepen kontrole u snu.U ovim snovima ta kontrola se prvenstveno odnosi na naše reagovanje u nekoj situaciji čitave radnje u snu.

Pozitivna mogućnost posjedovanja kontrole u snu je upravo zbog toga, što snovi znaju obilovati čudovišnim bićima, ili strašnim scenama. Kroz povećanje svjesnosti u snu mi ćemo se jednostavno moći suočiti sa tim bićem i otjerati ga, ili jednostavno u nekoj strašnoj sceni, shvativši da sanjamo, moći ćemo izabrati našu najbolju opciju ponašanja u odnosu na to.

Vježbanjem tehnike LUCIDNOG ILI SVJESNOG SANJANJA,sve više ćemo povećavati svoju svjesnost u snovima, a samim tim i jačati našu moć kontrole.

Bez obzira ako se nikad ne odlučite za aktivno vježbanje ove tehnike, u dokolici uzmite neki blok i počnite pisati svoje snove. Samo ovim postupkom ćete početi više obraćati pažnu na svoje snove, a kroz to ih sve više i razumjevati, i neosjetno početi jačati svoju svjesnost u snovima."
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#2 Re: Lucidni snovi

Post by Shoshana »

Nisam namjerno ... odnosno nisam kontrolisano. Ali jesam slucajno, nekoliko puta. Jednom sam cak i sjela u krevetu i obratila se muzu: "Nista se ti ne sekiraj, to ja samo sanjam" :lol: :lol: :lol:
Onda me je moj govor zaista probudio :-)
User avatar
Šnježana
Posts: 171
Joined: 18/10/2010 14:19

#3 Re: Lucidni snovi

Post by Šnježana »

:-D :-D
Last edited by Šnježana on 30/09/2011 21:39, edited 1 time in total.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#4 Re: Lucidni snovi

Post by pustopoljina »

hmmm, ne znam da li se to moze nazvati lucidnim snom...but...
par puta sam u snu tacno znala da sanjam.
cesto sanjam nesto sto je bilo nekad prije ili nekog koga vise nema i dio sna je normalan, nisam svjesna realnosti, ali onda ide trenutak kad tacno znam da nije realno, sjetim se stvarnosti i tad se uglavnom budim, iako bih voljela nastaviti sanjati i "odigrati" neku situaciju...nemam kontrole nad tim, odmah se budim.
User avatar
Šnježana
Posts: 171
Joined: 18/10/2010 14:19

#5 Re: Lucidni snovi

Post by Šnježana »

:-D :-D
Last edited by Šnježana on 30/09/2011 21:40, edited 1 time in total.
User avatar
MyCore
Posts: 979
Joined: 25/03/2009 14:14
Location: Vukojebina.com

#6 Re: Lucidni snovi

Post by MyCore »

Ima onaj fazon da pred spavanje pojedes totalno cudne i nespojiver kombiinacije jela 8-)
User avatar
Šnježana
Posts: 171
Joined: 18/10/2010 14:19

#7 Re: Lucidni snovi

Post by Šnježana »

:-D :-D
Last edited by Šnježana on 30/09/2011 21:41, edited 1 time in total.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55471
Joined: 15/12/2008 16:53

#8 Re: Lucidni snovi

Post by ultima_palabra »

Desilo mi se par puta kad mi se svidjelo ono što sanjam 8-) da sam uspio nastaviti san kad sam se probudio... ali to je možda 1-2% slučajeva, daleko od toga da mogu kontrolisati snove...
Nekoliko filmova je snimljeno na tu temu, nekako mi se uvijek to sve činilo na dugom štapu...
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#9 Re: Lucidni snovi

Post by pustopoljina »

ako se neko ne moze prisjetiti snova, to uglavnom ukazuje na nedostatak B6 vitamina (piridoksin) i cinka.
B6:neljustena riza, mlijeko, banane, orasi, kukuruz, perad, riba...
cink: crveno meso, sir, integralne zitarice, orasi, peka-orasici, leca, gljive, morski plodovi...
i jedno i drugo su koenzimi enzima koji produciraju neurotransmitere i time poboljsavaju performanse mozga (ne samo mozga, ali to je bitno da bi se sjecali snova).
User avatar
Šnježana
Posts: 171
Joined: 18/10/2010 14:19

#10 Re: Lucidni snovi

Post by Šnježana »

:-D :-D
Last edited by Šnježana on 30/09/2011 21:41, edited 1 time in total.
User avatar
Šnježana
Posts: 171
Joined: 18/10/2010 14:19

#11 Re: Lucidni snovi

Post by Šnježana »

:-D :-D
Last edited by Šnježana on 30/09/2011 21:41, edited 1 time in total.
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#12 Re: Lucidni snovi

Post by minjonja »

mislim da ima vec slicna tema, barem je bila.


ja sam uvijek svjesna da sanjam. nekad je dobro nekad je dosadno :roll:
User avatar
Šnježana
Posts: 171
Joined: 18/10/2010 14:19

#13 Re: Lucidni snovi

Post by Šnježana »

:-D :-D
Last edited by Šnježana on 30/09/2011 22:08, edited 1 time in total.
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#14 Re: Lucidni snovi

Post by minjonja »

Šnježana wrote:
minjonja wrote:mislim da ima vec slicna tema, barem je bila.


ja sam uvijek svjesna da sanjam. nekad je dobro nekad je dosadno :roll:
Nisam je našla, tražila sam, doduše nisam se ni trudila previše.
Kako to uspijevaš i kako ti to može biti dosadno? Iskustva? Kontrolišeš li to? I ostalo...
pa nekad je spica kad sanjam nesto ruzno, neko me proganja, ovo ono, onda se sjetim da samo sanjam i da mogu da letim, pljujem vatru i sl :D tad je dobro :D a lose je sto nikad ne mogu da se uzivim kao neki normalni ljudi, da se probudim ujutro i kazem:"jesam nesto fino sanjala" jer sve ja reziram sta sanjam. vrlo vrlo vrlo rijetko se kad desi da bas sanjam. uglavnom onda sanjam ruzne stvari. nekad u snovima samo sjedim za nekim kuhnjiskim stolom i cekam da se probudim koliko mi je dosadno. i kad krenem da sanjam nesto fino, sjetim se da samo sanjam i da nista nije realno :roll: tad nije dobro.
User avatar
Šnježana
Posts: 171
Joined: 18/10/2010 14:19

#15 Re: Lucidni snovi

Post by Šnježana »

:-D :-D
Last edited by Šnježana on 30/09/2011 21:42, edited 1 time in total.
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#16 Re: Lucidni snovi

Post by minjonja »

ma nemam pojma odakle mi, nisam ni htjela da imam te "moci". ja sam mislila da svi tako sanjaju dok nisam tako rekla kako ja reziram snove. naravno niko mi nije vjerovao pa sam pretrazila internet i saznala da nisam sebi to umislila niti sam neko cudo nego da mnogi imaju tu mogucnost. ja ne znam ni kako se to moze istrenirati, ali zelim ti srecu da vidis i to. ali dosadi brate. zelim zaspat pa probudit se, a ne jos biti budna dok spavam, kontas. i probala sam ja svasta u snovima. nemam sta vise radit. samo sjedim i gledam kroz prozor. nekad mogu i izabrat sta zelim sanjati, samo se dobro koncentrisem i o tome razmisljam. kad sam puno umorna, ne mogu, nemam snage. nekad su tako realni, da sam se sto puta posvadjala sa nekim ljudima jer u prvih nekoliko sati nakon sto sam se probudila nisam uspjevala da skontam sta je istina ili nije, jel me prevario ili nije, jel mi ukrala majicu ili nije i sl.

na koji nacin se to uopste moze istrenirati?
User avatar
Šnježana
Posts: 171
Joined: 18/10/2010 14:19

#17 Re: Lucidni snovi

Post by Šnježana »

:-D :-D
Last edited by Šnježana on 30/09/2011 21:43, edited 1 time in total.
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#18 Re: Lucidni snovi

Post by minjonja »

zar san traje toliko sati? citala sam da traje mnogo krace, ali da se nama cini duze nego sto jeste.
User avatar
Šnježana
Posts: 171
Joined: 18/10/2010 14:19

#19 Re: Lucidni snovi

Post by Šnježana »

:-D :-D
Last edited by Šnježana on 30/09/2011 21:43, edited 1 time in total.
MaryyJanee
Posts: 2
Joined: 05/10/2010 16:56

#20 Re: Lucidni snovi

Post by MaryyJanee »

http://www.baneprevoz.com/e-knjige/C

Skini knjige od Carlosa Castanede,pa procitaj kada budes imala vremena.Tu ti je objasnjeno dosta stvari.
User avatar
Šnježana
Posts: 171
Joined: 18/10/2010 14:19

#21 Re: Lucidni snovi

Post by Šnježana »

:-D :-D
Last edited by Šnježana on 30/09/2011 21:43, edited 1 time in total.
User avatar
2407
Posts: 4437
Joined: 26/07/2007 21:32
Location: on a 50 milion year trip...

#22 Re: Lucidni snovi

Post by 2407 »

Inace se ne sjecam onoga sto sam sanjao. U zadnje vrijeme pogotovo, prije mislim da sam se vise/cesce sjecao snova.
Dva puta mi se desilo da upravljam snovima. Prvi put sam umislio da mi skorpija hoda po krevetu, svjestan sam bio da spavam i natjerao sam se da se probudim. Poslije toga sam se pravo lose osjecao. Naravno skorpije nije bilo na krevetu :mrgreen:
Drugi put me je ganjao jedan jalijas, kojeg jako dobro znam, i poceo je pucati za mnom. U snu sam posmislio jao kako da izbjegnem metke, sta ce biti ako me pogodi i onda sam skontao da sve to sanjam i taj lik je nestao iza mene a ja sam nastavio nesto drugo sanjati. :)
Znam da nije tema ali prije nekoliko godina me je proganjao jedan te isti san(odnosno situacija u snu). Ja sam za volanom i trebam naglo da zakocim, medjutim kocnice nikada ne rade ili jako slabo rade i ja bih se uvijek zaustavljao na cent od drugog auta, uz svu dramu koja ide uz to. Naravno, to kocenje ili zaustavljanje traje jako dugo u snu :-)

Kad smo vec kod ove teme evo jedne extra pjesma od mog omiljenog banda koja se bavi ovom tematikom:

Infinite dreams I can't deny them
Infinity is hard to comprehend
I couldn't hear those screams
Even in my wildest dreams

Suffocation waking in a sweat
Scared to fall asleep again
Incase the dream begins again
Someone chasing and cannot move
Standing rigid a nightmare's statue
What a dream when will it end
And will I transcend?

Restless sleep the minds in turmoil
One nightmare ends another fertile
It's getting to me so scared to sleep
But scared to wake now, in too deep

Even though its reached new heights
I rather like the restless nights
It makes me wonder it makes me think
There's more to this I'm on the brink
It's not the fear of what's beyond
It's just that I might not respond
I have an interest almost craving
But would I like to get too far in?

It can't be all coincidence
Too many things are evident
You tell me you're an unbeliever
Spiritualist? Well me I'm neither
But wouldn't you like to know
The truth
Of what's out there to have the proof
And find out just which side
You're on
Where would you end in Heaven or
In Hell?

Help me. Help me to find my true
Self without seeing the future
Save me, save me from torturing
Myself even within my dreams

There's got to be just more to it
Than this
Or tell me why do we exist
I'd like to think that when I die
I'd get a chance another time
And to return and live again
Reincarnate, play the game
Again and again and again and again

Up the Irons \m/ :thumbup:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45203
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#23 Re: Lucidni snovi

Post by Chmoljo »

Image

:mrgreen:
MaryyJanee
Posts: 2
Joined: 05/10/2010 16:56

#24 Re: Lucidni snovi

Post by MaryyJanee »

Šnježana wrote:
MaryyJanee wrote:http://www.baneprevoz.com/e-knjige/C

Skini knjige od Carlosa Castanede,pa procitaj kada budes imala vremena.Tu ti je objasnjeno dosta stvari.
Hoću, hvala ti.
Jesi ti imala kakva iskustva sa ovim?
Jesam mnogo,i sa lucidnim snovima i sa drugim stvarima,javi se ako hoces na PM,pa cemo pricat :)
User avatar
2407
Posts: 4437
Joined: 26/07/2007 21:32
Location: on a 50 milion year trip...

#25 Re: Lucidni snovi

Post by 2407 »

MaryyJanee wrote:
Šnježana wrote:
MaryyJanee wrote:http://www.baneprevoz.com/e-knjige/C

Skini knjige od Carlosa Castanede,pa procitaj kada budes imala vremena.Tu ti je objasnjeno dosta stvari.
Hoću, hvala ti.
Jesi ti imala kakva iskustva sa ovim?
Jesam mnogo,i sa lucidnim snovima i sa drugim stvarima,javi se ako hoces na PM,pa cemo pricat :)
Pa zasto ovdje ne bi ispricala svoja iskustva, vidis da nas ima vise zainteresovanih?
Post Reply