Low memory

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

Post Reply
Mariella

Low memory

Post by Mariella » 28/03/2011 22:12

Imam problem s memorijom na laptopu... bez obzira na to sta i koliko izbrisem sa C drivea, ubrzo mi opet javlja low memory...

Danas npr. izbrisem neke programe, ostane 600 MB, nije prosla minuta, pise NULA (a i juce sam dosta prostora bila oslobodila vec, i jutros opet "upozorava"). Vec sam koristila CCleaner, Recycle Bin je uvijek prazan, Spybot nije nikakav problem nasao...

Laptop je ACER Extensa 5220, OS Windows XP.

Na C drive imam ukupno 55,8 GB.

Trebam li i dalje brisati ili sta?

:)

SundanceKid

Re: Low memory

Post by SundanceKid » 28/03/2011 22:22

600 megabajta slobodno na particiji na kojoj je operativni sistem je jaaaaako malo. Da bi se izbjegla fragmentacija na disku, preporucljivo je imati i do 10% slobodnog prostora na disku. Moraces ipak izbrisat malo vise od tih 600 megabajta, jer to se jako brzo popuni, ako malo vise surfas, i koristis komp.. Ako imas drugih particija, prebaci stvari na druge particije, sve sto mozes, a sistemsku C ostavi sa sto vise slobodnog prostora. Takodje, mozes uradit i resize particije, ako imas vise slobodnog prostora na drugim particijama, mozes prosirit free space na C particiji, na racun njih...itd..

Mariella

Post by Mariella » 28/03/2011 22:29

Ma znam da je malo, juce sam ja obrisala puno vise, ali opet... Sto je najgore, jos malo i nece mi vise ostati sta da se izbrise... Kako god, sigurno nije normalno da u jednom trenutku bude 600 MB a u drugom 0. A cak nisam ni bila na internetu.

Nista, sad cu jos pobrisati, ako opet ubrzo bude problem, kontat cu sta dalje :) Hvala

SundanceKid

Post by SundanceKid » 29/03/2011 00:58

Mariella wrote:Ma znam da je malo, juce sam ja obrisala puno vise, ali opet... Sto je najgore, jos malo i nece mi vise ostati sta da se izbrise... Kako god, sigurno nije normalno da u jednom trenutku bude 600 MB a u drugom 0. A cak nisam ni bila na internetu.

Nista, sad cu jos pobrisati, ako opet ubrzo bude problem, kontat cu sta dalje :) Hvala

Pa nije normalno, ali 600 megabajta je tako malo, da ako je disk pun (a kod tebe jeste), fragmentacija diska moze izazvati ta kolebanja koja ti imas. Znam da je 600 megabajta djeluje puno kad cistis fajl po fajl, i kad ti fali prostora, ali to je zapravo premalo prostora.

Ono sto bih ti ja preporucio je:

1. Ako imas jos particija (nisi rekla? d:? e:?) stvari prebacis na te particije, ili jednostavno przi podatke na DVD-ove.
2. Oslobodi barem 5 giga ili vise, jer ako oslobodis manje, opet ces brzo doci na isti problem.
3. Skini si neki program za defragmentaciju diska (najbolji su O&O Defrag, Perfectdisk ili Diskeeper, imas i besplatan "defraggler" od iste kompanije koja radi CCleaner) i lijepo uradi defragment, i mislim da neces imati vise problema oko toga...

Sretno, i kukaj ako sta ne ide :D

Ghost_Rider_XXX

Post by Ghost_Rider_XXX » 29/03/2011 11:17

probaj napraviti diks cleanup.

Mariella

Post by Mariella » 29/03/2011 17:00

Disk clenup sam vec radila, vise puta :lol: Imam sad 7GB slobodno, a imam jos jednu particiju, ali i nju moram da cistim polako :) Nista, przim redom, i trebala bi kupiti externi hard disk :D Koje su cijene otprilike, od najjeftinijih :D

Hvala na pomoci :)

SundanceKid

Post by SundanceKid » 29/03/2011 21:38

Eksterni HDD mislim od 110 KM, pa na gore...zavisno od kapaciteta.. Najbolje je dat malo vise, pa za 150KM uzet od 500GB disk i kraj price..

Bobi
Forum administrator
Has thanked: 31 times
Been thanked: 14 times

Post by Bobi » 29/03/2011 21:58

Jel ti upaljen system restore?

Mariella

Post by Mariella » 29/03/2011 22:19

Bobi wrote:Jel ti upaljen system restore?

Pise, status: monitoring, za oba drivea. I pod "disk space usage" za system restore podeseno je na maximum.

Nermin_BH

Post by Nermin_BH » 30/03/2011 00:31

Mariella wrote:
Bobi wrote:Jel ti upaljen system restore?

Pise, status: monitoring, za oba drivea. I pod "disk space usage" za system restore podeseno je na maximum.

Hajd vidi pojedinačno koliko zauzma windows,program files, documents and settings folderi. ali gledaj pojedinačno.

ExNihilo
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Post by ExNihilo » 30/03/2011 00:37

Eh...meni se slično dešavalo..

Ali, sa 50 GB na 0 byte-a :-) :-)

A niđe virusa, niđe ništa.

Nije se riješilo dok nisam clean format :D

ExNihilo

Post by ExNihilo » 30/03/2011 00:37

SundanceKid wrote:Eksterni HDD mislim od 110 KM, pa na gore...zavisno od kapaciteta.. Najbolje je dat malo vise, pa za 150KM uzet od 500GB disk i kraj price..

Ejs..evo meni puna tera i po...pa opet nije kraj priče :D :D

bordo_boy

Post by bordo_boy » 30/03/2011 00:49

Kad imaš samo 600 MB slobodno, tada ti PAGEFILE, ili privremena memorija nema mjesta (njoj treba oko 3-4 GB ili koliko ti podesiš u system opcijama). Dakle, kao što neko reće, gledaj da imaš slobodno bar 10%, u tvom slučaju oko 5 GB... Znaš već šta najviše mjesta zauzima... filmovi koje si već gledala, igrice (nove su do 20GB),razni programi koje nikad ne koristiš... muzika koju nikad ne slušaš... Slike.. bolje kamere prave slike od po par MB... sigurno kad obrišeš par foldera već imaš tih 5 GB..

SundanceKid

Post by SundanceKid » 31/03/2011 01:20

Ellinor wrote:
SundanceKid wrote:Eksterni HDD mislim od 110 KM, pa na gore...zavisno od kapaciteta.. Najbolje je dat malo vise, pa za 150KM uzet od 500GB disk i kraj price..

Ah, sad ako cemo tako gledat, kraj ne mora doci nikad, mozes popunit petabajt... Ja ne znam zasto je ljudima tesko da koriste jednu zaboravljenu opciju koju windows ima - DELETE!? Ja kad nesto skinem, pregledam, odma obrisem, i kraj price. Kad mi opet zatreba, skinem s neta i nema frke. Cuvam slike (koje kompresujem), aktuelne filmove i serije koje nisam pregledo, koju igricu, i sve mi to stane bezi kakvih problema, a nemam nikakve terabajte prostora na disku...

ExNihilo

Post by ExNihilo » 31/03/2011 01:30

SundanceKid wrote:
Ellinor wrote:

Ah, sad ako cemo tako gledat, kraj ne mora doci nikad, mozes popunit petabajt... Ja ne znam zasto je ljudima tesko da koriste jednu zaboravljenu opciju koju windows ima - DELETE!? Ja kad nesto skinem, pregledam, odma obrisem, i kraj price. Kad mi opet zatreba, skinem s neta i nema frke. Cuvam slike (koje kompresujem), aktuelne filmove i serije koje nisam pregledo, koju igricu, i sve mi to stane bezi kakvih problema, a nemam nikakve terabajte prostora na disku...

Jeste, ali ako u bliskoj budućnosti nazireš kraj internet zlatne ere i besplatnog skidanja svega mogućeg onda je malo jasnije skupljanje stvari (ko hrčak) koje smatraš da su genijalne :D

SundanceKid

Post by SundanceKid » 31/03/2011 01:34

Ellinor wrote:Jeste, ali ako u bliskoj budućnosti nazireš kraj internet zlatne ere i besplatnog skidanja svega mogućeg onda je malo jasnije skupljanje stvari (ko hrčak) koje smatraš da su genijalne :D

Hahahaha, pa sta je? :D Tesko povjerovat da je flat rate konstanta?? :D hehehe, jasta, sto kaze jedan prijatelj meni - "samo ti pricaj, ja cu sebi skinut gugl, pa ces mi doc kad ti zatreba!" hahaah... E kad cete vi stic pregledat sve te gigabajte i terabajte...hehe...haj u zdravlju vam bilo :D

ExNihilo

Post by ExNihilo » 31/03/2011 02:02

SundanceKid wrote:
Ellinor wrote:Jeste, ali ako u bliskoj budućnosti nazireš kraj internet zlatne ere i besplatnog skidanja svega mogućeg onda je malo jasnije skupljanje stvari (ko hrčak) koje smatraš da su genijalne :D

Hahahaha, pa sta je? :D Tesko povjerovat da je flat rate konstanta?? :D hehehe, jasta, sto kaze jedan prijatelj meni - "samo ti pricaj, ja cu sebi skinut gugl, pa ces mi doc kad ti zatreba!" hahaah... E kad cete vi stic pregledat sve te gigabajte i terabajte...hehe...haj u zdravlju vam bilo :D

Nije do flat rate-a, nego do sve aktuelnije teme regulacije interneta i sve vece anti-piraterija hajke. A kako se, boga mi, sve seli na "web 2.0", od aplikacija do filmova, ne piše se downloadu svijetla budućnost :D

gistro banco

Post by gistro banco » 02/04/2011 11:09

Ja sam imao slican problem prije godinu dana, kolko god da oslobodim prostora na c: za koji dan dodje do upozorenja low memory. Problem je bio u norton antivirusu. Svaki update nortona se skupljao u jednom folderu (ne sjecam se naziva foldera), a stare definicije se nisu brisale, znaci folder je konstantno rast'o (kod mene je bio oko 25gb). Postoji mogucnost da se taj folder ocisti (opet se ne sjecam kako, mozda neko ko se bolje razumije moze objasnit). Ja sam skinuo program Norton Removal Tool (ljudi kazu da je to najbolji program koji je norton napravio) http://www.freewarefiles.com/downloads_counter.php?programid=15892 te izbrisao sve komponente nortona i symanteca. Vise mi se nikad nije javio taj problem. Instaliro sam sebi aviru (free download), a vjerovatno ce ti neko preporucit bolji antivirus.
Sretno!

Post Reply