Lopril tablete..pitanje

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#1 Lopril tablete..pitanje

Post by realna do boli »

Tlak mi je bio od 140-155 pa su mi preporucili, radi preventive, 1/4 tih tableta. Evo vec tri dana ih pijem i tlak je spao na 118-113 ujutru, a navodno, kada spadne na 120, trebam se drzati te doze. Pa me zanima, hoce li taj tlak i dalje padati..ili ce u neko doba postati " normalan ". Svi drugi nalazi su uredu. Kakva su vasa iskustva.
bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#2 Re: Lopril tablete..pitanje

Post by bluesjunior »

kasljes li? ako pocnes kasljat odmah trebas reci doktoru pa ce ti promijeniti terapiju. treba neko vrijeme da se pritisak stabilizira sa terapijom.
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#3 Re: Lopril tablete..pitanje

Post by realna do boli »

Ne kasljem, samo me brine tako naglo spustanje tlaka, pa me zanima hoce li to stati..
sedma_7
Posts: 716
Joined: 03/04/2007 18:24

#4 Re: Lopril tablete..pitanje

Post by sedma_7 »

realna do boli wrote: 25/11/2020 10:17 Tlak mi je bio od 140-155 pa su mi preporucili, radi preventive, 1/4 tih tableta. Evo vec tri dana ih pijem i tlak je spao na 118-113 ujutru, a navodno, kada spadne na 120, trebam se drzati te doze. Pa me zanima, hoce li taj tlak i dalje padati..ili ce u neko doba postati " normalan ". Svi drugi nalazi su uredu. Kakva su vasa iskustva.
Bože svašta, kakva debilna pitanja postavljate.

Nismo mi vidoviti da vidimo hoće li tebi tlak padat ili ne.
Zeleni12
Posts: 434
Joined: 30/08/2015 16:42

#5 Re: Lopril tablete..pitanje

Post by Zeleni12 »

realna do boli wrote: 25/11/2020 10:17 Tlak mi je bio od 140-155 pa su mi preporucili, radi preventive, 1/4 tih tableta. Evo vec tri dana ih pijem i tlak je spao na 118-113 ujutru, a navodno, kada spadne na 120, trebam se drzati te doze. Pa me zanima, hoce li taj tlak i dalje padati..ili ce u neko doba postati " normalan ". Svi drugi nalazi su uredu. Kakva su vasa iskustva.
Ovako laicki, pretpostavljam da ti je problem samo taj gornji, sistolicki tlak, te bi kad dodje do normalizacije tlaka, trebala mozda prekinuti uzimanje tableta, redovno mjeriti, te ako opet skoci tlak, uzet opet te tablete, a prije tableta rijesiti uzroke koji dovode do povecanja tlaka.
Ja nisam nikad uzimao tableta za pritisak, a znao mi je zbog odredjene stresne situacije otici na 190/110.
Sad je u normali.
A mislim da bi prije svega za pritisak trebalo izbjegavati stres, voditi zdrav zivot, paziti na prehranu...a lijekove koristiti u krajnjoj nuzdi.
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#6 Re: Lopril tablete..pitanje

Post by realna do boli »

sedma_7 wrote: 25/11/2020 16:33
realna do boli wrote: 25/11/2020 10:17 Tlak mi je bio od 140-155 pa su mi preporucili, radi preventive, 1/4 tih tableta. Evo vec tri dana ih pijem i tlak je spao na 118-113 ujutru, a navodno, kada spadne na 120, trebam se drzati te doze. Pa me zanima, hoce li taj tlak i dalje padati..ili ce u neko doba postati " normalan ". Svi drugi nalazi su uredu. Kakva su vasa iskustva.
Bože svašta, kakva debilna pitanja postavljate.

Nismo mi vidoviti da vidimo hoće li tebi tlak padat ili ne.
Pitanje je postavljeno nekome ko koristi ove tablete, jer mi je doktor rekao da bi se radi zastite srca trebale piti do kraja zivota, a ne po potrebi. Pitanje je postavljeno na podforumu zdravlje, pa smaram, ako nemate sta konkretno odgovoriti idite na druge teme.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#7 Re: Lopril tablete..pitanje

Post by dobar osjecaj »

realna do boli wrote: 26/11/2020 11:27 Pitanje je postavljeno nekome ko koristi ove tablete, jer mi je doktor rekao da bi se radi zastite srca trebale piti do kraja zivota, a ne po potrebi. Pitanje je postavljeno na podforumu zdravlje, pa smaram, ako nemate sta konkretno odgovoriti idite na druge teme.
Mama je prije nekoliko godina dobila neke druge tablete za snizavanje krvog pritiska i ona je vremenom naucila da prilagodjava dozu prema potrebi. Ima nekih dana kad je nista ne sekira i kad joj je pritisak ok bez potrebe za tabletama i tih dana ili ne pije tablete ili popije po pola tablete. Prati svakodnevno kako se osjeca sto visokotlakasi nauce, ako sumnja da joj skace pritisak izmjeri ga i ako je povisen popije tabletu. Visok pritisak nije samo opasnost za srce nego moze voditi i do mozdanog udara.
User avatar
Dr.medicine
Posts: 1779
Joined: 20/02/2011 17:17
Location: London, UK

#8 Re: Lopril tablete..pitanje

Post by Dr.medicine »

Koliko je Vama godina.
Koji lopril. Lopril H ili obični lopril
Od koje miligraže 1/4. ništa niste napisali a tražite savjet.
kad pijete i kako pijete
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#9 Re: Lopril tablete..pitanje

Post by starii »

uzmi bijelog luka :thumbup:
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#10 Re: Lopril tablete..pitanje

Post by realna do boli »

Dr.medicine wrote: 27/11/2020 11:52 Koliko je Vama godina.
Koji lopril. Lopril H ili obični lopril
Od koje miligraže 1/4. ništa niste napisali a tražite savjet.
kad pijete i kako pijete
Imam 60 godina i do sada sam bila niskotlakas, da tako kazem, ali kada se tlak poceo lagano penjati na 120, 130, 140 i dosao do 155 rekoh sebi, hajde ti fino doktoru. Svi nalazi uredni, rece mi nista zabrinjavajuce, radi preventive, od sada i ubuduce, lopril H od 10 mg. Preporucio mi je da krenem sa minimalnom dozom od 1/4 i da pratim tlak. Kako nemam iskustva sa tim, a tlak mi je i od te minimalne doze jutros bio 116/65, pitam nekoga ko to koristi, da u ovakvoj situaciji nemaltretiram doktora, jer nije nista opasno, da li je to normalno i da li ce se vratiti na normalu. Cak su mi neki rekli, kada " spadne" da ga probam podici. Nesto mi to nije logicno. Pijem ujutro.

Hvala na odgovoru u inboks.... :-D
User avatar
vjeshalica
Posts: 17209
Joined: 31/03/2019 14:56

#11 Re: Lopril tablete..pitanje

Post by vjeshalica »

moj ti je savjet da trazis neko drugo misljenje i da ne konzumiras lopril jer imas boljih rjesenja za sebe, lopril svako prepisuje za stanje pritiska, iako je svacije stanje individualno, gledaj da to kao prvo zamijenis jer je smeće
User avatar
Dr.medicine
Posts: 1779
Joined: 20/02/2011 17:17
Location: London, UK

#12 Re: Lopril tablete..pitanje

Post by Dr.medicine »

realna do boli wrote: 28/11/2020 10:53
Dr.medicine wrote: 27/11/2020 11:52 Koliko je Vama godina.
Koji lopril. Lopril H ili obični lopril
Od koje miligraže 1/4. ništa niste napisali a tražite savjet.
kad pijete i kako pijete
Imam 60 godina i do sada sam bila niskotlakas, da tako kazem, ali kada se tlak poceo lagano penjati na 120, 130, 140 i dosao do 155 rekoh sebi, hajde ti fino doktoru. Svi nalazi uredni, rece mi nista zabrinjavajuce, radi preventive, od sada i ubuduce, lopril H od 10 mg. Preporucio mi je da krenem sa minimalnom dozom od 1/4 i da pratim tlak. Kako nemam iskustva sa tim, a tlak mi je i od te minimalne doze jutros bio 116/65, pitam nekoga ko to koristi, da u ovakvoj situaciji nemaltretiram doktora, jer nije nista opasno, da li je to normalno i da li ce se vratiti na normalu. Cak su mi neki rekli, kada " spadne" da ga probam podici. Nesto mi to nije logicno. Pijem ujutro.

Hvala na odgovoru u inboks.... :-D
Vama ako ne otiću noge, niste gojazni, mogao bi se ordinirati obični lopril od 5 mg. krenuti s 1/4 , pa ako ne bude dovoljno onda 1/2,
Na tržistu imaju novi lijekovi koji djeluju 24h, koji se meni lično nisu pokazali dobri kod osoba koje imaju izrazene hipertenzije, a Vama bi možda bio adekvata jedan takav perindopril od 2 mg isto krenuti s 1/4 obzirom da vam i obični lopril snizi.

Za vas najidealniji bi bio gopten 0,5 mg 1x1 dnevno, koji se može povečati na 2 mg. To je jedan fin lijek za novonastale hipertoničare koji reaguju dobro na terapiju.

Od loprila nemojte bježati ako Vam bude odgovara. Neko je napisao da je to smeće. to je old school lijek, i dobar liječnik sa dobrom kombinacijom od loprila čuda čini. ne treba vjerovati u nova marketinška čuda.

ukoliko ste žensko naravno uraditi hormone štitne žlijezde, a ako ste muško i niste nikad radili, vrijeme je u 60oj da se uradi zajedno sa UZ.
kada bude vremena uraditi jedan detaljan pregled. laboratorija, uz abdomena.

ništa strašno, godine kucaju na vrata. terapiju NIPOŠTO ne prekidati, jer visok krvni pritisak je rizik za moždani udar, a i za srce. jer kad imate povišen krvni pritisak, srce mora vecu snagu da koristi da ispumpa krv i nadjača taj pritisak, na kraju se dilatira, proširi i popusti. a tada umjesto jedno loprila pijete 10 lijekova.

ove metode bijelog luka i kiselog mlijeka ostavite za seoski turizam, nemojte molim Vas da se zbog gluposti upropastite.

predpostavljam da Vam je doktor koji je propisao lopril uradio i EKG da vidi i srčani ritam, i stanje srca
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#13 Re: Lopril tablete..pitanje

Post by realna do boli »

Ne oticu mi nogle, nisam gojazna. Dosada nisam imala zdravstvenih problema. Uradila sam komplet nalaze krvi, bubrega jetre, nisam stitne zlijezde, svi nalazi uredni.
Kod doktora, u privatnoj klinici..razlog korona :D , sam isla bas radi povisenog pritiska i da uradim komplet pregled stca, ali on mi rece, gospodzo, nema potrebe, samo uzimajte taj lijek redovno.
I ja se bavim mislju da probam sa obicnim loprilom, da li se oni mogu koristiti kombinovano, nekada ovaj za izmokravanje a b
nekada obicni.
Pritisak je sada 118/80, 120/70, 104/60 124/70, kako koje jutro. Imam zujanje u usima i blagi pritisak u glavi.
Jutros sam imala malo jacu vrtoglavicu, koju sam imala i prije par godina. Pritisak je bio ok.
Hvala vam na odgovoru.
Da li ja mogu na svoju ruku mijenjati te tablete, sumnjam da one idu bez recepta...
Aida_Beba
Posts: 536
Joined: 24/11/2020 02:27

#14 Re: Lopril tablete..pitanje

Post by Aida_Beba »

realna do boli wrote: 25/11/2020 10:17 Tlak mi je bio od 140-155 pa su mi preporucili, radi preventive, 1/4 tih tableta. Evo vec tri dana ih pijem i tlak je spao na 118-113 ujutru, a navodno, kada spadne na 120, trebam se drzati te doze. Pa me zanima, hoce li taj tlak i dalje padati..ili ce u neko doba postati " normalan ". Svi drugi nalazi su uredu. Kakva su vasa iskustva.
Ne mogu da shvatim da odgovore trazis na forumu, pored doktora porodicne ambulante gdje trebas samo okrenuti broj telefona, pa i sestra ti moze pomoci ako vec do doktora ne mozes doci, zaista ne shvatljivo pogotovo jer se radi o ozbiljnom lijeku za snizavanje krvnog pritiska
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#15 Re: Lopril tablete..pitanje

Post by realna do boli »

Hvala dr. medicine na savjetima, koje mi je i moj doktor potvrdio. Propisao mi je lopril od 5 mg , bez H, koji sluzi za izmokravanje, s tim da i taj mogu ponekada popiti. To sto se pritisak spustio na 110/70, rece da to znaci da tablete djeluju i da neprestajem da ih pijem . Ujedno mi je prepisao i vitamin B12, ali je naglasio, samo onaj koji se rastapa pod jezikom od 1000 jer je sve drugo bacanje para. Pa eto, ako nekome ovo pomogne bilo bi mi drago, posebno sada kada se
ne moze doci do doktora porodicne medicine, sto je moj slucaj, jer sam , zbog ove korone 160 km daleko od mjesta gdje inace boravim. Ali, eto , plati privatno, pa je sve ok. Hvala na konkretnim odgovorima.
Post Reply