Lopovluk na drzavnom nivou i pasivnost stanovnistva

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
TRŠ
Posts: 211
Joined: 28/08/2012 10:41

#1 Lopovluk na drzavnom nivou i pasivnost stanovnistva

Post by TRŠ »

Temu sam namjerno stavio na filozofija jer mi nekako bolje tu lezi nego na politika..zanima me zasto je stanovnistvo nase zemlje toliko pasivno i nezainteresovano za SVOJ novac kojim puni drzavni budzet dok to nekolicina koja bi u svakoj iole normalnijoj zemlji lezala dugo iza resetaka iskoristava za vlastite potrebe. Koji su fiziolosko/psiholoski razlozi pasivnosti tolikog broja ljudi gdje veliki broj njih zivi od danas do sutra jedva sastavljajuci kraj sa krajem?
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#2 Re: Lopovluk na drzavnom nivou i pasivnost stanovnistva

Post by Zokipfc »

Kad su ljudi navikli da samo prate druge umjesto da nesto sami probaju pokrenuti. Lako je u ovom sistemu (sistemu komu/kapitalizma, sve je to isto) misliti da jedna osoba ne moze nista promjeniti ako se ne bavi politikom, sto je obicna GLUPOST.

Ljudi se boje misliti "outside the box", a to nije samo ovdje, nego to je uglavnom tako po cijelom svijetu.

Eh, kad ljudi skontaju da je besmisleno cekati nekog novog Tita, nego da sami pokrenu nesto, tad cemo tek bolje poceti da zivimo :)

To je neko moje misljenje, zanima me sta vi mislite o ovome :thumbup:
User avatar
krivorijek
Posts: 688
Joined: 13/02/2008 11:58
Location: Iščašenja ili preloma?

#3 Re: Lopovluk na drzavnom nivou i pasivnost stanovnistva

Post by krivorijek »

Cuj, ti "fiziolosko/psiholoski razlozi pasivnosti" su poznati od kad je 'vijeka i svijeta'. Zamisli jedno (a bilo ih je puno, a i dan danas ih ima na ovom svijetu) feudalisticko drustvo, u kojem par familija (retro ideja neprevazidenog Dr. Tudjmana), po samom cinu rodenja u jednoj takvoj familiji, zadrzava pravo 'krojenja zakona' na parceli zemlje kojom 'vladaju'.

Jasno je da, u danasnjem drustvu preobilja demokratije i preobilja izvora informacija (o informacijama, njihovoj obimnosti, kvalitetama, brzini dostavljanja,... drugom prilikom) niko nema pravo da kaze 'nisam znao'. Ali to se lako dogodi. Zato i cesto.

Preduslov svih feudalno-pregalackih modernjaka je postojanje religije. Nas narod (a i mnogi drugi) je naucen da ga je strah bozije kazne (to su ti oni 'psiholoski razlosti pasivnosti') i sta ce dragi Bog reci (Pope, Priest, Hodza, Ajatollah, Pop, Arhiepiskop, Rabi, Hochpriestes, Tor, i tako dalje, to je organizacija koja se brine za ono 'psiholosko' u cijeloj stvari), znaci oni kazu svima: Trpite, Stici Ce Vas Bozija Nagrada Kad Umrete, Tamo Na Drugom Svijetu. A rijetko je zabiljezen neki slucaj na ovoj nasoj Zemlji da su se oni strpili, pobunili (i to pojedinacno, Boze sacuvaj - Nikad Kolektivno) protiv, evo, jedne Ovozemaljske Vlasti. U svakom slucaju, takvi dogadjaji su bili u manjini naspram brojcano superiornijeg, kao i golemog samonagnjenja Svih Klerika ovoj Ovozemaljskoj Vlasti. I to kroz cijelu Historiju i Dalje.

I to na osnovu: Bog gleda sta ti radis, isto kao da je dragi Bog neka budala kojoj je interesantno sta ti radis po cijeli dan. I Kazna. I Tako Dalje.

'Fizioloski razlozi pasivnosti' kriju se u goloj cinjenici da jos ima hrane u BiH. Npr. Niko u BiH ne bi vjerovao kad bi mu ti rekao da sutra nece imati sta da jede. A to se dogadja svakodnevno. Nazalost. 'Nasi' ljudi su uvijek bili solidarni, i to nam 'niko ne moze uzeti'. Ljudi ce se boriti protiv toga, sigurno.

Previse je ljudi bez posla, koliko nedebele omladine toliko i zivahnih, srednjovjecnih alfa-muzijaka bez posla. A to je Hljeb. Jebo Vodu. Ili Struju.

Pa dajte vi, Ovozemaljska Vlasti, ovom narodu barem Dignitet, pa ce vas i sluziti, a vala, jasno je kao dan, nece se ni buniti, samo kad bi vi mogli malo smanjiti vase feudalisticke apetite. Ako niste znali, mi smo u 21 vijeku, stoljecu iPhona i ogromne brzine prenosenja informacija. Dakle, to vam je kao nesto moderno, cim ti znas 'rukovat' 'ifjfonom'.

Ovozemaljska Vlast i Svita zatvaraju sve ventile, bogateci se na racun velike ljudske (brojati u 100 000) nesrece. 'Nas Narod' (poznatiji kao 'nas narod') voli se hvaliti svim i svacim. Pa evo, neka se pohvali s ovim.

Narod se konacno pobunio. To je super. Treba se 'nas pametni narod' svugdje pobunit, ne samo u Sarajevu.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#4 Re: Lopovluk na drzavnom nivou i pasivnost stanovnistva

Post by Ramzess Veliki »

Jadnici. Šta drugo reći. Objasni taj fenomen idiota koji prodaju glas za 50-100 KM na izborima i glasaju za one koji će obezbijediti da nema posla za njih ni naredne četiri godine. I taj se neće ni buniti, patiće i preživljavaće uz objašnjenje da uvijek neko krade i da se ništa ne može promijeniti.
FreakyStyley
Posts: 5334
Joined: 25/03/2008 08:52
Location: Zenica

#5 Re: Lopovluk na drzavnom nivou i pasivnost stanovnistva

Post by FreakyStyley »

Nije bas tema za filozofije, jer je krajne prosta. Velika vecina ljudi je neobrazovana i apaticna, uz, naravno, potpuni manjak kritickog razmisljanja i samostalnog rasudjivanja.

Ja vjerujem(zapravo, vise se nadam nego sto vjerujem) da su nasi ljudi, generalno, "dobri", sta god to znacilo, ali su nepismeni, neobrazovani, indoktrinisani itd., a u demokratiji svako dobije to sto zasluzuje, odnosno bira.
Post Reply