Londoneri ... ima li koga?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#1 Londoneri ... ima li koga?

Post by filozofija »

Pozdrav,
uskoro planiram da se preslim u London, pa me interesuje ima li nase raje tamo? Neka mjesta gdje se okuplja raja iz BiH?
Ako ima neko informacija super.
Hvala
User avatar
Not My Idea
Posts: 14691
Joined: 15/03/2011 23:12

#2 Re: Londoneri ... ima li koga?

Post by Not My Idea »

:lol: :lol: :D :skoljka:


Ima informacija, ima..Samo malo pricekaj dok upuceni vide temu. :mrgreen:
enki_
Posts: 152
Joined: 21/05/2012 16:25

#3 Re: Londoneri ... ima li koga?

Post by enki_ »

Not My Idea wrote::lol: :lol: :D :skoljka:


Ima informacija, ima..Samo malo pricekaj dok upuceni vide temu. :mrgreen:
:lol: sad ce
koop
Posts: 263
Joined: 04/06/2004 17:11
Location: mars

#4 Re: Londoneri ... ima li koga?

Post by koop »

filozofija wrote:Pozdrav,
uskoro planiram da se preslim u London, pa me interesuje ima li nase raje tamo? Neka mjesta gdje se okuplja raja iz BiH?
Ako ima neko informacija super.
Hvala
Vozdra,
Nije da sam nesto pretjerano trazio, ali mislim da u Londonu ima relativno malo nase raje. Pokusao sam naci neki nas lokal/kafe/bar... ne bi li negdje mogao pogledati utakmicu kad' je reprezentacija igrala, ali bezuspjesno.

Mislim da je nasa dijaspora u UK uopsteno relativno nova (to jest' od rata na ovamo), i u usporedbi sa recimo Njemackom, Austrijom ili Skandinavijom, zanemariva po broju.

Nego, posao ili studije?
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#5 Re: Londoneri ... ima li koga?

Post by filozofija »

Ma kakve studije :) - rijec je o poslu!
Pregovaram sa nekom firmom Accenture oko dolaska u Veliku Britaniju. Trenutno sam u Austriji i ne mogu vise ovog prokletog njemackog sa prokletim austrijskim dijalektima.

Znaci nista od nase raje tamo. Nadao sam se da bar negdje ima kakva kafana ili mjesto gdje se nasi okupljaju. Cisto da se ponekada izadje, popije kafa, isl.
Haj_Halve
Posts: 240
Joined: 13/03/2012 18:21

#6 Re: Londoneri ... ima li koga?

Post by Haj_Halve »

Ima nase raje u Londonu...ali samo malo.

Nema ni jedan kafic, ali postoji par partyja koje se organizuju jednom mjesecno. Jedna Bosanska, a jedna koja se zove Tulum, koja je mjesana.

Zivot je ovdje takav da se radi prilicno dugo i onda se nakon posla sa rajom sa posla izadje cetvrtkom/petkom. Cetvrtkom se pije, petkom se mahmura na poslu. Posto ces da radis za Accenture (znam tip firme,ja radim u bankarstvu), puno ces da radis a posto ima zena iz citavog svijeta, sumnjam da ce ti nasa raja biti prioritet. Naravno, mogu da te uputim gdje i kad da izadjes kada hoces sa nasima (kad kazem nasi, mislim i na ex-Jugovice koji se druze zajedno, tacnije Bosance i Srbe, Hrvati su ono, zasebno). Samo oprez - 99.9% nasih ljudi imaju glupe price, tj. bullshitteri su. To se vidi nakon jako kratkog vremena.

Kada gledamo nasu repku, gledamo je u Sports Baru na Haymarketu na Piccadillyju, a tu imas jos 500 ljudi koji gledaju svoje repke...tako da smo a playoffu bili rame uz rame sa Hrvatima koji su gledali TV do nas. Susjedska idila.

Pozz
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#7 Re: Londoneri ... ima li koga?

Post by filozofija »

Ma sve to zvuci okay. Jos uvjek razmisljam o ponudi. Ne znam kakve se moje obaveze jer mi firma nudi sponsorship za vizu. Sto se tice nasih, ni to nije prioritet, jer se namjeravam vracati u Sarajevu nakon izvjesnog vremena.
User avatar
LeonardoAC
Posts: 928
Joined: 21/12/2009 21:57

#8 Re: Londoneri ... ima li koga?

Post by LeonardoAC »

:lol: :lol: :lol:
sa nestrpljenjem očekujem javljanje dotičnog... :D :D :D
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#9 Re: Londoneri ... ima li koga?

Post by Truba »

ne znamo za klubove
ali ako trebaš kupiti CD

:lol: :lol: :lol: :lol:

žao mi je ali morao sam :lol: :cry: :D
User avatar
Not My Idea
Posts: 14691
Joined: 15/03/2011 23:12

#10 Re: Londoneri ... ima li koga?

Post by Not My Idea »

komi, i to nije sve. najbolje farmerke ce mu takodjer bit preporucene.
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#11 Re: Londoneri ... ima li koga?

Post by fidoremilienko »

Cekaj? Zar ti neces u BiH da otvoris firmu? :roll:
Haj_Halve
Posts: 240
Joined: 13/03/2012 18:21

#12 Re: Londoneri ... ima li koga?

Post by Haj_Halve »

Imajuci u obziru ekonomsku situaciju ne bih ti preporucio razmisljanje duze od 5 minuta jer kandidata ima I previse.Pogotovo onih kojima ne trebaju vize.A ako nisi svjestan kakve su tvoje obaveze prema firmi onda si pao na prvom ispitu.Ovdje firme sazvacu i izbace ljude kao nista.

Pozdrav.
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#13 Re: Londoneri ... ima li koga?

Post by filozofija »

Haj_Halve wrote:Imajuci u obziru ekonomsku situaciju ne bih ti preporucio razmisljanje duze od 5 minuta jer kandidata ima I previse.Pogotovo onih kojima ne trebaju vize.A ako nisi svjestan kakve su tvoje obaveze prema firmi onda si pao na prvom ispitu.Ovdje firme sazvacu i izbace ljude kao nista.

Pozdrav.
Iskreno, cisto sumnjam da ima toliki broj kandidata sa visegodisnjim radnim iskustvom na podrucju Business Intelligence sa SAP BW, Business Objects i Crystal Reports. Cinjenica da ove radne snage fali cak i u Heidelbergu u cijoj se blizini i nalazi sama SAP AG kompanija, govori dovoljno.

Sto se tice obaveza, mislio sam na to koliko dugo moram raditi za kompaniju ako mi srede vizu. U Austriji je to recimo 18 mjeseci i onda mozes da trazis posao u drugoj firmi, jer ti se viza mijenja.
fidoremilienko wrote:Cekaj? Zar ti neces u BiH da otvoris firmu? :roll:
Da, ali ako si pratio moje diskusije to namjeravam da ucinim za dvije tri godine. :thumbup:
User avatar
Baby Jane
Posts: 1261
Joined: 01/09/2006 12:58

#14 Re: Londoneri ... ima li koga?

Post by Baby Jane »

filozofija wrote:Ma kakve studije :) - rijec je o poslu!
Pregovaram sa nekom firmom Accenture oko dolaska u Veliku Britaniju. Trenutno sam u Austriji i ne mogu vise ovog prokletog njemackog sa prokletim austrijskim dijalektima.

Znaci nista od nase raje tamo. Nadao sam se da bar negdje ima kakva kafana ili mjesto gdje se nasi okupljaju. Cisto da se ponekada izadje, popije kafa, isl.
Haha, cuj sa NEKOM firmom Accenture :D . Ne mogu da vjerujem da si toliko neupucen :D Uglavnom, Accenture je a la Big 4 (slave driving machine), ali je ipak preporuka, a i pruza znanje :)

Nadam se da ce pregovori biti uspjesni :)
sarajevomd
Posts: 706
Joined: 12/12/2010 20:42

#15 Re: Londoneri ... ima li koga?

Post by sarajevomd »

LeonardoAC wrote::lol: :lol: :lol:
sa nestrpljenjem očekujem javljanje dotičnog... :D :D :D
:lol: :lol:
Haj_Halve
Posts: 240
Joined: 13/03/2012 18:21

#16 Re: Londoneri ... ima li koga?

Post by Haj_Halve »

Jako mi se svidja komentar da, ako nema u Heidelbergu dovoljno ljudi sa iskustvom koje on ima, pa onda nema ni u Londonu.

Mislim da je razlika izmedju Heidelberga i Londona jako velika ali simpaticno mi je kad ljudi dodju ovdje naivno, misleci da ce citav grad i reci 'pa gdje si bio do sada, evo samo smo tebe cekali'...i nakon 2 dana shvate da nisu uopste toliko vazni kao sto misle. Cak ni u svojoj firmi u kojoj su radnik broj 5829 ili nesto tako slicno.Ako idu na rucak u firmi, shvate da ne znaju nikoga od tih 1,000 ljudi koji sjede u restoranu iako su vec u firmi godinu dana ili vise.

Sav taj entuzijazam, naivnost, zelja da covjek promjeni svijet...sve se to ovdje smiri u jako kratkom vremenskom roku i ljudi postanu svijesni cijene stana, hrane, utakmica, izlazaka - i prilagode se zivotu jednog prosjecnog gradjanina Londona. A da se doticni informise shvati koliko bi mogao zaraditi u Accenture- sa svojim znanjem,ili sa iskustvom iz Accenture, ne bi ni razmisljao gdje bi vec bi se tu nacrtao.
User avatar
Sunrise00
Posts: 4484
Joined: 20/06/2008 22:48
Location: Tamo gdje i kisa kad pada, nije prosto kisa :)

#17 Re: Londoneri ... ima li koga?

Post by Sunrise00 »

Englesku bih uvijek preporucila... mozda ti je cak i bolje sto slabo nasih ima :D uzivaj! :)
doduse, nikad nisam zivjela u Londonu ali sam onako upratila stil zivota i cini mi se super za neko kratko vrijeme tipa godinu-dvije :)
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#18 Re: Londoneri ... ima li koga?

Post by karanana »

malo postajem zabrinut zbog nejavljanja relevantnih osoba koji itekako mogu pridonijeti ovoj temi pruzanjem pravih informacija.
a znamo da ih ovdje ima.
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#19 Re: Londoneri ... ima li koga?

Post by zambaklija »

User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#20 Re: Londoneri ... ima li koga?

Post by Pitarrr82 »

Ja nakon proslogodisnjih 7 dana u Londonu imao tezu depresiju nakon sto sam se vratio u BiH :mrgreen: , ne mozes sebi doci... :lol: :lol:
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#21 Re: Londoneri ... ima li koga?

Post by filozofija »

Vama samo do zajebancije :)

Nego, ako ima neko iz UK ko zna kako ide oporezivanje plate, nek se izjasni. Naime, interesuje me koliko se otprilike poreza mora platiti na neku platu izmedju 50.000 i 60.000 funti godisnje. Naravno, i da li je to dovoljno da se zivi normalno u Londonu (Ne mora biti centar grada naravno) sa porodicom?
Haj_Halve wrote:Jako mi se svidja komentar da, ako nema u Heidelbergu dovoljno ljudi sa iskustvom koje on ima, pa onda nema ni u Londonu.

Mislim da je razlika izmedju Heidelberga i Londona jako velika ali simpaticno mi je kad ljudi dodju ovdje naivno, misleci da ce citav grad i reci 'pa gdje si bio do sada, evo samo smo tebe cekali'...i nakon 2 dana shvate da nisu uopste toliko vazni kao sto misle. Cak ni u svojoj firmi u kojoj su radnik broj 5829 ili nesto tako slicno.Ako idu na rucak u firmi, shvate da ne znaju nikoga od tih 1,000 ljudi koji sjede u restoranu iako su vec u firmi godinu dana ili vise.

Sav taj entuzijazam, naivnost, zelja da covjek promjeni svijet...sve se to ovdje smiri u jako kratkom vremenskom roku i ljudi postanu svijesni cijene stana, hrane, utakmica, izlazaka - i prilagode se zivotu jednog prosjecnog gradjanina Londona. A da se doticni informise shvati koliko bi mogao zaraditi u Accenture- sa svojim znanjem,ili sa iskustvom iz Accenture, ne bi ni razmisljao gdje bi vec bi se tu nacrtao.

Po statistikama BCS-a i IET-a, na jednu poziciju za SAP Developera ili SAP consultanta, prijavi se negdje oko 0,4 osoba u roku od tri mjeseca. Znam ja da je London velik i da ima mnogo ljudi koji su sigurno deset puta bolji od mene, ali ti ljudi vec imaju posao. Do sada nisam upoznao nekoga ko radi kao SAP developer u bilo kojem polju, a da vec nije zaposlen.
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#22 Re: Londoneri ... ima li koga?

Post by Truba »

Pitarrr82 wrote:Ja nakon proslogodisnjih 7 dana u Londonu imao tezu depresiju nakon sto sam se vratio u BiH :mrgreen: , ne mozes sebi doci... :lol: :lol:
možda je glupo ali ja zato ne volim putovati :D
ali eto moram

s druge strane velika mi je želja vidjeti englesku... točnije selo Goring, Koventri, New castle, granicu sa Škotskom, Sounhendž...
s treće strane uvijek idem u zemlje koje me ne zanimaju... sudbina valjda...
čitav život želim vidjeti njemačku i nikad mi se želja nije ispunila
čak sam i noću prolazio kroz nju :lol: :lol: :lol:
User avatar
Dark Emperor
Posts: 33
Joined: 14/06/2010 15:15

#23 Re: Londoneri ... ima li koga?

Post by Dark Emperor »

Evo pa pa sam vidi/racunaj.

http://www.thesalarycalculator.co.uk/salary.php

Za London koliko sta kosta neznam. Ali 50,000 je bolja plata.
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#24 Re: Londoneri ... ima li koga?

Post by Pitarrr82 »

Black swan wrote:
Pitarrr82 wrote:Ja nakon proslogodisnjih 7 dana u Londonu imao tezu depresiju nakon sto sam se vratio u BiH :mrgreen: , ne mozes sebi doci... :lol: :lol:
možda je glupo ali ja zato ne volim putovati :D
ali eto moram

s druge strane velika mi je želja vidjeti englesku... točnije selo Goring, Koventri, New castle, granicu sa Škotskom, Sounhendž...
s treće strane uvijek idem u zemlje koje me ne zanimaju... sudbina valjda...
čitav život želim vidjeti njemačku i nikad mi se želja nije ispunila
čak sam i noću prolazio kroz nju :lol: :lol: :lol:

Engleska je za preporuciti u svakom slucaju, za depresiju ne odgovaram a bio sam eto i u Njemackoj, Austriji i Svici ove godine pa me nije takva depresija uhvatila kao kad sam se vratio iz Engleske... :mrgreen:
Haj_Halve
Posts: 240
Joined: 13/03/2012 18:21

#25 Re: Londoneri ... ima li koga?

Post by Haj_Halve »

Sretno ti s tim i samo naprijed. Za mene nema boljeg mjesta na svijetu jer ovdje mozes zivjeti 20 godina a da ne vidis sve i iskusis sve sto mozes, ma ni blizu (samo u Londonu, a tek u citavoj Engleskoj). Ovaj grad je drzava za sebe ali je i jako dobar za porodice, sto zbog zelenih povrsina,sto zbog sadrzaja (samo uzimajuci u obzir muzeje a kamoli ostalo).

Polovina gradjana ovdje vodi porijeklo iz drugih drzava i iako su Englezi na glasu kao hladni, to stvarno nije ni blizu istini a po osobnom iskustvu ovdje prihvataju strance bez ikakvog problema.Ne kazem da nema izuzetaka ali sam uvjeren da je bolja situacija nego npr u jednoj Francuskoj.

Jeste da podzemna zna biti natrpana ali naviknes se na to. Ako imas djecu sigurno ce im odrastanje ovdje biti od pomoci.
Post Reply