Lokacije tekija u Sarajevu

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#26 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by ABH017 »

arzuhal wrote:
zeina wrote: Svojim usima slusala kad rodjak veli da je odlazak u Tursku kod sejha jednak odlasku na hadz...meni dovoljno da vidim koliko je tu sati

Brat mi bio kreno u tekiju, uvjeravali ga kasnije da ako napusti sejha da ga niko vatre spasiti ne moze...po njima izgleda vatre spasava sejh a ne Allah...estagfirullah

Imali su neke obrede ne sjecam se sta ali mome bratu je bilo nejasno i pitao je zbog cega, sta je svrha, da bi dobio odgovor da ne pita previse jer se neke stvari ne pitaju nego se samo izvrsavaju....znaci slijepo slijedjenje, klasicno ispiraanje mozga....u Islamu ne postoji pitanje koje se ne smije postaviti, Islam ima odgovor za sve, ovi koji nemaju odgovor ocito nisu Islam
Ti bi, da si čula stenjanje i dahtanje u drugoj prostoriji, tvrdila da si prisustvovala intimnom odnosu, iako bi, ako to ne bi mogla dokazat s još tri pravedna svjedoka koji su očima vidjeli, bila kažnjena za klevetu, po šerijatu...Jer čula si svojim ušima...Tako mi živimo kao muslimani, oni pravi, pravovjerni, ne zalutali kao derviši, zato smo donji a sve se nešto bremedetimo, aman-zaman...

Prvi opis u kojem pominješ da ti je neko brata uvjeravao da je naj..o ako napusti šejha i da ide u vatru mi ukazuje na halidije koji su, kada su došli u BiH, napravili dar-mar od tesavufa, nema čiji se bejat haman nije primao i ko bejata nije mogao dati, samo dođi, na tenderu makar krao...Rahmetli rudar, Sinan Arnaut, jednom ih nazva derviškim vehabijama: ako nisi s njima - gotov si!

A ovaj drugi opis u kojem se ti ne sjećaš šta, al'..., a gdje ni tvom bratu nije bilo nešto jasno, mi govori - ništa...

Kad sam bio (evo jedan primjer iz vlastitog života povodom priče o "slijepom slijeđenju bez dopuštanja da se pita") u društvu jednog sufijskog šejha iz Halepa, još je bio i od Ehli-bejta, taj mi je stalno govorio: sel, sel! (pitaj, pitaj!), i ja stalno pitao što me zanimalo, a kasnije i neka marginalna pitanja koja me i nisu zanimala...Mi šutimo, lijepo, čaj se pije, a on: pitaj! Sjećam se, evo naumpada mi sad, da nisam imao jednom nijedno pitanje spremno pa sam bubnuo zadnje o čemu sam razmišljao:

Ma me'ana "we la ta'du ajnake 'ahnum"? (Šta znači "...i ne skidaj svojih očiju sa njih!", to je dio ajeta iz sure el-Kehf)

...pa je uslijedilo lijepo predavanje o tefsiru ajeta koji govori o ashabima sofe...

Nikakvo ispiranje mozga, ništa što se stalno laže o tesavufu i prenosi od jezika do jezika...

Ima zloupotreba tesavufa i budalesanje od strane nekih, ali toga ima u svemu i kod svakog. Ali najviše od svega ima nerazumijevanja i neznanja koje se širi, onako, bez veze, kao da je istina...

Ljudi uzimaju sebi za pravo da svašta pričaju, pogotovo o onome što ne znaju, pa i ne skontaju kada ih stigne šamar iz gajba...
Ne tiče se teme, a neće mnogo pomoći ni postavljaču, ali ovaj tvoj odgovor zeini me ponukao da napišem svoje, stvarno skromno, iskustvo sa dervišima i tekijama (iako me kritichar svrstao u derviše, čim sam kritikovao djelovanje "vehabija"). Naime, tekija u kojoj sam nekoliko večeri proveo u zikru se nalazi u Travniku, odmah povrh "Šarene džamije". Ne sjećam se imena šejha, nisam siguran ni je li još živ. Elem, poslije obavljenog namaza, svako veče se pristupalo zikru, u halki. Šejh je sjedio u halki, kao i svi drugi i zikrio. Poslije zikra, pozvao bi nas u sobu, koja se nalazila u lijevom krilu tekije i nije bila mnogo velika. Tek nekih 30-tak kvadrata (barem se meni tako čini sad). U sobi se nije nalazilo ništa izuzev šilti i spužvi poredanih po podu i uz zidove, ispred kojih je stajao tek pokoji niski stolić. Šejh je sjedao u vrh sobe, skroz lijevo, gledajući na položaj u tekiji. Neki su mu prilazili i ljubili ga u ruku, valjda iz poštovanja. U noge nije niko, sigurno. Poslije sam saznao da šejh nije završio nikakvu zvaničnu školu, ali je oko sebe imao inžinjere elektrotehnike, arhitekte, ekonomiste, doktore, psihologe, itd.. Meni je bilo malo čudno poštovanje, koje su ispoljavali prema šejhu, a i on prema njima. Bilo je tu nečeg višeg od običnog džematskog poštovanja. Osjetila se ljubav između njih. Bez interesa. Šejh nije mnogo pričao. On bi spomenuo neki događaj i dao svoje viđenje i shvatanje, a onda bi pozvao jednog od ljudi koji su bili oko njega, pa ga zamolio da nam on priča o tome, kako to objašnjava njegova struka, šta je ono što su činjenice i fakti, a šta bi to moglo značiti i kako to tumači sa stručnog aspekta. Naravno, svaki put je birao onog predavača, koji bi na zadatu temu, zaista imao šta i ispričati i objasniti. Svaki od predavača je sa velikim žarom objašnjavao ono što ga je šejh zamolio i uživao da odgovara na naša pitanja do kasno u noć. Bezbeli, uz predavanja smo ispijali čaj, iz nekakvih malih čašica, i to sam zapamtio zbog jakog ukusa čaja, a što je za mene tad bilo nepojmljivo, jer sam navikao na velike količine kahve, na sijelima takvog tipa, u džamijskim prostorijama, kojima sam ranije (i kasnije) prisustvovao.
Ne bih da povrijedim zeinu, ali naš narod je inače sklon da povjeruje svemu i svačemu što čuje od nekog, bez provjere ili ličnog uvjeravanja. Mnogo smo zaostali brate, pa kad vidim kakve nebuloze se valjaju po internetu, a sve po nekakvim stranicama, kojima je cilj širenje istine o Islamu, kakve se gluposti predstavljaju kao nekakva čuda i mudžize, a blage veze nemaju s mozgom, i koliko ljudi je oduševljeno s tim, nije ni čudo što smo danas tu gdje jesmo.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#27 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by arzuhal »

Hvala ti na ovom postu @ABH017, sličan je bio moj prvi susret s praktičnim tesavufom (mada ja nisam prvi put vidio i upoznao šejha, nego nešto kao njegovog vekila, i ja sam tada imao žarku želju da vidim, okusim i saznam, tražio sam načina da pronađem te ljude, da vidim svojim očima jel istina ono čime mi je um i srce zaokupio šejh Fejzullah jednim svojim tekstom, rahimehullahu te'ala...), ali se sjećam da su mi i tada i kasnije prolazili i osjećaj i misao da je njihovo druženje, okupljanje, njihov odnos jednog spram drugog, međusobno poštovanje i pažnja, osmjesi i podrška - odraz i eho jednog davnašnjeg drugovanja kojem su svjedočili i nebo i Zemlja, od časne Mekke do svijetle Medine, onog drugovanja o kojem je vijest prošla kroz cijeli poznati i nepoznati svemir, od Arša do dunjaluka, govoreći o najboljoj generaciji ljudi :-D

Tu sam počeo postajati plijen jedne od najljepših zamki koju mi je moj Gospodar namjestio...Beskrajna Mu hvala.
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#28 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by ABH017 »

arzuhal wrote:Hvala ti na ovom postu @ABH017, sličan je bio moj prvi susret s praktičnim tesavufom (mada ja nisam prvi put vidio i upoznao šejha, nego nešto kao njegovog vekila, i ja sam tada imao žarku želju da vidim, okusim i saznam, tražio sam načina da pronađem te ljude, da vidim svojim očima jel istina ono čime mi je um i srce zaokupio šejh Fejzullah jednim svojim tekstom, rahimehullahu te'ala...), ali se sjećam da su mi i tada i kasnije prolazili i osjećaj i misao da je njihovo druženje, okupljanje, njihov odnos jednog spram drugog, međusobno poštovanje i pažnja, osmjesi i podrška - odraz i eho jednog davnašnjeg drugovanja kojem su svjedočili i nebo i Zemlja, od časne Mekke do svijetle Medine, onog drugovanja o kojem je vijest prošla kroz cijeli poznati i nepoznati svemir, od Arša do dunjaluka, govoreći o najboljoj generaciji ljudi :-D

Tu sam počeo postajati plijen jedne od najljepših zamki koju mi je moj Gospodar namjestio...Beskrajna Mu hvala.
:thumbup:
User avatar
jao_situacije
Posts: 17943
Joined: 29/03/2014 19:20

#29 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by jao_situacije »

dobre su ove teme kao lakmus papir
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#30 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by arzuhal »

jao_situacije wrote:dobre su ove teme kao lakmus papir
Sve je lakmus papir, svaka tema, svaka riječ - i nije nijedna.
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#31 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by Fudo Bosna »

Možda ne bi bilo suvišno objasniti široj forumskoj publici da tekija nije jedino mjesto sufizma... Hadži Hafiz Halid ef Hadžimulić, nije , zahiren , imao tekiju, a bio je velikan i sufija, k.s. ... Slično je i sa Halid ef Salihagićem k.s. ...

Samo davanje, eventualno bejjata/prisege, ne mora biti isključivo šejhu u tekiji. Tekija jeste, svakako/zahiren, (simbol toga), ali neko se, kao imam u životu, može slijediti bez formalnoga bejata, mislim da je to, (onako između redova), pojasnio jedan mlađi alim,(mlađi u odnosu na gore navedene rahmetli velikane), a inače, čovjek u zrelim godinama, hafiz Mehmed Karahodžić, u uvodu pred čitanje bejtova na zadnjoj Mesneviji, u srijedu, u tekiji na Jekovcu ...


Odlazak u tekiju, odlazak kod imama/sufije/šejha, i eventualno slijeđenje tarikatskih uzusa, je samo početak puta, to je samo mobilizacija u "vojsku",a čovjek/"redov", kada ga mobilišu , (tj. kada dobrovoljno stupi u vojsku iz pozicije "civila vjernika",tj. onog koji nema muršida), tek je na početku, (u ovom slučaju duhovnog/manevi/puta), jer redov počinje sa činom vojnika i godine i godine rada i truda ga dijele, od eventualnih , "podoficirskih" a pogotovo , "oficirskih", a Allahu alemu, da ikada dostigne neki visoki/"oficirski", da ne kažem "genaralski čin"...

Ovo sam pokušao naprostijim , laičkim vjerskim rječnikom, bez korištenja tesauvske terminologije, da malo približim, (uostalom cilj ovoga duhovnoga puta, i nisu "činovi", naprotiv), cilj je spoznaja, čišćenje srca, potpuno robovanje, ne samo riječima, nego i dijelima i na koncu i srcem , Uzvišenom Allahu dž š, Slavljen i Uzvišen je On...Stepen roba, samo Allahu Uzvišenom, je najveće mjesto i počast koju insan može postići !!!

Ako se kao i vidi po nama salikima i neka "falinka" u toj tekiji koju sme eto ozijaretili, možda je veča falinka u našem srcu , a ne u tekiji ili šejhu, "falinka" je u nama samima ...


Uostalom, veliki šejh ,Zakir Bektić k.s, je jednom prilikom rekao, lično sam ga čuo: " Ko traži "idealnog/nepogrješivog" muršida/šejha, nega uzme papu! Pa eto, papa je, po neispravnoj ljudskoj pameti, "idealan" i "ne griješi" ..."
User avatar
Ductus Holedocus
Posts: 2502
Joined: 18/07/2010 00:33
Location: mejhana,kod morića hana

#32 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by Ductus Holedocus »

U kojim tekijama u Sa su na zikrove dobrodosle i zene?
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#33 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by mali jomu »

Ductus Holedocus wrote: U kojim tekijama u Sa su na zikrove dobrodosle i zene?

Smjesno ti pitanje, u svim tekijama, dzamijama, i svugdje gdje se zikri...... svi su vazda dobrodosli.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#34 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by wewa »

Ductus Holedocus wrote:U kojim tekijama u Sa su na zikrove dobrodosle i zene?
meni je najdraza tekija na Vrbanjusi, a tamo su zaista svi dobrodosli :)
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#35 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by mali jomu »

Meni je odavno svaka najdraza......

prije sam imao nekih "uvaljenih sukoba" dok nisam skontao (nadoslo mi) da je svaka najdraza :)
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#36 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by mali jomu »

Sve sam tekije u Sa, a i sire..... dokle sam stigao obisao i zikrio i u njima prozikrio, isao provjerit gdje je to ta neka fula, nigdje je nisam nasao osim kod samog sebe, svaka je bila odlicna osim mene.
User avatar
Ductus Holedocus
Posts: 2502
Joined: 18/07/2010 00:33
Location: mejhana,kod morića hana

#37 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by Ductus Holedocus »

mali jomu wrote:
Ductus Holedocus wrote: U kojim tekijama u Sa su na zikrove dobrodosle i zene?

Smjesno ti pitanje, u svim tekijama, dzamijama, i svugdje gdje se zikri...... svi su vazda dobrodosli.
Vjerovao ili ne, u jednom bosanskom gradicu samo muškarci budu na zikru
User avatar
Ductus Holedocus
Posts: 2502
Joined: 18/07/2010 00:33
Location: mejhana,kod morića hana

#38 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by Ductus Holedocus »

wewa wrote:
Ductus Holedocus wrote:U kojim tekijama u Sa su na zikrove dobrodosle i zene?
meni je najdraza tekija na Vrbanjusi, a tamo su zaista svi dobrodosli :)
Kojim danom? :-D
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#39 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by arzuhal »

Džaba što samo muškarci budu u nekoj tekiji u nekom bosanskom gradiću kada su žene te koje čuvaju islam u bosanskim džamijama po bosanskim gradićima i selima.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#40 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by wewa »

Ductus Holedocus wrote:
wewa wrote:
Ductus Holedocus wrote:U kojim tekijama u Sa su na zikrove dobrodosle i zene?
meni je najdraza tekija na Vrbanjusi, a tamo su zaista svi dobrodosli :)
Kojim danom? :-D
Obicno cetvrtkom, kad je kijam-zikr, a ako mozes dodji za 27. noc, zikr traje sve do sehura :)
User avatar
Ductus Holedocus
Posts: 2502
Joined: 18/07/2010 00:33
Location: mejhana,kod morića hana

#41 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by Ductus Holedocus »

Hvala :)
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#42 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by Bloo »

wewa wrote: Obicno cetvrtkom, kad je kijam-zikr, a ako mozes dodji za 27. noc, zikr traje sve do sehura :)
Sinanova tekija?
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#43 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by wewa »

Bloo wrote:
wewa wrote: Obicno cetvrtkom, kad je kijam-zikr, a ako mozes dodji za 27. noc, zikr traje sve do sehura :)
Sinanova tekija?
Si.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#44 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by Bloo »

wewa wrote:
Bloo wrote:
wewa wrote: Obicno cetvrtkom, kad je kijam-zikr, a ako mozes dodji za 27. noc, zikr traje sve do sehura :)
Sinanova tekija?
Si.
Ah, koliko puta tamo prođoh.
Jel možda i hadzinicasanasamasa bude ponekad tamo...da dođem pod penđere i...*pssst klepe*pssst*
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#45 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by wewa »

Odvela sam je jednom, a insaAllah cu opet :)
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#46 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by Bloo »

wewa wrote:Odvela sam je jednom, a insaAllah cu opet :)
Javi kad..da napravim čeku. :mrgreen: ima da ustrčim uz Logavinu
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#47 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by mali jomu »

Ductus Holedocus wrote:
mali jomu wrote:
Ductus Holedocus wrote: U kojim tekijama u Sa su na zikrove dobrodosle i zene?

Smjesno ti pitanje, u svim tekijama, dzamijama, i svugdje gdje se zikri...... svi su vazda dobrodosli.
Vjerovao ili ne, u jednom bosanskom gradicu samo muškarci budu na zikru


Vjerovala ili ne na zikru budu samo oni koji dodju, nikad tu nikog nije bilo od onih koji nisu dosli......
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#48 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by mali jomu »

Ductus Holedocus wrote:
Vjerovao ili ne, u jednom bosanskom gradicu samo muškarci budu na zikru

Mozda sam na ovo prije napisao malo...... "grubo", evo ponovo malo mekse


Ako hoce moze svako u tekiju kao sto se moze u dzamiju........... nema razlike

..... ja idem tamo gdje moze svako, cim je negdje bilo sta "ogradjeno i zagradjeno" tamo ne idem, volim razgranatu sumu, sarolike livade, polja i planine...... ne idem medju panjeve i gola stabla bez grana, medju korov bez mirisa i cvijeca, bez plodova......


ima i tako kao sto kazes, zeznuo sam se ja nekoliko puta....... selam i hvala lijepa moram ici, samo izasao
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#49 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by Diwan »

I čimburijada će jednom postati vjerska tradicija
ratomir
Posts: 176
Joined: 23/07/2013 14:31

#50 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by ratomir »

Preporučujem ti da se maniš tekija,jer ono šta oni rade tamo nema veze sa Islamom,vjerom i muslimanima.
Tekijaši su tekijaši,zasebna sekta nisu muslimani ma koliko sami sebe oni tako nazivali.
Post Reply