Lokacije tekija u Sarajevu

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Blue1
Posts: 152
Joined: 28/02/2015 23:27

#1 Lokacije tekija u Sarajevu

Post by Blue1 »

Selam alejkum

Zanima me odlazak u tekiju, znam samo za tekiju na Mejtašu ali ne želim da idem u tu tekiju već me zanima neki drugi tarikat, bilo bi lijepo da neko napiše nešto o lokacijama, o tarikatima, o šejhovima tih tekija i sl.
edindinn
Posts: 388
Joined: 07/06/2016 12:46

#2 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by edindinn »

Alejkumus selam.


Tekija ti sama od sebe tebi od tebe dodje ili ne dodje.

Nikako drugacije......
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#3 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by arzuhal »

@e-dinn ti je dao dobar odgovor, pravi odgovor, stari odgovor naših starih tesavufskih velikana: u džamiju se poziva, da, na namaz recimo, dakle u islam se poziva, u vjeru, tako stoje stvari, tako mora biti...ali u tesavuf ne, u tekiju se ne poziva, to se samo traži i - nađe...

Islam je hljeb, a tesavuf - voće, hljeb te održava u životu, a voće ti daje rumenilo u licu...

A to i jeste jedan od zaista iskrenih - mada se možda tebi može učiniti neučtivih, grubih ili ignorantskih - odgovora na tvoje pitanje o opisu tarikata i tekija u Sarajevu, dakle jednom sasvim racionalnom pristupu i sve to...

Jer može se desiti da pogrešnim putem saznavanja dođeš do pogrešne stvari, odnosno dođeš do nečeg što nisi željela ili do nečeg što ne želi tebe...Zato se u tekiju ide drukčije, s dovom Allahu, ponajprije, a onda ti ova tema neće trebati, put se otvori tamo ili onamo...Allaha mi.

A opet, možda griješim...

we alejkumu selam we rahmetullahi :)
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#4 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by Nadzorna_ploca »

Svejedno mozete covjeku odgovoriti ako pita.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#5 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by arzuhal »

Nadzorna_ploca wrote:Svejedno mozete covjeku odgovoriti ako pita.
Da, mogao bi neko ko zna malo bolje, ja ne znam na način da bih opisivao sarajevske tekije, tarikate i šejhove...

Šejhovi su uglavnom svi preselili na Bolji svijet, autoriteta nema, u zadnjih 20-30 godina su preselili naši najveći autoriteti u BiH, od šejha Halida Salihagića, šejha Fejzullaha Hadžibajrića, šeh-hafiza Mustafe ef. Mujića iz Paleža, šehida šejh-Mehmeda iz Malog Zvornika, Hadžihafiza Halida Hadžimujića, šejha Mustafe Čolića, šejha Zakira Bektića i drugih...Kadasallahu sirrehum!

Ovo danas što ima, ja o tome ne znam puno, ne obilazim, ne pratim pa ne znam ni kazat, al' ako neko ima i zna, neka kaže...
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#6 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by Nadzorna_ploca »

Kazati ce aBd..
aewi
Posts: 141
Joined: 21/12/2011 23:01

#7 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by aewi »

I mene je jedno vrijeme zanimalo, gdje su i sta su... Ali to su samo lokacije. To mozes i na guglu naci.
I mene vuce, vuce i vuce, odupirem se sam svojim grijesima... Pa cekam, mozda i docekam.
Kod nas je izgleda najpopularnija tekija na Mejtašu, koga privlaci dostupna je prilicno... Mene ne, mene vise privlace one u Stocu ili Blagaju npr.
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#8 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by Fudo Bosna »

arzuhal wrote:
Nadzorna_ploca wrote:Svejedno mozete odgovoriti ako pita.
Da, mogao bi neko ko zna malo bolje, ja ne znam na način da bih opisivao sarajevske tekije, tarikate i šejhove...

Šejhovi su uglavnom svi preselili na Bolji svijet, autoriteta nema, u zadnjih 20-30 godina su preselili naši najveći autoriteti u BiH, od šejha Halida Salihagića, šejha FSejzullaha Hadžibajrića, šeh-hafiza Mustafe ef. Mujića iz Paleža, šehida šejh-Mehmeda iz Malog Zvornika, Hadžihafiza Halida Hadžimujića, šejha Mustafe Čolića, šejha Zakira Bektića i drugih...Kadasallahu sirrehum!

Ovo danas što ima, ja o tome ne znam puno, ne obilazim, ne pratim pa ne znam ni kazat, al' ako neko ima i zna, neka kaže...


Uglavnom bih se složio sa napisanim, i sa konstatacijom, (uz napomenu) , što bih ipak izdvojio Šejh Salih ef Ibriševića, kao daleko izraslijeg od svojih sadašnjih savremenika, i kao jednog koji se , može svrstati u ove nekadašnje velikane, učitelje, sufijje, istinske šejhove, ( i naravno, nešto mlađeg, Midhat ef Čelebića, takođe učenika Halid ef k.s, velikog alima i hizmećara Carine džamije i tekije na Vratniku.)

Da ne govorim o onim "pokrivenim" učiteljima, koji imaju svoje džemate, ali ne i oficijelne tekije, a mogu se svrstati ,( rame uz rame), sa ovom dvojicom velikih alima, starije generacije !
Last edited by Fudo Bosna on 21/08/2016 18:11, edited 3 times in total.
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#9 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by kritichar »

arzuhal wrote:
Islam je hljeb, a tesavuf - voće, hljeb te održava u životu, a voće ti daje rumenilo u licu...
ovo je fino rečeno, islam na jednu stranu, tesavuf na drugu
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#10 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by Challenger__ »

'nači, E.K......., zdra'oooo... 8)
User avatar
zeina
Posts: 789
Joined: 13/03/2015 14:55

#11 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by zeina »

Sta ces u tekiji...da padas u trans masuci glavom i da ljubis noge sejhu :-)

Kaze meni jedan rodjak sufija...veli kad odes u Tursku da posjetis sejha isto je kao da si na hadzu bio :run:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#12 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by arzuhal »

zeina wrote:Sta ces u tekiji...da padas u trans masuci glavom i da ljubis noge sejhu :-)

Kaze meni jedan rodjak sufija...veli kad odes u Tursku da posjetis sejha isto je kao da si na hadzu bio :run:
Gdje si ljubila noge šejhu, u kojoj tekiji?
User avatar
zeina
Posts: 789
Joined: 13/03/2015 14:55

#13 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by zeina »

arzuhal wrote:
zeina wrote:Sta ces u tekiji...da padas u trans masuci glavom i da ljubis noge sejhu :-)

Kaze meni jedan rodjak sufija...veli kad odes u Tursku da posjetis sejha isto je kao da si na hadzu bio :run:
Gdje si ljubila noge šejhu, u kojoj tekiji?
Nisam ja ali prica se da ima i toga, a ja to onako vise figurativno kazem...toliko uzdizanje sejha se jednostavno kosi sa osnovnim nacelima islama, igra se sa sirkom
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#14 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by arzuhal »

zeina wrote:
arzuhal wrote:
zeina wrote:Sta ces u tekiji...da padas u trans masuci glavom i da ljubis noge sejhu :-)

Kaze meni jedan rodjak sufija...veli kad odes u Tursku da posjetis sejha isto je kao da si na hadzu bio :run:
Gdje si ljubila noge šejhu, u kojoj tekiji?
Nisam ja ali prica se da ima i toga, a ja to onako vise figurativno kazem...toliko uzdizanje sejha se jednostavno kosi sa osnovnim nacelima islama, igra se sa sirkom
Ti, dakle, pričaš o nečemu što ne znaš, o nečemu čemu nisi sama svjedočila? Poučavaš nekoga i opominješ nečim što sama nisi vidjela, za što nemaš dokaza osim kale we kile?

Onda si ti veoma nepouzdana osoba za nekakvo pružanje/dobivanje informacija.
User avatar
zeina
Posts: 789
Joined: 13/03/2015 14:55

#15 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by zeina »

arzuhal wrote:
zeina wrote:
arzuhal wrote:
Gdje si ljubila noge šejhu, u kojoj tekiji?
Nisam ja ali prica se da ima i toga, a ja to onako vise figurativno kazem...toliko uzdizanje sejha se jednostavno kosi sa osnovnim nacelima islama, igra se sa sirkom
Ti, dakle, pričaš o nečemu što ne znaš, o nečemu čemu nisi sama svjedočila? Poučavaš nekoga i opominješ nečim što sama nisi vidjela, za što nemaš dokaza osim kale we kile?

Onda si ti veoma nepouzdana osoba za nekakvo pružanje/dobivanje informacija.
Svojim usima slusala kad rodjak veli da je odlazak u Tursku kod sejha jednak odlasku na hadz...meni dovoljno da vidim koliko je tu sati

Brat mi bio kreno u tekiju, uvjeravali ga kasnije da ako napusti sejha da ga niko vatre spasiti ne moze...po njima izgleda vatre spasava sejh a ne Allah...estagfirullah

Imali su neke obrede ne sjecam se sta ali mome bratu je bilo nejasno i pitao je zbog cega, sta je svrha, da bi dobio odgovor da ne pita previse jer se neke stvari ne pitaju nego se samo izvrsavaju....znaci slijepo slijedjenje, klasicno ispiraanje mozga....u Islamu ne postoji pitanje koje se ne smije postaviti, Islam ima odgovor za sve, ovi koji nemaju odgovor ocito nisu Islam
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#16 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by arzuhal »

zeina wrote: Svojim usima slusala kad rodjak veli da je odlazak u Tursku kod sejha jednak odlasku na hadz...meni dovoljno da vidim koliko je tu sati

Brat mi bio kreno u tekiju, uvjeravali ga kasnije da ako napusti sejha da ga niko vatre spasiti ne moze...po njima izgleda vatre spasava sejh a ne Allah...estagfirullah

Imali su neke obrede ne sjecam se sta ali mome bratu je bilo nejasno i pitao je zbog cega, sta je svrha, da bi dobio odgovor da ne pita previse jer se neke stvari ne pitaju nego se samo izvrsavaju....znaci slijepo slijedjenje, klasicno ispiraanje mozga....u Islamu ne postoji pitanje koje se ne smije postaviti, Islam ima odgovor za sve, ovi koji nemaju odgovor ocito nisu Islam
Ti bi, da si čula stenjanje i dahtanje u drugoj prostoriji, tvrdila da si prisustvovala intimnom odnosu, iako bi, ako to ne bi mogla dokazat s još tri pravedna svjedoka koji su očima vidjeli, bila kažnjena za klevetu, po šerijatu...Jer čula si svojim ušima...Tako mi živimo kao muslimani, oni pravi, pravovjerni, ne zalutali kao derviši, zato smo donji a sve se nešto bremedetimo, aman-zaman...

Prvi opis u kojem pominješ da ti je neko brata uvjeravao da je naj..o ako napusti šejha i da ide u vatru mi ukazuje na halidije koji su, kada su došli u BiH, napravili dar-mar od tesavufa, nema čiji se bejat haman nije primao i ko bejata nije mogao dati, samo dođi, na tenderu makar krao...Rahmetli rudar, Sinan Arnaut, jednom ih nazva derviškim vehabijama: ako nisi s njima - gotov si!

A ovaj drugi opis u kojem se ti ne sjećaš šta, al'..., a gdje ni tvom bratu nije bilo nešto jasno, mi govori - ništa...

Kad sam bio (evo jedan primjer iz vlastitog života povodom priče o "slijepom slijeđenju bez dopuštanja da se pita") u društvu jednog sufijskog šejha iz Halepa, još je bio i od Ehli-bejta, taj mi je stalno govorio: sel, sel! (pitaj, pitaj!), i ja stalno pitao što me zanimalo, a kasnije i neka marginalna pitanja koja me i nisu zanimala...Mi šutimo, lijepo, čaj se pije, a on: pitaj! Sjećam se, evo naumpada mi sad, da nisam imao jednom nijedno pitanje spremno pa sam bubnuo zadnje o čemu sam razmišljao:

Ma me'ana "we la ta'du ajnake 'ahnum"? (Šta znači "...i ne skidaj svojih očiju sa njih!", to je dio ajeta iz sure el-Kehf)

...pa je uslijedilo lijepo predavanje o tefsiru ajeta koji govori o ashabima sofe...

Nikakvo ispiranje mozga, ništa što se stalno laže o tesavufu i prenosi od jezika do jezika...

Ima zloupotreba tesavufa i budalesanje od strane nekih, ali toga ima u svemu i kod svakog. Ali najviše od svega ima nerazumijevanja i neznanja koje se širi, onako, bez veze, kao da je istina...

Ljudi uzimaju sebi za pravo da svašta pričaju, pogotovo o onome što ne znaju, pa i ne skontaju kada ih stigne šamar iz gajba...
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#17 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by kritichar »

Šteta što kod nas nema ovakvih tekija, ja bi na ovo išao, ovdje je i duhovna i fizička vježba

User avatar
Blue1
Posts: 152
Joined: 28/02/2015 23:27

#18 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by Blue1 »

@ arzulah

Hvala puno na odgovorima, stvarno uzivam citajuci tvoje postove na forumu :) Selam alejkum
edindinn
Posts: 388
Joined: 07/06/2016 12:46

#19 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by edindinn »

arzuhal wrote: Islam je hljeb, a tesavuf - voće, hljeb te održava u životu, a voće ti daje rumenilo u licu...

:)

Svako ide sam po svoje voce.....

kad ti ga neko donese nikad nije dobro.....
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#20 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by arzuhal »

Blue1 wrote:@ arzulah

Hvala puno na odgovorima, stvarno uzivam citajuci tvoje postove na forumu :) Selam alejkum
We alejkumu selam, nema na čemu, hvala Allahu ako sam ičim pripomogao.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#21 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by fatamorgana »

arzuhal wrote:
Blue1 wrote:@ arzulah

Hvala puno na odgovorima, stvarno uzivam citajuci tvoje postove na forumu :) Selam yalejkum
We alejkumu selam, nema na čemu, hvala Allahu ako sam ičim pripomogao.
A tekije?
edindinn
Posts: 388
Joined: 07/06/2016 12:46

#22 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by edindinn »

fatamorgana wrote:
A tekije?

..... a muke ti to,

fino pitas de re. me re. em ga em ra, hero herica Guglu, u sekundi sve ispred tebe......
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#23 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by fatamorgana »

edindinn wrote:
fatamorgana wrote:
A tekije?

..... a muke ti to,

fino pitas de re. me re. em ga em ra, hero herica Guglu, u sekundi sve ispred tebe......
Evo kopir'o sam pa ukuc'o ovo gore, ispalo mi nešto prezobrazno .... :shock: :run:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#24 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by insomnia78 »

A vidi Zeine :D
I poslije se bune, ka'e sto kad treba svjedociti traze dvije zene umjesto jednog muskarca
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#25 Re: Lokacije tekija u Sarajevu

Post by ABH017 »

kritichar wrote:Šteta što kod nas nema ovakvih tekija, ja bi na ovo išao, ovdje je i duhovna i fizička vježba

Pa nije toliko daleko, ako već silno želiš.
Post Reply