Logor za djecu - PAZARIC

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#1 Logor za djecu - PAZARIC

Post by Kikibombona »

Ljudi moji, zasto ovo tolerisemo? :(

https://www.klix.ba/vijesti/bih/cudic-p ... /191120034

Djecu vezu kao divlje zvijeri i mi smo ok sa tim. Pokoji komentar na internetu i cao. Nikome ne pada na pamet da izadje na ulicu i zauzme se za ove nesretnike. Totalno smo ubijeni u pojam - vise ne mogu uraditi nista sto ce izazvati reakciju. Dusevno i moralno mrtav narod.
pemanapemani
Posts: 5358
Joined: 09/09/2008 15:12

#2 Re: Logor za djecu - PAZARIC

Post by pemanapemani »

Zato što smo postali egoistična đubrad, a sve opravdavamo - bio je rat i narod se o sebi zabavio. Rat je naše savršeno opravdanje, džoker. Jebo li nas više rat da nas jebo.

Ovo je tužno.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#3 Re: Logor za djecu - PAZARIC

Post by Tomahawk11 »

Zato što su nam na vrhu države ovakvi

https://www.klix.ba/vijesti/bih/tokic-b ... /191116050

Znači, jebo to što su u Zavodu uslovi ko u horor filmu, hajmo se mi međusobno potkusurivati.

Jasmine Tokić-Biščević i ostala SDA bratija misli samo na sebe.

Dok god nam glasačko tijelo bira takve, imaćemo ovakve horor filmove uživo.
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#4 Re: Logor za djecu - PAZARIC

Post by Euridika »

Kikibombona wrote: 20/11/2019 11:17 Ljudi moji, zasto ovo tolerisemo? :(

https://www.klix.ba/vijesti/bih/cudic-p ... /191120034

Djecu vezu kao divlje zvijeri i mi smo ok sa tim. Pokoji komentar na internetu i cao. Nikome ne pada na pamet da izadje na ulicu i zauzme se za ove nesretnike. Totalno smo ubijeni u pojam - vise ne mogu uraditi nista sto ce izazvati reakciju. Dusevno i moralno mrtav narod.
Šta predlažeš kao konkretnu akciju?
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#5 Re: Logor za djecu - PAZARIC

Post by Thorgerson »

Ne znam, ovo je bas bolesno i morbidno.

Pa koliko tu ima uposlenih, ne mogu da vjerujem da neko može raditi i mirno onda otići kući, nakon što ovo gleda svaki dan tamo.

:(
melac
Posts: 1585
Joined: 25/08/2008 19:33

#6 Re: Logor za djecu - PAZARIC

Post by melac »

Euridika wrote: 20/11/2019 11:28
Kikibombona wrote: 20/11/2019 11:17 Ljudi moji, zasto ovo tolerisemo? :(

https://www.klix.ba/vijesti/bih/cudic-p ... /191120034

Djecu vezu kao divlje zvijeri i mi smo ok sa tim. Pokoji komentar na internetu i cao. Nikome ne pada na pamet da izadje na ulicu i zauzme se za ove nesretnike. Totalno smo ubijeni u pojam - vise ne mogu uraditi nista sto ce izazvati reakciju. Dusevno i moralno mrtav narod.
Šta predlažeš kao konkretnu akciju?
Podizanje krivicne optuznice protiv uprave doma, brzo procesuiranje na sudovima, do kraja ove godine, i ako su krivi smijeniti i ih i poslati u zatvor. A kazna da bude najveca moguca. Uvesti restrikcije na cijelo osoblje doma, da ne moze vise raditi ni na nednoj odgovornoj funkciji u domu, jer su neodgovorni.
User avatar
GarfieldLover
Posts: 406
Joined: 05/03/2013 13:07

#7 Re: Logor za djecu - PAZARIC

Post by GarfieldLover »

Ovo je STRAŠNO za vidjeti :sad:
Ali problem se mora rješavati od početka. Nemaju dovoljno kadra, i to što imaju je nestručno(?!), noću dežura JEDNA njegovateljica?! Bez opravdavanja, nego samo brutalno činjenično - šta ona može nego zavezati ih kako bi bila sigurna da neće odlutati iz sobe, i da neće povrijediti sebe i/ili druge? Grozno je, pretužno... Dosta njih je 'solidno' (kako je ova riječ odvratna kad se upotrebljava za opis ljudskog bića), ali izvjestan broj njih je JAKO bolesno, i potencijalno opasno i po sebe i po druge. Bila, vidjela, prošle godine kad smo organizovano ispred firme išli u posjetu. Jao, kakvih smo se sudbina naslušali :sad: Djece koja su rođena mentalno zdrava ali su oboljeli zbog trauma koja su preživjela. Djece koja čeznu, vape, sanjaju, pričaju, stalno dozivaju majku...a majke nikad ne dolaze da ih vide. Hodali su za nama, molili nas da ponesemo pismo 'njihovoj mami' i da joj kažemo da dođe i vodih ih kući. Uh, i sad me stomak zaboli, i grlo se stisne :sad: :sad: :sad:
Ova ustanova NIJE ADEKVATNA, ni opremom ni zaposlenim kadrom. I to se očito mora mijenjati. Nadam se da se sad 'zatalasalo' dovoljno da se priča dovede do kraja
User avatar
programerAnel
Posts: 268
Joined: 28/02/2018 08:05

#8 Re: Logor za djecu - PAZARIC

Post by programerAnel »

Ovo se treba pričati i dizati na veći nivo.
Svi smo znali i pretpostavljali da je to jako loše. Ali, ovako loše ?

Roditelj sam i nedo bog nikome ovo.
User avatar
azurna_obala
Posts: 5611
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#9 Re: Logor za djecu - PAZARIC

Post by azurna_obala »

Strava!
User avatar
jazzer
Posts: 7216
Joined: 20/12/2004 14:44

#10 Re: Logor za djecu - PAZARIC

Post by jazzer »

Prokleti bili oni koji su ovo radili i oni koji su im to.omogucili.

Pogledao sam tri sekunde klipa i nisam mogao dalje jer me je vriska tog sticenika zabolila kao malo sta u zivotu.

Nadam se da ce ih stici kazna jos na ovom svijetu.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#11 Re: Logor za djecu - PAZARIC

Post by jefff »

Kikibombona wrote: 20/11/2019 11:17 Ljudi moji, zasto ovo tolerisemo? :(

https://www.klix.ba/vijesti/bih/cudic-p ... /191120034

Djecu vezu kao divlje zvijeri i mi smo ok sa tim. Pokoji komentar na internetu i cao. Nikome ne pada na pamet da izadje na ulicu i zauzme se za ove nesretnike. Totalno smo ubijeni u pojam - vise ne mogu uraditi nista sto ce izazvati reakciju. Dusevno i moralno mrtav narod.
Ufff, majka Tereza. Malo je rijet..
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#12 Re: Logor za djecu - PAZARIC

Post by high_volume »

GarfieldLover wrote: 20/11/2019 11:42 Ovo je STRAŠNO za vidjeti :sad:

...... Djeca koja čeznu, vape, sanjaju, pričaju, stalno dozivaju majku...a majke nikad ne dolaze da ih vide. Hodali su za nama, molili nas da ponesemo pismo 'njihovoj mami' i da joj kažemo da dođe i vodih ih kući. Uh, i sad me stomak zaboli, i grlo se stisne :sad: :sad: :sad:
:( :( :( :(
Ova ustanova NIJE ADEKVATNA, ni opremom ni zaposlenim kadrom. I to se očito mora mijenjati. Nadam se da se sad 'zatalasalo' dovoljno da se priča dovede do kraja
Moraju biti pozvani na odgovornost svi koji su znali za ovakvo stanje pacijenata Zavoda, svi koji su znali, a nisu činili ništa za njegovu promjenu, već se uhljebljavali i trošili pare. Bili smo u zabludi, mnogi mi nismo ni sanjali da se ovako neljudski može ponašati sa bolesnom djecom. Ovo je monstruozno :( :(
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#13 Re: Logor za djecu - PAZARIC

Post by Kikibombona »

Euridika wrote: 20/11/2019 11:28
Kikibombona wrote: 20/11/2019 11:17 Ljudi moji, zasto ovo tolerisemo? :(

https://www.klix.ba/vijesti/bih/cudic-p ... /191120034

Djecu vezu kao divlje zvijeri i mi smo ok sa tim. Pokoji komentar na internetu i cao. Nikome ne pada na pamet da izadje na ulicu i zauzme se za ove nesretnike. Totalno smo ubijeni u pojam - vise ne mogu uraditi nista sto ce izazvati reakciju. Dusevno i moralno mrtav narod.
Šta predlažeš kao konkretnu akciju?
Gradjanski protesti kao u slucaju ubistva Denisa Mrnjavca.

Ovo je po meni 100 puta gora stvar, sistem i vlast muci djecu. Denisa je ubio klosarcic, a takve stvari se nazalost desavaju u svakom vecem gradu na svijetu.

Vezanje djece, to ima samo u bolesnim drzavama.
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#14 Re: Logor za djecu - PAZARIC

Post by Euridika »

Kikibombona wrote: 20/11/2019 11:55
Euridika wrote: 20/11/2019 11:28
Kikibombona wrote: 20/11/2019 11:17 Ljudi moji, zasto ovo tolerisemo? :(

https://www.klix.ba/vijesti/bih/cudic-p ... /191120034

Djecu vezu kao divlje zvijeri i mi smo ok sa tim. Pokoji komentar na internetu i cao. Nikome ne pada na pamet da izadje na ulicu i zauzme se za ove nesretnike. Totalno smo ubijeni u pojam - vise ne mogu uraditi nista sto ce izazvati reakciju. Dusevno i moralno mrtav narod.
Šta predlažeš kao konkretnu akciju?
Gradjanski protesti kao u slucaju ubistva Denisa Mrnjavca.

Ovo je po meni 100 puta gora stvar, sistem i vlast muci djecu. Denisa je ubio klosarcic, a takve stvari se nazalost desavaju u svakom vecem gradu na svijetu.

Vezanje djece, to ima samo u bolesnim drzavama.
Slažem se, ali treba organizirati te proteste i animirati javnost da se pojavi na njima. To je po meni veliki problem. Teško da će se neko prihvatiti organizacije tih protesta, jer su i zadnjih par njih neslavno prošli, sa jako lošim odzivom građanstva. :(
User avatar
Haris.ba
Posts: 24892
Joined: 08/09/2005 20:08

#15 Re: Logor za djecu - PAZARIC

Post by Haris.ba »

Evo konkretan prijedlog. Ne moraju biti protesti. Sjesti četvero u auto, nazvati centar (zavod), pitati treba li odjeće i obuće (primaju i staru, samo nek je oprana), treba li pelena i slično - i posjetiti. Samo otići na lice mjesta.
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#16 Re: Logor za djecu - PAZARIC

Post by Euridika »

melac wrote: 20/11/2019 11:38
Euridika wrote: 20/11/2019 11:28
Kikibombona wrote: 20/11/2019 11:17 Ljudi moji, zasto ovo tolerisemo? :(

https://www.klix.ba/vijesti/bih/cudic-p ... /191120034

Djecu vezu kao divlje zvijeri i mi smo ok sa tim. Pokoji komentar na internetu i cao. Nikome ne pada na pamet da izadje na ulicu i zauzme se za ove nesretnike. Totalno smo ubijeni u pojam - vise ne mogu uraditi nista sto ce izazvati reakciju. Dusevno i moralno mrtav narod.
Šta predlažeš kao konkretnu akciju?
Podizanje krivicne optuznice protiv uprave doma, brzo procesuiranje na sudovima, do kraja ove godine, i ako su krivi smijeniti i ih i poslati u zatvor. A kazna da bude najveca moguca. Uvesti restrikcije na cijelo osoblje doma, da ne moze vise raditi ni na nednoj odgovornoj funkciji u domu, jer su neodgovorni.
Za krivičnu optužnicu se prvo mora dokazati osnovana sumnja na krivično djelo. Sudovi su prespori, sporovi traju godinama i na kraju se "izgube" ključni dokazi, vještačenja obave "stručni" sudski vještaci i završi kao "pojeo vuk magarca".
Smjene su moguće i to je maksimum što će se vjerovatno postići, s tim da treba računati da će se ovi vrli "stručnjaci" vrlo brzo naći na nekoj drugoj funkciji u nekoj javnoj ustanovi, za početak obično na nekom radnom mjestu koje nije izloženo javnosti.
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1605
Joined: 11/06/2011 07:36

#17 Re: Logor za djecu - PAZARIC

Post by Kiki_Musampa »

U meni se kada vidim ili čujem bilo sta vezano za djecu, probudi toliko zlo prema ljudima koji su odgovorni za to da to nije normalno. 149 smradova je primalo platu, znajući da se ovo dešava, i niko, ama bas niko nije ništa uradio. Smrt je blaga za ove, te za onu"nece ovo dijete niko vise lijeciti".
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#18 Re: Logor za djecu - PAZARIC

Post by Tomahawk11 »

Euridika wrote: 20/11/2019 12:05
Za krivičnu optužnicu se prvo mora dokazati osnovana sumnja na krivično djelo. Sudovi su prespori, sporovi traju godinama i na kraju se "izgube" ključni dokazi, vještačenja obave "stručni" sudski vještaci i završi kao "pojeo vuk magarca".
Smjene su moguće i to je maksimum što će se vjerovatno postići, s tim da treba računati da će se ovi vrli "stručnjaci" vrlo brzo naći na nekoj drugoj funkciji u nekoj javnoj ustanovi, za početak obično na nekom radnom mjestu koje nije izloženo javnosti.
Za ovu djecu je najbitnije da se poprave uslovi.
Da bude više osoblja, da se ne vežu ko zvijeri, da imaju neki minimum ljudskih uslova za život.
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2830
Joined: 14/01/2019 04:56

#19 Re: Logor za djecu - PAZARIC

Post by Porodice Foht »

Slucajno znam da jedan ugledni i imucni Sarajlija tamo ima dijete. Mislim da je blizak i SDA. Samo takvi pojedinci ''iznutra'' u ovim slucajevima mogu nesto pomaknuti i prodrmati jer se radi o njihovoj djeci. Ti zeleni gmazovi inace ce samo prebaciti nogu preko noge na ove optuzbe Cudicke i reci da je to podmetanje NS. Sve ce biti isto. :sad:
User avatar
azurna_obala
Posts: 5611
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#20 Re: Logor za djecu - PAZARIC

Post by azurna_obala »

Ja se nadam da ce inspekcija sto prije reagovati i izmjestiti djecu na drugo mjesto, da se djeca pregledaju i adekvatno zbrinu. Hitno!

Ja sam se rasplakala, ovo je užas. Jadna djeca.
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#21 Re: Logor za djecu - PAZARIC

Post by Euridika »

Tomahawk11 wrote: 20/11/2019 12:10
Euridika wrote: 20/11/2019 12:05
Za krivičnu optužnicu se prvo mora dokazati osnovana sumnja na krivično djelo. Sudovi su prespori, sporovi traju godinama i na kraju se "izgube" ključni dokazi, vještačenja obave "stručni" sudski vještaci i završi kao "pojeo vuk magarca".
Smjene su moguće i to je maksimum što će se vjerovatno postići, s tim da treba računati da će se ovi vrli "stručnjaci" vrlo brzo naći na nekoj drugoj funkciji u nekoj javnoj ustanovi, za početak obično na nekom radnom mjestu koje nije izloženo javnosti.
Za ovu djecu je najbitnije da se poprave uslovi.
Da bude više osoblja, da se ne vežu ko zvijeri, da imaju neki minimum ljudskih uslova za život.
Slažem se. Čak, ako je problem što djeca mogu "odlutati" negdje tokom noći, zar nikom nije palo na pamet da investira u video nadzor objekta? Ili da se djeci koja predstavljaju veći rizik za ovakve slučajeve ugradi elektronski senzor kretanja na nogu, slično kao što se daje zatvorenicima koji kaznu izdržavaju u kućnom pritvoru ili koji imaju ograničenu slobodu kretanja?

Nisu ove investicije ni skroz jeftine, ali riješile bi problem kratkoročnim ulaganjem, sa malim troškovima održavanja, a time bi se prevazišao donekle i problem manjka kadra (dok se ne pronađe/zaposli ili ne educira kvalificirano osoblje).
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#22 Re: Logor za djecu - PAZARIC

Post by The 51st State »

katastrofa, da nema budzetskih para i na kakve dzabojede trose prave pa bi covjek i rekao neimastina, strasno da ne mogu uposliti dovoljan broj osoblja i prilagodiit infrastrukturu da se najhumanije moguce tretiraju sticenici takve instititucije.
The BEN10
Posts: 7577
Joined: 19/09/2011 09:03

#23 Re: Logor za djecu - PAZARIC

Post by The BEN10 »

The 51st State wrote: 20/11/2019 12:16 katastrofa, da nema budzetskih para i na kakve dzabojede trose prave pa bi covjek i rekao neimastina, strasno da ne mogu uposliti dovoljan broj osoblja i prilagodiit infrastrukturu da se najhumanije moguce tretiraju sticenici takve instititucije.
Pa samo hebeni Zahiragić nas košta 30 000 KM/mjesečno. Tip čije je radno mjesto izmišljeno. Koliko je takvih SDA uhljeba koji sišu budžet i koje financiramo svi, umjesto da uložimo u mjesta kao što je Zavod u Pazariću.

Prema aktuelnim podacima iz Registra zaposlenih u javnom sektoru Kantona Sarajevo mjesečna neto primanja Harisa Zahiragića iznose 1.887,16 KM, dakle riječ je o primanjima bez toplog obroka i naknade za prijevoz.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/haris-z ... /190725064
Haris Zahiragić i supruga bivšeg premijera Adema Zolja "briljirali" na konkursu kod Turkovića
User avatar
scarface32
Posts: 874
Joined: 12/12/2004 11:54

#24 Re: Logor za djecu - PAZARIC

Post by scarface32 »

Haris.ba wrote: 20/11/2019 12:03 Evo konkretan prijedlog. Ne moraju biti protesti. Sjesti četvero u auto, nazvati centar (zavod), pitati treba li odjeće i obuće (primaju i staru, samo nek je oprana), treba li pelena i slično - i posjetiti. Samo otići na lice mjesta.
Ti kao da si od juce.Oni imaju para za potrepstine,samo sto su ih pljackali i sebi kuce pravili.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#25 Re: Logor za djecu - PAZARIC

Post by The 51st State »

The BEN10 wrote: 20/11/2019 12:24
The 51st State wrote: 20/11/2019 12:16 katastrofa, da nema budzetskih para i na kakve dzabojede trose prave pa bi covjek i rekao neimastina, strasno da ne mogu uposliti dovoljan broj osoblja i prilagodiit infrastrukturu da se najhumanije moguce tretiraju sticenici takve instititucije.
Pa samo hebeni Zahiragić nas košta 30 000 KM/mjesečno. Tip čije je radno mjesto izmišljeno. Koliko je takvih SDA uhljeba koji sišu budžet i koje financiramo svi, umjesto da uložimo u mjesta kao što je Zavod u Pazariću.

Prema aktuelnim podacima iz Registra zaposlenih u javnom sektoru Kantona Sarajevo mjesečna neto primanja Harisa Zahiragića iznose 1.887,16 KM, dakle riječ je o primanjima bez toplog obroka i naknade za prijevoz.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/haris-z ... /190725064
ovo je zlocin, neko bi moro i krivicno odgovarati.
Post Reply