Ljudska fascinacija religijom nestat će za par decenija

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Sa izrecenom prognozom se

slazem
27
35%
ne slazem
50
65%
 
Total votes: 77

njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#101

Post by njonjica »

Jednog dana kad porastemo, shvatit cemo da religija i vjera nisu isto...
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#102

Post by NIN »

Pa gdje si ti firefighteru covjece?!
Razmjeran
Posts: 115
Joined: 15/12/2006 18:37

#103

Post by Razmjeran »

Jesmo se okupili oko teme,jos nam fale drva i kamin..
Sto li covjekov mozak radi sa 30%(neka me neko ispravi ako grijesim).Tajna je za nas,ali ujedno i veliki "upitnik"..Dokle smo sa tim procentom dogurali
pogledamo oko sebe..U gajb(skriveno) nezelim da ulazim,to je Bozije.Moje je da neprodam,ovaj dunjaluk(koji me secunde nezanima) za ahiret.Na meni je da
vjerujem u Jednog Jedinog Boga i tj Imanske sartove.A ko istinski vjeruje u Boga ujedno ima i "strah" koji ga sprecava
da radi lose stvari a podstice na dobre(valja pred Boga stat)...

Ja mogu samo da kazem kroz ono sto sam naucio,procitao da ce na ovom svijetu u jednom periodu(AllahuAllem)zavladiti period,gdje ce se Isa a.s.(Isus)vratiti i uspostaviti (Serijat)..Bit ce samo jedna vjera(kako mi to zovemo) Islam...
Uslijedit ce jedno vrijeme,cini mi se 7 god (da mi Allah dz.s. oprosti ako grijesim) mira,sloge,gdje ce se djeca igrati sa zivotinjama kao danas sa lutkama...

Dali to "fol naslucuju" anstajn i ovi neki novi i stariji naucnici ili pak su citali i povjerovali u knjige objavljenje ispred Kur'ana,mislim na Zebur,Tevrat i Indzil pa ga prenjeli na nacin(kako je otvorena ova tema)neznam...

Jer ISTINA je da ce samo Islam biti na ovoj planeti,jedan period i da ce biti period bez,ikakvog znanja,vjere,religije itd...Zato molim Boga,da budemo u Islamu...
Ovo sto kazu 3,4 decenije,necu ni potvrditi ni osporiti,ali sticanjem(nekog znanja)kroz Kur'an i Sunet Bozijeg Poslanika do tog ima jos...Slijede mali i veliki predznaci sudnjeg dana,neki su se vec pojavili(malo sasvim)a neki su jos na cekanju :D

Ako svi ovi predznaci mogu stati u 3,4 decenije
Potres na 3 strane,izlazak zivotinje 3 puta(koja ce obiljezavat vjernike i nevjernike),Dim,Jedzudz i Medzudz narod,povratak Isa a.s.(Isusa),pojava Dedzala,Mehdija,rusenje Kabe,ponovno obozavanje kipova(tipa buda,Boze sacuvaj) itd itd,recicu tim(sto predvidjaju)da su predvidili,ali da se ipak"nekockaju"sa svojom srecom,a ni na lotu :D (malo sale nije na odmet)

Do tad racunajmo i vracajmo 1 sat naprijed i 1 nazad u narednih 30-40 god :D
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#104

Post by sojka »

Ja ne znam sta ce biti. Vi znate? :) :-)
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#105

Post by njonjica »

Razmjeran wrote: ....vjerujem u Jednog Jedinog Boga i tj Imanske sartove.A ko istinski vjeruje u Boga ujedno ima i "strah" koji ga sprecava
da radi lose stvari a podstice na dobre(valja pred Boga stat)...
Strah nece od loseg napraviti dobrog, moze mu samo "staviti masku da malo bolje izgleda".
Spoznaja Ljubavi nas vodi do nesebicnih misli i djela, do iskrene i stvarne dobrote. Tu je pocetak "nepodnosljive lakoce postojanja".

A On ce svakako prepoznati i jedno i drugo....
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#106

Post by njonjica »

Razmjeran wrote: Uslijedit ce jedno vrijeme,cini mi se 7 god (da mi Allah dz.s. oprosti ako grijesim) mira,sloge,gdje ce se djeca igrati sa zivotinjama kao danas sa lutkama...
Priznaj, ovo si prepisao iz Probudite se :D
array
Posts: 379
Joined: 21/10/2005 19:44

#107 Re: Ljudska fascinacija religijom nestat će za par decenija

Post by array »

klif wrote:Ljudska fascinacija religijom nestat će za par decenija, zavladat će mir u svijetu i naučnici će pronaći formulu kojoj je Einstein posvetio 30 godina svog života - formulu koja će objasniti sve tajne života, predvidjelo je 150 svjetskih naučnika i intelektualaca.

http://www.sarajevo-x.com/clanak/070102031

Zanima me da li se slazete sa gornjom prognozom? Nekako mi se cini da u BiH imamo obrnut trend.
Bilo bi dobro kad bi ti i oni što prognoziraju malo više izučavali Einsteina. On je vjerovao u Boga pa sve što je radio nema nikakve veze sa tim o čemu vi pričate. A sve i da se iskorijene religije problemi će ostati. Ljudi su skloni nasilju sa religijom ili bez nje znači od mira nema ništa.
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#108

Post by pitt »

njonjica wrote:
Razmjeran wrote: Uslijedit ce jedno vrijeme,cini mi se 7 god (da mi Allah dz.s. oprosti ako grijesim) mira,sloge,gdje ce se djeca igrati sa zivotinjama kao danas sa lutkama...
Priznaj, ovo si prepisao iz Probudite se :D

sta cekas razmjerni.....trk lavovima :D:D:D
User avatar
stickitout
Posts: 1744
Joined: 15/01/2005 23:58

#109

Post by stickitout »

pitt wrote:
njonjica wrote:
Razmjeran wrote: Uslijedit ce jedno vrijeme,cini mi se 7 god (da mi Allah dz.s. oprosti ako grijesim) mira,sloge,gdje ce se djeca igrati sa zivotinjama kao danas sa lutkama...
Priznaj, ovo si prepisao iz Probudite se :D

sta cekas razmjerni.....trk lavovima :D:D:D
Uslijedit ce jedno vrijeme,cini mi se 7 god (da mi Allah dz.s. oprosti ako grijesim)
Ovo je ipak jace od svega :D to je rec' "guza radi" :D
Ja mislim da ce ti oprostit svevisnji tu sitnicu evo cu ga i ja zamolit' da ti ne zamjeri taj detaljcic :lol: :lol:
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#110

Post by Neelix »

Wednesday wrote:religija nikada nece izumrijeti, jer ljudima treba nada da ce biti bolje. rijetki su oni koji se mogu pomiriti s tim da imaju oko 60ak godina nekog prosjecnog zivota i da je to to. vecini je lakse prihvatiti bolest, neimastinu, nesrecu, smrt bliznjih, pomisao na vlastitu smrt... ako misle da ce doci bolje vrijeme.
ovdje si u pravu

problem nastaje kada ta "nada" postaje opsesija. Kada ljudi opravdanje za svoj neuspjeh u zivotu pronalaze u religiji, tipa, "boli me ***** sto sam siromasan, bijedan, sto nista nisam postigao, necu se ni trudit jer bice mi bolje kad umrem"... samo se osvrnite oko nas, koliko mladih zivota bukvalno propadne zbog takvog razmisljanja...

evo i primjer:
Razmjeran wrote:Moje je da neprodam,ovaj dunjaluk(koji me secunde nezanima) za ahiret.Na meni je da
vjerujem u Jednog Jedinog Boga i tj Imanske sartove.
:roll:
spongebob
Posts: 1098
Joined: 05/10/2005 17:43
Location: Bikini Bottom

#111

Post by spongebob »

Ljudska fascinacija religijom nestat će za par decenija
ja se nadam da hoce
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#112

Post by NIN »

spongebob wrote:
Ljudska fascinacija religijom nestat će za par decenija
ja se nadam da hoce
Sigurno je da ce fascinacija religijom utihnuti u buducim decenijama ali sama religija nece tek tako nestati.
Gost123
Posts: 457
Joined: 05/06/2006 12:03

#113

Post by Gost123 »

vatrogasac wrote:
NIN wrote:.... Staljin, Mao, Pol Pot,… - ove zadnje navodim sa namjerom jer njihove ideologije su, s namjerom, presle u domen religije,slijepog vjerovanja i sljedbe, sto je u socio-psiholoskim opservacijama i dijagnostici identicno, 1/1!!)
...daj ba Freude...nemoj nam sad i ateistički otpad gurati pod religiozne.....
daj si truda i prouci malo psihologije...
svi ti rezimi su imali potpuno istu organizaciju, psihologiju kao organizirane religije... sveti proroci, svete knjige, elita koja jedina ispravno tumaci i jedina nasljedjuje proroke, dogmatski sustav misljenja, umjesto sudnjeg dana imali su sud povijesti itd... samo je zaboravio navesti i bivsu jugu, iako ona nije imala tako surov rezim kao zemlje u kojima su vladali navedeni diktatori.
to sto su se oni prodavali pod "ateisticke" samo zavarava. bili su oni i te kakvi vjernici, samo objekt vjerovanja nije bio kao kod krscana ili muslimana. mentalitet je bio isti.
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#114

Post by NIN »

NIN wrote: .............................

Na vama je da zakljucite.

Istina je da ce se uskoro doci do GUT-a i uvjeren sam da ce nam mnogo pomoci u nasem daljnem razvoju. Da se razumijemo, ja nisam protiv duhovnosti i istinske ljudske vjere ali ce napretkom ljudske svijesti potpomognute tehnoloskim dostignucima duhovnost naci drugaciji smiraj i dom. Recimo, meni je nevjerovatno duhovno iskustvo kada ugledam nove fotografije sa povrsine Marsa ili jednog od Saturnovih mjeseca. Jedan istinski uzvisen osjecaj. O tome vam govorim.

Pozdrav…
Da vam malo vizualiziram:

Image

Ovo vam je povrsina najveceg od pedeset i nesto saturnovih mjeseca, Titana, prosarana komadima leda velikima poput kamenih blokova kaldrme.

Pozdrav...
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#115

Post by njonjica »

NIN wrote:
NIN wrote: .............................

Na vama je da zakljucite.

Istina je da ce se uskoro doci do GUT-a i uvjeren sam da ce nam mnogo pomoci u nasem daljnem razvoju. Da se razumijemo, ja nisam protiv duhovnosti i istinske ljudske vjere ali ce napretkom ljudske svijesti potpomognute tehnoloskim dostignucima duhovnost naci drugaciji smiraj i dom. Recimo, meni je nevjerovatno duhovno iskustvo kada ugledam nove fotografije sa povrsine Marsa ili jednog od Saturnovih mjeseca. Jedan istinski uzvisen osjecaj. O tome vam govorim.

Pozdrav…
Da vam malo vizualiziram:

Image

Ovo vam je povrsina najveceg od pedeset i nesto saturnovih mjeseca, Titana, prosarana komadima leda velikima poput kamenih blokova kaldrme.

Pozdrav...
Nirvana :-)
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#116

Post by digger »

NIN wrote: Da vam malo vizualiziram:

Image

Ovo vam je povrsina najveceg od pedeset i nesto saturnovih mjeseca, Titana, prosarana komadima leda velikima poput kamenih blokova kaldrme.
Joj njega. Ma ovo ti je Pitt-ov backyard... :D
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#117

Post by vatrogasac »

Gost123 wrote: daj si truda i prouci malo psihologije...
svi ti rezimi su imali potpuno istu organizaciju, psihologiju kao organizirane religije... sveti proroci, svete knjige, elita koja jedina ispravno tumaci i jedina nasljedjuje proroke, dogmatski sustav misljenja, umjesto sudnjeg dana imali su sud povijesti itd... samo je zaboravio navesti i bivsu jugu, iako ona nije imala tako surov rezim kao zemlje u kojima su vladali navedeni diktatori.
to sto su se oni prodavali pod "ateisticke" samo zavarava. bili su oni i te kakvi vjernici, samo objekt vjerovanja nije bio kao kod krscana ili muslimana. mentalitet je bio isti.
...evo čitam tvoje podučavanje iz psihologije....opet ispada da oslobođena od predrasuda ateistička svijest ima problema sa onim dijelom u nama koji može popuniti samo vjera u Boga....u nedostatku iste zamjenjuju je razni surogati......
NIN wrote: ...Da te malo ''spustim'' evo jedan zadatak:

Uporedi broj stanovnistva te godine i danas!?

Kada statisticki uzmemo u obzir da je polovinom 19. vijeka bilo oko jedne milijarde ljudi a danas je set i pol milijardi na planetu nije tesko zakljuciti. Sve religije uzimaju maha kako populacija raste, cinjenica. Zato, nema potrebe uzbudjivanju. :)

Pozdrav...
...tema ove priče je da treba da dođe do opadanja religiozne svijesti.... računanjem i procentima ne dolazim do takvih rezultata....gledajući de facto......
njonjica wrote:Pa i nije bas...ima i novih momenata...

Nego, sta bi sa Porcom?
Hoce li ta paralelna IZ?
:D ...dobra ti memorija......nemam pojma šta radi....vjerovatno je otišao na otvorenje prve džamije u istočnom Berlinu......'prešle kamile Rajnu' što spominjaše Nostradamus.....
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#118

Post by ja71 »

Jabuka Divljaka wrote:osobno ne bih mogla zhivjeti bez vjere u Stvoritelja Uzvishenog..

ellhamdulilahi ellezine,... ne bih se odrekla svoje spozanje,. ni za cijeli ovaj svijet, pa josh toliko da je..

meni je spoznaja u Stvoritelja smisao zhivota..

a vidim i mnogim mojim uvazhenim kolegama i kolegicama s ovog foruma, vrlo lijep dokaz, da je vjernika vechi broj za razliku onih koji su zallutali..

Jabuka Divljaka
Kad covjek ovako nesto procita upita se je li stvarno rijec o spoznaji ili o necemu drugom.

Ali zasto te kritikovati, ti si ionako u pravu posto si u vecini.
Zar treba ljepsi "dokaz" ?

Jos da neko ispadne kriv sto te odmece sa "pravog" puta.
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#119

Post by ja71 »

NIN wrote:
NIN wrote: .............................

Na vama je da zakljucite.

Istina je da ce se uskoro doci do GUT-a i uvjeren sam da ce nam mnogo pomoci u nasem daljnem razvoju. Da se razumijemo, ja nisam protiv duhovnosti i istinske ljudske vjere ali ce napretkom ljudske svijesti potpomognute tehnoloskim dostignucima duhovnost naci drugaciji smiraj i dom. Recimo, meni je nevjerovatno duhovno iskustvo kada ugledam nove fotografije sa povrsine Marsa ili jednog od Saturnovih mjeseca. Jedan istinski uzvisen osjecaj. O tome vam govorim.

Pozdrav…
Da vam malo vizualiziram:

Image

Ovo vam je povrsina najveceg od pedeset i nesto saturnovih mjeseca, Titana, prosarana komadima leda velikima poput kamenih blokova kaldrme.

Pozdrav...
Za te pare koje su potrosili da bi smo mi gledati te slike (takve slicne ja pravim na photoshopu)
mogli su svu gladnu djecu svijeta nahraniti
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#120 Re: Ljudska fascinacija religijom nestat će za par decenija

Post by ja71 »

Maksim wrote:
ja71 wrote: Osim toga Ajnstajn licno je bio vjernik.
:lol: cuj, Einstein bio vjernik. Mislim da nisi bas dobro razumio njegova tumacenja....

Citao sam negdje (ne pitaj gdje posto izvor vise ne znam) da je na pitanje zasto se posvetio nauci Ajnstajn odgovorio (citat je po sjecanju, nije bas od rijeci):
"Zelio sam znati da li je Bog ovaj svijet mogao napraviti drugacijim. I sada znam da je mogao".

Ja priznajem da vecinu Ajnstajnove teorije relativiteta nisam razumio.
Ali na koji dio "tumacenja" ti konkretno mislis ?

Ima jos njegovih izjava koje potvrdjuju da je bio vjernik npr.
"Bog nije bacao kockice kad je stvarao svijet".
Gost123
Posts: 457
Joined: 05/06/2006 12:03

#121

Post by Gost123 »

vatrogasac wrote: ...evo čitam tvoje podučavanje iz psihologije....opet ispada da oslobođena od predrasuda ateistička svijest ima problema sa onim dijelom u nama koji može popuniti samo vjera u Boga....u nedostatku iste zamjenjuju je razni surogati......
imas jednu gresku: ne "koje moze popuniti samo vjera u boga", nego taj manjak se moze izmedju ostaloga popuniti i vjerom u boga...
Last edited by Gost123 on 05/01/2007 12:41, edited 1 time in total.
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#122 Re: Ljudska fascinacija religijom nestat će za par decenija

Post by NIN »

ja71 wrote:
Maksim wrote:
ja71 wrote: Osim toga Ajnstajn licno je bio vjernik.
:lol: cuj, Einstein bio vjernik. Mislim da nisi bas dobro razumio njegova tumacenja....

Citao sam negdje (ne pitaj gdje posto izvor vise ne znam) da je na pitanje zasto se posvetio nauci Ajnstajn odgovorio (citat je po sjecanju, nije bas od rijeci):
"Zelio sam znati da li je Bog ovaj svijet mogao napraviti drugacijim. I sada znam da je mogao".

Ja priznajem da vecinu Ajnstajnove teorije relativiteta nisam razumio.
Ali na koji dio "tumacenja" ti konkretno mislis ?

Ima jos njegovih izjava koje potvrdjuju da je bio vjernik npr.
"Bog nije bacao kockice kad je stvarao svijet
"
.
Pritom misleci na kvantno svojstvo svjetlosti, za koje je, usput receno, dobio Nobela, i svojstva koja su proizasla iz tog njegovog otkrica koja su se kosila sa njgovom predstavom o svevisnjem! Malo ironicno, al' eto. Nacelo neodredjenosto!!
Pozdrav...
Gost123
Posts: 457
Joined: 05/06/2006 12:03

#123 Re: Ljudska fascinacija religijom nestat će za par decenija

Post by Gost123 »

ja71 wrote: Ima jos njegovih izjava koje potvrdjuju da je bio vjernik npr.
"Bog nije bacao kockice kad je stvarao svijet".
pa vatrogasac i ja smo o tome raspravljali... pa zar nitko nije pratio :)

http://www.einsteinandreligion.com/

to sto netko koristi imenicu "bog", ne znaci automatski da je vjernik poput krscanina, muslimana ili koga vec, te da vjeruje u besmrtnost duse, zivot nakon smrti, proroke, bozje inkarnacije...
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#124

Post by vatrogasac »

Gost123 wrote:
vatrogasac wrote: ...evo čitam tvoje podučavanje iz psihologije....opet ispada da oslobođena od predrasuda ateistička svijest ima problema sa onim dijelom u nama koji može popuniti samo vjera u Boga....u nedostatku iste zamjenjuju je razni surogati......
imas jednu gresku: ne "koje moze popuniti samo vjera u boga", nego taj manjak se moze izmedju ostaloga popuniti i vjerom u boga...
...čitam ti komentare i pokušavam da skontam čime si ga ti popunio....jer ne bi bilo pristojno pitati.....možda ti ovo miješaš sa onim što su marksisti zvali 'nadogradnja'.....to je sasvim drugi dio u čovjeku koji i ja popunjavam ....ili se bar trudim....
Gost123
Posts: 457
Joined: 05/06/2006 12:03

#125

Post by Gost123 »

vatrogasac wrote: ...čitam ti komentare i pokušavam da skontam čime si ga ti popunio....jer ne bi bilo pristojno pitati.....možda ti ovo miješaš sa onim što su marksisti zvali 'nadogradnja'.....to je sasvim drugi dio u čovjeku koji i ja popunjavam ....ili se bar trudim....
samo pitaj, nekada moze biti moja greska, a nekada se mozda ne shvatimo...

u ovom slucaju nisi me shvatio. koristeci lacanovu terminologiju, manjak u Simbolickom koji se moze popuniti na razlicite nacine: bog, nacija, tim, drzava, partija...

nije marx. ovo je lacan, zizek i slicno. imas tamo e-books od zizeka o vjerovanju, pa procitaj ako ti se da. nije dosadan, iako treba odredjeno predznanje da bi ga se shvatilo.
Post Reply