Ljudi su monstrumi

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

korisnicki
Posts: 187
Joined: 13/03/2021 12:12

#1 Ljudi su monstrumi

Post by korisnicki »

Ne nađoh podforum Psihologija. Primjećujem da samo postao takav čovjekomrzac da me to ometa u svakodnevnom životu... smetaju mi ljudske navike, načini razmišljanja, njihova pojava, izrazi lica, njihova bešćutnost i bezosjećajnost, teme razgovora, način zabave... zaista mi je bolje kada sam dalje od ljudi, niti me ičije društvo usrećuje ili zadovoljava. čini mi se da su ljudi sve gori, sve plići, sve bezosjećajniji. Ima li netko tko se susreo s takvim osjećajem?.... u komunikaciji s pojedincima se ponašam najnormalnije i odnosim se prema ljudima onako kako bih želio da se oni odnose prema meni, stvarno se trudim uspostaviti neki kontakt i dodirne tačke s društvom, mislim da sam korektan sve dok me ne izritiraju svojom nekorektnošću ali što vrijeme više prolazi sa određenim osobama sa kojima sam okružen, počinjem se osjećati sve praznije... zaključak bi bio da jednostavno ne volim ljude. Da se na glavu nasadim ne uspjevam u ljudima uočiti nešto puno više od površnosti, zlobe, licemjerja....
User avatar
Rockefeller
Posts: 7337
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#2 Re: Ljudi su monstrumi

Post by Rockefeller »

Mijenjaj drustvo ako imas prijatelje, poznanike i ne trosi vrijeme na njih.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32223
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#3 Re: Ljudi su monstrumi

Post by Bobi »

95% foruma isto osjeća :D.
korisnicki
Posts: 187
Joined: 13/03/2021 12:12

#4 Re: Ljudi su monstrumi

Post by korisnicki »

Rockefeller wrote: 06/04/2024 00:08 Mijenjaj drustvo ako imas prijatelje, poznanike i ne trosi vrijeme na njih.
Da mi se ponude uvjerljivi argumenti gdje su ljudi iole bolji iz stopa bih se uputio tamo.
Gdje god sam bio, boravio, radio.... nailazio sam na opisani mentalni sklop ljudi.
zigson
Posts: 3056
Joined: 04/04/2015 22:17

#5 Re: Ljudi su monstrumi

Post by zigson »

Ti si onda sociopata :D

Salu na stranu, tu smo negdje. Nisu mi vise zanimljivi izlasci, druzenja, kafe, kao sto je prije bilo, valjda se stari sta li.
Vise sam za posla sad i kad se odmara kuca sa zenom ili vikendica, ili odem provozam se do tarcina i nazad sam :lol:
User avatar
ferratilis
Posts: 7289
Joined: 25/11/2013 16:48

#6 Re: Ljudi su monstrumi

Post by ferratilis »

Mozda imas SPD, popricaj s nekim psihijatrom koji se dobro razumije u materiju da ti uspostavi dijagnozu. Ovaj poremecaj nije opasan, ali moze biti destruktivan za pojedinca ako se nesto ne poduzme.

https://www.mayoclinic.org/diseases-con ... c-20354414
Schizoid personality disorder is a condition where a person shows very little, if any, interest and ability to form relationships with other people. It's very hard for the person to express a full range of emotions.

If you have schizoid personality disorder, you may be seen as keeping to yourself or rejecting others. You may not be interested in or able to form close friendships or romantic relationships. Because you do not tend to show emotion, it may appear that you do not care about others or what's going on around you.

Schizoid personality disorder is less common than other personality disorders, but it's much more common than schizophrenia. The cause is not known. Some symptoms of schizoid personality disorder are similar to autism spectrum disorders, other personality disorders — especially avoidant personality disorder — and early symptoms of schizophrenia.
last mohicans
Posts: 12011
Joined: 09/08/2012 23:19

#7 Re: Ljudi su monstrumi

Post by last mohicans »

Samo pazi da te Zvaljo gdje ne skonta, prozvat će te monstrumom. :mrgreen: Svi ponekad stičemo takav dojam, i sam sam generalno frapiran reakcijama i ponasanjem ljudi oko sebe, vrlo rijetko srećem ljude s kojima dijelim ista mišljenja i stavove, često sam iziritiran, onda i izbjegavam neka nazor društva gdje je sve hipokrizija i distanciram se. Ispade mi na forumu puno bolje nego u stvarnom svijetu, a ne libim se izreći stav, baš kao i ovdje. Ko zna, mozda je do nas. Gadan vakat, često mi naupadne ratno vrijeme kad su ljudi bili puno iskreniji, bolji, prisniji, brižniji i generalno bolji ljudi. Taj segment rata mi nedostaje, koliko to god blentavo zvučalo. Ubijeđen sam da je to bila neka Božija aura, milost ili slično. Nemoguće je to objasniti nekim običnim rječnikom.
korisnicki
Posts: 187
Joined: 13/03/2021 12:12

#8 Re: Ljudi su monstrumi

Post by korisnicki »

ferratilis wrote: 06/04/2024 00:21 Mozda imas SPD, popricaj s nekim psihijatrom koji se dobro razumije u materiju da ti uspostavi dijagnozu. Ovaj poremecaj nije opasan, ali moze biti destruktivan za pojedinca ako se nesto ne poduzme.

https://www.mayoclinic.org/diseases-con ... c-20354414
Schizoid personality disorder is a condition where a person shows very little, if any, interest and ability to form relationships with other people. It's very hard for the person to express a full range of emotions.

If you have schizoid personality disorder, you may be seen as keeping to yourself or rejecting others. You may not be interested in or able to form close friendships or romantic relationships. Because you do not tend to show emotion, it may appear that you do not care about others or what's going on around you.

Schizoid personality disorder is less common than other personality disorders, but it's much more common than schizophrenia. The cause is not known. Some symptoms of schizoid personality disorder are similar to autism spectrum disorders, other personality disorders — especially avoidant personality disorder — and early symptoms of schizophrenia.
Radio sam test na taj poremećaj. Po rezultatima iako imam neke osobine "šizoidnosti" ipak nema govora da imam ŠPL. Ne može se reći da nemam ili bar sam imao potrebe za socijalnim kontaktima. Niti sam tako ravnodušan i stamen što je slučaj kod ŠPL.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32223
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#9 Re: Ljudi su monstrumi

Post by Bobi »

Cuj psihijatar, nije pošizio ..meni je ovo sasvim normalno ali... :D .
MMM1977
Posts: 4622
Joined: 15/07/2009 12:56

#10 Re: Ljudi su monstrumi

Post by MMM1977 »

Bobi wrote: 06/04/2024 00:36 Cuj psihijatar, nije pošizio ..meni je ovo sasvim normalno ali... :D .
Kakvi su danas ljudi ovo je sasvim normalno, nenormalno je željeti da imaš kontakte sa njima
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#11 Re: Ljudi su monstrumi

Post by HelaS »

korisnicki wrote: 06/04/2024 00:00 Ne nađoh podforum Psihologija. Primjećujem da samo postao takav čovjekomrzac da me to ometa u svakodnevnom životu... smetaju mi ljudske navike, načini razmišljanja, njihova pojava, izrazi lica, njihova bešćutnost i bezosjećajnost, teme razgovora, način zabave... zaista mi je bolje kada sam dalje od ljudi, niti me ičije društvo usrećuje ili zadovoljava. čini mi se da su ljudi sve gori, sve plići, sve bezosjećajniji. Ima li netko tko se susreo s takvim osjećajem?.... u komunikaciji s pojedincima se ponašam najnormalnije i odnosim se prema ljudima onako kako bih želio da se oni odnose prema meni, stvarno se trudim uspostaviti neki kontakt i dodirne tačke s društvom, mislim da sam korektan sve dok me ne izritiraju svojom nekorektnošću ali što vrijeme više prolazi sa određenim osobama sa kojima sam okružen, počinjem se osjećati sve praznije... zaključak bi bio da jednostavno ne volim ljude. Da se na glavu nasadim ne uspjevam u ljudima uočiti nešto puno više od površnosti, zlobe, licemjerja....
Zašto tema na filozifiji pored onolike o Zdravlju :? Tvoji simptomi nisu filozfski :-)

Ili nas momački trolaš, jer iz tvojih 150 i nekoliko postova nijednom rječju se ne da nagovijestiti tvoja čovjekomržnja :D
Last edited by HelaS on 06/04/2024 01:12, edited 1 time in total.
aston_martin
Posts: 465
Joined: 26/09/2020 18:41

#12 Re: Ljudi su monstrumi

Post by aston_martin »

Bobi wrote: 06/04/2024 00:10 95% foruma isto osjeća :D.
To se naročito osjeća u komentarima.
korisnicki
Posts: 187
Joined: 13/03/2021 12:12

#13 Re: Ljudi su monstrumi

Post by korisnicki »

HelaS wrote: 06/04/2024 00:57
korisnicki wrote: 06/04/2024 00:00 Ne nađoh podforum Psihologija. Primjećujem da samo postao takav čovjekomrzac da me to ometa u svakodnevnom životu... smetaju mi ljudske navike, načini razmišljanja, njihova pojava, izrazi lica, njihova bešćutnost i bezosjećajnost, teme razgovora, način zabave... zaista mi je bolje kada sam dalje od ljudi, niti me ičije društvo usrećuje ili zadovoljava. čini mi se da su ljudi sve gori, sve plići, sve bezosjećajniji. Ima li netko tko se susreo s takvim osjećajem?.... u komunikaciji s pojedincima se ponašam najnormalnije i odnosim se prema ljudima onako kako bih želio da se oni odnose prema meni, stvarno se trudim uspostaviti neki kontakt i dodirne tačke s društvom, mislim da sam korektan sve dok me ne izritiraju svojom nekorektnošću ali što vrijeme više prolazi sa određenim osobama sa kojima sam okružen, počinjem se osjećati sve praznije... zaključak bi bio da jednostavno ne volim ljude. Da se na glavu nasadim ne uspjevam u ljudima uočiti nešto puno više od površnosti, zlobe, licemjerja....
Zašto tema na filozifiji pored onolike o Zdravlju :? Tvoji simptomi nisu filozfski :-)
Nisu ni medicinski. Pošto kao što rekoh nema Psihologija najbliže je Filozofiji.
mishic
Posts: 6320
Joined: 28/04/2011 16:29

#14 Re: Ljudi su monstrumi

Post by mishic »

Neki najdramatičniji događaji ovih dana ozbiljno zaokupljaju cjelokupnu javnost ali i "sručnjake"koji o tim problemima govore iz ugla svoje struke i kompetencija. I najčešći zaključak koji se ovih dana mogao čuti koliko hoćete puta je da se nešto sa ovim društvima na Balkanu događa ali niko se ne usudi makar prst usmjeriti u određenom pravcu da ukaže na to "nešto" što uvijek ostaje još zagonetnije i nedefiniranije nego što je bilo prije toga.

Dakle radi se o društvima koja su već duše od tri decenije u konstantnom konfliktu, prvo oružanom a potom postratnom u kojem oružje, sila, moć, mržnja, bezakonje, organizirani oblici kriminala i to pod plaštem vlasti i institucija države, produbljavanje svih mogučih jazova u društvu, nacionalnih, vjerskih, državnih, socijalnih i dr. se promoviraju kao najveće vrijednosti i nacionalni, državni i građanski interesi. Kada ste decenijama u takvom ambijentu i okruženju šta onda drugo možete očekivati od pojedinaca i grupa koje zadojene svim time postaju samo još jedan dio tog sveopšteg ambijenta.

Nerazumljivo bježanje od toga da se to jasno i otvoreno kaže, da se problem dijagnosticira makar od strane i iz onih krugova koji se pozivaju na struku i kompetentnost, dodatno zabrinjava. Prevenirati, suzbijati i liječiti ono za što ne znate ni šta je, ni odakle dolazi, ni šta su mu korjeni i uzroci, dakle liječiti bolest bez dijagnoze, nije liječenje nego je ili gubljenje vremena ili dodatno nanošenje štete oboljelom.

Monstruozno okruženje rađa i odgaja nove i sve veće monstrume a mirenje sa takvim okruženjem je suicidno ponašanje opasno po svakog pojedinca ponaosob ali i za svaku zajednicu. Putin, Netanyahu i da ne nabrajam, spisak je podugačak, izdanci su ambijenta koji ih je inaugurisao.
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#15 Re: Ljudi su monstrumi

Post by HelaS »

korisnicki wrote: 06/04/2024 01:00
HelaS wrote: 06/04/2024 00:57 Zašto je tema na filozifiji pored onolike o Zdravlju :? Tvoji simptomi nisu filozfski :-)
Nisu ni medicinski. Pošto kao što rekoh nema Psihologija najbliže je Filozofiji.
Jaštaje :D
Bobi
Forum administrator
Posts: 32223
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#16 Re: Ljudi su monstrumi

Post by Bobi »

HelaS wrote: 06/04/2024 01:14
korisnicki wrote: 06/04/2024 01:00
HelaS wrote: 06/04/2024 00:57 Zašto je tema na filozifiji pored onolike o Zdravlju :? Tvoji simptomi nisu filozfski :-)
Nisu ni medicinski. Pošto kao što rekoh nema Psihologija najbliže je Filozofiji.
Jaštaje :D
Tipičan primjer monstruma :lol: .
suspect_zero
Posts: 25878
Joined: 11/10/2008 21:45

#17 Re: Ljudi su monstrumi

Post by suspect_zero »

last mohicans wrote: 06/04/2024 00:22 Samo pazi da te Zvaljo gdje ne skonta, prozvat će te monstrumom. :mrgreen: Svi ponekad stičemo takav dojam, i sam sam generalno frapiran reakcijama i ponasanjem ljudi oko sebe, vrlo rijetko srećem ljude s kojima dijelim ista mišljenja i stavove, često sam iziritiran, onda i izbjegavam neka nazor društva gdje je sve hipokrizija i distanciram se. Ispade mi na forumu puno bolje nego u stvarnom svijetu, a ne libim se izreći stav, baš kao i ovdje. Ko zna, mozda je do nas. Gadan vakat, često mi naupadne ratno vrijeme kad su ljudi bili puno iskreniji, bolji, prisniji, brižniji i generalno bolji ljudi. Taj segment rata mi nedostaje, koliko to god blentavo zvučalo. Ubijeđen sam da je to bila neka Božija aura, milost ili slično. Nemoguće je to objasniti nekim običnim rječnikom.
Slažem se....malo tužno ali istinito, imam potrebu pričati o ratu ali sa rajom koja je bila ovdje a ne sa onima kojima je "prič'o mi onaj što je čuo".
U ratu sam se više iskreno smijala, sada se uhvatim kako mi sedmicama ništa ne bude smiješno da se ono zacehnem, suze krenu od smijeha....sve nazor i na muku.
I lakše mi nekada ovdje naprđivat nego sa nekim uživo sjediti i gledati mu čehru.
A volim se zajebavati, šprdat, crni humor.....jbg nemam s' kim....ili me ne kontaju, nije im do zajebancije ili ono što oni pričaju meni nije šega.
Fali mi ratna raja :cry:
last mohicans
Posts: 12011
Joined: 09/08/2012 23:19

#18 Re: Ljudi su monstrumi

Post by last mohicans »

suspect_zero wrote: 06/04/2024 01:34
last mohicans wrote: 06/04/2024 00:22 Samo pazi da te Zvaljo gdje ne skonta, prozvat će te monstrumom. :mrgreen: Svi ponekad stičemo takav dojam, i sam sam generalno frapiran reakcijama i ponasanjem ljudi oko sebe, vrlo rijetko srećem ljude s kojima dijelim ista mišljenja i stavove, često sam iziritiran, onda i izbjegavam neka nazor društva gdje je sve hipokrizija i distanciram se. Ispade mi na forumu puno bolje nego u stvarnom svijetu, a ne libim se izreći stav, baš kao i ovdje. Ko zna, mozda je do nas. Gadan vakat, često mi naupadne ratno vrijeme kad su ljudi bili puno iskreniji, bolji, prisniji, brižniji i generalno bolji ljudi. Taj segment rata mi nedostaje, koliko to god blentavo zvučalo. Ubijeđen sam da je to bila neka Božija aura, milost ili slično. Nemoguće je to objasniti nekim običnim rječnikom.
Slažem se....malo tužno ali istinito, imam potrebu pričati o ratu ali sa rajom koja je bila ovdje a ne sa onima kojima je "prič'o mi onaj što je čuo".
U ratu sam se više iskreno smijala, sada se uhvatim kako mi sedmicama ništa ne bude smiješno da se ono zacehnem, suze krenu od smijeha....sve nazor i na muku.
I lakše mi nekada ovdje naprđivat nego sa nekim uživo sjediti i gledati mu čehru.
A volim se zajebavati, šprdat, crni humor.....jbg nemam s' kim....ili me ne kontaju, nije im do zajebancije ili ono što oni pričaju meni nije šega.
Fali mi ratna raja :cry:
Isto tako. Ove večeras objavljene ratne slike iz lične arhive na portalu su me vratile u ta sjećanja. Sve mi je bilo slađe, a insan je kontao da ne postoji gore mjesto u tom trenutku na cijelom dunjaluku. Toliko govori o onome sto mislimo da znamo, a u suštini ništa ne znamo. Jesu to bile neke tinejdzerske godine, kad je sve slađe, ali nije to samo slučaj s tom dobi i stariji isto vele, premda je tinejdzerima milion stvari falilo u ratu i naprasno im je to oduzeto, bilo je lijepih trenutaka. Ovo je baš pogan vakat, sto bi se reklo dzamijskim vokabularom ahiri-zeman.
suspect_zero
Posts: 25878
Joined: 11/10/2008 21:45

#19 Re: Ljudi su monstrumi

Post by suspect_zero »

Prije dva dana stao tramvaj na obali, valjda malo struje bilo nestalo....ja prolazim pored, u blizini grupica srednjoškolaca i oni se nešto između sebe zafrkavaju, starija gospođa komentariše znaju li kada će proraditi....ova jedna kaže "gospođo radi taksi ima struje" i pukoše od smijeha....meni u glavi ona "ma tramvaj kren'o ma nije kren'o, Hamuš će...."
Ili kad mi mali kaže mama ne govori se više "jarane" (meni česta poštapalica) nego "ooooo brateeeee"....mrš u vražiju mater ti ćeš ne učit' :twisted:
User avatar
cenecimoveocino
Posts: 2451
Joined: 31/12/2013 23:00
Location: Zenica

#20 Re: Ljudi su monstrumi

Post by cenecimoveocino »

Prokomentarisat cu ovu temu kroz prizmu meduljudskih odnosa na radnom mjestu/poslu.

Izbjegavam bilo kakve prijateljske odnose na poslu, trudim se da nepricam puno o svom privatnom zivotu jer se sve moze zloupotrijebit :evil:
Radne kolege redovno pricaju neke personalne/porodicne stvari i onda jedni druge olajavaju zbog tih istih stvari, cak sta vise cinkaju sefovima ili direktno vlasnicima kompanije koji nazalost mogu formirati negativan stav o svojim radnicima na osnovu tih prica rekla-kazala:lol:

Smatram da se covjek na danasnjem vaktu, nazalost, mora drzati na distanci sa svima na radnom mjestu, nikad ne znas ko ce te zavalit zbog necega, i toga se drzim.

Zato i ja slicno tebi pretezno sam individualac jer jednostavno nevjerujem ljudima i vec sam se toliko opekao da se jednostavno moram pazit.
Sid the sloth
Posts: 2842
Joined: 30/01/2013 15:56

#21 Re: Ljudi su monstrumi

Post by Sid the sloth »

Ja cesto imam odbojan stav prema ljudima koje ne znam, primjecujem kod nepoznatih ljudi puno vise nekih "gluposti" koje rade i koje mi smetaju. Vjerovatno imamo predrasude da su svi ljudi losi, sta li. Dok recimo kod ljudi koje poznajem nemam probleme kao kolega koji je otvorio temu. Kad malo upoznam ljude obicno vidim neke dobre osobine zbog kojih mi ti ljudi postaju dragi umjesto da vidim stvari koje me nerviraju kao sto vidim kod nepoznatih.
Tesko je nekoga savjetovati kako da gleda na ljude, ali valjda postoji bar par njih o kojima imas lijepo misljenje i koji ti prijaju, pokusaj se malo vise druziti s njima ako je moguce. Znam da je ovo izmisljanje tople vode ali ne vidim neko pametnije rjesenje.
User avatar
piupiu
Posts: 16662
Joined: 05/01/2008 05:08

#22 Re: Ljudi su monstrumi

Post by piupiu »

korisnicki wrote: 06/04/2024 00:32
ferratilis wrote: 06/04/2024 00:21 Mozda imas SPD, popricaj s nekim psihijatrom koji se dobro razumije u materiju da ti uspostavi dijagnozu. Ovaj poremecaj nije opasan, ali moze biti destruktivan za pojedinca ako se nesto ne poduzme.

https://www.mayoclinic.org/diseases-con ... c-20354414
Schizoid personality disorder is a condition where a person shows very little, if any, interest and ability to form relationships with other people. It's very hard for the person to express a full range of emotions.

If you have schizoid personality disorder, you may be seen as keeping to yourself or rejecting others. You may not be interested in or able to form close friendships or romantic relationships. Because you do not tend to show emotion, it may appear that you do not care about others or what's going on around you.

Schizoid personality disorder is less common than other personality disorders, but it's much more common than schizophrenia. The cause is not known. Some symptoms of schizoid personality disorder are similar to autism spectrum disorders, other personality disorders — especially avoidant personality disorder — and early symptoms of schizophrenia.
Radio sam test na taj poremećaj. Po rezultatima iako imam neke osobine "šizoidnosti" ipak nema govora da imam ŠPL. Ne može se reći da nemam ili bar sam imao potrebe za socijalnim kontaktima. Niti sam tako ravnodušan i stamen što je slučaj kod ŠPL.
Ovo što opisuješ može biti posljedica kumulativnog PTSP-a. Nešto a la ovo https://www.kakosi.hr/2022/02/01/kompleksni-ptsp/.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23325
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#23 Re: Ljudi su monstrumi

Post by Sanjarko »

Imaju ljudi koji mrze ili ne vole ljude, uopšte ali ne znam kako se to stručno zove.

Ja isto izbjegavam ljude što više ali i oni mene. Samo sa ljudima koji su navikli na mene i s kojima mogu brzo kliknuti.

Znači većinom bližnji samo. Znao sam nam psovati i još što šta govoriti, ozbiljnije čak od psovki.

Niko me recimo u vezi ideja od ljudi nije dobro saslušao tj slabo jest ko i ne samo u vezi ideja, a mnoštvo se ideja ostvarilo, drugi ljudi došli na iste, i ostvarili ih uz pomoć jedni drugih.

Ali ko mene šiša, jb mene.
hali gali halid
Posts: 2383
Joined: 08/10/2007 22:45

#24 Re: Ljudi su monstrumi

Post by hali gali halid »

I sam sam mizantrop :)
User avatar
piupiu
Posts: 16662
Joined: 05/01/2008 05:08

#25 Re: Ljudi su monstrumi

Post by piupiu »

hali gali halid wrote: 06/04/2024 04:45 I sam sam mizantrop :)
:lol: :lol: :lol:

Pošteno. Ali ste ipak ovdje, tražite da se povežete s ljudima. :razz:
Post Reply