Ljudi su Masine [Roboti]

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#26 Re: Ljudi su Masine [Roboti]

Post by Vam »

Hakiz wrote: 07/02/2023 19:05
Vam wrote: 07/02/2023 17:00 Sigurno se i masina i covjek velikim dijelom mogu opisati na nacin da bi naizgled djelovalo kao da se radi o zaista mozda sinonimima.
Medjutim fali preciznosti. Covjek je nastao evolucijom, svi prethodni oblici su u kategorijama za sebe, a opet nisu homo sapiens. I dok su postojale razlicite vrste ljudi, koje su se medjusobno mijesale, danas imamo samo jednu, nas koji smo rezultat tog procesa. Razmnozavati se mogu i neke zivotinje razlicitih vrsta koje daju potomstvo koje je u nekim slucajevima plodno, a u nekim ne (konj i magarac, lav i tigar i sl) i u ovisnosti od te cinjenice, plodnost potomstva, danas se teorise o tome da se u stvari radi o istoj vrsti, ali isto tako da su ipak to i dalje sve razlicite vrste bez obzira na ovu cinjenicu, jer vracajuci se unatrag, mozemo primjetiti razdvajanje skupina zivih bica od zajednickog pretka, koje dalje postaju vrste.
Masine imaju potpuno drugi nacin nastajanja, sklapaju se i njihovi dijelovi su razvijeni, mijenjani, kompletirani zasebno. Pored ovakve osobenosti, postoji i masa drugih, ali one koje bi nas definisale ljudima, a koje su zajednicke sa robotima (npr inteligencija) nisu upitne za stav da ljudi nisu roboti. Tako da razlike koje postoje treba precizno naglasiti. A jedna od njih je i kako smo nastali.
Mozemo govoriti o svijesti, moralnim normama, osjecajima i sl. Mada ove stvari mozemo ocekivati da vjestacka inteligencija moze posjedovati i u punom smislu rijeci postati zivot. Zvuci kao sci-fi film, ali ne djeluje nemoguce da spojem nanotehnologije i organske materije ne moze doci i da evolucije slicnoj nasoj, samih robota. Opet, ljudi nisu masine, niti masine mogu postati ljudi. Dovoljno je biti precizan. Cak i u slucaju da se proteze za dijelove tijela razviju do nivoa da podrzavaju ljudski mozak i nervni sistem (u slucaju da je recimo jedino to spaseno od covjeka) i dalje pricamo o covjeku koji moze biti inspirisan i stvoriti originalno ljudsko djelo. Cak i u slucaju da je sam mozak nadogradjen, sve dok zadrzava svoju svijest i kontrolu.
Roboti za razliku od nas, mogu doci na nas nivo, prestici nas, ali ne mogu zauzeti nase mjesto, odnosno biti mi. Kao sto nema jasnog prelaza kroz evolucijski razvoj covjeka iz jednog pretka u drugi (sta je bilo prvo, kokos ili jaje), tako ta razlika izmedju ljudi i robota moze postati maglovita. Ali nikada na nacin da dovodi do zabune sta je ko.
Uostalom zivimo danas jednu slicnu zabludu. Trans zene su zene. Nisu, trans zene su trans zene, taj prefiks stoji s razlogom. Ne mogu biti ni postati zene.
Prije desetak godina čitam sljedeće: Napravili su malog robota. Jedina funkcija koju su mu zadali je da hoda. Opremili su ga AI i machine learning softverom. Imao je četiri noge koje su bile iz dva dijela i četiri motora koji su pokretali te noge, svaka noga je imala svoj motor. Nakon nekog vremena skinu polovinu jedne noge. Robot je nastavio hodati na tri noge i "batrljak" četvrte je "mlatio" u prazno. Onda jednog dana primjete da se taj "batrljak" ne miče. Pregledaju motor, hardver i vide da je sve ispravno. Analiziraju softver i vide da je robot "shvatio" da nema jednu nogu, da troši energiju za nju bespotrebno i napravvio je linihe koda kojima ju je isključio. Postao je "svjestan". Nije postao samosvjestan u smislu da je shvatio da je robot, ali je postao svjestan svojih funkcija. Od toga do složenije svijesti, pa i samosvihesti više nema ozbiljnih prepreka. Sve je ostalo stvar razvoja ili u biološkom terminu, evolucije. Ali, osnovni mehanizmi, temelji, se već uspostavljaju.

Ne znam da li bi bilo moguće da ponovnim vraćanjem skinute polovine robot "shvati" da pinovo može koristiti tu nogu, ali to je vjerovatno samo pitanje prikopčavanja senzora itd.
To je samo faza razvoja robotike. Kao da uzmes covjeka iz 2 vijeka prije nove ere i pitas da li bi se mogao baviti hirurgijom... ne mijenja poentu. Ne sporim da nas roboti mogu presisati u mnogim segmentima, koliko ce svako od nas to dozivjeti je drugo pitanje i kako ce se to razvijati naravno. Ali principijelno smo dvije razlicite stvari. Kao sto postoji razlika izmedju psa i covjeka, iako pripadamo sisarima, razliciti smo. Tako i buduci covjek-robot nije covjek, kao sto ni pas-robot nije pas, medjutim oba su roboti.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5638
Joined: 04/08/2020 19:22

#27 Re: Ljudi su Masine [Roboti]

Post by -Chesterfield- »

Svi smo mi robovi a ne roboti.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8263
Joined: 25/05/2013 23:49

#28 Re: Ljudi su Masine [Roboti]

Post by apsidejzi »

Ja imao par zamoraca jedno vrijeme. Oni su definitivno masine za proizvodnju komposta. Jedu organske materije i pretvaraju ih u razgradivi materijal. Ubrzaju proces mnogostruko. TO im je kompletna svrha u zivotu. Totalno glupi i predvidljivi. Kao da si u nekoj igrici iz 80tih sa slabim NPC-om.

Ljudi su takodjer masine ali malo softiciranije. Mi cak mozemo proizvesti neke stvari koje priroda ne moze. Plastiku na primjer.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#29 Re: Ljudi su Masine [Roboti]

Post by Sanjarko »

apsidejzi wrote: 09/02/2023 00:21 Ja imao par zamoraca jedno vrijeme. Oni su definitivno masine za proizvodnju komposta. Jedu organske materije i pretvaraju ih u razgradivi materijal. Ubrzaju proces mnogostruko. TO im je kompletna svrha u zivotu. Totalno glupi i predvidljivi. Kao da si u nekoj igrici iz 80tih sa slabim NPC-om.

Ljudi su takodjer masine ali malo softiciranije. Mi cak mozemo proizvesti neke stvari koje priroda ne moze. Plastiku na primjer.
+1 A s tom plastikom zagadismo planetu, pa se truju promjerice kitovi s plasticnim kesama koje pojedu misleci da je hrana.
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#30 Re: Ljudi su Masine [Roboti]

Post by Nocty »

"među puno crnih žica on mjesto srca ima kutiju sa njenim pramenom
a ispod zlatnih očiju ima dvije kamere skrivene u tami kacige"
MaD_ProfessoR
Posts: 797
Joined: 16/11/2012 12:00

#31 Re: Ljudi su Masine [Roboti]

Post by MaD_ProfessoR »

-Chesterfield- wrote: 07/02/2023 22:31 Svi smo mi robovi a ne roboti.
teodati
Posts: 650
Joined: 07/09/2017 20:25

#32 Re: Ljudi su Masine [Roboti]

Post by teodati »

Sanjarko wrote: 07/02/2023 17:54
Vam wrote: 07/02/2023 17:31

Jasno, sustinski svaki organizam mozemo nazvati masinom, ali po svojoj funkionalnosti i zadacima koje obavlja. Medjutim za masinu je potreban stvaraoc, covjek pravi masinu i on je njen stvaraoc. Covjek nema svog stvaraoca, nego se razvio dugim procesom prepunim gresaka, a ciji je i sam pocetak najvjerovatnije greska. Greska u smislu kohezije onoga sto je u datom trenutku sacinjavalo materiju, ne u kontekstu sudbine.
Dakle kso sto sam pisao, razlika se ocituje u peciziranju onoga sta predstavlja masina i nacin njenog nastanka u odnosu na covjeka.
Priroda ili bog zavisno u sta ko vjeruje, neko kaze Panspermijom da je zivot na Zemlji nastao tj s seeding of life, neko opet vjeruje da je napredni nas intaligentni neki zivotni oblik stvorio da ne kazem vanzemaljci. Kako ko i sta, sad upravu si kad kazes da nismo sklopljeni od dijelova u tvornicama na trakama kao vjestacke masine|roboti.

Uglavnom nek sam nam malo temu za fizolofsku raspravu dao. Ja kazem ne znam, po meni samo stvar percepcije.

Evo dao sam i nove termine. Vjestacke masine|roboti vs bio masine|roboti, do su u sustini masine|roboti oboje.

Sta znam.
Čovjek nije mogao slučajno nastati, mozak ne nastaje slučajno kao ni bilo koji organ, dakle neka Sila nas je napravila i po tome smo mi ljudi Roboti, ali koji su i te kako svjesni da postoje, za razliku recimo od robota koje mi ljudi možemo napraviti, a koji nisu svjesni da postoje, e da! 8)
Last edited by teodati on 03/03/2023 20:55, edited 1 time in total.
teodati
Posts: 650
Joined: 07/09/2017 20:25

#33 Re: Ljudi su Masine [Roboti]

Post by teodati »

Čovjek ne može biti drugo nego stvorenje, jer mozak kao centralni sustav koji upravlja svim organima nije slučajno nastao, povezan je sa organima kao što je i neki robot povezan sa izvorom energije žicama, kod čovjeka je to živčani sustav.

Reći da je to nastalo samo od sebe ili slučajno je notorna glupost, nemoguće je da neki STROJ sam od sebe nastane, nema toga u stvarnosti, jedino u filmovima, e da! :run:
Post Reply