Ljudi su Masine [Roboti]

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Sanjarko
Posts: 23235
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1 Ljudi su Masine [Roboti]

Post by Sanjarko »

srijeda, 4. januar 2017
23:07:13

Ljudi su Masine [Roboti]

I ne samo ljudi nego sva ostala bica, su to. Zivotinje, biljke itd. Ljudi su najsavrseniji mozda roboti,
masine od svih. Znaci koji imaju svijest, dusu tj. su umjetna intaligencija [AI] od svi bica sa najvisom
svijesti [AI] tj. dusom. Ljudske kosti su od metala napravljene kalcija i kalijuma, celije su im kao
nanoroboti, krvna zrnca, bijela krvna zrnca, neuroni i druge celije su sve nanoroboti, udisu i izdisu kisik i
co2 kao i sve skoro masina na goriva koja se krecu, za kretanje su im kisik potreban i rad normalan a
izdisu, izbacuju co2 kao nusproduk. Oci su im kamere, jedne od boljih kamera. Mozak je CPU
kompjuterska jedinica, centralna jedinica potrebna za procesiranje informacija, podataka itd. Znaci pravi
smo roboti, masine a ne bio masine kako se to misli. Laz je da smo bio masine nego smo prave masine,
roboti. Najsavsenije do sada koje su se pojavile mozda. Ironija je da mi masine, roboti tj. ljudska bica
sada pravimo isto tako masine, robote. Znaci mi pokusavamo da napravimo masine, robote sto slicnijima nama, ljudima ali i drugim bicima koji su isto roboti, masine.

Ne sjecam se nazalost sta sam o ovome htjeo davno pisati, nisam zapisao samo sam zabiljezio ovo u
mobitel i sd karticu koja se obrisala, sa ovim napisanim, tako da se ne sjecam sta sam sve o ovome
htjeo pisati. Ako se sjetis icega o ovome dopuni.

Srce nam je pumpa kao u masina, hrana nam je energija kojom se napajamo, pretvaramo je u energiju
kojom se napajamo, itd. Svi ograni su dio masine, robota koji obavljaju neku funkciju kao dijelovi
mehanicki u masina. Samo nismo kao roboti, masine koje mi pravimo napravljeni skroz od metala, nego
smo napravljeni i od nemetala, ali pogon nam nije samo kod robota, masina koje mi pravimo, energija
elektricna nego i druge vrste energija, od fosilnih goriva, goriva drugih pa nadalje. Slicni smo ali nismo
isti kao oni, roboti, masine koje mi pravimo danas. Mi pokusavamo znaci da imitiramo prirodu, Bozije
stvaranje, sto je Bog stvorio i da stvorimo isto to. Znaci Masine, Roboti [Mi Ljudi] stvaramo danas i
pokusavamo da stvorimo Masine, Robote. Sto je ironija, i smijesno.

nedjelja, 16. april 2017
8:07:49

Ljudi su Masine, Roboti i to ne bioloske masine, roboti nego prave masine, roboti samo napravljeni od
drugih i drugacijih materijala naspram kako danas ljudi prave masine, robote.

Nisu ljudi od metala skroz i drugih cvrstih materijala napravljeni kao sto oni prave masine, robote danas
nego su napravljeni od malo metal ili legura metala [kosti njihove] i silikona [celije njihove] itd. Tako da su
im oci kamere veoma napredne, mozak veoma napredan kompjuter i procesorska jedinica itd. /Pisao
sam gore o ovome, nazalost nisam pisao orginalno sta sam miliso o ovome samo sam zabiljezio davno u
mobitel i to mi je se obrisalo sa kartice na koju sam zabiljezeno samo ovo iz naslova imao. Nisam nikada
prije ovoga dokumenta pisao o tome o cemu sam o ovome razmisljao./

petak, 15. septembar 2017
18:49:42

-teorije-zavjere-u-ogledalu-ateizma-i-r ... #p13910965

Srce pumpa, mozak kompjuter, svijest operativni sistem, oci kamere, celije nanoroboti, nanomasine,
skelet metal... [Nastavi Niz]

Kosti su djelomicno metal, ali kompozit jesu. Znaci djelomicno su metal, ali su vise kompozit.
Jos udise kisik i izdise CO2 kao i automobil koji je masina.
Covjek je robot
srijeda, 5. maj 2021
18:22:04

Covjek je robot tj., masina i to tvorena tako da je:

Mozak-Kompjuter, Kosti-Kompozitni gradzevni materijal, Celije-Nanoroboti, Oci-Kamere, Organi-Uredzaji
i dijelovi, Srce-Pumpa, Kisik-Udisemo kao i masine na fosilna goriva i slicna goriva, CO2-Izdisemo kao i
masine na fosilna goriva i slicna goriva, Hrana-Gorivo i to biogorivo itd.

Jesmo znaci mi ljudi roboti tj., masine i to prave i skoro pa savrsene sto se tice dizajna i mi ljudi
pokusavamo prirodu da kopiramo i da oponasamo i tako da napravimo druge robote tj., masine, samo mi
pravimo umjetne robote tj., masine, dok smo mi bioloski roboti tj., masine. Imam ja svoj rad na ovu temu
negdje pisan, samo ne znam gdje.

četvrtak, 6. maj 2021
6:57:15

Covjek je robot tj., masina tvorena od raznih materijala i to:

Od raznih kompozitnih materijala i ostalih materijala tj., od nekih metala i gelova ili zelea kao primjerice
kalcijuma i kolagena, od raznih cjevcica i sitnih tuba tj., od arterija, vena, kapilara i bronhija i slicnoga, od
raznih prijenosnika informacija tj., od nervnog sistema i zivaca i neurona i njihovim neuronskih veza, do
potrebe za potrosnjom energije i energijom koju samo tijelo proizvodi iz unosa hrane i ostaloga, itd.
Samo sto je covjek fragilna masina tj., robot jer je tako dizajniran i kao sto bi Homer rekao da nema
nicega na svijetu sto se rodi, pa i da zivi, slabije od covjeka.
+1 @Hakiz :vozdra:

Sad bio-masine ili prave masine, that is the question? Ali da nismo masine, is that true?
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#2 Re: Ljudi su Masine [Roboti]

Post by Hakiz »

To ti je kao kada pitaš da li su ljudi životinje.

Naravno da jesu, gledajući biološki, životinje smo.

Kingdom: Animalia
Phylum: Chordata
Class: Mammalia
Order: Primates
Suborder: Haplorhini
Infraorder: Simiiformes
Family: Hominidae
Subfamily: Homininae
Tribe: Hominini
Genus: Homo
Species: H. sapiens

Dakle, životinje smo, sisari i primati. Kao gorile, čimpanze itd.

Da li smo mašine? Zašto ne bi bili? I ljudi moraju naučiti, mašine moraju biti programirane. I ljudi i mašine trebaju energiju za rad. I ljudima i mašinama dolazi do zamora materijala od kojih su građeni, kvarova i prestanka rada. Razvojem tehnologije ćemo imati autonomne mašine, koje će same raditi, čak i donositi odluke, koje će biti u mogućnosti same sebe i popraviti i napraviti svoju kopiju ili jednostavniju mašinu koju će iskoristiti za nešto. To što su ljudi od organskih materijala, mašine od neorganskih ne znači da ljudi nisu mašine. I u mašinama i u ljudima su kao "građevinski materijal" molekule, atomi, kroz njih se kreću elektroni itd.

Metal, drvo, ćelija, to su samo rezličiti materijali od kojih nastaju različite mašine. Način nastanka mašine ne znači da to šta je nastalo nije mašina. Neko te napravio ili samoreprodukcija. Uz to, ako si vjernik, vjeruješ da te je kao čovjeka bog stvorio, imaš tvorca, nisi se sam stvorio. Ostalo je samo stvar tehnologije. Kao što rekoh, za koju godinu ili deceniju ćemo i mi napraviti mašine koje će same sebe reprodukovati. Postajemo li tada bogovi?

Ljudi su mašine barem onoliko koliko je vrijeme prostor.

Ali, dok je sve više ljudi spremno priznati da smo životinje, instiktivno je razlika nas i uobičajenog shvatanja mašina mnogo veća, implikacije su ozbiljne, tako da je to teže prihvatiti.

Ne brinem, kao što smo postali spremni prihvatiti da smo životinje, jedan dan ćemo se pomiriti sa tim da smo mašine.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23235
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#3 Re: Ljudi su Masine [Roboti]

Post by Sanjarko »

Hakiz wrote: 05/02/2023 17:52 To ti je kao kada pitaš da li su ljudi životinje.

Naravno da jesu, gledajući biološki, životinje smo.

Kingdom: Animalia
Phylum: Chordata
Class: Mammalia
Order: Primates
Suborder: Haplorhini
Infraorder: Simiiformes
Family: Hominidae
Subfamily: Homininae
Tribe: Hominini
Genus: Homo
Species: H. sapiens

Dakle, životinje smo, sisari i primati. Kao gorile, čimpanze itd.

Da li smo mašine? Zašto ne bi bili? I ljudi moraju naučiti, mašine moraju biti programirane. I ljudi i mašine trebaju energiju za rad. I ljudima i mašinama dolazi do zamora materijala od kojih su građeni, kvarova i prestanka rada. Razvojem tehnologije ćemo imati autonomne mašine, koje će same raditi, čak i donositi odluke, koje će biti u mogućnosti same sebe i popraviti i napraviti svoju kopiju ili jednostavniju mašinu koju će iskoristiti za nešto. To što su ljudi od organskih materijala, mašine od neorganskih ne znači da ljudi nisu mašine. I u mašinama i u ljudima su kao "građevinski materijal" molekule, atomi, kroz njih se kreću elektroni itd.

Metal, drvo, ćelija, to su samo rezličiti materijali od kojih nastaju različite mašine. Način nastanka mašine ne znači da to šta je nastalo nije mašina. Neko te napravio ili samoreprodukcija. Uz to, ako si vjernik, vjeruješ da te je kao čovjeka bog stvorio, imaš tvorca, nisi se sam stvorio. Ostalo je samo stvar tehnologije. Kao što rekoh, za koju godinu ili deceniju ćemo i mi napraviti mašine koje će same sebe reprodukovati. Postajemo li tada bogovi?

Ljudi su mašine barem onoliko koliko je vrijeme prostor.

Ali, dok je sve više ljudi spremno priznati da smo životinje, instiktivno je razlika nas i uobičajenog shvatanja mašina mnogo veća, implikacije su ozbiljne, tako da je to teže prihvatiti.

Ne brinem, kao što smo postali spremni prihvatiti da smo životinje, jedan dan ćemo se pomiriti sa tim da smo mašine.
+1
User avatar
qlface
Posts: 305
Joined: 04/04/2013 09:38

#4 Re: Ljudi su Masine [Roboti]

Post by qlface »

Hakiz wrote: 05/02/2023 17:52 To ti je kao kada pitaš da li su ljudi životinje.

Naravno da jesu, gledajući biološki, životinje smo.

Kingdom: Animalia
Phylum: Chordata
Class: Mammalia
Order: Primates
Suborder: Haplorhini
Infraorder: Simiiformes
Family: Hominidae
Subfamily: Homininae
Tribe: Hominini
Genus: Homo
Species: H. sapiens

Dakle, životinje smo, sisari i primati. Kao gorile, čimpanze itd.

Da li smo mašine? Zašto ne bi bili? I ljudi moraju naučiti, mašine moraju biti programirane. I ljudi i mašine trebaju energiju za rad. I ljudima i mašinama dolazi do zamora materijala od kojih su građeni, kvarova i prestanka rada. Razvojem tehnologije ćemo imati autonomne mašine, koje će same raditi, čak i donositi odluke, koje će biti u mogućnosti same sebe i popraviti i napraviti svoju kopiju ili jednostavniju mašinu koju će iskoristiti za nešto. To što su ljudi od organskih materijala, mašine od neorganskih ne znači da ljudi nisu mašine. I u mašinama i u ljudima su kao "građevinski materijal" molekule, atomi, kroz njih se kreću elektroni itd.

Metal, drvo, ćelija, to su samo rezličiti materijali od kojih nastaju različite mašine. Način nastanka mašine ne znači da to šta je nastalo nije mašina. Neko te napravio ili samoreprodukcija. Uz to, ako si vjernik, vjeruješ da te je kao čovjeka bog stvorio, imaš tvorca, nisi se sam stvorio. Ostalo je samo stvar tehnologije. Kao što rekoh, za koju godinu ili deceniju ćemo i mi napraviti mašine koje će same sebe reprodukovati. Postajemo li tada bogovi?

Ljudi su mašine barem onoliko koliko je vrijeme prostor.

Ali, dok je sve više ljudi spremno priznati da smo životinje, instiktivno je razlika nas i uobičajenog shvatanja mašina mnogo veća, implikacije su ozbiljne, tako da je to teže prihvatiti.

Ne brinem, kao što smo postali spremni prihvatiti da smo životinje, jedan dan ćemo se pomiriti sa tim da smo mašine.
Upravo, s tim da bih dodao da shvatanje nas kao životinja nije antiteza shvatanju nas kao mašina. I životinje (kao i mi) imaju preprogramirane instinkte i funkcije za održavanje, reprodukciju, pozitivne mutacije i razvoj sebe. Genetski kod ne sadrži riječ "kod" bez razloga.
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#5 Re: Ljudi su Masine [Roboti]

Post by konoplja »

Uffff

Pratim :D
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#6 Re: Ljudi su Masine [Roboti]

Post by Hakiz »

Ako smo mi mašine, mašine su po istom principu i životinje, biljke itd.

Tako da to da je čovjek životinja nije u kontradikciji sa tim da je i mašina.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23235
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#7 Re: Ljudi su Masine [Roboti]

Post by Sanjarko »

konoplja wrote: 05/02/2023 18:08 Uffff

Pratim :D
:stidljiv:
User avatar
pici
Posts: 43563
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#8 Re: Ljudi su Masine [Roboti]

Post by pici »

Znaci bog je masinbravar.
broj dva
Posts: 4544
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#9 Re: Ljudi su Masine [Roboti]

Post by broj dva »

pici wrote: 07/02/2023 09:53 Znaci bog je masinbravar.
To smo znali od prije TIta mi
User avatar
l33t
Posts: 4326
Joined: 04/09/2011 22:15
Location: Sarajevo

#10 Re: Ljudi su Masine [Roboti]

Post by l33t »

a DNK je mašinski kod, neko nas programiro ocam
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#11 Re: Ljudi su Masine [Roboti]

Post by Hajvan »

Ocam', Titam' jest
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#12 Re: Ljudi su Masine [Roboti]

Post by Hakiz »

l33t wrote: 07/02/2023 10:00 a DNK je mašinski kod, neko nas programiro ocam
Pa, zar nas nije bog programirao?

Ljudi su programirani da, recimo, imaju nagon za potomstvom, produženjem vrste.

Oni koji ga nemaju su samo mašine koje nisu prošle kontrolu kvaliteta u fabrici. Nisu škart, ali nisu u potpunosti zadovoljile uslove zadane od dizajnera.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23235
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#13 Re: Ljudi su Masine [Roboti]

Post by Sanjarko »

Nisam ja postavio temu s pitanje strane vjerovanja i duhovnosti, nego vise s naucno-fizolofske strane, da li smo masine|roboti, bio ili prave i sl. Naveo sam da dusa po upisu je kao softver tj OS tj AI umjetna intaligencija, mozak kao kompjuter, oci kao kamere itd.

Sad fizolofija dodirnu tacku ima i s vjerovanjem i duhovnoscu. Mozda stvoreni od vise intaligencije, ne boga i sl. Ima u nauci sta se zove Panspermija tj zasadzivanje zivota (seeding of life) na drugim planetama itd.

Ko je tvorac, da li visa intaligencija, bog, priroda ili neki drugi oblik zivota, nevazno. Uglavnom da li smo to ili ne?

Po meni jesmo i to prave masine, ne bio masine, samo napravljene masine od drugih materijala, nesto kao Sajlonci iz Galaktike.
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#14 Re: Ljudi su Masine [Roboti]

Post by konoplja »

Sanjarko wrote: 07/02/2023 16:42 Nisam ja postavio temu s pitanje strane vjerovanja i duhovnosti, nego vise s naucno-fizolofske strane, da li smo masine|roboti, bio ili prave i sl. Naveo sam da dusa po upisu je kao softver tj OS tj AI umjetna intaligencija, mozak kao kompjuter, oci kao kamere itd.

Sad fizolofija dodirnu tacku ima i s vjerovanjem i duhovnoscu. Mozda stvoreni od vise intaligencije, ne boga i sl. Ima u nauci sta se zove Panspermija tj zasadzivanje zivota (seeding of life) na drugim planetama itd.

Ko je tvorac, da li visa intaligencija, bog, priroda ili neki drugi oblik zivota, nevazno. Uglavnom da li smo to ili ne?

Po meni jesmo i to prave masine, ne bio masine, samo napravljene masine od drugih materijala, nesto kao Sajlonci iz Galaktike.
Zasto smo prave masine, a ne bio masine?
User avatar
Romanista 101%
Posts: 8479
Joined: 25/05/2010 22:24
Location: Trigoria
Contact:

#15 Re: Ljudi su Masine [Roboti]

Post by Romanista 101% »

Ih kad je Kraftwerk to provalio 8)
User avatar
Sanjarko
Posts: 23235
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#16 Re: Ljudi su Masine [Roboti]

Post by Sanjarko »

konoplja wrote: 07/02/2023 16:48
Sanjarko wrote: 07/02/2023 16:42 Nisam ja postavio temu s pitanje strane vjerovanja i duhovnosti, nego vise s naucno-fizolofske strane, da li smo masine|roboti, bio ili prave i sl. Naveo sam da dusa po upisu je kao softver tj OS tj AI umjetna intaligencija, mozak kao kompjuter, oci kao kamere itd.

Sad fizolofija dodirnu tacku ima i s vjerovanjem i duhovnoscu. Mozda stvoreni od vise intaligencije, ne boga i sl. Ima u nauci sta se zove Panspermija tj zasadzivanje zivota (seeding of life) na drugim planetama itd.

Ko je tvorac, da li visa intaligencija, bog, priroda ili neki drugi oblik zivota, nevazno. Uglavnom da li smo to ili ne?

Po meni jesmo i to prave masine, ne bio masine, samo napravljene masine od drugih materijala, nesto kao Sajlonci iz Galaktike.
Zasto smo prave masine, a ne bio masine?
Zavisi od materijala. Cesto se misli moraju prave masine biti od metala i sl. A i mi smo ko i one od kompozitnih materijala sacinjene samo. Po meni percepcija samo, bio masina ili masina je isto. Samo razliciti materijali gradivni upitanju.

Ne znam po meni bio masina, je masina i dalje tj u sustini.
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#17 Re: Ljudi su Masine [Roboti]

Post by Vam »

Sigurno se i masina i covjek velikim dijelom mogu opisati na nacin da bi naizgled djelovalo kao da se radi o zaista mozda sinonimima.
Medjutim fali preciznosti. Covjek je nastao evolucijom, svi prethodni oblici su u kategorijama za sebe, a opet nisu homo sapiens. I dok su postojale razlicite vrste ljudi, koje su se medjusobno mijesale, danas imamo samo jednu, nas koji smo rezultat tog procesa. Razmnozavati se mogu i neke zivotinje razlicitih vrsta koje daju potomstvo koje je u nekim slucajevima plodno, a u nekim ne (konj i magarac, lav i tigar i sl) i u ovisnosti od te cinjenice, plodnost potomstva, danas se teorise o tome da se u stvari radi o istoj vrsti, ali isto tako da su ipak to i dalje sve razlicite vrste bez obzira na ovu cinjenicu, jer vracajuci se unatrag, mozemo primjetiti razdvajanje skupina zivih bica od zajednickog pretka, koje dalje postaju vrste.
Masine imaju potpuno drugi nacin nastajanja, sklapaju se i njihovi dijelovi su razvijeni, mijenjani, kompletirani zasebno. Pored ovakve osobenosti, postoji i masa drugih, ali one koje bi nas definisale ljudima, a koje su zajednicke sa robotima (npr inteligencija) nisu upitne za stav da ljudi nisu roboti. Tako da razlike koje postoje treba precizno naglasiti. A jedna od njih je i kako smo nastali.
Mozemo govoriti o svijesti, moralnim normama, osjecajima i sl. Mada ove stvari mozemo ocekivati da vjestacka inteligencija moze posjedovati i u punom smislu rijeci postati zivot. Zvuci kao sci-fi film, ali ne djeluje nemoguce da spojem nanotehnologije i organske materije ne moze doci i da evolucije slicnoj nasoj, samih robota. Opet, ljudi nisu masine, niti masine mogu postati ljudi. Dovoljno je biti precizan. Cak i u slucaju da se proteze za dijelove tijela razviju do nivoa da podrzavaju ljudski mozak i nervni sistem (u slucaju da je recimo jedino to spaseno od covjeka) i dalje pricamo o covjeku koji moze biti inspirisan i stvoriti originalno ljudsko djelo. Cak i u slucaju da je sam mozak nadogradjen, sve dok zadrzava svoju svijest i kontrolu.
Roboti za razliku od nas, mogu doci na nas nivo, prestici nas, ali ne mogu zauzeti nase mjesto, odnosno biti mi. Kao sto nema jasnog prelaza kroz evolucijski razvoj covjeka iz jednog pretka u drugi (sta je bilo prvo, kokos ili jaje), tako ta razlika izmedju ljudi i robota moze postati maglovita. Ali nikada na nacin da dovodi do zabune sta je ko.
Uostalom zivimo danas jednu slicnu zabludu. Trans zene su zene. Nisu, trans zene su trans zene, taj prefiks stoji s razlogom. Ne mogu biti ni postati zene.
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#18 Re: Ljudi su Masine [Roboti]

Post by Hakiz »

konoplja wrote: 07/02/2023 16:48
Sanjarko wrote: 07/02/2023 16:42 Nisam ja postavio temu s pitanje strane vjerovanja i duhovnosti, nego vise s naucno-fizolofske strane, da li smo masine|roboti, bio ili prave i sl. Naveo sam da dusa po upisu je kao softver tj OS tj AI umjetna intaligencija, mozak kao kompjuter, oci kao kamere itd.

Sad fizolofija dodirnu tacku ima i s vjerovanjem i duhovnoscu. Mozda stvoreni od vise intaligencije, ne boga i sl. Ima u nauci sta se zove Panspermija tj zasadzivanje zivota (seeding of life) na drugim planetama itd.

Ko je tvorac, da li visa intaligencija, bog, priroda ili neki drugi oblik zivota, nevazno. Uglavnom da li smo to ili ne?

Po meni jesmo i to prave masine, ne bio masine, samo napravljene masine od drugih materijala, nesto kao Sajlonci iz Galaktike.
Zasto smo prave masine, a ne bio masine?
Bio mašina i "prava" se razlikuju samo od materijala od kojeg su napravljene. A to je kao razlika mašine napravljene od plastike i one od metala. Pitanje je da li čovjeka činjenica što je organskog sastava to ne čini mašinom, ili je "građevinski materijal" nebitan?

Mogli bismo, na primjer, i za mašinu od plastike reći da je organskog porijekla. Zato što se plastika pravi od nafte, a nafta nastaje kada veliki pritisak djeluje na organske tvari.

Interesantno je da u čovjeku imamo iste materije kao i u neorganskim "stvarima": Kalcijum ima i u kamenu i u čovjeku, željezo itd. Štaviše, bez tih materija čovjek ne bi mogao živjeti.

Sličnosti čovjeka i mašine su da oboje ne mogu funkcionisati bez energije, oboje treba programirati/naučiti vještinama, oboje imaju vijek trajanja, troše se, kvare.

Razlike su samostalno donošenje odluka, sposobnost reprodukcije, materijal od kojeg su građeni.

Razvojem AI razlike će se izbrisati. Čak i kada je "građevinski" materijal u pitanju, radi se na organskim kompjuterima.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23235
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#19 Re: Ljudi su Masine [Roboti]

Post by Sanjarko »

Vam wrote: 07/02/2023 17:00 Sigurno se i masina i covjek velikim dijelom mogu opisati na nacin da bi naizgled djelovalo kao da se radi o zaista mozda sinonimima.
Medjutim fali preciznosti. Covjek je nastao evolucijom, svi prethodni oblici su u kategorijama za sebe, a opet nisu homo sapiens. I dok su postojale razlicite vrste ljudi, koje su se medjusobno mijesale, danas imamo samo jednu, nas koji smo rezultat tog procesa. Razmnozavati se mogu i neke zivotinje razlicitih vrsta koje daju potomstvo koje je u nekim slucajevima plodno, a u nekim ne (konj i magarac, lav i tigar i sl) i u ovisnosti od te cinjenice, plodnost potomstva, danas se teorise o tome da se u stvari radi o istoj vrsti, ali isto tako da su ipak to i dalje sve razlicite vrste bez obzira na ovu cinjenicu, jer vracajuci se unatrag, mozemo primjetiti razdvajanje skupina zivih bica od zajednickog pretka, koje dalje postaju vrste.
Masine imaju potpuno drugi nacin nastajanja, sklapaju se i njihovi dijelovi su razvijeni, mijenjani, kompletirani zasebno. Pored ovakve osobenosti, postoji i masa drugih, ali one koje bi nas definisale ljudima, a koje su zajednicke sa robotima (npr inteligencija) nisu upitne za stav da ljudi nisu roboti. Tako da razlike koje postoje treba precizno naglasiti. A jedna od njih je i kako smo nastali.
Mozemo govoriti o svijesti, moralnim normama, osjecajima i sl. Mada ove stvari mozemo ocekivati da vjestacka inteligencija moze posjedovati i u punom smislu rijeci postati zivot. Zvuci kao sci-fi film, ali ne djeluje nemoguce da spojem nanotehnologije i organske materije ne moze doci i da evolucije slicnoj nasoj, samih robota. Opet, ljudi nisu masine, niti masine mogu postati ljudi. Dovoljno je biti precizan. Cak i u slucaju da se proteze za dijelove tijela razviju do nivoa da podrzavaju ljudski mozak i nervni sistem (u slucaju da je recimo jedino to spaseno od covjeka) i dalje pricamo o covjeku koji moze biti inspirisan i stvoriti originalno ljudsko djelo. Cak i u slucaju da je sam mozak nadogradjen, sve dok zadrzava svoju svijest i kontrolu.
Roboti za razliku od nas, mogu doci na nas nivo, prestici nas, ali ne mogu zauzeti nase mjesto, odnosno biti mi. Kao sto nema jasnog prelaza kroz evolucijski razvoj covjeka iz jednog pretka u drugi (sta je bilo prvo, kokos ili jaje), tako ta razlika izmedju ljudi i robota moze postati maglovita. Ali nikada na nacin da dovodi do zabune sta je ko.
Uostalom zivimo danas jednu slicnu zabludu. Trans zene su zene. Nisu, trans zene su trans zene, taj prefiks stoji s razlogom. Ne mogu biti ni postati zene.
Zato sam i postavio temu, da prodiskutujemo malo, zato i jest na podforumu Filozofija. Kakve smo onda masine ako nismo masine uopste, kazem sta je masina? Pitanje percepcije po meni, ne znam. Filozofiram malo samo.
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#20 Re: Ljudi su Masine [Roboti]

Post by Vam »

Sanjarko wrote: 07/02/2023 17:18
Vam wrote: 07/02/2023 17:00 Sigurno se i masina i covjek velikim dijelom mogu opisati na nacin da bi naizgled djelovalo kao da se radi o zaista mozda sinonimima.
Medjutim fali preciznosti. Covjek je nastao evolucijom, svi prethodni oblici su u kategorijama za sebe, a opet nisu homo sapiens. I dok su postojale razlicite vrste ljudi, koje su se medjusobno mijesale, danas imamo samo jednu, nas koji smo rezultat tog procesa. Razmnozavati se mogu i neke zivotinje razlicitih vrsta koje daju potomstvo koje je u nekim slucajevima plodno, a u nekim ne (konj i magarac, lav i tigar i sl) i u ovisnosti od te cinjenice, plodnost potomstva, danas se teorise o tome da se u stvari radi o istoj vrsti, ali isto tako da su ipak to i dalje sve razlicite vrste bez obzira na ovu cinjenicu, jer vracajuci se unatrag, mozemo primjetiti razdvajanje skupina zivih bica od zajednickog pretka, koje dalje postaju vrste.
Masine imaju potpuno drugi nacin nastajanja, sklapaju se i njihovi dijelovi su razvijeni, mijenjani, kompletirani zasebno. Pored ovakve osobenosti, postoji i masa drugih, ali one koje bi nas definisale ljudima, a koje su zajednicke sa robotima (npr inteligencija) nisu upitne za stav da ljudi nisu roboti. Tako da razlike koje postoje treba precizno naglasiti. A jedna od njih je i kako smo nastali.
Mozemo govoriti o svijesti, moralnim normama, osjecajima i sl. Mada ove stvari mozemo ocekivati da vjestacka inteligencija moze posjedovati i u punom smislu rijeci postati zivot. Zvuci kao sci-fi film, ali ne djeluje nemoguce da spojem nanotehnologije i organske materije ne moze doci i da evolucije slicnoj nasoj, samih robota. Opet, ljudi nisu masine, niti masine mogu postati ljudi. Dovoljno je biti precizan. Cak i u slucaju da se proteze za dijelove tijela razviju do nivoa da podrzavaju ljudski mozak i nervni sistem (u slucaju da je recimo jedino to spaseno od covjeka) i dalje pricamo o covjeku koji moze biti inspirisan i stvoriti originalno ljudsko djelo. Cak i u slucaju da je sam mozak nadogradjen, sve dok zadrzava svoju svijest i kontrolu.
Roboti za razliku od nas, mogu doci na nas nivo, prestici nas, ali ne mogu zauzeti nase mjesto, odnosno biti mi. Kao sto nema jasnog prelaza kroz evolucijski razvoj covjeka iz jednog pretka u drugi (sta je bilo prvo, kokos ili jaje), tako ta razlika izmedju ljudi i robota moze postati maglovita. Ali nikada na nacin da dovodi do zabune sta je ko.
Uostalom zivimo danas jednu slicnu zabludu. Trans zene su zene. Nisu, trans zene su trans zene, taj prefiks stoji s razlogom. Ne mogu biti ni postati zene.
Zato sam i postavio temu, da prodiskutujemo malo, zato i jest na podforumu Filozofija. Kakve smo onda masine ako nismo masine uopste, kazem sta je masina? Pitanje percepcije po meni, ne znam. Filozofiram malo samo.
Jasno, sustinski svaki organizam mozemo nazvati masinom, ali po svojoj funkionalnosti i zadacima koje obavlja. Medjutim za masinu je potreban stvaraoc, covjek pravi masinu i on je njen stvaraoc. Covjek nema svog stvaraoca, nego se razvio dugim procesom prepunim gresaka, a ciji je i sam pocetak najvjerovatnije greska. Greska u smislu kohezije onoga sto je u datom trenutku sacinjavalo materiju, ne u kontekstu sudbine.
Dakle kso sto sam pisao, razlika se ocituje u peciziranju onoga sta predstavlja masina i nacin njenog nastanka u odnosu na covjeka.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23235
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#21 Re: Ljudi su Masine [Roboti]

Post by Sanjarko »

Vam wrote: 07/02/2023 17:31
Sanjarko wrote: 07/02/2023 17:18

Zato sam i postavio temu, da prodiskutujemo malo, zato i jest na podforumu Filozofija. Kakve smo onda masine ako nismo masine uopste, kazem sta je masina? Pitanje percepcije po meni, ne znam. Filozofiram malo samo.
Jasno, sustinski svaki organizam mozemo nazvati masinom, ali po svojoj funkionalnosti i zadacima koje obavlja. Medjutim za masinu je potreban stvaraoc, covjek pravi masinu i on je njen stvaraoc. Covjek nema svog stvaraoca, nego se razvio dugim procesom prepunim gresaka, a ciji je i sam pocetak najvjerovatnije greska. Greska u smislu kohezije onoga sto je u datom trenutku sacinjavalo materiju, ne u kontekstu sudbine.
Dakle kso sto sam pisao, razlika se ocituje u peciziranju onoga sta predstavlja masina i nacin njenog nastanka u odnosu na covjeka.
Priroda ili bog zavisno u sta ko vjeruje, neko kaze Panspermijom da je zivot na Zemlji nastao tj s seeding of life, neko opet vjeruje da je napredni nas intaligentni neki zivotni oblik stvorio da ne kazem vanzemaljci. Kako ko i sta, sad upravu si kad kazes da nismo sklopljeni od dijelova u tvornicama na trakama kao vjestacke masine|roboti.

Uglavnom nek sam nam malo temu za fizolofsku raspravu dao. Ja kazem ne znam, po meni samo stvar percepcije.

Evo dao sam i nove termine. Vjestacke masine|roboti vs bio masine|roboti, do su u sustini masine|roboti oboje.

Sta znam.
User avatar
l33t
Posts: 4326
Joined: 04/09/2011 22:15
Location: Sarajevo

#22 Re: Ljudi su Masine [Roboti]

Post by l33t »

Hakiz wrote: 07/02/2023 14:55
l33t wrote: 07/02/2023 10:00 a DNK je mašinski kod, neko nas programiro ocam
Pa, zar nas nije bog programirao?

Ljudi su programirani da, recimo, imaju nagon za potomstvom, produženjem vrste.

Oni koji ga nemaju su samo mašine koje nisu prošle kontrolu kvaliteta u fabrici. Nisu škart, ali nisu u potpunosti zadovoljile uslove zadane od dizajnera.
Mozda mi ta napredna bica zovemo bogom, ja mislim da je civilizacija sa Marsa nas programirala. DNK je fakat code, sve ima kad sta napreduje od zaceca, embrija pa do nas ovakvih kakvi smo :thumbup:
Naravno ovo su fix ideje, ipak stoji teorija evolucije :thumbup:
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#23 Re: Ljudi su Masine [Roboti]

Post by MehmedPasaMoric »

Pa davno je Rambo Amadeus otpjevao "Ja sam FAP masina"

Dakle, Rambo illuminati confirmed
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#24 Re: Ljudi su Masine [Roboti]

Post by Hakiz »

Vam wrote: 07/02/2023 17:00 Sigurno se i masina i covjek velikim dijelom mogu opisati na nacin da bi naizgled djelovalo kao da se radi o zaista mozda sinonimima.
Medjutim fali preciznosti. Covjek je nastao evolucijom, svi prethodni oblici su u kategorijama za sebe, a opet nisu homo sapiens. I dok su postojale razlicite vrste ljudi, koje su se medjusobno mijesale, danas imamo samo jednu, nas koji smo rezultat tog procesa. Razmnozavati se mogu i neke zivotinje razlicitih vrsta koje daju potomstvo koje je u nekim slucajevima plodno, a u nekim ne (konj i magarac, lav i tigar i sl) i u ovisnosti od te cinjenice, plodnost potomstva, danas se teorise o tome da se u stvari radi o istoj vrsti, ali isto tako da su ipak to i dalje sve razlicite vrste bez obzira na ovu cinjenicu, jer vracajuci se unatrag, mozemo primjetiti razdvajanje skupina zivih bica od zajednickog pretka, koje dalje postaju vrste.
Masine imaju potpuno drugi nacin nastajanja, sklapaju se i njihovi dijelovi su razvijeni, mijenjani, kompletirani zasebno. Pored ovakve osobenosti, postoji i masa drugih, ali one koje bi nas definisale ljudima, a koje su zajednicke sa robotima (npr inteligencija) nisu upitne za stav da ljudi nisu roboti. Tako da razlike koje postoje treba precizno naglasiti. A jedna od njih je i kako smo nastali.
Mozemo govoriti o svijesti, moralnim normama, osjecajima i sl. Mada ove stvari mozemo ocekivati da vjestacka inteligencija moze posjedovati i u punom smislu rijeci postati zivot. Zvuci kao sci-fi film, ali ne djeluje nemoguce da spojem nanotehnologije i organske materije ne moze doci i da evolucije slicnoj nasoj, samih robota. Opet, ljudi nisu masine, niti masine mogu postati ljudi. Dovoljno je biti precizan. Cak i u slucaju da se proteze za dijelove tijela razviju do nivoa da podrzavaju ljudski mozak i nervni sistem (u slucaju da je recimo jedino to spaseno od covjeka) i dalje pricamo o covjeku koji moze biti inspirisan i stvoriti originalno ljudsko djelo. Cak i u slucaju da je sam mozak nadogradjen, sve dok zadrzava svoju svijest i kontrolu.
Roboti za razliku od nas, mogu doci na nas nivo, prestici nas, ali ne mogu zauzeti nase mjesto, odnosno biti mi. Kao sto nema jasnog prelaza kroz evolucijski razvoj covjeka iz jednog pretka u drugi (sta je bilo prvo, kokos ili jaje), tako ta razlika izmedju ljudi i robota moze postati maglovita. Ali nikada na nacin da dovodi do zabune sta je ko.
Uostalom zivimo danas jednu slicnu zabludu. Trans zene su zene. Nisu, trans zene su trans zene, taj prefiks stoji s razlogom. Ne mogu biti ni postati zene.
Prije desetak godina čitam sljedeće: Napravili su malog robota. Jedina funkcija koju su mu zadali je da hoda. Opremili su ga AI i machine learning softverom. Imao je četiri noge koje su bile iz dva dijela i četiri motora koji su pokretali te noge, svaka noga je imala svoj motor. Nakon nekog vremena skinu polovinu jedne noge. Robot je nastavio hodati na tri noge i "batrljak" četvrte je "mlatio" u prazno. Onda jednog dana primjete da se taj "batrljak" ne miče. Pregledaju motor, hardver i vide da je sve ispravno. Analiziraju softver i vide da je robot "shvatio" da nema jednu nogu, da troši energiju za nju bespotrebno i napravvio je linihe koda kojima ju je isključio. Postao je "svjestan". Nije postao samosvjestan u smislu da je shvatio da je robot, ali je postao svjestan svojih funkcija. Od toga do složenije svijesti, pa i samosvihesti više nema ozbiljnih prepreka. Sve je ostalo stvar razvoja ili u biološkom terminu, evolucije. Ali, osnovni mehanizmi, temelji, se već uspostavljaju.

Ne znam da li bi bilo moguće da ponovnim vraćanjem skinute polovine robot "shvati" da pinovo može koristiti tu nogu, ali to je vjerovatno samo pitanje prikopčavanja senzora itd.
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#25 Re: Ljudi su Masine [Roboti]

Post by Vam »

Sanjarko wrote: 07/02/2023 17:54
Vam wrote: 07/02/2023 17:31

Jasno, sustinski svaki organizam mozemo nazvati masinom, ali po svojoj funkionalnosti i zadacima koje obavlja. Medjutim za masinu je potreban stvaraoc, covjek pravi masinu i on je njen stvaraoc. Covjek nema svog stvaraoca, nego se razvio dugim procesom prepunim gresaka, a ciji je i sam pocetak najvjerovatnije greska. Greska u smislu kohezije onoga sto je u datom trenutku sacinjavalo materiju, ne u kontekstu sudbine.
Dakle kso sto sam pisao, razlika se ocituje u peciziranju onoga sta predstavlja masina i nacin njenog nastanka u odnosu na covjeka.
Priroda ili bog zavisno u sta ko vjeruje, neko kaze Panspermijom da je zivot na Zemlji nastao tj s seeding of life, neko opet vjeruje da je napredni nas intaligentni neki zivotni oblik stvorio da ne kazem vanzemaljci. Kako ko i sta, sad upravu si kad kazes da nismo sklopljeni od dijelova u tvornicama na trakama kao vjestacke masine|roboti.

Uglavnom nek sam nam malo temu za fizolofsku raspravu dao. Ja kazem ne znam, po meni samo stvar percepcije.

Evo dao sam i nove termine. Vjestacke masine|roboti vs bio masine|roboti, do su u sustini masine|roboti oboje.

Sta znam.
Nemam osnove dovoljno smisleno opravdane kako bih vjerovao u bilo koju od tih teorija. Slucajnost i haos se pokazuju kao jedini efektivni uzroci promjena.
Post Reply