Ljubomora u vezama

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#1 Ljubomora u vezama

Post by MaksprotivMarksa »

Ljubomoru mozemo smatrati patologijom, cak i kada covjek potvrdi svoje sumnje u partnera, kada potvrdi svoje sumnje, patoloski proces u umu ostecenog nastavlja da bivstvuje ?

Ljubomora je patoloska emocija, koja za rezultat ima niz negativnih uticaja na psihicko zdravlje pojedinca, da li se moguce izljeciti od ljubomore, sta mislite o gore pomenutom paradoksu.

Zelim da mi opravdate svoju ljubomoru kao nesto sto eto i nije toliko patolosko kontinuirano osjecanje.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#2 Re: Ljubomora u vezama

Post by insomnia78 »

Zelim i ja janjetine al nema. Cuj zeli kako je to kurcevo otvaranje teme
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#3 Re: Ljubomora u vezama

Post by MaksprotivMarksa »

Sto bi se ja volio sa tobom pobit :kiss:

Pa da upoznas panonskog uzivo bebane
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#4 Re: Ljubomora u vezama

Post by insomnia78 »

Nije zar da si ljubomoran na mene?
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#5 Re: Ljubomora u vezama

Post by MaksprotivMarksa »

Da i to patoloski, a sada sam to osvijestio, a ne pomaze mi da stanem u svojoj patologiji. Postoji ta neka seksualna tenzija. :kiss:
User avatar
Nomad123
Posts: 116
Joined: 18/10/2016 21:56

#6 Re: Ljubomora u vezama

Post by Nomad123 »

Sto se tice ljubomore u vezama, jako je bitna zrelost oba partnera, ljubomora nije ni najmanje naivna stvar, na duze staze je pravi uzas. Imam prijatelja koji nije mogao (znao), da se izbori sa ljubomorom u braku i trajno su mu ostali odredeni psihicki poremecaji.
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#7 Re: Ljubomora u vezama

Post by Boemica »

Šta imam bit ljubomorna, svakako nema kud mać' iz podruma :oops:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21489
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#8 Re: Ljubomora u vezama

Post by MarlboroGold »

Ljubomora u malim količinama je potrebna, ono kroz šale i slično, jer to održava vezu u životu. To je dokaz da je drugoj strani i dalje stalo. Čim je nema nikako tad je sumnjivo... obično jedna strana ohladi i postane joj svejedno za vezu.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#9 Re: Ljubomora u vezama

Post by moonca »

Nije dobra niti pozeljna ni u malim kolicinama. :zoka:
MaD_ProfessoR
Posts: 797
Joined: 16/11/2012 12:00

#10 Re: Ljubomora u vezama

Post by MaD_ProfessoR »

Ljubomora obično nastaje kao mješavina nesigurnosti u vlastite vrijednosti i poređenja sa drugim osobama, često onima iz partnerovog prošlog života.
Kada preraste u svoj patološki oblik, nastaju poređenja i sa osobama koje ne dolaze iz partnerove prošlosti, već se razlozi za ljubomoru crpe iz svakodnevnice.
Uglavnom, pakao za obje strane, iz kojeg se vrlo teško izvući.
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#11 Re: Ljubomora u vezama

Post by geralt »

Ljubomora se moze razumjeti i donekle opravdati u kratkim vezama u kojima se jos nije razvilo medjusobno povjerenje. U dugim vezama i brakovima, ona je cisti otrov, jer je na duge staze povjerenje bitnije od fizicke privlacnosti, pa cak i od ljubavi.

Ako je veza duza od godine a covjek jos uvijek osjeca ljubomoru, treba se zapitati da li je do njega ili do druge osobe. Ako je do njega, odnosno ako druga osoba nije dala nikakvog konkretnog razloga da se sumnja u nju, taj osjecaj se treba suzbijati na sve moguce nacine. Da se razumijemo, to sto je druga osoba privlacna suprotnom spolu i sto privlaci poglede i udvaranja nije konkretan razlog, jer za prevaru mora postojati volja na obje strane.

E sad, ako imas konkretan razlog zbog kojeg ne vjerujes drugoj osobi, onda je najbolje odmah raskinuti i ne patiti se dalje, jer ta veza nema buducnost.

Za one koji se nalaze na drugoj strani te situacije, ako druga osoba iskazuje bolesnu ljubomoru i ako nema znakova da ce se situacija popraviti, raskid/razvod je opet jedino rjesenje.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#12 Re: Ljubomora u vezama

Post by Ramzess Veliki »

MaksprotivMarksa wrote:Zelim da mi opravdate svoju ljubomoru kao nesto sto eto i nije toliko patolosko kontinuirano osjecanje.
Ja se bolan nikom ne pravdam. :brusli:

Oke ... pravdam se ali samo kad me ona stisne ... :oops:
Inace sam ono alfa, jel ... :trep:
User avatar
biggrin
Posts: 3459
Joined: 23/11/2010 09:47

#13 Re: Ljubomora u vezama

Post by biggrin »

MaksprotivMarksa wrote: Zelim da mi opravdate svoju ljubomoru kao nesto sto eto i nije toliko patolosko kontinuirano osjecanje.
POVREMENO osjecam ljubomoru, ergo nije kontuniurano osjecanje...mission accomplished 8-)
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#14 Re: Ljubomora u vezama

Post by Ramzess Veliki »

Sa ljubomorom ili bez ljubomore ne mozemo nista sprijeciti da se desi, a sa ljubomorom je tesko osjecati se licno dobro, ona izjeda psihu I moze slomiti covjeka. Zato mislim da je bolje boriti se protiv ljubomore, steti svakome a ljubomornoj osobi itekako.
Post Reply