Ljubomora

Seks, ljubav, erotika, odnosi među (s)polovima... Molimo ponašajte se kulturno.

Moderators: _BataZiv_0809, Euridika

Post Reply
User avatar
RIZVA
Posts: 20762
Joined: 18/03/2007 15:18
Location: Sarajevo

#1 Ljubomora

Post by RIZVA »

Jeste li ljubomorni?

Koliko su vam puta, kad ste skrušeno priznali da osjećate ljubomoru, rekli da se morate osloboditi tog atavizma, da je to posesivnost, nepoželjan osjećaj? Jesu li vam objašnjavali da živite u 21. stoljeću u kojem se očekujete da poštujete tuđu slobodu i pravo izbora?

Ne valja, nikako ne valja potcjenjivati ljubomoru ili omalovažavati ljude koji su ljubomorni. Ljubomora je osjećaj koji prirodno postoji u nama i nije svojstven samo ljudima, već i drugim višim kralježnjacima, sisavcima, pticama... dakle, ljubomora je nešto što se samo djelimično kontrolira razumom, a ukorijenjena je duboko u podsvijest.

U osnovi je ljubomore nesigurnost, bojazan da ćemo izgubiti osobu koju volimo na način da će otići od nas, odlučiti se za nekog drugog partnera. Povezanost između ljubomore i samosvijesti postoji, jer što nam je veći osjećaj sigurnosti da vrijedimo, manju opasnost vidimo u okolini da će nam netko preuzeti partnera, pa je manje razloga za ljubomoru.

Međutim, to nije cijela istina. Na povećanje i smanjenje lubomore jako utječe i ponašanje partnera. Ako je partner nezrela i nesigurna osoba kojoj je svakodnevno potrebno nekakvo dokazivanje ljubavi, možda će taj dokaz pokušati pronaći u izazivanju ljubomore... i to je često, vrlo često ponašanje. Koketiranje s okolinom bez pravog motiva, ali s osjećajem ugode i uzbuđenosti jer smo nekoga zainteresirali, a s druge strane naš partner ludi za nama i vidimo da mu nešto značimo...

Svatko ima neku granicu ljubomore. Lako je reći da je ljubomora posesivnost ako nemate partnera koji će pred vašim očima koketirati s nepoznatim momcima/curama na tulumu, uvijek na onoj granici da vam može reći: "Pa šta šiziš, dečko/cura je samo ljubazan/a..."

Ljubomora jednog partnera u vezi problem je oba partnera i najbolje je se "liječi" ako oba partnera sudjeluju u tom "liječenju". No, ako jedan partner uživa u izazivanju ljubomore kod onog drugog i time se hrani, onda je svako "liječenje" uzaludno.
User avatar
Ekspanzi
Posts: 516
Joined: 05/09/2008 08:54
Location: Mars

#2 Re: Ljubomora

Post by Ekspanzi »

eh sad.. kao sto ti napisa, mnoge stvari uticu na to, al generalno, mislim da nisam ljubomoran, ako si sa osobom kojoj vjerujes i sa kojom imas dobru komunikaciju i povjerenje, nema mjesta ljubomori, a ako nisi, onda je pitanje sta radis s tom osobom ( :dance: ) :lol:
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#3 Re: Ljubomora

Post by zelenashica »

hebiga ja sam ljubomorna.........bez obriza što mu vjerujem.........taka sam svukudam :D ............ne mogu sebi tu pomoći,al se kontroliram ... :lol:
User avatar
Ekspanzi
Posts: 516
Joined: 05/09/2008 08:54
Location: Mars

#4 Re: Ljubomora

Post by Ekspanzi »

kod mene je to zajebano, ja sam ljubomoran kad tek prekinem s curom, a dok smo zajedno, sve normala.. ne znam jel tako svima.. :skoljka:
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#5 Re: Ljubomora

Post by madner »

Kako mozes biti ljubomoran poslje?
Poslje je gotovo, kraj, ona tamo ti vamo i to je to.
User avatar
Ekspanzi
Posts: 516
Joined: 05/09/2008 08:54
Location: Mars

#6 Re: Ljubomora

Post by Ekspanzi »

pa neam pojma, fakat mi je sve ok dok smo zajedno a onda poslije mi nekako gore kad je vidim ponovo, nebitno jesam li ja prekino il ona, najbolje sto dalje :thumbup:
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#7 Re: Ljubomora

Post by madner »

To nije ljubomora, nego tastina :wink:
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#8 Re: Ljubomora

Post by zelenashica »

madner wrote:To nije ljubomora, nego tastina :wink:
podapisujem :thumbup:
User avatar
Ekspanzi
Posts: 516
Joined: 05/09/2008 08:54
Location: Mars

#9 Re: Ljubomora

Post by Ekspanzi »

ne bih se slozio, hocete da kazete da je vama svejedno kad vidite neku skoriju bivsu/bivseg?
drugo su stare veze pa kad se sretnes sve ono nesto lijepo
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#10 Re: Ljubomora

Post by zelenashica »

Ekspanzi wrote:ne bih se slozio, hocete da kazete da je vama svejedno kad vidite neku skoriju bivsu/bivseg?
drugo su stare veze pa kad se sretnes sve ono nesto lijepo
meni vala jeste svejedno.....ha vidjela ha ne vidjela......... :D nebi bio bivši da je valjao :roll: :razz:
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#11 Re: Ljubomora

Post by Cholina_Lokica »

jok ja, kod mene sve polako i smireno... kod mene se sve bazira na povjerenju
User avatar
Dioda
Posts: 1353
Joined: 20/01/2008 19:17

#12 Re: Ljubomora

Post by Dioda »

Ja uopste nisam ljubomorna. Ljudi mi kazu da ni to nije normalno. Ali jednostavno ne znam sta ljude tjera na takav oblik maltretiranja partnera :D Sigurna sam,da ako me momak zeli prevariti,to ce i uraditi. Do sad nisam imala negativnih iskustava (ili bar nisam saznala za prevaru :lol: ).
Mozda ja nisam normalna :D
Samo ne mislim da cu biti sretnija ako nekog maltretiram,provjeravam,isl. :skoljka:
rihakm
Posts: 204
Joined: 04/05/2007 23:00
Location: Land of the Blind

#13 Re: Ljubomora

Post by rihakm »

mišica wrote:
Ekspanzi wrote:ne bih se slozio, hocete da kazete da je vama svejedno kad vidite neku skoriju bivsu/bivseg?
drugo su stare veze pa kad se sretnes sve ono nesto lijepo
meni vala jeste svejedno.....ha vidjela ha ne vidjela......... :D nebi bio bivši da je valjao :roll: :razz:
nije bas uvijek tako...ima i pokajati se,skontati neke stavri!
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#14 Re: Ljubomora

Post by zelenashica »

rihakm wrote:
mišica wrote:
Ekspanzi wrote:ne bih se slozio, hocete da kazete da je vama svejedno kad vidite neku skoriju bivsu/bivseg?
drugo su stare veze pa kad se sretnes sve ono nesto lijepo
meni vala jeste svejedno.....ha vidjela ha ne vidjela......... :D nebi bio bivši da je valjao :roll: :razz:
nije bas uvijek tako...ima i pokajati se,skontati neke stavri!
kako ko..ja se ne kajem....ja sam uvijek u pravu :razz: :oops:
Post Reply