LJUBLJANA PRVA

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
kucuk
Posts: 243
Joined: 31/03/2007 20:50

#1 LJUBLJANA PRVA

Post by kucuk »

Ne vidjoh na kome je mjestu Sarajevo. Ljubljana je prva sa 97 %..
Naime ovih dana je sprovedena provjera postenja gradjana u velikim svjetskim metropolama, a cilj je bio da se provjeri kako ce reagirati gradjani kad nadju izgubljenu stvar. Zamisao je realizovana tako sto su istrazivaci na javnim mjestima ostavljali mobilne telefone, (na automatu za podizanje novca,u telefonskoj govornici, u trgovini )a onda pratili sta ce sa nadjenom stvari /mobilnim telefonom/ uraditi onaj ko ga pronadje. Najvise postenih /97%/ gradjana je bilo u Ljubljani. Oni su nadjeni telefon vratili, a inace procenat se krece od 50 do 97 %.
Ne znam je li Sarajevo bilo obuhvaceno ovim istrazivanjem, neije ga bilo medju prvih dvadeset.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#2

Post by cyprus »

Čuj Slovenci pošteni :-? , a može bit svašta. :D
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#3 Re: LJUBLJANA PRVA

Post by sulesavic »

Æelava cura wrote:
kucuk wrote:Ne vidjoh na kome je mjestu Sarajevo. Ljubljana je prva sa 97 %..
Naime ovih dana je sprovedena provjera postenja gradjana u velikim svjetskim metropolama, a cilj je bio da se provjeri kako ce reagirati gradjani kad nadju izgubljenu stvar. Zamisao je realizovana tako sto su istrazivaci na javnim mjestima ostavljali mobilne telefone, (na automatu za podizanje novca,u telefonskoj govornici, u trgovini )a onda pratili sta ce sa nadjenom stvari /mobilnim telefonom/ uraditi onaj ko ga pronadje. Najvise postenih /97%/ gradjana je bilo u Ljubljani. Oni su nadjeni telefon vratili, a inace procenat se krece od 50 do 97 %.
Ne znam je li Sarajevo bilo obuhvaceno ovim istrazivanjem, neije ga bilo medju prvih dvadeset.
:x :x Kad su tako posteni zasto ne vrate gradjanima BiH njihov novac koji su dobili na cuvanje i zadrzali poslije rata? :x
...da im mamu yebem!
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#4

Post by cyprus »

Ako su Slovenci pošteni, biće da su građani BiH nepošteni što traže pare. Tako nekako logički dođe. :D :x
User avatar
kustah
Posts: 527
Joined: 10/03/2007 16:14

#5

Post by kustah »

To je dug Nove ljubljanske banke sa sjedistem u Trstu! Gdje ce oni nekome
dugovati! Banditi!
saki
Posts: 249
Joined: 21/03/2007 18:40

#6

Post by saki »

Te pare iz ljubljanske banke su sigurno ukrali ti slucajni prolaznici. :zzzz:
Leonid Breznjev
Posts: 5302
Joined: 04/11/2006 03:32
Location: Kamenskoje

#7

Post by Leonid Breznjev »

pa ako duguje ljubljanska banka, ne duguje citavo slovensko stanovnistvo..

al' smo zato mi bosanci i hercegovci posteni u pm.. nema dalje.. i danas se otac i sin ubijaju zbog 3 stope medje zato sto su posteni... gluposti..
Leonid Breznjev
Posts: 5302
Joined: 04/11/2006 03:32
Location: Kamenskoje

#8

Post by Leonid Breznjev »

Ćelava cura wrote:Dobro Lave sve si nam rekao :) ako ti zivis u Sloveniji ne krivimo tebe, vec njihovu vladu..
Znam da mi, gradjani BiH, vecinom nismo posteni, ali eto da sam ja sama testirana na taj nacin mozes siguran biti da bih vratila i novac, novcanik i mobitel-meni dosta i ono moje sto imam..
Cak i da nadjem nesto sto nemam svejedno bih vratila..
Glupo mi je da ovaj gore neki postavlja nesto sto je nasao na nekom portalu ili u nekim novinama i hoce reci "Joj pogledajte kako su Slovenci posten narod a mi Bosanci i HErcegovci, nas da su testirali vjerovatno bi bili katastrofalni rezultati...E pa nek govori u svoje ime..A i lako je Slovencima biti posteni s tudjih ledja..
Lako im je bilo uci u EU kad su imali dobar start sa nasim parama..
Ja mogu zivjeti bez tog novca. U poredjenju sa prosjekom zivim sasvim dobro.
Ali mislim da nije fer uzdizati Slovence kao postenjacine kad se sjetim svojih roditelja koji su 10 godina crncili k'o robovi van da ustede za starosti i sad nemaju nista...Zamisli da radis 10 godina, da imas po 5-6 poslova- crncis od 5 do 23..deset godina..i sve to uzalud...Zbog koga ..zbog Slovenije i Slovenaca...meni su gotovo jednako losi kao i cetnici.. Chete nas ubijase za vrijeme rata...a ovi nas dokrajcise poslije rata.. SAmo da dodam, ako nisi znao takvih u Bosni i Hercegovini ima na hilljade..pa sad budi posten i stani u odbranu Slovenaca i njihovog postenja... :x
E sad zamisli da nam za godinu dana vrate sav nas novac, svim BH gradjanima...Sto oni, postenjacine, naravno nece nikad uraditi. :x
ne znam odakle ti to da sam ja slovenac al' ne smeta. smatram se gradjanom BiH i to vec nekoliko decenija. ne vidjeh da iko napisa da misli na vladu ili ti smatras dovoljnim da se kaze slovenac, bosanac i hercegovac, englez, austrijanac ili amerikanac i da se naravno misli na vladu iste drzave a ne na njene stanovnike... :-) i naravno da nije slovenaca, srba, engleza, francuza i stanovnika galapagosa mi bi odavno vec bili u EU. jasno je oni su krivi za sve sto se nama dogadja.. namjerno ne rekoh ovdje "sta nam se dogodilo", samo da se razumijemo..
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#9 Re: LJUBLJANA PRVA

Post by danas »

sulesavic wrote:
Ćelava cura wrote:
kucuk wrote:Ne vidjoh na kome je mjestu Sarajevo. Ljubljana je prva sa 97 %..
Naime ovih dana je sprovedena provjera postenja gradjana u velikim svjetskim metropolama, a cilj je bio da se provjeri kako ce reagirati gradjani kad nadju izgubljenu stvar. Zamisao je realizovana tako sto su istrazivaci na javnim mjestima ostavljali mobilne telefone, (na automatu za podizanje novca,u telefonskoj govornici, u trgovini )a onda pratili sta ce sa nadjenom stvari /mobilnim telefonom/ uraditi onaj ko ga pronadje. Najvise postenih /97%/ gradjana je bilo u Ljubljani. Oni su nadjeni telefon vratili, a inace procenat se krece od 50 do 97 %.
Ne znam je li Sarajevo bilo obuhvaceno ovim istrazivanjem, neije ga bilo medju prvih dvadeset.
:x :x Kad su tako posteni zasto ne vrate gradjanima BiH njihov novac koji su dobili na cuvanje i zadrzali poslije rata? :x
...da im mamu yebem!
ma sta se palite ljudi :D mobitel je mobitel :D a milioni su milioni :D :oops:
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#10

Post by atko »

E u PM vise i ta stednja LJubljanske banke... za ovih 10-15 godina vlastita drzava nam je maznula i pronevjerila preko 5 milijardi maraka... a da nam je drzava imalo normalna rijesila bi i taj problem devizne stednje na drzavnom nivou...
hejter
Posts: 177
Joined: 04/07/2006 15:59

#11 Re: LJUBLJANA PRVA

Post by hejter »

sulesavic wrote:
Ćelava cura wrote:
kucuk wrote:Ne vidjoh na kome je mjestu Sarajevo. Ljubljana je prva sa 97 %..
Naime ovih dana je sprovedena provjera postenja gradjana u velikim svjetskim metropolama, a cilj je bio da se provjeri kako ce reagirati gradjani kad nadju izgubljenu stvar. Zamisao je realizovana tako sto su istrazivaci na javnim mjestima ostavljali mobilne telefone, (na automatu za podizanje novca,u telefonskoj govornici, u trgovini )a onda pratili sta ce sa nadjenom stvari /mobilnim telefonom/ uraditi onaj ko ga pronadje. Najvise postenih /97%/ gradjana je bilo u Ljubljani. Oni su nadjeni telefon vratili, a inace procenat se krece od 50 do 97 %.
Ne znam je li Sarajevo bilo obuhvaceno ovim istrazivanjem, neije ga bilo medju prvih dvadeset.
:x :x Kad su tako posteni zasto ne vrate gradjanima BiH njihov novac koji su dobili na cuvanje i zadrzali poslije rata? :x
...da im mamu yebem![/quote]

Ja im familiju yebem! :x
_ambassador
Posts: 1102
Joined: 05/09/2006 17:51
Location: kaj ima lima

#12

Post by _ambassador »

malo sam neupucen, moze li neko reci o kojoj se cifri radi, vjerujem da ima makar priblizna cifra. kad smo kod tog, zar se strasburskim putem ne moze nista rijesiti???

ako se radi o sumama kojima oni "dizu infrastrukturu" (ovo mi se cini malo pretjerano), mora postojati neka solucija jer sve mora biti dokumentovano i uknjizeno :roll: (tako kazu ekonomisti)

ili smo trebali otici u sloveniju i pokrasti sve mobitele koji su bili postavljeni, makar da dokazemo kakvi su u stvari :D:D
Leonid Breznjev
Posts: 5302
Joined: 04/11/2006 03:32
Location: Kamenskoje

#13

Post by Leonid Breznjev »

_ambassador wrote:malo sam neupucen, moze li neko reci o kojoj se cifri radi, vjerujem da ima makar priblizna cifra. kad smo kod tog, zar se strasburskim putem ne moze nista rijesiti???

ako se radi o sumama kojima oni "dizu infrastrukturu" (ovo mi se cini malo pretjerano), mora postojati neka solucija jer sve mora biti dokumentovano i uknjizeno :roll: (tako kazu ekonomisti)

ili smo trebali otici u sloveniju i pokrasti sve mobitele koji su bili postavljeni, makar da dokazemo kakvi su u stvari :D:D
mislim da se radilo o nekoj cifri od 1/4 miliarde, ako se ne varam...
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#14

Post by cyprus »

Image

Ma živjela nama Slovenija. :D Gdje mi se mi hladili u ove vruće dana da nam nije klimatiziranih Mercatora. :D
Leonid Breznjev
Posts: 5302
Joined: 04/11/2006 03:32
Location: Kamenskoje

#15

Post by Leonid Breznjev »

cyprus wrote:Image

Ma živjela nama Slovenija. :D Gdje mi se mi hladili u ove vruće dana da nam nije klimatiziranih Mercatora. :D
:lol: :lol: :lol:
User avatar
kustah
Posts: 527
Joined: 10/03/2007 16:14

#16

Post by kustah »

BiH stedisama, Slovenija duguje oko 300 miliona maraka, a Srbija 135.
User avatar
kustah
Posts: 527
Joined: 10/03/2007 16:14

#17

Post by kustah »

19.02.2007
  • SARAJEVO - Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Nikola Spiric; pirić rekao je juče u Sarajevu da BiH želi da problem stare devizne štednje bude rješavan bilateralno, a Slovenija sukcesijom.

    Špirić je na konferenciji za novinare nakon razgovora s predsjednikom Vlade Slovenije Janezom Janšom rekao da eksperti dvije zemlje treba da utvrde genezu ovog problema.

    Janša je rekao da su, zbog centralizovanog monetarnog sistema bivše SFRJ, devize iz slovenačkih banaka u BiH transportovane u Narodnu banku Jugoslavije, gdje su konvertovane u dinare i onda distribuisane republikama bivše Jugoslavije.

    Komentarišući tvrdnju da postoje tovarne liste prema kojima je novac transportovan avionima iz Sarajeva u Ljubljanu, a ne u Beograd, kako tvrdi Janša, slovenački premijer je naveo da će "rado proučiti sve dokaze".

    Za vrijeme sastanka Špirića i Janše oko 200 građana BiH, čija devizna štednja nije vraćena iz Ljubljanske banke, okupilo se ispred zgrade Parlamentarne skupštine BiH u Sarajevu u znak protesta povodom posjete državne delegacije Slovenije.

    Iako štedišama nije dozvoljeno da stanu ispred same zgrade parlamenta i dočekaju delegaciju iz Slovenije, oni su na ulici protestovali sa zviždaljkama i transparentima, pozivajući vlasti BiH da zaštite njihova prava i imovinu.

    Amila Omersoftić, predsjednik Udruženja za zaštitu deviznih štediša BiH, prilikom dolaska slovenačke delegacije iz plastičnih kesa na kojima je pisalo "Merkator" izbacivala je smeće, uz tvrdnju da to simbolički pokazuje odnos Slovenije prema BiH i njenim građanima.

    Omersoftićeva je podsjetila da su bh. štediše tužile Sloveniju Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu.

    "Drnovšek i Janša imaju Sud u Strazburu, pa nek izvole dokazati da je novac u Beogradu, a ne kod njih", kazala je Omersoftićeva.

    "Narod BiH će shvatiti da nam Slovenci nisu prijatelji jer su za ovih 16 godina izbjegavanja da plate 250 miliona KM koje su od nas uzeli time prokockali povjerenje 50 godina zajedničkog života. Ono što nam oni ovdje donose samo je smeće upakovano u 'Merkatorove' vrećice. Bacili smo to na ulice Sarajeva, koje smo oprali radenskom vodom", kazala je Omersoftićeva i pozvala građane BiH da bojkotuju slovenačke proizvode.

    Štedišama iz Sarajeva pridružili su se aktivisti pokreta "Dosta", te 70 Banjalučana. Dolazak štediša iz Banjaluke propraćen je burnim aplauzom uz izjave reporterima TV Slovenije da u BiH nema podjela kada je zajednički interes u pitanju kao što je povrat stare devizne štednje.

    "Došli smo da tražimo svoj novac. Očekujemo podršku Savjeta ministara BiH u zaštiti naših prava. Nikola Špirić davao nam je podršku kao parlamentarac, nadam se da će na tome istrajati", kazao je Miloš Bundalo iz Banjaluke uz napomenu da će im štediše dati rok od tri mjeseca da nešto preduzmu.

    Štednju od Ljubljanske banke potražuje oko 165.000 štediša iz BiH, koji su imali ušteđevinu od 185 miliona američkih dolara, što se uz pripadajuće kamate popelo na 470 miliona dolara. Štediše tvrde da je ukupan dug uz zateznu kamatu premašio milijardu KM.
User avatar
kustah
Posts: 527
Joined: 10/03/2007 16:14

#18

Post by kustah »

Ćelava cura wrote:Vucete me za jezik,
kazete taj novac nije toliko bitan za BiH..
Zamislimo da tih 300 miliona maraka zapravo pripada samo 300 porodica..
Kada bi u roku od 2 ili tri godine, 300 porodica zapocelo neki privatni biznis sa tim svojim milioncicem, da li bi to stvarno bilo toliko beznacajno za BiH koliko se vi trudite to prikazati..
Znam da su potrebna veca sredstva da se BiH izvuce iz krize sa lopovima na vlasti, ali isto tako znam da bi nam godila jedna injekcija od 300 miliona maraka..
Haram im bilo.... :roll:
Svako je budala ko tvrdi da novac nije vazan. Izgleda da tacan iznos vise niko
ne zna, jer se kamata nakupilo vise od glavnice.
Mensura
Posts: 23
Joined: 14/05/2007 00:40

#19

Post by Mensura »

Koliko sam izgubila u LJubljanskoj banci, toliko sam kredita ostala duzna Beogradskoj :oops: Sto se mene tice - nek se kusuraju :D
kucuk
Posts: 243
Joined: 31/03/2007 20:50

#20

Post by kucuk »

Ovo oko istrazivanja sam gledao na ovdasnjoj televiziji.Prikazivani su i ljude koji vracaju, kao i oni koji telefon stave u dzep pa bjeze. Sve je snimano.
Za kriticare, oni nisu utvrdili da su Drnovsek i Jansa posteni, nego ljudi na ulicama Ljubljane medju kojima je sigurno bilo i Bosanaca.Nisam dobro vidio ali mislim da je neki grad u Kanadi bio drugi.
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#21

Post by Svemirski_Jebach »

ja sam nedavno vratio $100 nekoj curi...jesu li bosanci posteni? :D
in33sa
Posts: 2325
Joined: 27/10/2006 11:35

#22

Post by in33sa »

Arslan wrote:pa ako duguje ljubljanska banka, ne duguje citavo slovensko stanovnistvo..

al' smo zato mi bosanci i hercegovci posteni u pm.. nema dalje.. i danas se otac i sin ubijaju zbog 3 stope medje zato sto su posteni... gluposti..
Pa gdje ces to napisati, crni Arslane, ti mora da si neki cetnicko-ustaski provokator.

Neposteni Sarajlija, to ti je moj Arslane oksimoron da ga nema veceg.

Inace, vezano za dug LJubljanske banke, moj rodjak je neki klinac u tom udruzenju stedisa, pa samo da znate da udruzenje stedisa sumnja da je odredjena suma novca odavno uplacena stedisama, samo sto je novac "misteriozno" nestao negdje na putu do stedisa. Citaj, posteni Bosanci mu skrenuli putanju, ili bolje receno posteni BH vlastodrzci.
kucuk
Posts: 243
Joined: 31/03/2007 20:50

#23

Post by kucuk »

Nisam imao nikakvu losu namjeru kad sam vam prenio pricu o ovom istrazivanju.Cilj istrazivaca je bio da pokrenu diskusiju o moralu i etici pa sam i ja mislio da ce se i ovdje razgovori okrenuti u tom pravcu. Istina bio sam zaboravio na ove stedne knjizice koje takodje mogu posluziti kao primjer isto kao i ovo istrazivanje.
Negdje procitah i ovo”etika kao nauka se izgubila u cijelom svijetu, pa ce se morati ponovo stvarati”,a ima i onih koji smatraju da se ljudsko ponasanje sve vise udaljuje od etike a priblizava etologiji.
Post Reply