Ljubav ili ponos?

Seks, ljubav, erotika, odnosi među (s)polovima... Molimo ponašajte se kulturno.

Moderators: _BataZiv_0809, Euridika

Post Reply
User avatar
juli84
Posts: 569
Joined: 09/02/2011 15:03
Location: Tamo gdje je isto napadač i žrtva.

#1 Ljubav ili ponos?

Post by juli84 »

Da li u ljubavi ima mjesta ponosu ili drugačije ako prevlada ponos je li to onda ljubav?

Razmišljam o tome nakon što sam nagovarala prijateljicu da prva nazove muškarca kojeg ludo voli nakon bezvezne svađice, a ona kaže "Imam i ja svoj ponos, nek on nazove ako mu je stalo".

Ja mislim da takvoj vrsti ponosa nije mjesto u jednoj vezi, ako nekog voliš nesebično se i daješ.
Međutim, upoznala sam mnogo ljudi koji će radije "crknut" nego učinit prvi korak.
Šta vi mislite da li treba praviti granice do kojih možete ići i ako se dođe do tih granica ne popuštati ni pod cijenu gubitka voljene osobe, ili u ljubavi ne praviti nikakve granice?

Ja kad volim bezuvjetno se dajem, ništa ne kalkulišem i zaključam ponos u ostavu. :)
A vi?
User avatar
bandini
Posts: 1339
Joined: 18/05/2011 10:01
Location: dimenzija X

#2 Re: Ljubav ili ponos?

Post by bandini »

pa nekom prevelikom ponosu i nema mjesta u vezi
mada ne treba se ni kako ti kazes bezuvjetno prepustati voljenoj osobi, jer ako to radis poslije nekog vremena moze poceti da te zajebava samo tako, bez ikakvog razloga
a onda si donji
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#3 Re: Ljubav ili ponos?

Post by zelenashica »

Sve je to od osobe do osobe....ja lično u ljubavi ne znam za ponos,dok sam imala prilike da se uvjerim da je ponos taj radi kojeg se odbacuje ljubav.
User avatar
tinchy
Posts: 1021
Joined: 26/02/2007 19:30

#4 Re: Ljubav ili ponos?

Post by tinchy »

Prije sam bila strašno ponosna, nikad mi ne bi palo napamet da se prva javljam, izvinjavam pogotovo ako nije do mene i tako... Ali eto valjda i kad ti nije bitan taj neko ponos radi svoje, ali onda kad se zaljubiš to sve ostaviš po strani tako je bilo i sa mnom. Na početku veze sam nešto otersala bespotrebno, bi mi krivo kasnije, vidjeh ni njemu nije pravo ... Fino uzmem telefon u ruke, nazovem, izvinim se... i kažem da ne želim da ga izgubim radi gluposti.
I nakon toga više nikad nije bilo mjesta ponosu, valjda to ono jednom kad se preko ponosa pređe ostaje tako i ubuduće :)
Mr.Penguin
Posts: 3239
Joined: 27/05/2011 20:46

#5 Re: Ljubav ili ponos?

Post by Mr.Penguin »

.
Last edited by Mr.Penguin on 25/12/2012 14:59, edited 1 time in total.
User avatar
new_jazzWa
Posts: 930
Joined: 24/10/2006 20:28
Location: zamalo pa izgubljena

#6 Re: Ljubav ili ponos?

Post by new_jazzWa »

Nikad nisam gledala na ponos, ako pogrijesim izvinem se, ali ono posljednje sto me snaslo mi je otvorilo oci. Nakon godina zajebancije,nadanja, cekanja, i sranja koje mi je napravio (ovo samo za jednu osobu vazi), rekla sam, da mi dodje nazad na koljenima, i kaze: " Uzmi me nazad ili se ubijam pred tobom", rekla bih mu PUCAJ... Postoje granice za sve, i za lijepe i za ruzne stvari...Ne mozemo biti idioti dok postojimo... Sto se tice ostalih ne znam,vidjecemo...Nisu svi ljudi isti, i ne zasluzuju svi isti tretman :) Ni previse ljubavi niti previse ponosa nije dobro
User avatar
juli84
Posts: 569
Joined: 09/02/2011 15:03
Location: Tamo gdje je isto napadač i žrtva.

#7 Re: Ljubav ili ponos?

Post by juli84 »

Mr.Penguin wrote:Ljudi mijesaju ponos sa tvrdoglavosti/umisljenosti. Daj ti drugarici nekoliko godina pa ce ona zaboraviti "ponos" i doce vrijeme kada nece zeljeti biti sama ni po koju cijenu...
Ima 32 ako do sad nije skontala ne znam kad će :-)

A to o godinama u kojima se bojimo samoće nema govora o ljubavi, to je onda nešto sasvim drugo.
User avatar
bandini
Posts: 1339
Joined: 18/05/2011 10:01
Location: dimenzija X

#8 Re: Ljubav ili ponos?

Post by bandini »

juli84 wrote:
Mr.Penguin wrote:Ljudi mijesaju ponos sa tvrdoglavosti/umisljenosti. Daj ti drugarici nekoliko godina pa ce ona zaboraviti "ponos" i doce vrijeme kada nece zeljeti biti sama ni po koju cijenu...
Ima 32 ako do sad nije skontala ne znam kad će :-)

A to o godinama u kojima se bojimo samoće nema govora o ljubavi, to je onda nešto sasvim drugo.

skontace kad bude kasno
User avatar
juli84
Posts: 569
Joined: 09/02/2011 15:03
Location: Tamo gdje je isto napadač i žrtva.

#9 Re: Ljubav ili ponos?

Post by juli84 »

new_jazzWa wrote:Nikad nisam gledala na ponos, ako pogrijesim izvinem se, ali ono posljednje sto me snaslo mi je otvorilo oci. Nakon godina zajebancije,nadanja, cekanja, i sranja koje mi je napravio (ovo samo za jednu osobu vazi), rekla sam, da mi dodje nazad na koljenima, i kaze: " Uzmi me nazad ili se ubijam pred tobom", rekla bih mu PUCAJ... Postoje granice za sve, i za lijepe i za ruzne stvari...Ne mozemo biti idioti dok postojimo... Sto se tice ostalih ne znam,vidjecemo...Nisu svi ljudi isti, i ne zasluzuju svi isti tretman :) Ni previse ljubavi niti previse ponosa nije dobro
Možda ljudi tu i najviše griješe kad nakon jednog lošeg iskustva postave granice za sve sljedeće prilike.
Sviđa mi se to tvoje da nisu svi ljudi isti i da ne zaslužuju isti tretman, al mislim da kod većine preovladava ono ko se jednom opece...
User avatar
juli84
Posts: 569
Joined: 09/02/2011 15:03
Location: Tamo gdje je isto napadač i žrtva.

#10 Re: Ljubav ili ponos?

Post by juli84 »

bandini wrote:
juli84 wrote:
Mr.Penguin wrote:Ljudi mijesaju ponos sa tvrdoglavosti/umisljenosti. Daj ti drugarici nekoliko godina pa ce ona zaboraviti "ponos" i doce vrijeme kada nece zeljeti biti sama ni po koju cijenu...
Ima 32 ako do sad nije skontala ne znam kad će :-)

A to o godinama u kojima se bojimo samoće nema govora o ljubavi, to je onda nešto sasvim drugo.

skontace kad bude kasno
Nije za ljubav nikad kasno, al mislim da je ipak bolje prihvatiti je onda kad se nudi.
Meni se mnogo više sviđa zaljubljena i luda nego ponosna i sama :)
Mr.Penguin
Posts: 3239
Joined: 27/05/2011 20:46

#11 Re: Ljubav ili ponos?

Post by Mr.Penguin »

.
Last edited by Mr.Penguin on 25/12/2012 14:59, edited 1 time in total.
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#12 Re: Ljubav ili ponos?

Post by ladyblue18 »

Zlatna sredina.

Slazem se da ponos niposto ne smije biti prepreka kada ti je do nekoga bas stalo, onda i sam vidis svoje greske pa se izvines, pa oprastas i ti, ali niposto ne smije covjek biti ni toliko bezobziran prema sebi da se izvinjava za greske koje ne napravi, da popravlja situaciju kada nije on kriv, jer druga strana vidi da joj se moze i onda sve ide u neku stvar, obicno bude tako.
Mr.Penguin
Posts: 3239
Joined: 27/05/2011 20:46

#13 Re: Ljubav ili ponos?

Post by Mr.Penguin »

.
Last edited by Mr.Penguin on 25/12/2012 14:59, edited 2 times in total.
User avatar
Loulou
Posts: 3015
Joined: 16/04/2008 15:18

#14 Re: Ljubav ili ponos?

Post by Loulou »

S jedne druge teme, a u vezi s bezuvjetnim predavanjem drugoj osobi:
Topla voda wrote:koliko god ti trivijalno izgledalo,kad se nekome das apsolutno,tu ga gubis,jer nemas vise sta dati.
ne naravno u trenu,nego u nekom kratkom periodu..

obzirom da je ljubav konstantno davanje,onda kad das sve.. taj neko ode da energiju trazi na drugome mjestu.
tako da samo emocije,bez racionalnosti,uvijek lose zavrse..tako da to kod tebe nije "dosadi ti"nego nema vise sta dobiti od tebe,iscijedi te i ide dalje.
Ponos treba postojati u svakom odnosu i ne vidim u tome ništa loše.
Ali, treba postojati i sposobnost da se uvidi vlastita krivnja/greška, razazna bitno od nebitnog, da "oprosti" ne bude najteža riječ za izgovoriti...
User avatar
Attitude
Posts: 615
Joined: 13/07/2011 10:35

#15 Re: Ljubav ili ponos?

Post by Attitude »

nema mjesta niti smije biti ponosu u ljubavi..
ne kazem da se treba pustit da te gaze ..a niti gazit...ali ponos i ljubav stanuju na razlicitim adresama ( :shock: :D )

ima jedna fina pricica koje se uvijek sjetim :)

Bio jednom jedan dječak po imenu Dječak.
Dječak je bio krupan, zgodan dasa…
I Dječak je bio zaljubljen.

Dječak je bio zaljubljen u djevojčicu po imenu Djevojčica.
Ali Djevojčica za to nije željela da zna.

Vidite, Djevojčica je bila ljupko, lijepo, majušno, slatko stvorenje…
i Dječaka je, da izvinite, veselo vukla za nos.
Dječak prosto nije znao šta da radi.

Vidite, dok Djevojčica nije naišla Dječak prosto nije mogao da se odbrani od drugih djevojčica…
Trenutni problem bio je da je Dječak do ušiju bio zaljubljen u Djevojčicu,
a da nije znao kako da je obrlati.
I tako je jednog dana dječak pitao svog prijatelja, Prijatelja, za savjet.

Poslije dugog razmišljanja, Prijatelj je posavjetovao Dječaka
da zaigra igru “Ne dam ti se” na koju bi Djevojčica ubrzo morala da padne.
Dječak je prihvatio Prijateljev savjet…
I ne lezi vraže…
Djevojčica je uskoro izgubila glavu.
Počela je da sanja Dječaka.
Neprestano je smišljala slučajne susrete s Dječakom.
Nije prestajala da mu piše ljubavna pisamca.
Njeno srce je stalno vapilo za Dječakom.

Ali sada Dječak za to nije želio da zna, zato što je igrao igru “Ne dam ti se”.
A ni Djevojčica nije znala šta da radi… jer je bila zaljubljena u Dječaka… a Dječak ju je prosto ignorisao.
I tako je Djevojčica otišla do svoje prijateljice, Prijateljice, po savjet.
Prijateljica je rekla Djevojčici da treba da igra igru “Ne dam ti se” na koju bi Dječak ubrzo morao da padne.
Djevojčica je prihvatila Prijateljičin savjet i zaigrala igru “Ne dam ti se”.
Ali pošto je Dječak već igrao igru “Ne dam ti se”, nije ni primijetio da i Djevojčica igra igru “Ne dam ti se”.
I tako se ništa nije ni desilo.
E sad je to kraj ove tužne priče.

I Dječak i Djevojčica igrali su igru “Ne dam ti se”…
I nikada se više nisu ni vidjeli ni sreli.
Ali su zato oboje poslije toga živjeli…veoma daleko jedno od drugog.
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#16 Re: Ljubav ili ponos?

Post by kritichar »

Ponos Image
User avatar
Dioda
Posts: 1353
Joined: 20/01/2008 19:17

#17 Re: Ljubav ili ponos?

Post by Dioda »

ladyblue18 wrote:Zlatna sredina.

Slazem se da ponos niposto ne smije biti prepreka kada ti je do nekoga bas stalo, onda i sam vidis svoje greske pa se izvines, pa oprastas i ti, ali niposto ne smije covjek biti ni toliko bezobziran prema sebi da se izvinjava za greske koje ne napravi, da popravlja situaciju kada nije on kriv, jer druga strana vidi da joj se moze i onda sve ide u neku stvar, obicno bude tako.
:thumbup:
Dok sam bila mladja, znala sam se zainatiti, pa nikad ne bih nazvala prva, bez obzira ko je kriv za svadju :D Pa sam skontala da to ne ide tako :D
Uvijek sam za izvinjenje, ako je moja greska. Pa cak i ako sam samo dijelom kriva za nesto, pokusavala sam da izgladim.
Ako neko ne zeli da prizna da je kriv, i uvijek svaljuje na drugog, tjera inat, fura taj glupavi ponos :roll: e onda se ne mozemo tako igrati :mrgreen:

U ljubavi ne bi trebalo biti takvog ponosa, ako neko stalno primjenjuje to "ako mu je stalo nek' nazove" od te ljubavi nema nista.

Ja sam jednom tako zagulila, nisam se javila tadasnjem momku tacno mjesec dana (on je bio kriv), a i on je isto tako zagulio. Na kraju je on nazvao, pomirimo se :-) Iz ove perspektive - trebala sam tada prekinuti s njim :lol: Cim pocnu takva s*anja, nema nista od toga :D
Neko ciji je ponos jaci od ljubavi i razuma nikad nece imati normalnu vezu sve dok sebe malo ne koriguje :-D
User avatar
Libyano
Posts: 458
Joined: 16/07/2007 22:59
Location: Tripoli nekad, BiH sad

#18 Re: Ljubav ili ponos?

Post by Libyano »

Licno ne vjerujem u suzivot ponosa i ljubavi, mada svi u porodici misle drugacije i ubjedjuju me da sam u krivu.
Meni se cini da bih prije preselio na onaj svijet nego pustio ponosu da upravlja mnome kad je ljubav u pitanju.
djana h
Posts: 39272
Joined: 06/08/2009 18:23

#19 Re: Ljubav ili ponos?

Post by djana h »

Ljubav je ljubav,a ponos je ponos.
Kad volimo ne mozemo greske i izvinjenja pravdati ponosom ili ih ciniti iz ponosa.Onda to i nije ljubav dok se ijedno inati i suti danima,nece da nazove i sl.Kad volimo onda slijedimo srce i svoju ljubav,a ne ponos.
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#20 Re: Ljubav ili ponos?

Post by fidoremilienko »

A Edo Maajka :D



Najbitnije je rasčistiti sam sa sobom ;)
ActionWoman
Posts: 639
Joined: 03/06/2011 17:04

#21 Re: Ljubav ili ponos?

Post by ActionWoman »

Libyano wrote:Licno ne vjerujem u suzivot ponosa i ljubavi, mada svi u porodici misle drugacije i ubjedjuju me da sam u krivu.
Meni se cini da bih prije preselio na onaj svijet nego pustio ponosu da upravlja mnome kad je ljubav u pitanju.
Predivna ti je zadnja recenica...
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#22 Re: Ljubav ili ponos?

Post by plain vanilla »

Gdje ima ponosa, tu nema ljubavi.
User avatar
johnny-bravo
Posts: 1125
Joined: 18/05/2011 23:03
Location: pfff...

#23 Re: Ljubav ili ponos?

Post by johnny-bravo »

new_jazzWa wrote:Nikad nisam gledala na ponos, ako pogrijesim izvinem se, ali ono posljednje sto me snaslo mi je otvorilo oci. Nakon godina zajebancije,nadanja, cekanja, i sranja koje mi je napravio (ovo samo za jednu osobu vazi), rekla sam, da mi dodje nazad na koljenima, i kaze: " Uzmi me nazad ili se ubijam pred tobom", rekla bih mu PUCAJ... Postoje granice za sve, i za lijepe i za ruzne stvari...Ne mozemo biti idioti dok postojimo... Sto se tice ostalih ne znam,vidjecemo...Nisu svi ljudi isti, i ne zasluzuju svi isti tretman :) Ni previse ljubavi niti previse ponosa nije dobro
Potpisujem!!! Slicna situacija, progutao hiljadu i jedno g****, oprostio neke mnogo gadne stvari, da bi samo opet dozivio isto... E kad sam digao nos, udario ja ceznju i povukao rucnu, ona pise, zove, lajka po onom nesretnom fb ko nezdrava :-) haj zdravo... Bol je privremen, ponos je vjecan, i onog momenta kad sam otrijeznio svoju telecu glavu i naucio cijeniti sebe, ubrzo su to naucili i drugi! Nema potrebe biti skot prema nekome ko je ok prema tebi, ali nauk za ubuduce... prvi faul -> crveni karton -> ispadas iz igre...
User avatar
Libyano
Posts: 458
Joined: 16/07/2007 22:59
Location: Tripoli nekad, BiH sad

#24 Re: Ljubav ili ponos?

Post by Libyano »

ActionWoman wrote:
Libyano wrote:Licno ne vjerujem u suzivot ponosa i ljubavi, mada svi u porodici misle drugacije i ubjedjuju me da sam u krivu.
Meni se cini da bih prije preselio na onaj svijet nego pustio ponosu da upravlja mnome kad je ljubav u pitanju.
Predivna ti je zadnja recenica...
Tako je kako je :) ne mogu protiv sebe :-D
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40803
Joined: 29/06/2011 23:39

#25 Re: Ljubav ili ponos?

Post by dječak sa šibicama »

Ponos je opcenito kontraproduktivan.

Govorim iz iskustva.
Post Reply