Ljetovanje u Turskoj

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
GarfieldLover
Posts: 406
Joined: 05/03/2013 13:07

#826 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by GarfieldLover »

teuta06 wrote: 17/05/2021 15:08 ako može par savjeta vezano za ljetovanje u Turskoj

planiramo na bračno putovanje u Tursku (nažalost nigdje drugo ne možemo a da nisu susjedne zemlje)...negdje u 8. mjesecu...
znam već se pisalo kako je u Turskoj, procitala sam prvih par stranica teme..ali teme je otvorena prije 10 godina, pa ako mogu friske informacije :lol:

gledala sam neke ponude u fibula...sve je ponuda Antalija... gledala sam da je blize aerodromu...a ne 80 km..nekako mi to predugo se vozit...mozda grijesim :? mozda bih 30 km od aerodroma...

vidim da pišete za Kemer da je bolje? razlozi? pogledala sam ponudu na na centrotrans i vidim da su cijene jeftinije za Kemer, nego u Fibuli

je li sve bude kako piše u ponudi, hrana, pice, ponuda? je li istina ono: " zaboravi novčanik, kad kreneš u Tursku?"

do sada sam išla sve u Hrvatsku i znate kako je tamo...
Koliko para - toliko muzike :-D

STVARNO EXTRA hoteli su i skupi. Ni slucajno manje od 4*, ma sta napisali. I od 5* naravno nisu svi isti...
Moj top izbor je Kemer, godinama vec. Manji je i zeleniji. Antalya je kao da odes na godisnji u Split ili Rijeku recimo (samo puuuuuno vece sve), meni licno sivo i prljavo. Alanya bolja. Ali Kemer najbolji, meni.
Ako necete micati iz hotela, moze i Beldibi, Side, Gonyuk... ali mi volimo i prosetati mimo hotela pa nam je zato Kemer mjera

Nije to strasno, voznja, sat od aerodroma max (zavisi od sastava ljudi u busu, ako vas potrefi da ste zadnji hotel, malo duze :) )

Iz naseg iskustva - Avio express bolji od Fibule

Uzivajte...
Last edited by GarfieldLover on 17/05/2021 15:18, edited 1 time in total.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7219
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#827 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by Rockefeller »

Bio u Side, ok.

Prije dvije godine u Antaliji u starom gradu, top :thumbup:

Prosle godine, nidje :lol:

Ove godine valjda u Ita ili Cro. Sta bude :mrgreen:
User avatar
teuta06
Posts: 1594
Joined: 28/03/2018 11:14

#828 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by teuta06 »

GarfieldLover wrote: 17/05/2021 15:16
teuta06 wrote: 17/05/2021 15:08 ako može par savjeta vezano za ljetovanje u Turskoj

planiramo na bračno putovanje u Tursku (nažalost nigdje drugo ne možemo a da nisu susjedne zemlje)...negdje u 8. mjesecu...
znam već se pisalo kako je u Turskoj, procitala sam prvih par stranica teme..ali teme je otvorena prije 10 godina, pa ako mogu friske informacije :lol:

gledala sam neke ponude u fibula...sve je ponuda Antalija... gledala sam da je blize aerodromu...a ne 80 km..nekako mi to predugo se vozit...mozda grijesim :? mozda bih 30 km od aerodroma...

vidim da pišete za Kemer da je bolje? razlozi? pogledala sam ponudu na na centrotrans i vidim da su cijene jeftinije za Kemer, nego u Fibuli

je li sve bude kako piše u ponudi, hrana, pice, ponuda? je li istina ono: " zaboravi novčanik, kad kreneš u Tursku?"

do sada sam išla sve u Hrvatsku i znate kako je tamo...
Koliko para - toliko muzike :-D

STVARNO EXTRA hoteli su i skupi. Ni slucajno manje od 4*, ma sta napisali. I od 5* naravno nisu svi isti...
Moj top izbor je Kemer, godinama vec. Manji je i zeleniji. Antalya je kao da odes na godisnji u Split ili Rijeku recimo (samo puuuuuno vece sve), meni licno sivo i prljavo. Alanya bolja. Ali Kemer najbolji, meni.
Ako necete micati iz hotela, moze i Beldibi, Side, Gonyuk... ali mi volimo i prosetati mimo hotela pa nam je zato Kemer mjera

Nije to strasno, voznja, sat od aerodroma max (zavisi od sastava ljudi u busu, ako vas potrefi da ste zadnji hotel, malo duze :) )

Iz naseg iskustva - Avio express bolji od Fibule

Uzivajte...
pa i mi bismo da imamo negdje izaci i van hotela, prosetat, nesto vidjeti... ne samo hotel i aerodrom :-?
User avatar
teuta06
Posts: 1594
Joined: 28/03/2018 11:14

#829 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by teuta06 »

i kakvo je more? je li ok za kupanje.. ne bih baš u bazen pored mora :D
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#830 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by sabanss »

U Kemeru je slično Jadranu. Jedino što za razliku od Jadrana sve plaže imaju plavu zastavu i besprijekorno je čisto.

Antalya i Alanya su drugi tip. Sitni pijesak, blizina velikih gradova i donekle otvoreno more sa velikim talasima poslijepodne su po meni ipak stepenicu ispod Kemera.

Prvo je otprilike Jadran, drugo je slično oceanu u Američkim filmovima da probam približiti.
User avatar
teuta06
Posts: 1594
Joined: 28/03/2018 11:14

#831 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by teuta06 »

Znaci trebam gledati Kemer? :)

kakve su cijene u hotelu, za dodatne aktivnosti i kakve su cijene izvan hotela?
User avatar
PerfekcionistaTZ
Posts: 229
Joined: 24/07/2020 11:31

#832 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by PerfekcionistaTZ »

Jedno pitanje za ove sa iskusktvom. Da li se usuditi pa otici u Istanbul avionom bez agencije? Je li se tesko snaci tamo u sopstvenoj organizaciji u smislu obilaska znamenitosti grada a da ne izgubim cijeli dan trazeci Aju sofiju npr?
vanjki
Posts: 1787
Joined: 26/10/2006 17:37

#833 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by vanjki »

PerfekcionistaTZ wrote: 21/05/2021 07:11 Jedno pitanje za ove sa iskusktvom. Da li se usuditi pa otici u Istanbul avionom bez agencije? Je li se tesko snaci tamo u sopstvenoj organizaciji u smislu obilaska znamenitosti grada a da ne izgubim cijeli dan trazeci Aju sofiju npr?
Naravno da mozes i neces se izgubiti.Pa imas google maps i snimi sebi offline mape..Predlazem ti smjestaj blizu ovi poznati znamenitosti i onda mozes komotno prosetati do Gala mosti i doci veoma brzo do Taksima gdje je njihova Ferhadija
User avatar
PerfekcionistaTZ
Posts: 229
Joined: 24/07/2020 11:31

#834 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by PerfekcionistaTZ »

vanjki wrote: 21/05/2021 07:16
PerfekcionistaTZ wrote: 21/05/2021 07:11 Jedno pitanje za ove sa iskusktvom. Da li se usuditi pa otici u Istanbul avionom bez agencije? Je li se tesko snaci tamo u sopstvenoj organizaciji u smislu obilaska znamenitosti grada a da ne izgubim cijeli dan trazeci Aju sofiju npr?
Naravno da mozes i neces se izgubiti.Pa imas google maps i snimi sebi offline mape..Predlazem ti smjestaj blizu ovi poznati znamenitosti i onda mozes komotno prosetati do Gala mosti i doci veoma brzo do Taksima gdje je njihova Ferhadija
Sta je sa prebacivanjem sa jednog dijela grada na drugi? Recimo hocu do bosfora pa do aja sofije pa muzej itd itd, je li isplativo uzeti taxi ili nekako se snaci sa metro prevozima?
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#835 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by sabanss »

PerfekcionistaTZ wrote: 21/05/2021 09:07
vanjki wrote: 21/05/2021 07:16 Naravno da mozes i neces se izgubiti.Pa imas google maps i snimi sebi offline mape..Predlazem ti smjestaj blizu ovi poznati znamenitosti i onda mozes komotno prosetati do Gala mosti i doci veoma brzo do Taksima gdje je njihova Ferhadija
Sta je sa prebacivanjem sa jednog dijela grada na drugi? Recimo hocu do bosfora pa do aja sofije pa muzej itd itd, je li isplativo uzeti taxi ili nekako se snaci sa metro prevozima?
Nemaš se šta snalaziti, sve što si spomenuo je moguće obići pješke. Javni prevoz je perfektan također.

Google maps skineš offline i nemaš brige.
vanjki
Posts: 1787
Joined: 26/10/2006 17:37

#836 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by vanjki »

PerfekcionistaTZ wrote: 21/05/2021 09:07
vanjki wrote: 21/05/2021 07:16
PerfekcionistaTZ wrote: 21/05/2021 07:11 Jedno pitanje za ove sa iskusktvom. Da li se usuditi pa otici u Istanbul avionom bez agencije? Je li se tesko snaci tamo u sopstvenoj organizaciji u smislu obilaska znamenitosti grada a da ne izgubim cijeli dan trazeci Aju sofiju npr?
Naravno da mozes i neces se izgubiti.Pa imas google maps i snimi sebi offline mape..Predlazem ti smjestaj blizu ovi poznati znamenitosti i onda mozes komotno prosetati do Gala mosti i doci veoma brzo do Taksima gdje je njihova Ferhadija
Sta je sa prebacivanjem sa jednog dijela grada na drugi? Recimo hocu do bosfora pa do aja sofije pa muzej itd itd, je li isplativo uzeti taxi ili nekako se snaci sa metro prevozima?
Sve sto trebas vidjeti je u ovom okrugu sto sam spominjao.Ako ces Azijski dio uzmes brod blizu Galate mosta.Prijevoz im je odlican i imas Istanbulcard..Ako ces sletjeti u Azijski dio onda imas autobus do Taksima
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#837 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by u-pet-deka »

Ne hvala. Pokraj Jadrana i ostaka Europe, tamo je dno dna. Prije bi u Egipat ili na Maldive kao neka ekskluziva. Za njih Maroko je destinacija od pet zvjezdica.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#838 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by stubrijez »

Pratim... turska mi je bezze, vise onako bosnjacka destinacija po inerciji.
User avatar
Spiritbreaker
Posts: 1503
Joined: 24/06/2020 14:41

#839 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by Spiritbreaker »

teuta06 wrote: 18/05/2021 09:23 Znaci trebam gledati Kemer? :)

kakve su cijene u hotelu, za dodatne aktivnosti i kakve su cijene izvan hotela?
Prvo ignorisi ove debile sa komentarima iznad mog koji neosnovano pljuju.
Drugo, Kemer je odlican ali nemoj mislit da je Side los ili Belek.
definitvno nemoj ici ispod 5 zvjezdica, tek kad odes u Tr nikad vise neces htjeti na nas Jadran.
Ljudi su izmislili turizam i ugostiteljstvo za nas.
User avatar
PerfekcionistaTZ
Posts: 229
Joined: 24/07/2020 11:31

#840 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by PerfekcionistaTZ »

vanjki wrote: 21/05/2021 12:00
Sve sto trebas vidjeti je u ovom okrugu sto sam spominjao.Ako ces Azijski dio uzmes brod blizu Galate mosta.Prijevoz im je odlican i imas Istanbulcard..Ako ces sletjeti u Azijski dio onda imas autobus do Taksima
Hvala na odgovorima.
S obzirom da kod nas nema vise povoljnih cijena za let morat cu do Beograda pa sa njihovog aerodroma za Istanbul, duplo jeftinija karta. Samo me zanima jos ovo, je li se ovi fakultativni obilasci znamenitosti inace placaju ili ove cijene koje vodici traze u agencijama su samo usluga sto te on vodi i prica historijat i sl.? Tj. kolilo se inace placa krstarenje bosforom, aja sofija obilazak i sl.?
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#841 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by soha96 »

u-pet-deka wrote: 21/05/2021 13:03 Ne hvala. Pokraj Jadrana i ostaka Europe, tamo je dno dna. Prije bi u Egipat ili na Maldive kao neka ekskluziva. Za njih Maroko je destinacija od pet zvjezdica.
Na jadran ne zelim nikad jer mi je i ovako pun kufer nasih ljudi, treba jos i na putovanjima da ih gledam. Puno mi je zanimljivije upoznati razlicite kulture i upoznati strance. Sto se tice ostatka europe trenutno nazalost je nemoguce iz BiH. Egipat je super, Maldivi su za onih 1% stanovnistva.
Hakiz
Posts: 39893
Joined: 30/07/2015 20:01

#842 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by Hakiz »

Spiritbreaker wrote: 21/05/2021 13:09
teuta06 wrote: 18/05/2021 09:23 Znaci trebam gledati Kemer? :)

kakve su cijene u hotelu, za dodatne aktivnosti i kakve su cijene izvan hotela?
Prvo ignorisi ove debile sa komentarima iznad mog koji neosnovano pljuju.
Drugo, Kemer je odlican ali nemoj mislit da je Side los ili Belek.
definitvno nemoj ici ispod 5 zvjezdica, tek kad odes u Tr nikad vise neces htjeti na nas Jadran.
Ljudi su izmislili turizam i ugostiteljstvo za nas.
Ja sam u zadnji put bio u privatnom pansionu u gradiću od oko 6.000 stanovnika. Ne treba hotel od 5 * da ti bude dobro.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#843 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by u-pet-deka »

soha96 wrote: 21/05/2021 13:54
u-pet-deka wrote: 21/05/2021 13:03 Ne hvala. Pokraj Jadrana i ostaka Europe, tamo je dno dna. Prije bi u Egipat ili na Maldive kao neka ekskluziva. Za njih Maroko je destinacija od pet zvjezdica.
Na jadran ne zelim nikad jer mi je i ovako pun kufer nasih ljudi, treba jos i na putovanjima da ih gledam. Puno mi je zanimljivije upoznati razlicite kulture i upoznati strance. Sto se tice ostatka europe trenutno nazalost je nemoguce iz BiH. Egipat je super, Maldivi su za onih 1% stanovnistva.
Vidim poentu u vezi sa balkanskim mentalitetom, ali gdje nema Balkanaca na odmoru. U Turskoj? Samo U Njemačkoj ima SFRJ-Balkanaca preko 1.5 miliona. Više ne možete putovati ni u jedno selo bilo gdje u Europi a da ne naletite na ljude iz bivše Jugoslavije.

Popis iz SFRJ 1990 bio oko 24.5 miliona plus tada iseljeni. Danas nas ima sigurno 50 miliona sve zajedno!
User avatar
teuta06
Posts: 1594
Joined: 28/03/2018 11:14

#844 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by teuta06 »

ma nije stvar Jadrana... hocu nesto da promjenim. otici cu i do Jadrana...ali eto bračno putovanje... da nešto promjenim...da je normaln situacija mozda ne bi ni isla tako negdje na kupanje i izležavanjee..a zbog corone nemam baš izbora.... jer evo sada je ponuda samo Egipat i Turska.... naravno Madivi su br. 1 i dugogodišnja želja...ali puno skuplja i nezz je l ostvariva sad u coroni... nije jos nista definitivno... zasad Turska najlaksa i ostvariva opcija
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#845 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by soha96 »

u-pet-deka wrote: 21/05/2021 14:28
soha96 wrote: 21/05/2021 13:54
u-pet-deka wrote: 21/05/2021 13:03 Ne hvala. Pokraj Jadrana i ostaka Europe, tamo je dno dna. Prije bi u Egipat ili na Maldive kao neka ekskluziva. Za njih Maroko je destinacija od pet zvjezdica.
Na jadran ne zelim nikad jer mi je i ovako pun kufer nasih ljudi, treba jos i na putovanjima da ih gledam. Puno mi je zanimljivije upoznati razlicite kulture i upoznati strance. Sto se tice ostatka europe trenutno nazalost je nemoguce iz BiH. Egipat je super, Maldivi su za onih 1% stanovnistva.
Vidim poentu u vezi sa balkanskim mentalitetom, ali gdje nema Balkanaca na odmoru. U Turskoj? Samo U Njemačkoj ima SFRJ-Balkanaca preko 1.5 miliona. Više ne možete putovati ni u jedno selo bilo gdje u Europi a da ne naletite na ljude iz bivše Jugoslavije.

Popis iz SFRJ 1990 bio oko 24.5 miliona plus tada iseljeni. Danas nas ima sigurno 50 miliona sve zajedno!
Makar ih je manje nego ovdje, koliko toliko.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#846 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by u-pet-deka »

Ima osim ako ste sa novcima dobri, pa tako u stanju si imati adresu u bogatom kvartu.
User avatar
konektovan
Posts: 40056
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#847 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by konektovan »

Moze li se za 3 milje otići u Tursku i izgotiviti.. :mrgreen: 2 odrasle i jedan neodrasli član...?? :mrgreen:
morelSeLezat
Posts: 275
Joined: 24/02/2021 23:51

#848 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by morelSeLezat »

konektovan wrote: 22/05/2021 09:52 Moze li se za 3 milje otići u Tursku i izgotiviti.. :mrgreen: 2 odrasle i jedan neodrasli član...?? :mrgreen:
Imas dosta hotela u ponudama agencije sto za djecu daju gratis, samo kartu platis ja mislim, zavisi koliko je "neodrastao" :mrgreen: za 3k sigurno mozes naci, ja sam nesto izmisljao neki swim up room fazoni, UAI, i opet nije preslo 3k bilo.. Ssmo kod nas agencije prvo gledaju da ti uzmu parez pa ti onda jave e eto mi imamo samo ova 2 leta u sedmici bil se ti kako mogso uklopiti u to :oops: Na kraju se odlucio za Egipat jer mi je lakse uzeti jos 1 2 dana godisnjeg nego sve pomjerati da njima ugodim, a mislim da je i bolja opcija ko voli obilaske i isto dodje ispod 3k.iz BG sam cuo da sa Egipat ima ponuda 400e po osobi
User avatar
konektovan
Posts: 40056
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#849 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by konektovan »

morelSeLezat wrote: 24/05/2021 13:11
konektovan wrote: 22/05/2021 09:52 Moze li se za 3 milje otići u Tursku i izgotiviti.. :mrgreen: 2 odrasle i jedan neodrasli član...?? :mrgreen:
Imas dosta hotela u ponudama agencije sto za djecu daju gratis, samo kartu platis ja mislim, zavisi koliko je "neodrastao" :mrgreen: za 3k sigurno mozes naci, ja sam nesto izmisljao neki swim up room fazoni, UAI, i opet nije preslo 3k bilo.. Ssmo kod nas agencije prvo gledaju da ti uzmu parez pa ti onda jave e eto mi imamo samo ova 2 leta u sedmici bil se ti kako mogso uklopiti u to :oops: Na kraju se odlucio za Egipat jer mi je lakse uzeti jos 1 2 dana godisnjeg nego sve pomjerati da njima ugodim, a mislim da je i bolja opcija ko voli obilaske i isto dodje ispod 3k.iz BG sam cuo da sa Egipat ima ponuda 400e po osobi
Nisam naveo važan podatak, august mjesec,...i da je hotel 5 zvjezdica... :mrgreen:
Gledajući one hotele od 4 zvjezdice,..iskreno osim hrane, ništa posebno ne nude...
User avatar
Spiritbreaker
Posts: 1503
Joined: 24/06/2020 14:41

#850 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by Spiritbreaker »

konektovan wrote: 22/05/2021 09:52 Moze li se za 3 milje otići u Tursku i izgotiviti.. :mrgreen: 2 odrasle i jedan neodrasli član...?? :mrgreen:
Moze itekako.
Ako si sa djecom moja ti je preporuka Crystal Amara Palace u Kemeru.
Post Reply