Ljetovanje u Turskoj

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
mayab
Posts: 27139
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#726 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by mayab »

Imao sam ljetovanja u Turskoj gdje sam imao neke jutarnje ili prijepodnevne letove za tamo, i to je prilično OK, a natrag oko 2 ili 3 poslije podne, što je isto OK, kontaš!Dakle imam skoro pola prvog i pola zadnjeg dana, tako to nekako izađe i kad se ide u Hr autom, ali ono da u 17h letim iz Sa i tamo u hotel stižem iza ponoći, a u povratku odlazim iz hotela u 8 ujutro, e to je već totalno nepošteno!

A u Hr , nisam nikada išao na verziju pašteta - paradajz!
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#727 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by @mba »

mayab wrote:Imao sam ljetovanja u Turskoj gdje sam imao neke jutarnje ili prijepodnevne letove za tamo, i to je prilično OK, a natrag oko 2 ili 3 poslije podne, što je isto OK, kontaš!Dakle imam skoro pola prvog i pola zadnjeg dana, tako to nekako izađe i kad se ide u Hr autom, ali ono da u 17h letim iz Sa i tamo u hotel stižem iza ponoći, a u povratku odlazim iz hotela u 8 ujutro, e to je već totalno nepošteno!

A u Hr , nisam nikada išao na verziju pašteta - paradajz!

dobro pasteta je bila malo et za :-D

prije par godina smo letjeli za dubai, let navece u 23h stizes ujutro, let je bio petak navece u dubai stigli ujutro!

cijelo putovanje se racuna od petka, tako da je petak placen od kojeg nemamo nista, nazad let isto u petak negdje oko 15h, dosli po nas oko 11h tako dva dana platis za nista!

ali opet kazem gdje god da letis tako je, e sada recimo u dubai se haman ne isplati 7 dana bas radi toga!

e sada imas mogucnoat da letis prije podne, a nazad navece tako da tu mozes izvuci haman jedan dan, samo cin pomjeris vrijeme leta i nazad odma je i cijena druga, sve je to tako isplanirano da se sto vise zaradi, ne bitno gdje da letis!
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#728 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by SaraFina »

I meni je Turska ispala ove godine super povoljna. Iznenadila me i uslužnost i ljubaznost, izbor i sazdržaji koje hotel nudio.
Od cjelodevnih animacija za djecu u bazenu, pa do izleta po kojekakvim turističkim destinacijama za koje smo nešto jako malo doplaćivali. (Karte i sl)

Predobro. I super povoljno!
Dzontra_Volta
Posts: 6486
Joined: 20/01/2011 11:10

#729 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by Dzontra_Volta »

Vi što kažete da je prejeftino i super povoljno, možete li nam navesti cijene i hotele?
User avatar
konektovan
Posts: 40550
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#730 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by konektovan »

Sto je nekome prejeftino, meni je uvijek skupo, tako se ispostavi... :mrgreen:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#731 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by spreca »

sherbett wrote:
Dzontra_Volta wrote:Vi što kažete da je prejeftino i super povoljno, možete li nam navesti cijene i hotele?
A vec sam pusala begdje.. najskuplja je avionska karta, smjestaj 7 noci za 5 osoba cijela kuca s doruckom i bazenom na raspilaganju 1100 eura.
Jeli smo i pili sve vani za doma sam kupila samo lubenicu i alkohol na aerodromu.
Ruckovi i vecere po restoranima max 70 eura za nas 5 jeli sta smo htjeli al najcesce bi cifra bila 50 eura
Lezaljke i suncobrani 10 lira po komadu
Taxi turbo jeftin
Izleti su znali bit skuplji al nista extra s time da bi trazili popust
Znaci di god smo dosli obavezno pitas za special price i naglasi da si iz saray Bosna da te ne bi zamjenili s Rusima
Ako pomisle da si rus najebo si
Znaci ja sam unaprijed otpisan slucaj :lol: :lol: ...imam u planu iduce godine za Tursku ...planiram za Tr jedno 7 dana pa onda od tamo za BiH a u povratku cu vidjeti dali iz ZG,BG ili Istambula za Mos...svi se hvale kako je dobro u TR ,moram probati
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#732 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by @mba »

spreca wrote:
sherbett wrote:
Dzontra_Volta wrote:Vi što kažete da je prejeftino i super povoljno, možete li nam navesti cijene i hotele?
A vec sam pusala begdje.. najskuplja je avionska karta, smjestaj 7 noci za 5 osoba cijela kuca s doruckom i bazenom na raspilaganju 1100 eura.
Jeli smo i pili sve vani za doma sam kupila samo lubenicu i alkohol na aerodromu.
Ruckovi i vecere po restoranima max 70 eura za nas 5 jeli sta smo htjeli al najcesce bi cifra bila 50 eura
Lezaljke i suncobrani 10 lira po komadu
Taxi turbo jeftin
Izleti su znali bit skuplji al nista extra s time da bi trazili popust
Znaci di god smo dosli obavezno pitas za special price i naglasi da si iz saray Bosna da te ne bi zamjenili s Rusima
Ako pomisle da si rus najebo si
Znaci ja sam unaprijed otpisan slucaj :lol: :lol: ...imam u planu iduce godine za Tursku ...planiram za Tr jedno 7 dana pa onda od tamo za BiH a u povratku cu vidjeti dali iz ZG,BG ili Istambula za Mos...svi se hvale kako je dobro u TR ,moram probati


samo opasnost velika da ces i naredne godine opet u TR ako jednom probas!

7 dana je malo, ali posto ides da isprobas sasvim ok :D :thumbup:
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#733 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by SaraFina »

I ja preporučujem također gdje god dođete, da potencirate odgovor na pitanje "Odakle si"... SARAJ Bosna :D

Od Ista. do Izmira, preko Ankare do Antalije :)

Uđi na Kapali Čaršiju u Ist.ili idi da posjetiš drevni Efes to neka vam bude odgovor. :D


Što se tiče cijena nas je bilo 6 odraslih i kao što Šerba reče 80/100 € večere smo plaćali. Pivo je jedino "poskupo" pa ako se zasjedne I bude tura koja više, logično platiš više.

Hrana je super. Preukusna.
Imali smo opciju i u hotelu jesti, ali ako bi izašli ranije naravno, da se niko nije vraćao na termin da jede.
Dorucak u hotelu fenomenalan. Švedski stol, pun svega i svačega uz mogućnost i narudžbe ekstra.
Odlično zaista.

Ako budete imali priliku i idete duže iznajmiti auto je super opcija. Putevi su dobri. Većina cesta su brze sa 4 trake, te izgledaju kao autoputi.
Od Izmira do Ista. otvoren je novi autoput sa 6 traka. I smanjio je razdaljinu super.
Imala sam priliku uključiti se na jednom dijelu i provozati. Ali nažalost nakratko. Ne do Ista. :D

Meni lično ovaj dio Turske, a nije Atalija je baš odličan. Vlažnost zraka je manja, nema sparina i na +40 imaš vjetrića koji blago pirka.
Inače hotelski smještaj i hrana isti je.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#734 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by spreca »

@mba wrote:


samo opasnost velika da ces i naredne godine opet u TR ako jednom probas!


7 dana je malo, ali posto ides da isprobas sasvim ok :D :thumbup:
u pravu si...meni ako se svidi onda tesko mijenjam lokaciju....mada bi bilo bolje da nije tako....bolje je ponekad promjeniti :oops: mislim lokaciju...Iduce godine cu javiti se sa utiscima :D insallah
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#735 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by spreca »

SaraFina wrote:I ja preporučujem također gdje god dođete, da potencirate odgovor na pitanje "Odakle si"... SARAJ Bosna :D

Od Ista. do Izmira, preko Ankare do Antalije :)

Uđi na Kapali Čaršiju u Ist.ili idi da posjetiš drevni Efes to neka vam bude odgovor. :D


Što se tiče cijena nas je bilo 6 odraslih i kao što Šerba reče 80/100 € večere smo plaćali. Pivo je jedino "poskupo" pa ako se zasjedne I bude tura koja više, logično platiš više.

Hrana je super. Preukusna.
Imali smo opciju i u hotelu jesti, ali ako bi izašli ranije naravno, da se niko nije vraćao na termin da jede.
Dorucak u hotelu fenomenalan. Švedski stol, pun svega i svačega uz mogućnost i narudžbe ekstra.
Odlično zaista.

Ako budete imali priliku i idete duže iznajmiti auto je super opcija. Putevi su dobri. Većina cesta su brze sa 4 trake, te izgledaju kao autoputi.
Od Izmira do Ista. otvoren je novi autoput sa 6 traka. I smanjio je razdaljinu super.
Imala sam priliku uključiti se na jednom dijelu i provozati. Ali nažalost nakratko. Ne do Ista. :D

Meni lično ovaj dio Turske, a nije Atalija je baš odličan. Vlažnost zraka je manja, nema sparina i na +40 imaš vjetrića koji blago pirka.
Inače hotelski smještaj i hrana isti je.
:thumbup:
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#736 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by SaraFina »

sherbett wrote:Slazem se sa Sarom.
Mi smo foru o Saray Bosni provalili u Istanbulu.. buraz kako oni vas gotive :mrgreen:
Dok smo govorili hrvagistan samo su nas derali ja se sjetim jedan dan hajmo govorit saray bosna.. o lele..

Po 50/70/100 lira obaraju cijene :D. Ja sam kupila specijalne one motane lokume sa orasima i svašta nešto što dođe... Halvu :D Dao mi lik do do džaba. A specijaliteti. Plus se najela u radnji. :D Što god sam pokazala prstom odsjekao mi na probu i donio čaj :D
Zapakovao bolje nego orginal. I dobila ružinu vodicu :D

Naglasiš ono Abi obavezno, stariji brate kao... Da se ne nabacuju. Ruku na srce i Tašekurju:))))
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#737 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by SaraFina »

sherbett wrote:
SaraFina wrote:
sherbett wrote:Slazem se sa Sarom.
Mi smo foru o Saray Bosni provalili u Istanbulu.. buraz kako oni vas gotive :mrgreen:
Dok smo govorili hrvagistan samo su nas derali ja se sjetim jedan dan hajmo govorit saray bosna.. o lele..

Po 50/70/100 lira obaraju cijene :D. Ja sam kupila specijalne one motane lokume sa orasima i svašta nešto što dođe... Halvu :D Dao mi lik do do džaba. A specijaliteti. Plus se najela u radnji. :D Što god sam pokazala prstom odsjekao mi na probu i donio čaj :D
Zapakovao bolje nego orginal. I dobila ružinu vodicu :D

Naglasiš ono Abi obavezno, stariji brate kao... Da se ne nabacuju. Ruku na srce i Tašekurju:))))
Kupovala ja neki lancic trazim ja special price for saray bosna da on meni popust ajde makar sam samo jedan uzimala na kraju mi kaze dal alahraziolsun il sta ja zastala ko tenkre ono kao saray bosna ne znam kako se i sta na to odgovara skoro mu rekla hvaljen Isus i Marija :lol:

Nauči fore za kupovinu. 2 Turske serije pustiš i pokoju riječ ubodeš. Tako sam ja sa zahvaljivanjem i Abi :))))
Piko18
Posts: 221
Joined: 20/10/2013 14:46

#738 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by Piko18 »

Ima li neko da je isao u Kapadokiju?
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#739 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by @mba »

Piko18 wrote:Ima li neko da je isao u Kapadokiju?


samo sam vidio slike do sada :-D
baloni po nebu, na slikama izgleda prelikepo!
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15621
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#740 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by problemnatravunu »

Trebao ici proljetos pa agencija otkazala, nemam pojma zasto....inace cuo sam da su Korejanci zakupili sve kapacitete po Kapadokiji pa tako i te balone, tako da ako to zelis moras pravo masno platiti.....
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#741 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by @mba »

problemnatravunu wrote:Trebao ici proljetos pa agencija otkazala, nemam pojma zasto....inace cuo sam da su Korejanci zakupili sve kapacitete po Kapadokiji pa tako i te balone, tako da ako to zelis moras pravo masno platiti.....

onda nek se vozaju koreanci, mogu ja i u belek da se brckam :-D
Daz
Posts: 220
Joined: 08/02/2018 12:14

#742 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by Daz »

Ljudi, sta je ovo Turska poskupila???!! Ludnica..aranzman 8 dana 1500 km!!! Bezobrazluk..
LikeLike
Posts: 1932
Joined: 10/09/2013 15:59

#743 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by LikeLike »

Imas jeftinije u Tucepima, 7 dana polupansion 2500KM :D
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#744 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by Maraschino »

SaraFina wrote: 04/09/2019 17:59
sherbett wrote:
SaraFina wrote:

Po 50/70/100 lira obaraju cijene :D. Ja sam kupila specijalne one motane lokume sa orasima i svašta nešto što dođe... Halvu :D Dao mi lik do do džaba. A specijaliteti. Plus se najela u radnji. :D Što god sam pokazala prstom odsjekao mi na probu i donio čaj :D
Zapakovao bolje nego orginal. I dobila ružinu vodicu :D

Naglasiš ono Abi obavezno, stariji brate kao... Da se ne nabacuju. Ruku na srce i Tašekurju:))))
Kupovala ja neki lancic trazim ja special price for saray bosna da on meni popust ajde makar sam samo jedan uzimala na kraju mi kaze dal alahraziolsun il sta ja zastala ko tenkre ono kao saray bosna ne znam kako se i sta na to odgovara skoro mu rekla hvaljen Isus i Marija :lol:

Nauči fore za kupovinu. 2 Turske serije pustiš i pokoju riječ ubodeš. Tako sam ja sa zahvaljivanjem i Abi :))))
Ovo mi promaklo, cesto smo ih hvatali pored naglaska na Saraj Bosna i na sabah pazar i aksam pazar.
To izuzetno cijene, prvi pazar ili jedan medju prvima a i jedan medju zadnjima. Tu su popusti bas dobri, abi, abla. :D
User avatar
N.N.
Posts: 3014
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#745 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by N.N. »

Istanbul, da li ganjati sa agencijama ili pokusati nesto u svojoj reziji, tipa avion iz Sa i nazad, a tamo se za smjestaj i obilaske snalaziti :)

Koliko traje let i kojim prevoznikom se putuje!?
Ima se neki strah od letenja, pa se zato i propituje :mrgreen:
User avatar
NEOPLAN
Posts: 991
Joined: 02/05/2009 12:15

#746 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by NEOPLAN »

Za Istanbul lete Turkish Airlines (4-5 letova dnevno) i Pegasus, s tim sto Turkish leti na Istanbul International Airport (IET) a Pegasus na Sabiha Gokcen Airport. Let traje 1h i 50 min iz Sa za Ist i 1h i 30min iz Ist za Sa.

Preporuke za Turkish Airlines. Ukoliko se odlučiš na samostalan aranžman, sa IET u bilo koji dio Istanbula najpovoljnije i najefikasnije možeš doći autobusima Havaist (direktna veza sa Aerodromom), voze 24 sata, jako udoni busevi i povoljne cijene. Vožnja do centra Istanbula traje 40 minuta kad nema gužve.

LP
User avatar
Jolie
Posts: 526
Joined: 07/01/2011 14:26

#747 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by Jolie »

N.N. wrote: 13/01/2020 08:48 Istanbul, da li ganjati sa agencijama ili pokusati nesto u svojoj reziji, tipa avion iz Sa i nazad, a tamo se za smjestaj i obilaske snalaziti :)

Koliko traje let i kojim prevoznikom se putuje!?
Ima se neki strah od letenja, pa se zato i propituje :mrgreen:
Obavezno i uvijek u svojoj reziji.
Stvarno nema nikakve potrebe za agencijom.

Letis Turkishem (Istanbul New Airport) ili Pegasusom (Sabiha Gokcen aerodrom),
izaberes neki smjestaj na lokaciji koju zelis - da li ces stari dio grada (Sultanahmet) ili tamo prema Taksimu gdje je "modernije".
Izaberes sta vas zanima za obilaske i sta zelite vidjeti, javni prijevoz je extra organizovan i stvarno se jednostavno za snalaziti tako da ne vidim nikakve potrebe za agencijom.

Sretno!
suit_up
Posts: 730
Joined: 31/12/2019 11:25

#748 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by suit_up »

N.N. wrote: 13/01/2020 08:48 Istanbul, da li ganjati sa agencijama ili pokusati nesto u svojoj reziji, tipa avion iz Sa i nazad, a tamo se za smjestaj i obilaske snalaziti :)

Koliko traje let i kojim prevoznikom se putuje!?
Ima se neki strah od letenja, pa se zato i propituje :mrgreen:
Druže, samo avion i u vlastitoj režiji. Let ti traje maksimalno 90 minuta, ako ti je prvi put pripremiš se psihički za blagi osjećaj poniranja prilikom polijetanja koji traje par sekundi (čista fizika G sila i inercije :) ) pregledaš neki film i već si tamo, a usput vidiš i čudo od novog IGA aerodroma. Autom ili autobusom ne bi za to vrijeme bio ni na pola puta do onog kontejnera na granici sa Srbijom. :-D

Istanbul je kao i svaka metropola jako dobro uvezan javnim prevozom, IstanbulKart kao sistem naplate funkcioniše savršeno i može se koristiti za sve vrste javnog prevoza (tramvaj, metro, autobus, Taksim uspinjača, etc.), a jako je jednostavan i za dopunu i za upotrebu. Sa Ataturka je bilo jednostavno doći na Eminonu kombinovanim sistemom metro/tramvaj, sa novim aerodromom nemam iskustva jer sam samo presijedao tako da će ti neko drugi to bolje objasniti. Rezervišeš sebi smještaj preko booking-a u samom centru, imaš povoljnih hotela na stanici kod Gulhane Parka, a odatle ti je većina toga što se u Istanbulu prvi put posjećuje udaljeno 5-10 minuta hoda (ja sam jednom bio smješten u hotelu Constantine upravo tu i hotel je bio korektan, recepcioner dobro pričao engleski te mi čak i dogovorio izlet u Bursu sa domicilnom agencijom). Išao sam 2 puta sa našim agencijama u Istanbul i iskreno više ne bih, budu maksimalno 3-4 noći, granice se otegnu po par sati, IMO jedino što vrijedi vidjeti su jako lijepi pejzaži tokom vožnje prema centru Istanbula od same granice, ta mi vožnja uvijek budi lijepe uspomene.

Ako te šta detaljnije zanima, slobodno pitaj. :thumbup:
User avatar
N.N.
Posts: 3014
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#749 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by N.N. »

Hvala raja na odgovorima i sugestijama :thumbup: :)
tomhagen
Posts: 356
Joined: 16/10/2017 14:43

#750 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by tomhagen »

I novi aerodrom je jako dobro uvezan sa gradom, ima više autobuskih linija koje voze u razlicite dijelove istanbula. Snalaženje za linije i po aerodromu j esuper jer je sve jako dobro označeno, a ako ti šta nije jasno ima more osoblja na svakom ćošku koje će ti pomoci. Na aerodromu imas i kiosk i automate za istanbulkart i doslovno sve prevoze javnog saobraja (havabus-aerodromski autobus, autobusi po gradu, tramvaj, metro, žičare, brodovi...) plaćas tom karticom, a cijene prevoza u rangu sarajevskih ili jeftinije (pošto ti se za vezane vožnje kod presjedanja umanjuje cijena). Havabus u gradu obično staje u blizini stanica drugih vidova javnog prevoza pa je presjedanje jednostavno. Cijeli grad je super organizovan i nemas brige. Taksi nisam koristio, al jesam dolmuše (nesto ko minibus) i za njih ne vrijedi istanbulkart, al su vozaci dolmusa jako nagodni da ti stanu negdje i oni su jako jeftini. Ovo ostalo sto je raja gore pisala sve stoji. Ja sam bio proljetos i cijene svega su manje-više bile u rangu sarajevskih na evropskoj strani. Na azijskoj jos haman u pola jeftinije. Klopa fenomenalna, a na mjestima gdje ne vidiš strance nego lokalce još bolja, tako da ne boj se neg isprobavaj. Ljudi jako ljubazni i spremni pomoći taman iako te ne razumiju :) Opusti se i lutaj i uživaj.

EDIT: I još da dodam, busevi i tramvaji svjetlosnim godinama od ovih naših u regiji, uredni, klimatizirani, tačni. I za autobuse, da ne budeš papak ko ja pa da te bus obiđe na stanici :) ako čekaš bus i vidiš da dolazi maši mu da ti stane inače će proći pored tebe ko pored turskog groblja, bez obzira što stojiš na stanici :) Isto je i kad hoćeš izaći iz busa, ako ne stisneš ono dugme da mu kažeš da hoćes izaci, il ako mu neko ne maše sa stanice, neće stati.
Post Reply