Ljetne gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#51 Re: ljetne gume

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

LeKo wrote:Super si ti druže pazario, NCT5 je u svoje vrijeme bila jedna od najboljih guma. I ja sam sad na slatkim mukama za gume, dim. 215/45/17 ima li kakve akcije u Savi za ovu dim?
Ne znam za 17' ali nista te ne kosta da pozoves i pitas. Kada je ovaj u Savi rekao da imaju ovu gumu na akciji ja prvo pitao da nisu neke stare zalihe iz 2000. godine, kaze ne, sve je iz 2009. godine. Reko majstore daj sve cetiri, 436,00KM cetiri gume sa balansiranjem i montazom. :thumbup:

SAVA
tel: +387 33 46 18 33, +387 33 46 02 26
fax: +387 33 46 11 22
e-mail: [email protected]
User avatar
dottore
Posts: 1349
Joined: 06/02/2008 18:18
Location: Canton SA

#52 Re: ljetne gume

Post by dottore »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
LeKo wrote:Super si ti druže pazario, NCT5 je u svoje vrijeme bila jedna od najboljih guma. I ja sam sad na slatkim mukama za gume, dim. 215/45/17 ima li kakve akcije u Savi za ovu dim?
Ne znam za 17' ali nista te ne kosta da pozoves i pitas. Kada je ovaj u Savi rekao da imaju ovu gumu na akciji ja prvo pitao da nisu neke stare zalihe iz 2000. godine, kaze ne, sve je iz 2009. godine. Reko majstore daj sve cetiri, 436,00KM cetiri gume sa balansiranjem i montazom. :thumbup:

SAVA
tel: +387 33 46 18 33, +387 33 46 02 26
fax: +387 33 46 11 22
e-mail: [email protected]
jel to za traktor?
valja svući drva sa treskavice
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#53 Re: ljetne gume

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

dottore wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
LeKo wrote:Super si ti druže pazario, NCT5 je u svoje vrijeme bila jedna od najboljih guma. I ja sam sad na slatkim mukama za gume, dim. 215/45/17 ima li kakve akcije u Savi za ovu dim?
Ne znam za 17' ali nista te ne kosta da pozoves i pitas. Kada je ovaj u Savi rekao da imaju ovu gumu na akciji ja prvo pitao da nisu neke stare zalihe iz 2000. godine, kaze ne, sve je iz 2009. godine. Reko majstore daj sve cetiri, 436,00KM cetiri gume sa balansiranjem i montazom. :thumbup:

SAVA
tel: +387 33 46 18 33, +387 33 46 02 26
fax: +387 33 46 11 22
e-mail: [email protected]
jel to za traktor?
valja svući drva sa treskavice
Dottore, cemu prijatelju ovakav komentar? Ne valja ti ovo, nisam ti ja balavac od 17 godina, ako ti nesto nije jasno javi se na PP pa da raspravimo. Ne valja ti rabota.

Ostaj zdravo.
kone
Posts: 972
Joined: 03/10/2008 18:02

#54 Re: ljetne gume

Post by kone »

Sta mislite o gumi continental premiumcontact (mislim da se tako zove :-D ) za 195/65/15????Danas odem da vidim kakve su cijene ljetnih guma i ponude mi ovu gumu.Cijena je 130 KM i kazu da je odlicna guma???Sta vi mislite,da li da uzimam ili ne?Nije bilo onih pirreli p4.U ova dva tri dana cu jos otici do Viteza,pa da vidim kakvih ima tamo guma i koje su cijene.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#55 Re: ljetne gume

Post by jefferson »

kone wrote:Sta mislite o gumi continental premiumcontact (mislim da se tako zove :-D ) za 195/65/15????Danas odem da vidim kakve su cijene ljetnih guma i ponude mi ovu gumu.Cijena je 130 KM i kazu da je odlicna guma???Sta vi mislite,da li da uzimam ili ne?Nije bilo onih pirreli p4.U ova dva tri dana cu jos otici do Viteza,pa da vidim kakvih ima tamo guma i koje su cijene.
To je super guma i na odtsa vozila je prva ugradnja! Neces se sekunde zeznuti!
kone
Posts: 972
Joined: 03/10/2008 18:02

#56 Re: ljetne gume

Post by kone »

jefferson wrote:
kone wrote:Sta mislite o gumi continental premiumcontact (mislim da se tako zove :-D ) za 195/65/15????Danas odem da vidim kakve su cijene ljetnih guma i ponude mi ovu gumu.Cijena je 130 KM i kazu da je odlicna guma???Sta vi mislite,da li da uzimam ili ne?Nije bilo onih pirreli p4.U ova dva tri dana cu jos otici do Viteza,pa da vidim kakvih ima tamo guma i koje su cijene.
To je super guma i na odtsa vozila je prva ugradnja! Neces se sekunde zeznuti!
Je li i cijena ok?
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#57 Re: ljetne gume

Post by jefferson »

kone wrote:
jefferson wrote:
kone wrote:Sta mislite o gumi continental premiumcontact (mislim da se tako zove :-D ) za 195/65/15????Danas odem da vidim kakve su cijene ljetnih guma i ponude mi ovu gumu.Cijena je 130 KM i kazu da je odlicna guma???Sta vi mislite,da li da uzimam ili ne?Nije bilo onih pirreli p4.U ova dva tri dana cu jos otici do Viteza,pa da vidim kakvih ima tamo guma i koje su cijene.
To je super guma i na odtsa vozila je prva ugradnja! Neces se sekunde zeznuti!
Je li i cijena ok?
To je to, mislim da je to malo ispod prave cijene. Pazi na datum gume! Ja dok sam dole bio placao sam ljetne gume Good Year i slicna imena oko 150-160km za tu dimenziju! Mislim da je to neko snizenje i ta guma vrijedi svake marke! To je jedna od top guma u toj klasi!

http://www.adac.de/Tests/Reifentests/So ... eID=209308

Prema ovome, ova guma ima sve karakteristike vezane za performanse iznad prosjeka, ali im je mana sto su grublje, tj. manje komfora pruzaju (tu su najbolje ubjedljivo Good Year i Michelin) te se brzo trose, sto je inace karakteristika guma visokih performansi.
Last edited by jefferson on 15/04/2009 16:03, edited 1 time in total.
kone
Posts: 972
Joined: 03/10/2008 18:02

#58 Re: ljetne gume

Post by kone »

Ok,hvala ti :)
fastmf
Posts: 87
Joined: 14/02/2008 16:13

#59 Re: ljetne gume

Post by fastmf »

toplo preporučujem

good year hydragrip

kao što ime kaže po mokrom kao da je suho ( ljetni pljuskovi, čak i male kišice one što kupe masnoću s asfalta ne predstavljaju problem ), a po uzavrelom asfaltu drži poput kakve dobre Toyo gume
fastmf
Posts: 87
Joined: 14/02/2008 16:13

#60 Re: ljetne gume

Post by fastmf »

skojotovski wrote:raja dosta hvali Zero Nero...

e to je dobar znak da je raja naučila dobru lekciju

ipak koliko to raje može sebi priuštit p zero nero

:D :D :D
Cafe Camargue
Posts: 1048
Joined: 25/09/2008 22:55

#61 Re: ljetne gume

Post by Cafe Camargue »

može li neko navesti par lokacija na kojima se mogu vidjeti ove gume, goodyear, bridgestone, pirelli, dunlop i sl.
negdje gdje je fina i široka ponuda...
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#62 Re: ljetne gume

Post by jefferson »

fastmf wrote:
skojotovski wrote:raja dosta hvali Zero Nero...

e to je dobar znak da je raja naučila dobru lekciju

ipak koliko to raje može sebi priuštit p zero nero

:D :D :D
Ja, super guma, ali za koja auta??? Staviti tu gumu na nekog prosjecnog meganea, Skodu, Golfa itd je vrhunac gluposti!
fastmf
Posts: 87
Joined: 14/02/2008 16:13

#63 Re: ljetne gume

Post by fastmf »

jefferson wrote:
fastmf wrote:
skojotovski wrote:raja dosta hvali Zero Nero...

e to je dobar znak da je raja naučila dobru lekciju

ipak koliko to raje može sebi priuštit p zero nero

:D :D :D
Ja, super guma, ali za koja auta??? Staviti tu gumu na nekog prosjecnog meganea, Skodu, Golfa itd je vrhunac gluposti!
u pravu si al eto ko automatizmom podrazumjevam 150ks +

iako nebi se zaje... da staviš na (prosječan) auto sigurno bi poboljšao trakciju i vozne karakteristike uopšte :D :D :D
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#64 Re: ljetne gume

Post by slavkoimamodilera »

LeKo wrote:Super si ti druže pazario, NCT5 je u svoje vrijeme bila jedna od najboljih guma. I ja sam sad na slatkim mukama za gume, dim. 215/45/17 ima li kakve akcije u Savi za ovu dim?
NCT 5 (kao niti jedna ikada u seriji NCT guma) nije bila ni blizu blizine da bude medju najboljima, to je low-end "ekoloska" guma, koja "ne zagadjuje okolis", "ima mali otpor kotrljanja" - u prevodu qrcu ne valja :-)
Nikad u zivotu nisam imao priliku nista gore iskusiti od toga, za to je i Michelinov Energy vrhunska guma, niti drzi, niti mozes stat, o hororima na mokrom da ne pricam :run:

Drvosjeca jarane, neka ti je sa srecom, trebat ce ti :( i nisam maliciozan sekunde, najozbiljnije govorim, kud nisi bar prije pitao :(

Sreca pa vozis volvo! :mrgreen:
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#65 Re: ljetne gume

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

slavkoimamodilera wrote:
LeKo wrote:Super si ti druže pazario, NCT5 je u svoje vrijeme bila jedna od najboljih guma. I ja sam sad na slatkim mukama za gume, dim. 215/45/17 ima li kakve akcije u Savi za ovu dim?
NCT 5 (kao niti jedna ikada u seriji NCT guma) nije bila ni blizu blizine da bude medju najboljima, to je low-end "ekoloska" guma, koja "ne zagadjuje okolis", "ima mali otpor kotrljanja" - u prevodu qrcu ne valja :-)
Nikad u zivotu nisam imao priliku nista gore iskusiti od toga, za to je i Michelinov Energy vrhunska guma, niti drzi, niti mozes stat, o hororima na mokrom da ne pricam :run:

Drvosjeca jarane, neka ti je sa srecom, trebat ce ti :( i nisam maliciozan sekunde, najozbiljnije govorim, kud nisi bar prije pitao :(

Sreca pa vozis volvo! :mrgreen:
Slavko, na BH Tuning forumu kao i ostalim forumima izvan BH govore da su gume OK, nista specijalno, ali niti da qurcu ne valjaju sto se da vidjeti i po testovima. :) Ipak smatram da je relevantnije misljenje ljudi sa specijalizovanih foruma nego sa mahalskog "auto" SA-X. Ovo nemoj shvatiti osobno. Ja nisam ni rekao da je guma najbolja, pa niti blizu najboljih, i toga sam bio svjestan prilikom kupovine. Za voznju 90% po gradu mi ne trebaju high performance gume koje drze fenomenalno u krivinama i indeksom brzine preko 250km/h. :-) Meni je najsmjesnije kada se ljudi izvale 1.000-1.500 KM za gume a voze auto sa motorom od 75 KS, ili manje, pa ispade da imaju potrebu nekome se dokazivati. Ja da sam htio, odnosno da imam realnu potrebu za high performance gumama pocevsi od nacina voznje pa preko pređenih kilometara po autocestama diljem EU, siguno da bih uzeo gumu cija cijena za 50% prelazi prosjecnu platu u BiH. Sada postavlja se pitanje zasto bacati novac kada ce i ove NCT5 po sarajevskim iskrpanim i neasvaltiranim kozijim stazama biti sasvim dobre u iduce dvije godine. Covjek treba racionalno razmisljati bez obzira na mogucnosti, a to dolazi sa godinama. Mozda sada razumijes zasto vozim samo Volvo.:wink: Pozdrav.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#66 Re: ljetne gume

Post by jefferson »

slavkoimamodilera wrote:
LeKo wrote:Super si ti druže pazario, NCT5 je u svoje vrijeme bila jedna od najboljih guma. I ja sam sad na slatkim mukama za gume, dim. 215/45/17 ima li kakve akcije u Savi za ovu dim?
NCT 5 (kao niti jedna ikada u seriji NCT guma) nije bila ni blizu blizine da bude medju najboljima, to je low-end "ekoloska" guma, koja "ne zagadjuje okolis", "ima mali otpor kotrljanja" - u prevodu qrcu ne valja :-)
Nikad u zivotu nisam imao priliku nista gore iskusiti od toga, za to je i Michelinov Energy vrhunska guma, niti drzi, niti mozes stat, o hororima na mokrom da ne pricam :run:

Drvosjeca jarane, neka ti je sa srecom, trebat ce ti :( i nisam maliciozan sekunde, najozbiljnije govorim, kud nisi bar prije pitao :(

Sreca pa vozis volvo! :mrgreen:
NCT 5 je "prosjecna" guma koja ispunjava sve zahtjeve koje postavljaju proizvodjaci auta, zato i jeste prva ugradnja na dosta automobila!
Nije u klasi Bridgestonea ER300 ili Pirellija P6 kao ni u klasi Good Year F1 ali je zato i cjena 109km!
To je nadsve sigurna guma!
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#67 Re: ljetne gume

Post by ado-šampion »

Dobra je cijena 130 kerma za PremiumContact, ali nije nikakva senzacija. NCT5 valja koliko i Michelin Energy valja.
User avatar
Qler
Posts: 23606
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#68 Re: ljetne gume

Post by Qler »

ja ako bog da danas odoh kupiti vredestein sportrac 3, ako uspijem pobjeci sa posla :) citao sam testove, review-e, kazu da je odlicna guma, pogotovo po kisi, sto mi je bitno jer nemam ABS-a.
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#69 Re: ljetne gume

Post by slavkoimamodilera »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:Slavko, na BH Tuning forumu kao i ostalim forumima izvan BH govore da su gume OK, nista specijalno, ali niti da qurcu ne valjaju sto se da vidjeti i po testovima. :) Ipak smatram da je relevantnije misljenje ljudi sa specijalizovanih foruma nego sa mahalskog "auto" SA-X.
Sve sto sam rekao gore je dobronamjerno i nikako maliciozno. Ali ne mogu da se sabahile ne nasmijem koga ti smatras za "specijalizovani forum". Sta to znaci uopste "specijalizovani forum"? Ako je to skupina bubuljicavih, naqrcenih, tinejdzera sa narandzastim autima i "lambo" /:povraca:/ vratima kod kojih ni lupom da trazis ne mozes naci nekoga ko je u svom vozackom zivotu ikada kupio novu gumu, onda dabogda ja nikada u zivotu ne vidio nista "specijalizovano" oko auta. Dugo sam radio vezan uz autoindustriju i u tom periodu mi je kroz ruke proslo (sasvim neskromno) vise od 35-40 razlicitih auta, sa priblizno toliko razlicitih guma. NCT 5 je bilo nesto najgore sto sam probao (nazalost upravo u 205/55/16 na 2 razlicita auta), narocito na mokrom. Na suhom jos i pomozi Boze, ali na mokrom, najiskrenije i iz najbolje namjere: polako!
Drvosjeca iz Dejcica wrote:Sada postavlja se pitanje zasto bacati novac kada ce i ove NCT5 po sarajevskim iskrpanim i neasvaltiranim kozijim stazama biti sasvim dobre u iduce dvije godine. Covjek treba racionalno razmisljati bez obzira na mogucnosti, a to dolazi sa godinama. Mozda sada razumijes zasto vozim samo Volvo.:wink: Pozdrav.
Kada vec racionalno razmisljas, da li je racionalno staviti na kocku auto od svojih (pretpostavljam) 17-18.000 KM i sigurnost svoje djece zbog razlike od 20 ili 30 KM po komadu necega sto kupujes svake 3 ili 4 godine?

Pozdrav! :thumbup:
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#70 Re: ljetne gume

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

slavkoimamodilera wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:Slavko, na BH Tuning forumu kao i ostalim forumima izvan BH govore da su gume OK, nista specijalno, ali niti da qurcu ne valjaju sto se da vidjeti i po testovima. :) Ipak smatram da je relevantnije misljenje ljudi sa specijalizovanih foruma nego sa mahalskog "auto" SA-X.
Sve sto sam rekao gore je dobronamjerno i nikako maliciozno. Ali ne mogu da se sabahile ne nasmijem koga ti smatras za "specijalizovani forum". Sta to znaci uopste "specijalizovani forum"? Ako je to skupina bubuljicavih, naqrcenih, tinejdzera sa narandzastim autima i "lambo" /:povraca:/ vratima kod kojih ni lupom da trazis ne mozes naci nekoga ko je u svom vozackom zivotu ikada kupio novu gumu, onda dabogda ja nikada u zivotu ne vidio nista "specijalizovano" oko auta. Dugo sam radio vezan uz autoindustriju i u tom periodu mi je kroz ruke proslo (sasvim neskromno) vise od 35-40 razlicitih auta, sa priblizno toliko razlicitih guma. NCT 5 je bilo nesto najgore sto sam probao (nazalost upravo u 205/55/16 na 2 razlicita auta), narocito na mokrom. Na suhom jos i pomozi Boze, ali na mokrom, najiskrenije i iz najbolje namjere: polako!
Drvosjeca iz Dejcica wrote:Sada postavlja se pitanje zasto bacati novac kada ce i ove NCT5 po sarajevskim iskrpanim i neasvaltiranim kozijim stazama biti sasvim dobre u iduce dvije godine. Covjek treba racionalno razmisljati bez obzira na mogucnosti, a to dolazi sa godinama. Mozda sada razumijes zasto vozim samo Volvo.:wink: Pozdrav.
Kada vec racionalno razmisljas, da li je racionalno staviti na kocku auto od svojih (pretpostavljam) 17-18.000 KM i sigurnost svoje djece zbog razlike od 20 ili 30 KM po komadu necega sto kupujes svake 3 ili 4 godine?

Pozdrav! :thumbup:
:lol: :lol:

Mislim da je ova rasprava ne vodi nigdje, ja cu voziti NCT5 a ti uzivaj u svojoj ekspertizi i pretpostavkama niđe veze. :D

Pozdrav.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#71 Re: ljetne gume

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

jefferson wrote: NCT 5 je "prosjecna" guma koja ispunjava sve zahtjeve koje postavljaju proizvodjaci auta, zato i jeste prva ugradnja na dosta automobila!
Nije u klasi Bridgestonea ER300 ili Pirellija P6 kao ni u klasi Good Year F1 ali je zato i cjena 109km!
To je nadsve sigurna guma!
Ma naravno, prosjecna guma od koje za 109,00KM ne mozes ocekivati nista spektakularno a opet bolja od Save ili Matador ljetne gume. :thumbup:
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#72 Re: ljetne gume

Post by slavkoimamodilera »

Drvosjeca iz Dejcica wrote: :lol: :lol:

Mislim da je ova rasprava ne vodi nigdje, ja cu voziti NCT5 a ti uzivaj u svojoj ekspertizi i pretpostavkama niđe veze. :D

Pozdrav.
Nije uopste rasprava, ja ti iz najbolje namjere govorim, tebi smijesno :-) haj dobro :roll:
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#73 Re: ljetne gume

Post by jefferson »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
jefferson wrote: NCT 5 je "prosjecna" guma koja ispunjava sve zahtjeve koje postavljaju proizvodjaci auta, zato i jeste prva ugradnja na dosta automobila!
Nije u klasi Bridgestonea ER300 ili Pirellija P6 kao ni u klasi Good Year F1 ali je zato i cjena 109km!
To je nadsve sigurna guma!
Ma naravno, prosjecna guma od koje za 109,00KM ne mozes ocekivati nista spektakularno a opet bolja od Save ili Matador ljetne gume. :thumbup:
Mislim da su te Opel, Ford, VW i Mercedes trebali posavjetovati kada su odlucili staviti ovu gumu kao prvu ugradnju na svoje automobile!
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#74 Re: ljetne gume

Post by slavkoimamodilera »

jefferson wrote:Mislim da su te Opel, Ford, VW i Mercedes trebali posavjetovati kada su odlucili staviti ovu gumu kao prvu ugradnju na svoje automobile!
Ne budi smijesan, po tvojoj logici Hankook je dobra guma? Eno ih puni golfovi 5ice i 6ice :-) naravno sve redom u baznoj opremi, sa slabijim motorima - Boze dragi pitam se zasto?? :? I zasto 2.0 TDI Sportline dolazi na Continentalu, a GTI na Bridgestoneu??

Ili da prosirimo malo pricu, ionako je otisla tema u qrac :D jel stvarno mislis da su Kayaba amortizeri dobri? Jel stvarno mislis da su TRW/Lucas kocione plocice dobre?
vnm
Posts: 1478
Joined: 08/07/2008 01:28

#75 Re: ljetne gume

Post by vnm »

naravno da za osnovne opreme automobila proizvodjaci biraju gume prema cijeni, medjutim ni to ne znaci da uzimaju najjeftinije, nego gume sa najboljim odnosom cijena/performanse. po tvojoj logici bi svako novo auto u osnovnoj opremi dolazilo na xiang-hui gumama.

cudno je kako jedan adac moze dati hankook gumi prolaznu ocjenu a ti ne mozes. :)
Post Reply