Ljetne baste i njihovo sirenje

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Privatna poruka
Posts: 752
Joined: 25/04/2010 00:33
Location: Papci, sjetite se tu je nekad bila Olimpijada prije tebe i tvog stada!

#1 Ljetne baste i njihovo sirenje

Post by Privatna poruka »

Po kojoj osnovi ljetne baste u Sarajevu zauzimaju javnu povrsinu nesto sto je i moje i tvoje iako nemamo nikakve veze sa tom bastom. Bez obzira da li je tu ok, da li je usluga ok i tako dalje, ali ko izdaje takve dozvole i imaju li doticni ikakve dozvole?

Ferhadija je vec godinama zatrpana stolicama posebno onaj dio u blizini Katedrale, posljednji bezobrazluk sam ja vidio neki dan ispred Fisa koji je imao smjelosti prosiriti svoju bastu u park Mirze Delibasica i koristiti javnu povrsinu u svrhu zarade. Posebno me iznerviralo sto su klupe koje su tu postavljene za park iskoristene da bi gosti mogli sjesti.

Postoji li zakonsta regulativa ili je sve na rizik vlasnika?
Postoji li nacin da se isto sprijeci?
Da li vas to iritira ili vam je svejedno?
Sta bi se desilo kada bih ja izabrao neki park i otvorio trafiku ili bilo sta slicno?

Image

Image
Last edited by Privatna poruka on 15/06/2010 02:11, edited 1 time in total.
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#2 Re: Ljetne baste i njihovo sirenje

Post by minjonja »

jao drskosti, ne mogu da vjerujem. ovo kod fisa je lijep primjer, a ima i onaj kod hotela bosnia ili kako se zove, prekoputa pozorista mladih. lola na ionako minijaturan trotoar sirine pola metra izbacio stolice, kao valjda neki lijepi ambijent treba da bude mirisati auspuh i cesat se svaki put o prolaznike... ma nema smisla pisati o ovome. ponavlja se iz godine u godinu i nista se ne poduzima, cak postaje sve gore i samo jos sto nisu na glavnu izbacilu koju stolicicu. :x
c0de
Posts: 469
Joined: 27/05/2009 11:28

#3 Re: Ljetne baste i njihovo sirenje

Post by c0de »

A EFM-u na kampusu ne daju da izbace stolice na povrsinu koja se u druge svrhe ni ne moze iskoristiti...
User avatar
sodom
Posts: 1697
Joined: 08/05/2008 13:21
Location: KRV I MED (BALKAN)

#4 Re: Ljetne baste i njihovo sirenje

Post by sodom »

pa ovo je za odstrijela
kako gazde tako i goste... :x :x :x
User avatar
Optimist
Posts: 13649
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#5 Re: Ljetne baste i njihovo sirenje

Post by Optimist »

Upravo zbog bezobrazluka vlasnika ja iz nekog prkosa i inata NIKAD nisam sjeo u takvu bastu. Ne zelim da na meni zaradjuje upravo zato sto se nelegalno prosirio na zonu za setanje. Baste u koje ne ulazim su Vatra i La Vita (kod katedrale, prosle godine bile stolice sa samo jedne strane, sad se jos vise prosirio pa stavio i prekoputa).
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#6 Re: Ljetne baste i njihovo sirenje

Post by JThomas »

svi biznisi propadaju, samo se ljetne bašte šire. za hljeba se nema, al' za kafu u bašti se ima, pa i ako košta 2,5-3 km.

jesmo jad i čemer od nacije, dobro fizički opstajemo kakvi smo.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#7 Re: Ljetne baste i njihovo sirenje

Post by VjecitiStudent »

Optimist wrote:Upravo zbog bezobrazluka vlasnika ja iz nekog prkosa i inata NIKAD nisam sjeo u takvu bastu. Ne zelim da na meni zaradjuje upravo zato sto se nelegalno prosirio na zonu za setanje. Baste u koje ne ulazim su Vatra i La Vita (kod katedrale, prosle godine bile stolice sa samo jedne strane, sad se jos vise prosirio pa stavio i prekoputa).
Potpisujem.
Sarajevo - grad (propalih) trznih centara, parkinga i ljetnih basti.
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#8 Re: Ljetne baste i njihovo sirenje

Post by Ma.Le.Na »

cini mi se da ima tema o ljetnim bastama u Sarajevu

i slazem se...grozno je i uzasan bezobrazluk sta papci uradise od parkova i setalista i uopce bilo kakve slobodne povrsine :x

na Bascarsiji - u Bravadziluku - ulica koja se skoro radila i poplocana - stvarno lijepo uradjena - stavili su ispred svakog objekta oznaku dokle smije basta da bude...crveni sprej i kao granica..
Niko od ovih koji imaju baste se ne pridrzava toga..

A Ferhadija....ugh...samo mi digne pritisak kad prodjem ...pokusavam je izbjegavati kad god mogu..

eto na sta smo spali da MI moramo izbjegavati tu ulicu i sklanjati se jer kao MI stvaramo guzvu a baste se sire i sire i sire..
User avatar
OldSql
Posts: 221
Joined: 08/06/2010 16:44
Location: Gluha Bukovica

#9 Re: Ljetne baste i njihovo sirenje

Post by OldSql »

ma nek ljudi zaradjuju ba sto ste dusmani svima redom nije mi nikako jasno...
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#10 Re: Ljetne baste i njihovo sirenje

Post by VjecitiStudent »

Kad god se, u nekoj nekada lijepoj ulici, spotaknete od sto ili stolicu nove ljetne baste, ili vam tenda umalo iskopa oko, sjetite se ovih "zasluznih" ljudi:

Image

Image

Image

Image
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#11 Re: Ljetne baste i njihovo sirenje

Post by atko »

JThomas wrote: jesmo jad i čemer od nacije, dobro fizički opstajemo kakvi smo.
potpis


@ VjecitiStudent :thumbup: ... upravo tako ... cinjenica je da je to posto unosni biznis izmedu kafandzija i nacelnika ... ja se cudim kako neko vatri dozvoli da bastom zagradi pola ferhadije i onemoguci pristup javnim telegonskim govornicama npr ... kad ono basta u sred spomenika davoru i mirzi :x ... ma nema komentara ... mislim stvarno je postalo tragikomicno na sta grad lici ... :-)
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#12 Re: Ljetne baste i njihovo sirenje

Post by atko »

OldSql wrote:ma nek ljudi zaradjuju ba sto ste dusmani svima redom nije mi nikako jasno...
Nadam se da je ovo ironija ... ja cu se radovati kad nasi ljudi npr pocnu prodavat recimo softver ili krompir ili sta god pa pocnu zaradjivat i "uvoziti" novac u BiH ... ovako tvoj komentar moze u kategoriju glupih komentara 2010 ;)
User avatar
OldSql
Posts: 221
Joined: 08/06/2010 16:44
Location: Gluha Bukovica

#13 Re: Ljetne baste i njihovo sirenje

Post by OldSql »

atko wrote:
OldSql wrote:ma nek ljudi zaradjuju ba sto ste dusmani svima redom nije mi nikako jasno...
Nadam se da je ovo ironija ... ja cu se radovati kad nasi ljudi npr pocnu prodavat recimo softver ili krompir ili sta god pa pocnu zaradjivat i "uvoziti" novac u BiH ... ovako tvoj komentar moze u kategoriju glupih komentara 2010 ;)
tebi je izgleda neko kriv sto si se u svom zivotu doveo do toga da nemas para da sinu sladoled kupis...

genijalac sto ti taj isti softver ne prodajes? lako je preko tastature kurcem mlatiti gloginje... Ljudi se snalaze kako znaju i umiju i neka se snalaze i treba da se snalaze kad znaju! Za razliku od nekih koji izgleda 15og (tj. sredinom mjeseca) nemaju ni za kafe pa frustracije lijece preko tastature...
User avatar
Asana
Posts: 1456
Joined: 15/12/2004 11:40
Location: Sarajevo

#14 Re: Ljetne baste i njihovo sirenje

Post by Asana »

kako nemate DUHA...
provlacenje izmedju stolica je bas cool .... podsjeca na tramvaj, a tramvaj je taako uuuurban
lupis tasnom nekoga po glavi ... udaris guzicom u necije rame

onda... popni se na plocnik, sidji s plocnika- zar niste nikad culi za vjezbe kukova sa stokrlom?

ajd jel ti to mrsko malo zaobic auto
ko da se ti ne volis vozit

sta dramis zbog kolica, nosaj malo to dijete, il ga vodaj za ruku

a i inspekcija mora malo u padje
nece valjda kontrolirati da li je sirenje u skladu s dozvolom i pisat kazne
ljudi se snalaze

ha ja
immuno
Posts: 2026
Joined: 07/04/2010 11:05

#15 Re: Ljetne baste i njihovo sirenje

Post by immuno »

eto sad ispade da su vlasnici kafana odnosno divljih basti jadnici koji se jedva nesto snalaze ...nebih rekla da je to snalazenje to je bukvalno otimanje od sviju nas pa makar ja jednom hefticno prosla tom ulicom nevidim zasto se moram izvijati dok prodjem pored vatre-basce :x
User avatar
Asana
Posts: 1456
Joined: 15/12/2004 11:40
Location: Sarajevo

#16 Re: Ljetne baste i njihovo sirenje

Post by Asana »

Samo kod nas se nikad ne kaze da je neko

radio nezakonito
ostetio nekoga
potkradao
primao mito
lagao i varao

nego samo -
snas'o se

Izraz koji odobrava sve navedeno .... dakle ponavljam tezu s pocetka:
ovaj grad ima onakvu vlast i onakvo uredjenje kakvo zasluzuje
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#17 Re: Ljetne baste i njihovo sirenje

Post by atko »

@OldSql... nista u redu je ;)



@moderacijooo, hocemo li dopustit krajnje neljudska vrijednjanja na temi koja nemaju veze sa pamecu, sa temom, sa elementarnom kulturom .... :? :roll:
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#18 Re: Ljetne baste i njihovo sirenje

Post by VjecitiStudent »

OldSql wrote: tebi je izgleda neko kriv sto si se u svom zivotu doveo do toga da nemas para da sinu sladoled kupis...

genijalac sto ti taj isti softver ne prodajes? lako je preko tastature kurcem mlatiti gloginje... Ljudi se snalaze kako znaju i umiju i neka se snalaze i treba da se snalaze kad znaju! Za razliku od nekih koji izgleda 15og (tj. sredinom mjeseca) nemaju ni za kafe pa frustracije lijece preko tastature...
Evo i ja sam odlucio da se snadjem, pokrenucu stolarski biznis!

Posto mi je malo daleko ici do sume i tamo rezat drva, Veliki park mi je puno bolji izbor, tamo ona drva svakako nicemu ne sluze, samo bezveze prostor zauzimaju. A nakon toga, preuredicu cijeli prostor u veliki, lijepi parking, ko sto je uradio lik na vrhu Mejtasa!

A vi ostali, ko vam je kriv, kad ne znate da se snalazite :oops:
User avatar
Truba
Posts: 81708
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#19 Re: Ljetne baste i njihovo sirenje

Post by Truba »

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

ako volite vesterne
možete prepoznati neke paterne ponašanja izmedju amerikanca 1860 e i bošnje 2010e :mrgreen:
metronom
Posts: 539
Joined: 13/06/2010 11:20

#20 Re: Ljetne baste i njihovo sirenje

Post by metronom »

Ne znam za vas, ali ja sam nacelniku opstine centar Becirevicu i njegovoj stranci jako zamjerio to davanje dozvola za ljetne baste gdje treba i gdje ne treba. Napravio je ruglo od centra grada! Idu izbori... pa nek se zapita njegova stranka... Od kad je naslijedio Markovica, opstina je otisla u mp3.
User avatar
OldSql
Posts: 221
Joined: 08/06/2010 16:44
Location: Gluha Bukovica

#21 Re: Ljetne baste i njihovo sirenje

Post by OldSql »

VjecitiStudent wrote:
OldSql wrote: tebi je izgleda neko kriv sto si se u svom zivotu doveo do toga da nemas para da sinu sladoled kupis...

genijalac sto ti taj isti softver ne prodajes? lako je preko tastature kurcem mlatiti gloginje... Ljudi se snalaze kako znaju i umiju i neka se snalaze i treba da se snalaze kad znaju! Za razliku od nekih koji izgleda 15og (tj. sredinom mjeseca) nemaju ni za kafe pa frustracije lijece preko tastature...
Evo i ja sam odlucio da se snadjem, pokrenucu stolarski biznis!

Posto mi je malo daleko ici do sume i tamo rezat drva, Veliki park mi je puno bolji izbor, tamo ona drva svakako nicemu ne sluze, samo bezveze prostor zauzimaju. A nakon toga, preuredicu cijeli prostor u veliki, lijepi parking, ko sto je uradio lik na vrhu Mejtasa!

A vi ostali, ko vam je kriv, kad ne znate da se snalazite :oops:
pa bujrum ako se znas snaci da nedobijes po usima, sto da ne :D svi satro osvjesceni nesto, a svakog da pitas hoces da tebi dam 100 milja maraka ili da dam 200 milja u dobrotvorne svrhe na guzice bi popadali...
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#22 Re: Ljetne baste i njihovo sirenje

Post by VjecitiStudent »

metronom wrote:Ne znam za vas, ali ja sam nacelniku opstine centar Becirevicu i njegovoj stranci jako zamjerio to davanje dozvola za ljetne baste gdje treba i gdje ne treba. Napravio je ruglo od centra grada! Idu izbori... pa nek se zapita njegova stranka... Od kad je naslijedio Markovica, opstina je otisla u mp3.
Nazalost, crveno-zelena koalicija je potpuno upropastila grad.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#23 Re: Ljetne baste i njihovo sirenje

Post by VjecitiStudent »

OldSql wrote: pa bujrum ako se znas snaci da nedobijes po usima, sto da ne :D svi satro osvjesceni nesto, a svakog da pitas hoces da tebi dam 100 milja maraka ili da dam 200 milja u dobrotvorne svrhe na guzice bi popadali...
OldSql wrote:ma ko konobar opleti u kakvoj basci, em dnevnica em klepis nekoga po usima i eto para, sta ce ti fakultet crni kukavce.
Sto ne kazes odmah da ti od usta otkidamo?
User avatar
OldSql
Posts: 221
Joined: 08/06/2010 16:44
Location: Gluha Bukovica

#24 Re: Ljetne baste i njihovo sirenje

Post by OldSql »

ma nikad u zivotu sine dragi ja tacnu nisam pipno svojom rukom... taj post je bila zajebancija kao i 95% mojih ostalih postova prelistaj malo kad vec listas slobodno...
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#25 Re: Ljetne baste i njihovo sirenje

Post by BSn »

OldSql wrote:ma nek ljudi zaradjuju ba sto ste dusmani svima redom nije mi nikako jasno...

Ko je ba dusman kome? Oni su dusmani svima koji zele normalno proci gradom. Dusmani su i gradu, jer j*bu turiste koji, kao i domace zivlje, ne mogu normalno hodati, jer je hadzija ukr'o prostor od drugih i posadio bastu.
Post Reply