Ljekovito bilje

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
idealnolosa
Posts: 890
Joined: 13/06/2011 11:28
Location: Sarajevo

#1 Ljekovito bilje

Post by idealnolosa »

Posto mislim da svi vise vole biljne nego hemijske preparate hajde da pisemo o travama.Kako i za sta je koja trava zdrava.Ali prvo da kopiram tekst koji me bas iznenadio-

ZABRANJENA PRODAJA ČAJA!
EU zabranila travarima da prodaju svoje proizvode ukoliko nemaju sertifikat koji košta oko 100.000 evra. To isto čeka i Srbiju

BEOGRAD - Kraj prirodnom lečenju?
Lekovito bilje, vitamini, minerali, dodaci prehrani, tradicionalni prirodni lekovi i čajevi od kraja aprila ne mogu se više koristiti u EU ukoliko nemaju sertifikat koji košta oko 100.000 evra!

Naime, da bi se došlo do ovog sertifikata, Zakonom o hrani, odnosno Direktivom 2004/24/EC propisano je da se bilje mora ispitivati nekoliko godina, a istraživanje za svaki proizvod iznosi oko 100.000 evra, o čemu je Kurir pisao početkom marta.

S obzirom na to da je Srbija potpisnica Kodeksa alimentarijusa, koji se zalagao za donošenje ove direktive, Ekološki saveza Srbije pribojava se da će se i u našoj zemlji odluka o zabrani doneti po hitnom postupku.

- Ova direktiva oduzima pravo na alternativno lečenje! Bukvalno predstavlja propast za medare, travare i sve ostale male proizvođače koji neće moći da plate istraživanja kako bi dobili sertifikat. Siguran sam da je ovo ideja farmaceutskih kartela, koji će na ovaj način uništiti konkurenciju - kaže za Kurir Nikola Aleksić, predsednik skupštine Ekološkog pokreta Srbije. On je za peti jun, Dan zaštite životne sredine, najavio masovni protest u minut do 12 ispred Narodne skupštine, a tada će od Vlade zatražiti da povuče svoj potpis sa Kodeksa alimentarijusa."-izvor novina K.
"Čaj i med idu na recept?
TRAVARI I MEDARI U PANICI

I Srbija bi uskoro mogla da krene put Evropske unije i zabrani proizvodnju i prodaju lekovitih čajeva i tradicionalnih prirodnih lekova

BEOGRAD - Bolesni će ostati bez leka, a mi ćemo propasti!
Ovim rečima narodni lekari, koji se decenijama bave sakupljanjem lekovitog bilja i pravljenjem čajeva, upozoravaju domaću javnost o štetnosti nove direktive koju je Evropska unija usvojila 30. aprila. Kao što je Kurir ranije pisao, da bi se neko bavio proizvodnjom tradicionalnih prirodnih lekova, čajeva i meda u EU, potrebno je da pribavi sertifikat, koji košta oko 100.000 evra. A to, kako je Kurir već pisao, očekuje i Srbiju.

- Travarstvom se bavim preko 20 godina, a moj deda i otac su bili čuveni travari, i sad neko hoće to da mi zabrani?! Odakle travarima 100.000 evra za sertifikat? Zar nije dovoljna preporuka na stotine izlečenih ljudi?! Pojedini lekari svoje pacijente šalju kod mene kako bih im napravio čajeve koji spuštaju nivo šećera u krvi - kaže za Kurir travar Milorad Simović iz Zaječara.

Doktor Slavoljub Božić, radiolog iz Niša, koji se bavi i proizvodnjom meda, smatra da je ta grana poljoprivrede na ivici propasti.
- Nažalost, proizvodnja meda u Srbiji gotovo i da ne postoji, jer nema prirodnih uslova. Znate li da se med sve više uvozi iz Kine? Nekada sam imao 100 košnica, da bih sada spao na 25, a kako je krenulo, uskoro ću možda prestati da se bavim proizvodnjom meda - iskren je Božić.

Šta je u EU zabranjeno bez sertifikata

* med
* matičnjak
* propolis
* lekoviti čajevi
* proizvodi od aloje vere
* lekovite tinkture
* eterična ulja
* kantarion"-izvor K.
User avatar
thousands of voices
Posts: 148
Joined: 07/06/2007 14:48
Location: some other galaxy

#2 Re: Ljekovito bilje

Post by thousands of voices »

Iz iskustva:)
- kantarion - depresija, tuga
- žalfija - pretjerano znojenje
- peršun - ispiranje mokraćnih kanala (pažnja: sitni kamen otapa - krupni pokrene pa može nastati još gori problem)
- matičnjak - smiruje živce i stomak
- korijen koprive - jačanje korijena kose
KenCo
Posts: 337
Joined: 25/12/2008 02:47

#3 Re: Ljekovito bilje

Post by KenCo »

super tema :thumbup:
ja sam siguran da je to oko certifikata djelo farmaceutskih kompanija koje imaju mozda i najveci uticaj na zivot ljudi. ne biraju sredstva da nam prodaju svoj proizvod, najbolji primjer je svinjska gripa.

licno pijem svako dan zeleni caj, nema boljeg caja :wink:
pijem ulje od curekota, za kosu koristim zaru ponekad.

sada kontam poceti pit caj od korijena cicka za kozne probleme. ima li ko iskustva sa tim cajem?

pozz
User avatar
thousands of voices
Posts: 148
Joined: 07/06/2007 14:48
Location: some other galaxy

#4 Re: Ljekovito bilje

Post by thousands of voices »

A ovo gore su vjerovatno pokrenule farmaceutske kompanije, bojeći se za svoju zaradu. Ljudi se sve vise okrecu prirodi jer, ja bar još nisam čula, niko nije od čaja umro ili imao komplikacije a od lijekova...
Slazem se da je potrebno potvrditi kvalitet i ispravnost prirodnih preparata al' platiti ga 100.000 mislim :roll:
User avatar
thousands of voices
Posts: 148
Joined: 07/06/2007 14:48
Location: some other galaxy

#5 Re: Ljekovito bilje

Post by thousands of voices »

i da dodam za ulje čurekota - ekspresno uklanja bubuljice :thumbup:
KenCo
Posts: 337
Joined: 25/12/2008 02:47

#6 Re: Ljekovito bilje

Post by KenCo »

thousands of voices wrote:i da dodam za ulje čurekota - ekspresno uklanja bubuljice :thumbup:

jesi ga nanosila na lice ili si ga pila ?
marakes
Posts: 183
Joined: 06/09/2011 13:51

#7 Re: Ljekovito bilje

Post by marakes »

i mene zanima, ja sam koristila kremu od curokota, i vrlo brzo mi se lice odlicno ocistilo, al cim sam prestala, opet isto :))) med i cimet....odlican, ali ljepljivoooo, uhh :)

sad pokusavam koristiti ulje curokota pomijesano sa medom, ali nisam bas istrajna :)
User avatar
idealnolosa
Posts: 890
Joined: 13/06/2011 11:28
Location: Sarajevo

#8 Re: Ljekovito bilje

Post by idealnolosa »

Zar ima krema od curekota?Gdje se moize naci?Za sta je sve ulje dobro?Ja ga pijem ujutro pomjesano u vodi jednu kasicicu,nisam primjetila nista bolje
User avatar
thousands of voices
Posts: 148
Joined: 07/06/2007 14:48
Location: some other galaxy

#9 Re: Ljekovito bilje

Post by thousands of voices »

Za bubuljice - namazati lice uljem u tankom sloju dva tri puta dnevno, bubuljice nestanu ko rukom odnesene - barem one pubertetske :)
marakes
Posts: 183
Joined: 06/09/2011 13:51

#10 Re: Ljekovito bilje

Post by marakes »

ima, ja kupujem gdje i curokot ulje, dakle kod prodavaca koji su na ulazima trznih centara....a ima i na pik-u...evo je

http://www.pik.ba/artikal/110519/krema-corokota/

nedavno je bila na akciji 8 km, u pola cijene...nanosi se u tankom sloju, 3 puta sedmicno, ne cesce jer moze isušiti kozu. Napravljena je od sjemenki curokota, i kad je nanesete onda mirisete na somune :)))

necete vjerovat, da bi se dobila jedna mala kutija ove kreme, potrebno je 10 kg sjemena :) osim sto cisti lice od bubuljica (zagarantovano), ravna i rupice/oziljke.
KenCo
Posts: 337
Joined: 25/12/2008 02:47

#11 Re: Ljekovito bilje

Post by KenCo »

kremu od curekota sam vidio u dm (doduse za bolove u zglobovima). potrazi u kozmetickim radnjama, radnjama sa zdravom ishranom , u bademu i slicno. ako zelis piti ulje, 16 maraka 250 ml u butik badem. to je najjeftinije ulje, inace je oko 10 maraka 50 ml.
Last edited by KenCo on 26/10/2011 14:23, edited 1 time in total.
marakes
Posts: 183
Joined: 06/09/2011 13:51

#12 Re: Ljekovito bilje

Post by marakes »

ja kupujem Hakimssab's Blackseed oil, pola litra je 35 KM, na dnu flasica su sve talozi sjemenki.
User avatar
idealnolosa
Posts: 890
Joined: 13/06/2011 11:28
Location: Sarajevo

#13 Re: Ljekovito bilje

Post by idealnolosa »

Ulje sam kupila u Bademu 40ml je 8km.Vec ga pola popila.Pokusat cu da nadjem kremu.
Inace zna li neko koja krema moze da izbjeli kozu tj da posvjetljiva ten?
KenCo
Posts: 337
Joined: 25/12/2008 02:47

#14 Re: Ljekovito bilje

Post by KenCo »

idealnolosa wrote:Ulje sam kupila u Bademu 40ml je 8km.Vec ga pola popila.Pokusat cu da nadjem kremu.
Inace zna li neko koja krema moze da izbjeli kozu tj da posvjetljiva ten?
nikad cuo :-?
inace, curekot je dobar za sve, kao sto kazu: lijeci sve osim smrti.
ne moze ti nista biti od njega, a posebno je dobar za infekcije u organizmu, jacanje imuniteta, kozna oboljenja, sprjecava razmnozavanje celija raka i sl.
User avatar
idealnolosa
Posts: 890
Joined: 13/06/2011 11:28
Location: Sarajevo

#15 Re: Ljekovito bilje

Post by idealnolosa »

Ima.Cula sam da kiselo mlijeko vremenom izbjeljava ten.
Inace za zeludac kazu da je dobra Verem trava.
User avatar
Dr.Mr.Fr.
Posts: 1235
Joined: 29/12/2010 12:41

#16 Re: Ljekovito bilje

Post by Dr.Mr.Fr. »

kantarion - ludnica dobar caj..., skoro ko trava ;-)
KenCo
Posts: 337
Joined: 25/12/2008 02:47

#17 Re: Ljekovito bilje

Post by KenCo »

da li je iko pio caj od korijena cicka ? cuo sam da to pomaze kod dermatitisa, seboreje i drugih koznih oboljenja. ima li ko kakvog iskustva sa tim cajem :? patim od crvenila lica i peruti godinama :(
kOmpir
Posts: 662
Joined: 11/11/2010 03:03

#18 Re: Ljekovito bilje

Post by kOmpir »

Zna li neko da li je BiH potpisala direktivu 2004/24/EC ?
User avatar
thousands of voices
Posts: 148
Joined: 07/06/2007 14:48
Location: some other galaxy

#19 Re: Ljekovito bilje

Post by thousands of voices »

KenCo wrote:da li je iko pio caj od korijena cicka ? cuo sam da to pomaze kod dermatitisa, seboreje i drugih koznih oboljenja. ima li ko kakvog iskustva sa tim cajem :? patim od crvenila lica i peruti godinama :(
jak caj od korijena cicka sam koristila za jacanje kose - nisam pila nego ispirala kosu, dokazano radi. I sad bih opet da mi nije mrsko :oops:
Beaddy
Posts: 116
Joined: 13/01/2008 13:47

#20 Re: Ljekovito bilje

Post by Beaddy »

KenCo wrote:da li je iko pio caj od korijena cicka ? cuo sam da to pomaze kod dermatitisa, seboreje i drugih koznih oboljenja. ima li ko kakvog iskustva sa tim cajem :? patim od crvenila lica i peruti godinama :(
Čaj od korijena čička, čaj od maćuhice i čaj od koprive-za čišćenje jetre, čime pomaže i kod problematične kože (bubuljice, naročito pubertetske), u kombinaciji sa prirodnom kozmetikom na bazi hladno cijeđenih baznih ulja, kvalitetnih eteričnih ulja i hidrolata.

Ćurekotovo ulje je dobro za problematičnu kožu, kao i za kožu podložnu ekcemima i psorijazi, ali u umjerenoj količini ne može štetiti koži bez takvih problema.
infoinfo
Posts: 104
Joined: 28/09/2011 22:43

#21 Re: Ljekovito bilje

Post by infoinfo »

Kad smo vec kod ljekovitog bilja zna li neko da ogovori da li postoji u sarajevu neka tavarka Vezirka koja se bavi prirodnim ljecem pomocu bilja, ili je u pitanju prevara? Vec sam postavljao pitanje ali je tema bila zakljucana, ne razumijem zasto. I jos pitanje da li je neko cuo za neku firmu amila koja proizvodi te cajeve za tu travarku.
User avatar
Teea
Posts: 437
Joined: 11/09/2011 17:18

#22 Re: Ljekovito bilje

Post by Teea »

Gavez ili Symphytum officinale

Lekovito delovanje: od svih domacih lekovitih biljaka gavez sadrži alantoin, materiju što najviše deluje u stvaranju novih celija - zbog cega se gavez koristi u lecenju rana, cak i zapuštenih gnojnih rana. Njme se lece sve vrsti ozleda: ispucanost, posekline, lom kostiju, izev krvi i sl. Za vanjsku upotrebu protiv gihta i kostobolje nema boljeg leka od svežeg nastruganoga gaveza sa kojim oblažemo mesta oboljela od gihta.

meni je licno jako pomogao
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#23 Re: Ljekovito bilje

Post by safran »

Gavez je fenomenalan za spoljnu upotrebu ali čaj ili salate ni slučajno - sadrži pirolizidinske alkaloide koji su hepatotoksični - potvrđeno da izazivaju karcinom jetre.

Po meni je najbiljka stolisnik ili kunica - npr. čaj je izuzetno učinkovit za hemoroide. Super, jeftino a domaće :-D
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7425
Joined: 16/01/2007 23:38

#24 Re: Ljekovito bilje

Post by banjaluka078 »

Kupim prošle godine par kesica sjemena, posijem, kesice bacim, ove godine niklo....ali ne znam šta. :D Prilično sam sigurna da je jedno matičnjak.

Može li ko pomoći, ako se razumije?

Image

Image
Brus Lee
Posts: 853
Joined: 01/10/2010 19:35

#25 Re: Ljekovito bilje

Post by Brus Lee »

http://source.ba/mobile/clanak/TV/520852
Clanak nema veze sa temom, ali ovo je covijek koji nam je svima obiljezio djetinjstvo.
Post Reply