Livno je u Bosni !

Zanimljivosti i zbivanja u Mostaru, Čapljini, Ljubuškom, Stocu, Trebinju, Bileći, Gacku i drugim mjestima u regionu.
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#76 Re: Livno je u Bosni !

Post by zambaklija »

a joojjj,niti je u He niti u "i" a ni u Bo po nekima iz Livna,za mnoge je Livno u Cro :x :x jednogsam nogom u gujcu mršno da ide iznova učiti georgafiju al' džaba... :( :( :cry: :cry: :-x :-x :oops: :oops: :x :x
User avatar
Kemal Malovčić
Posts: 9090
Joined: 19/03/2012 01:03

#77 Re: Livno je u Bosni !

Post by Kemal Malovčić »

cure iz livna su dobre dakle livno je iz bosne!!!
Makedonka
Posts: 23
Joined: 12/06/2012 16:13

#78 Re: Livno je u Bosni !

Post by Makedonka »

Livno i jeste u Bosni. :-D
User avatar
UkrinaUsrcu
Posts: 36
Joined: 08/04/2012 09:40

#79 Re: Livno je u Bosni !

Post by UkrinaUsrcu »

livno - herceGovna
RIOP
Posts: 40
Joined: 05/10/2009 09:51

#80 Re: Livno je u Bosni !

Post by RIOP »

A jaka grada, eto vam ga u Bosnu...
mekaba
Posts: 1089
Joined: 19/11/2009 15:17

#81 Re: Livno je u Bosni !

Post by mekaba »

Nedavno me na jednom "U" forumu napadose kad napisah da je (H)Livno u Bosni.Kako je krenulo ode Hlivno po njima u Dalmaciju.
User avatar
Arteta
Posts: 6740
Joined: 24/09/2011 11:59
Location: Tamni Vilajet

#82 Re: Livno je u Bosni !

Post by Arteta »

Livno je u Tropolju ili Zavrsju,a to je kao i Hercegovina ili Krajina dio Bosne :bih:
User avatar
kijamet insan
Posts: 151
Joined: 21/09/2012 15:10

#83 Re: Livno je u Bosni !

Post by kijamet insan »

Knjigu u ruke zalosna vam majka :D
User avatar
basicm
Posts: 10401
Joined: 16/01/2012 21:38

#84 Re: Livno je u Bosni !

Post by basicm »

Ma u Hercegovini je.

Kupreska vrata su granica!
User avatar
Kemal Malovčić
Posts: 9090
Joined: 19/03/2012 01:03

#85 Re: Livno je u Bosni !

Post by Kemal Malovčić »

Livnopool.
Straza
Posts: 315
Joined: 02/05/2014 13:52

#86 Re: Livno je u Bosni !

Post by Straza »

Tradicionalni mevlud 20. aprila u Livnu proučen u obnovljenoj Čurčinici džamiji

http://www.muftijstvo-mostarsko.ba/plug ... parent.gif

Dvadeset godina od rušenja Čurčinice džamije u mnogo ljepšem njenom izdanju, izgledu i ambijentu muslimani Livna predvođeni glavnim imamom Medžlisa IZ Dževad ef. Hadžićem u subotu 20. aprila obilježili su datum rođenja Muhameda a.s. Tradicija obilježavanja mevluda u Livnu, još od davnina, je da se mevlud uči i na dan rođenja Muhameda a.s. i po hidžretskom i po gregorijanskom kalendaru. Sudbina je htjela da su ovog 20. aprila u Livnu i katolici i pravoslavci obilježavali Uskrs.

Na svečanosti kojoj su prisustvovali džematlije iz skoro svih livanjskih džemata mevlud su proučili učenici Karađoz-begove medrese, a prigodan vazove su održali mostarski muftija Seid ef. Smajkić i Dževad ef. Hadžić, glavni imam .

Pojašnjavajući osnove islamskog vjerovanja u kojem posebno mjesto ima ljubav prema Muhamedu a.s. Dževad ef. Hadžić je pozvao vjernike da i dalje ustraju na izvršavanju svih islamskih dužnosti te da posebno posvete pažnju odgoju svoje djece.

„Ne zaboravite da će ovaj život proći i siromahu i bogatašu, ali ako smo izvršili sve svoje obaveze, ako smo odgojili djecu i naučili ih namazu, Kur'anu, ljubavi prema Muhamedu a.s., tek tad smo ispunili svoju misiju“, kazao je ef. Hadžić. Naglasio je kako ove ciljeve posebno trebaju ispuniti muslimani u pograničnim krajevima Bosne i Hercgovine, a to će moći uraditi samo ako postignu dovoljan stepen zajedništva. „U tome moramo svi učestvovati kao bismo uspjeli“, kazao je ef. Hadžić.

Neformalno svečano otvorenje obnovljene džamije Ćurčinice muftija Smajkić je ocijenio kao višestruku trijumf Bošnjaka Livna i u moralnom i džematskom i graditeljskom i humanom i arhitektonskom smislu.

„Ovi trijumfi ne bi mogli biti toliko uspješni da nije bilo brojnih iskušenja kroz koja smo prolazili svi zajedno“, podsjetio je muftija, a potom protumačio ajete koji govore o iskušenjima vjernika.

Protumačio je kako su principijelnost, odlučnost i ustrajavanje u vjeri osnovni faktori na putu uspjeha, kojeg islamska, a potom i bošnjačka tradicija tretira kao Siratu-l-mustekim.

„Onaj koji hoće da uspije u ostvarenju svojih namjera naći će načina da poluči dobre rezultate. Ako su to dobra i vjerom preporučena djela, tad nam je i Uzvišeni Allah pomagač“, istakao je muftija Smajkić.

Govoreći o samoj svečanosti muftija nije krio lično zadovoljstvo i ponos da su svi poslovi privedeni kraju i da se Livnjaci spremaju za svečano otvorenja Čurčinice, koje je najavljeno za mjesec jun 2014.g.


Image
Na kraju svečanosti predsjednik Medćlisa IZ-e Livno Hajrudin Maksić, glavni imam Dževad ef. Hadžić i muftija Smajkić uručili su nagrade i priznanja pobjednicima mektepskog takmičenja u kategorijama opće znanje i kiraet za mlađi i stariji uzrast mektepske nastave.

U kategoriji učenja Kur'ana za mlađi uzrastdo 12 godina treće mjesto osvojio je Abdulah Žunić, drugo Abdulah Hadžić i prvo Semira Hodžić

U kategoriji kiraeta stariji uzrast prvo mjesto osvojio je Bilal Topalović.

U kategoriji Opće znanje treće mjesto osvojila je Azra Kalender, drugo Hana Đonlagić i prvo Sabina Plemo.
User avatar
FastRide1
Posts: 167
Joined: 16/03/2014 02:09

#87 Re: Livno je u Bosni !

Post by FastRide1 »

Pozdravv :) Ima li vas iz OS Ivan Goran Kovacic, od 1987. pa nadalje?? :D
User avatar
eluna
Posts: 10471
Joined: 06/05/2009 21:29

#88 Re: Livno je u Bosni !

Post by eluna »

pozz

samo da provjerim ima li iko iz livna da renta neki privatni smještaj?? ..... hoteli su vam haman pa ko u stambolu sa cijenama :-) :-)
Patriotska_Liga
Posts: 2220
Joined: 24/05/2015 22:12

#89 Re: Livno je u Bosni !

Post by Patriotska_Liga »

I Hercegovina je Bosna. Sve je to Bosna.

A Livno je Hlivno.
User avatar
animals
Posts: 21496
Joined: 19/04/2013 22:13

#90 Re: Livno je u Bosni !

Post by animals »

Najbolje ga pripojiti Bosni agresijom ,ko Rusi Krim..
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65579
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#91 Re: Livno je u Bosni !

Post by _BataZiv_0809 »

Ja konto majorizirani napravili neko sranjenje. Ipak ide Euro, a hrvatska repka igra.
User avatar
jethro
Posts: 1709
Joined: 31/10/2003 00:00

#92 Re: Livno je u Bosni !

Post by jethro »

Livno je u livanjskom polju. :mrgreen:
User avatar
tututuuuu
Posts: 2600
Joined: 28/08/2015 22:58

#93 Re: Livno je u Bosni !

Post by tututuuuu »

mekaba wrote:Nedavno me na jednom "U" forumu napadose kad napisah da je (H)Livno u Bosni.Kako je krenulo ode Hlivno po njima u Dalmaciju.
Za gramatiku? Ocito su bili u pravu jer grad se, bar koliko je meni poznato ne zove Hlivno, vec Livno.
User avatar
tututuuuu
Posts: 2600
Joined: 28/08/2015 22:58

#94 Re: Livno je u Bosni !

Post by tututuuuu »

Patriotska_Liga wrote:I Hercegovina je Bosna. Sve je to Bosna.

A Livno je Hlivno.
I daidza je ujak, ha ya. :D
Giancarlo
Posts: 482
Joined: 26/12/2008 21:22

#95 Re: Livno je u Bosni !

Post by Giancarlo »

sivissoko wrote: 05/07/2010 13:55 Kao livnjak da malo pojasnim neke stvari: nisam vidio da je iko dao argument zašto je livno u bosni. da granica na studenim vrilima je najveća glupost u čemu se ogleda ta granica,prirodne granice tamo nema a ni administrativne. ja znam za jednu granicu na kupreškim vratima odnosno razdjelina dva sliva,toliko o prirodnim granicama. administrativno livno je pripadalo hercegovačkim srezovima,a neka me neko prosvijetli i kaže kada je administrativno pripadalo bosni,ali bez komunističkih šupljaka. bosna livno je komunistički naziv koji su smislili doseljenici iz zenice.
a neko je napisao da se u livnu priča nekakvim bosanskim narječjem - taj nije vidio livna ni na slici!U Livnu se uvik govorilo čistom ikavicom,djelovi livanjske i duvanjske općine uz Buško jezero govore najsličnije Imoćanima i Triljanima.
Dalje nošnje narodni običaji nisu ni nalik na bosanske,u livnu se piva GANGA! Livnjaci za sebe nekažu da su hercegovci ali se još manje osjećaju kao bosanci! Livno Duvno i Kupreška vrata to su mista ponosnih Hrvata - ganga. ta tri grada čine jednu cijelinu,a ako se trebaju stavljati u širu regiju onda je to sigurno HERCEGOVINA!!
Lip pozdrav svima.
hrvatica wrote: 09/06/2012 19:10 Slusajte! Livno je na granici Bosne I Hercegovine. To je čista granica. I zato bih molila određene ljude da se ne svađaju gdje LIvno spada jer neke su roditelji učili da je Bosna a neke da je Hercegovina. I naravno da one koje su učili da je Bosna ne zele prihvatit Livno kao Hercegovinu i obrnuto.Recimo za Sarajevo će svi reći da je Bosna a za Mostar Hercegovina. Za Livno je drugačije. Ja sam cijeli svoj život bila uvjerena da je LIvno u Bosni i onda mi je jedan čovjek rekao da je to Hercegovina i nisam htjela to prihvatiti . I kad sam to prihvatila onda su mi svi rekli da je Bosna. LJUDI HALO AJMO TO OVAKO : LIVNO NIJE NI BOSNA NI HERCEGOVINA VEĆ ONO 'I' U BiH . jer "prepametni smo da bi bili bosanci a prepošteni za hercegovce". :-D
Dva tipicna poslijeratna ogledna primjera price "Livno je Hercegovina" kao izuzeci koji potvrduju "pravilo", tj. cinjenicu da Livno pripada Bosni. Ono sto moze nekog sa strane zbuniti je izgled tog dijela zemlje, dakle ima i tu krsa, pa ljudi recimo mahinalno mogu pomisliti da mozda i jeste Hercegovina, ali to fakat nije slucaj. Mislim moze se silom i praznim rijecma pokusati tako predstaviti, ali ne odgovara istini na terenu. Dajem sta ko hoce, ko mi moze naci nekoga u Livnu (POD UVJETOM DA TA OSOBA NIJE MLADA OD 16 GODINA - IZUZETNO VAZNO AKO ME RAZMUIJETE ;-) ) da ce naglas za sebe reci da je Hercegovac :-) Cinjenica jeste da se donekle govori ikavicom, neki odredeni broj rijeci, ali ni u kom slucaju ne znaci da se govori 100% ikavicom i da uopce svi u Livnu tako govore 100% vremana ili ne daj Boze kao u Dalmaciji, to bi vec bila zesva prvoala za tvrditi.To je vise miks ikavice i ijekavice. A ne znam ni kako to svakako moze utjecati na geografsku pripadnost nekog mjesta. Livno moze biti Bosna, moze cak biti fakat i ono slovo "i", moze biti neko zalede Dalmacije, moze biti Bavarska zbog 10K+ ljudi iz Livna koji tu zive :D pa tek onda mooozda bi moglo biti Hercegovina. A to kad neko spomene tunel izmedu Kupresa i Bugojna kao granicu izmedu Bosne i Hercegovina kao regija necu ni komentarisati, samo cu reci :lol: :lol: :lol: Mislim, pocnite to naglas govoriti u drustvu i vani, da je Bugujno fakticki na granici Hercegovine i branite tu tezu, bas bih volio vidjeti te scene komedije :-D
User avatar
basicm
Posts: 10401
Joined: 16/01/2012 21:38

#96 Re: Livno je u Bosni !

Post by basicm »

Evo ja cu reci, Kupreska vrata su granica Bosne i Hercegovine.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#97 Re: Livno je u Bosni !

Post by Nivelacija »

meni je apsolutna glupost bilo dodavanje naziva Hercegovina uz naziv Bosna.

Komotno se moglo onda zvati Bosna i Semberija Bosna i Krajina itd.

naziv drzave je morao biti BOSNA eng BOSNIA i to je to.

zamisli Srbija i Raska naziv
Srbija i Vojvodina
Hrvatska i Dalmacija
User avatar
escobar__
Posts: 8854
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#98 Re: Livno je u Bosni !

Post by escobar__ »

I Neum je u Bosni xexe.
maiya
Posts: 99
Joined: 04/06/2020 14:39

#99 Re: Livno je u Bosni !

Post by maiya »

Za to "i Hercegovina" trebaš pitati Berlinski kongres.

Livno je u Završju e to vam je najpravilnije. Evo ja imam dva Livnjaka prijatelja i oni su mi tako rekli ali bi se trebali svrstat kao podobčast Bosne. Bosna je Bosna a Hercegovina je Hercegovina e sad sve što nije Hercegovina je Bosna. Toliko ahahahah.
User avatar
bezimeni nepoznati
Posts: 134
Joined: 18/11/2020 10:47
Location: Planeta Zemlja
Contact:

#100 Re: Livno je u Bosni !

Post by bezimeni nepoznati »

Image
Image Pa vi sami odredite
Post Reply