Livno je u Bosni !

Zanimljivosti i zbivanja u Mostaru, Čapljini, Ljubuškom, Stocu, Trebinju, Bileći, Gacku i drugim mjestima u regionu.
malasavjetnica
Posts: 67
Joined: 08/06/2021 13:48

#101 Re: Livno je u Bosni !

Post by malasavjetnica »

Htjeli bi na jednodnevni izlet u Livno pa bilo ono u Bosni ili Hercegovini, svejedno nam je. Imate li neke preporuke šta se može vidjeti za 4-5 sati. Izvor rijeke Bistrice, to je u gradu? Ako nije, kako doći do njega? Isto pitanje za jezero Mandek.Šta preporučujete za jesti? Ne bih neke peke i roštilje, najbolje neka pastrmka i sl. Svi savjeti, ideje i preporuke su dobrodošle.
Giancarlo
Posts: 482
Joined: 26/12/2008 21:22

#102 Re: Livno je u Bosni !

Post by Giancarlo »

malasavjetnica wrote: 08/07/2021 09:12 Htjeli bi na jednodnevni izlet u Livno pa bilo ono u Bosni ili Hercegovini, svejedno nam je. Imate li neke preporuke šta se može vidjeti za 4-5 sati. Izvor rijeke Bistrice, to je u gradu? Ako nije, kako doći do njega? Isto pitanje za jezero Mandek.Šta preporučujete za jesti? Ne bih neke peke i roštilje, najbolje neka pastrmka i sl. Svi savjeti, ideje i preporuke su dobrodošle.
Izvor je u gradu, moze se doci do njega iz ulice Prikorika. Zanimljiva je i stara kula iznad samog grada koja se vidi odakle god da se pogleda prema njoj. Do nje se moze stazom koja vodi od tog izvora, trebalo bi do 40tak minuta pjeske kroz kamen, krs i sumu. To jezero nije lose, ko ide prvi put ne moze ga tek tako uociti kad se vozi cestom iz pravca Livna, pa je najbolje i najlakse koristiti Google maps za sve te loakcije i nema nikakve fule. Sto se hrane tice, najbolje bi bilo da probate sa restoranom Bacchus koji se nalazi u gradu, nimalo los restoran koji ima i pastrmke, a i par morskih riba u ponudi.
User avatar
Ludzak
Posts: 5372
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#103 Re: Livno je u Bosni !

Post by Ludzak »

Livno je u Herceg Bosni.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#104 Re: Livno je u Bosni !

Post by banjaluka078 »

malasavjetnica wrote: 08/07/2021 09:12 Htjeli bi na jednodnevni izlet u Livno pa bilo ono u Bosni ili Hercegovini, svejedno nam je. Imate li neke preporuke šta se može vidjeti za 4-5 sati. Izvor rijeke Bistrice, to je u gradu? Ako nije, kako doći do njega? Isto pitanje za jezero Mandek.Šta preporučujete za jesti? Ne bih neke peke i roštilje, najbolje neka pastrmka i sl. Svi savjeti, ideje i preporuke su dobrodošle.
Možete i kajakom po rijeci Sturbi ili kupanje na Crnoj stini na Sturbi. Uvijek možete probati doći i do konja na Kruzima, otiđite i u gornji grad, do džamije na Topovima, lijep je pogled, a možete i u samostan Goricu u njihov muzej i da vidite slike Gabrijela Jurkića.
Za sve to, 4-5 je malo, pa skontajte šta je više vaš interes i onda to planirajte.
malasavjetnica
Posts: 67
Joined: 08/06/2021 13:48

#105 Re: Livno je u Bosni !

Post by malasavjetnica »

banjaluka078 wrote: 09/07/2021 21:11
malasavjetnica wrote: 08/07/2021 09:12 Htjeli bi na jednodnevni izlet u Livno pa bilo ono u Bosni ili Hercegovini, svejedno nam je. Imate li neke preporuke šta se može vidjeti za 4-5 sati. Izvor rijeke Bistrice, to je u gradu? Ako nije, kako doći do njega? Isto pitanje za jezero Mandek.Šta preporučujete za jesti? Ne bih neke peke i roštilje, najbolje neka pastrmka i sl. Svi savjeti, ideje i preporuke su dobrodošle.
Možete i kajakom po rijeci Sturbi ili kupanje na Crnoj stini na Sturbi. Uvijek možete probati doći i do konja na Kruzima, otiđite i u gornji grad, do džamije na Topovima, lijep je pogled, a možete i u samostan Goricu u njihov muzej i da vidite slike Gabrijela Jurkića.
Za sve to, 4-5 je malo, pa skontajte šta je više vaš interes i onda to planirajte.
Hvala obojici na odgovorima! Kako ćemo doći do Crne stine? A gornji grad, je li to ova kula što je Giancarlo objasnio? Muzej ne radi nedjeljom, nažalost :sad:
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#106 Re: Livno je u Bosni !

Post by banjaluka078 »

Crna stina: https://www.google.com/maps/place/Crna+ ... 16.9843684

Za gornji grad se nadam da imaš dobru ručnu na autu :)
https://www.google.com/maps/place/Hajji ... QZtb3NxdWU

Kula je malo više. Iskreno, nisam bila gore bar 30 godina, mi smo nekad išli iz gornjeg grada, a evo čitam da preporučuju da se ide iz Dumana (izvora Bistrice). Možda najbolje da pitaš nekog od domaćih kad budete tamo.
User avatar
Nepenthe11
Posts: 837
Joined: 10/10/2020 18:59

#107 Re: Livno je u Bosni !

Post by Nepenthe11 »

Evo nabasao sam na ovu novu miss Rvacke i evo ko nekakvom BH Hrvatu mi dođe da je pljunem u po face.

Stvarno ne razumijem, a nije i da nisam namirisao to, kako je sramota reći da si Bosanac ili Bosanka ali je sasvim OK reći da si Hercegovac ili Hercegovka 🤣🤣🤣. To nije sramota navodno 🤣🤣. Opet, meni to ništa nije jasno. JER JE GLUPO BESKRAJNO.

Ona je iz Duvna, ja nikad nisam čuo da je Duvno Hercegovina. Nije prosto, znam dosta ljudi što iz Duvna što iz Livna i nikad, nikad to nije upitno bilo di je šta.

Najdalje se može otići sa onim da je to ono "i". I opet nisi Hercegovka.

E baš mi je drago što im je missica Bosanka, točno takvima želim digestivne probleme do maksimalnog zbog te činjenice..

Ssmo naprijed, ne može niko prdnut bez nas :bih: :bih:

Za nju isto nemam riječi, valjda taj HDZ EPP dobacio do zadnje kuće u općini Duvno. FAK IT, ja sam Istrijan od sad, ne znam šta je dobro da se bude? Zna netko?

Zemljo, otvori se. Putine, Kim Jonže, fikni je.
RtrnOfSalisbury
Posts: 3569
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#108 Re: Livno je u Bosni !

Post by RtrnOfSalisbury »

... pa duvno jes erceg ovina 8) onomad su trazili registarske tablice du ali nije moglo jer je to imo dubrovnik. ondak su duvnjaci zaiskali da d bude malo slovo a u velko ... ali ni to nije proslo ... nesce him se :skoljka:
User avatar
dr_Evil
Posts: 12167
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#109 Re: Livno je u Bosni !

Post by dr_Evil »

Nepenthe11 wrote: 05/12/2023 13:43 Evo nabasao sam na ovu novu miss Rvacke i evo ko nekakvom BH Hrvatu mi dođe da je pljunem u po face.

Stvarno ne razumijem, a nije i da nisam namirisao to, kako je sramota reći da si Bosanac ili Bosanka ali je sasvim OK reći da si Hercegovac ili Hercegovka 🤣🤣🤣. To nije sramota navodno 🤣🤣. Opet, meni to ništa nije jasno. JER JE GLUPO BESKRAJNO.

Ona je iz Duvna, ja nikad nisam čuo da je Duvno Hercegovina. Nije prosto, znam dosta ljudi što iz Duvna što iz Livna i nikad, nikad to nije upitno bilo di je šta.

Najdalje se može otići sa onim da je to ono "i". I opet nisi Hercegovka.

E baš mi je drago što im je missica Bosanka, točno takvima želim digestivne probleme do maksimalnog zbog te činjenice..

Ssmo naprijed, ne može niko prdnut bez nas :bih: :bih:

Za nju isto nemam riječi, valjda taj HDZ EPP dobacio do zadnje kuće u općini Duvno. FAK IT, ja sam Istrijan od sad, ne znam šta je dobro da se bude? Zna netko?

Zemljo, otvori se. Putine, Kim Jonže, fikni je.
Pa znam dosta Duvnjaka, i niko nije imao problema da kaze da je Duvno ili Livno u Bosni. Fin neki narod tamo generalno. A ostalo sve, politika
Post Reply