Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#451 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by vazi »

previse generalizujete :D

americki zakoni ne vazu u cijeloj evropi i vice versa :)

nas stan je na jednom od najljepsih mjesta francuskog juga (hocete da vam budem izvjestac iz kana - cannes :D )

deset godina smo u njemu stanovali da nismo skoro nista pipnuli, lakirali parket , zamijenili bojler i postavili radojatore jer je zatvoreno centralno i preslo se na individualno grijanje, to je bilo sve. Otplatili kredit za deset godina i polako onda sredili kuhinjicu pa kupatilo pa prozore a nismo morali nista od toga jer nista nije bilo "propalo"

imali smo srecu pri kupovini da je prodavala nasljednica sa sjevera koja nikad stan nije vidjela ocima, isla je preko agencije i eto agencija nam bila naklonjena :D

vazno je stan kupovati od nasljednika a ne od onoga ko je npr kucu pravio/stan kupovao jer taj tesko spusta cijenu :D I naravno, nista promjenjiva kamata, samo fiksna..Mi smo poceli s promjenjivom jer nije moglo drugacije i nakon dvije godine , tj cim smo mogli, presli na fiksnu

nakon otplate kredita smo htjeli prodati stan da kupimo veci ali nismo mogli naci nista ovako dobro pozicionirano i ovako lijepu zgradu, mala zgradica, nema buke a nije ni 100 m od mora. Agencija je tada procijenila stan na 190 000 eura ali eto rekoh ne mora najveca moze najniza cijena a najniza je 150 000 (Bh :) )

vazno je da je covjek zdrav i sretan u zivotu, ko hoce neka kupuje ko nece ne mora, svakom njegov izbor i sretno svakome u svemu:thumbup:
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#452 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by Melami »

vazi wrote:previse generalizujete :D

americki zakoni ne vazu u cijeloj evropi i vice versa :)

nas stan je na jednom od najljepsih mjesta francuskog juga (hocete da vam budem izvjestac iz kana - cannes :D )

deset godina smo u njemu stanovali da nismo skoro nista pipnuli, lakirali parket , zamijenili bojler i postavili radojatore jer je zatvoreno centralno i preslo se na individualno grijanje, to je bilo sve. Otplatili kredit za deset godina i polako onda sredili kuhinjicu pa kupatilo pa prozore a nismo morali nista od toga jer nista nije bilo "propalo"

imali smo srecu pri kupovini da je prodavala nasljednica sa sjevera koja nikad stan nije vidjela ocima, isla je preko agencije i eto agencija nam bila naklonjena :D

vazno je stan kupovati od nasljednika a ne od onoga ko je npr kucu pravio/stan kupovao jer taj tesko spusta cijenu :D I naravno, nista promjenjiva kamata, samo fiksna..Mi smo poceli s promjenjivom jer nije moglo drugacije i nakon dvije godine , tj cim smo mogli, presli na fiksnu

nakon otplate kredita smo htjeli prodati stan da kupimo veci ali nismo mogli naci nista ovako dobro pozicionirano i ovako lijepu zgradu, mala zgradica, nema buke a nije ni 100 m od mora. Agencija je tada procijenila stan na 190 000 eura ali eto rekoh ne mora najveca moze najniza cijena a najniza je 150 000 (Bh :) )

vazno je da je covjek zdrav i sretan u zivotu, ko hoce neka kupuje ko nece ne mora, svakom njegov izbor i sretno svakome u svemu:thumbup:
a sta rekoh, to mora biti Francuska.
Da sad ne idemo dalje u pricu, kolika je prosjecna plata u FR i slicno, al reci mi kako da ja trazim stan koji prodaje neki nasljednik koji taj stan nije ni vidio?
I u tom slucaju ja ga ne mogu uzeti mnogo povoljnije od trzisne vrijednosti jer moja ponuda nece biti jedina i neko ce dati ponudu onoliku koliko stan i vrijedi, a to nije 40k sigurno.

Uzivaj kad mozes onda, boli te briga, imas otplacen stan, nije skup zivot, koliko god zaradis dobro je. To je ono sto svi zelimo al nije bas jednsotavno. Blizu ti je Bosna kad pozelis da odes i to je to.
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#453 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by Melami »

Vi pricate o ekstremnim situacijama koji nisu tako realne i svakodnevne.
Pa bilo je i u SA stan poslije rata do djaba.
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#454 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by vazi »

Melami wrote:Vi pricate o ekstremnim situacijama koji nisu tako realne i svakodnevne.
Pa bilo je i u SA stan poslije rata do djaba.
draga @melami, pokusaj se osloboditi predrasuda i interpretacije.

Ne znas sta radim ni kolika mi je plata niti bilo sta o meni znas, samo ti mogu reci da ti je svaka pretpostavka osim zemlje u kojoj zivim, pogresna :)

hajd' sretno :thumbup:
doboj71
Posts: 598
Joined: 21/07/2011 05:20

#455 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by doboj71 »

Melami wrote:bez uvrede al definitivno nije tacno.
Ne mozes prodati licno nikakvu kucu ili stan(osim ako nisi agent) jer moras imati validnu licencu i to za podruzcje gdje se to prodaje.
Znaci licence su ogranicenje za svaku ''kanton''
Agenta mora imati prodavac i kupac, s tim da prodavac placa taj procenat za agenta i onda ta 2 agenta to dijele.
Closing cost je ranije bio isto tako samo za prodavca, dok je unazad nekoliko godina i to podjeljeno i na kupca i na prodavca, jer je kriza i prodavac gubi na toj kuci kako god, pa su malo htjeli da olaksaju.
kamata je u pocetku veliki dio rate, tacnu cifru ne znam, al eto da kazem oko 90% (a mozda je i vise) i vremenom se to smanjuje, zato sam i rekao nakon 5 godina ti kucu jedna da si nekoliko hiljada otplatio+down payment sto si dao.

Ima tu i pozitivna stvar al sad pricamo o negativnim tako da necu da pravim pricu ljepom nego sto jeste :D

Al eto da budem fer pa cu reci i to da kamata koja se placa na kucu moze se odbiti od prihoda, pa ako si platio ratu godisnju za kucu recimo 13 hiljada prvu godinu, od toga neka je kamata 11k onda tih 11k oduzmes od prihoda kad radis takse, tj uracunas u te nekakve rubrike i na tu brojku dobijes povrat novca. recimo ako si ozenjen na tu brojku od 11k mozda bi mogao dobiti do 2.5k povrat novca.

Ima jos drugih troskova koji se placaju, ako treba da ti slikam papir.
Naberu to oni sebi, ne brini.

ne znam u kojoj si drzavi u USA ,ali ovo za agente ti je neko slagao .Ja sam u NY ,licno sam prodao svoj stan 2005 ,a planiram prodati jos jedan iduci mjesec.Valjda si vidjao table 'for sale by owner'?
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#456 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by vazi »

Melami wrote:
vazi wrote:previse generalizujete :D

americki zakoni ne vazu u cijeloj evropi i vice versa :)

nas stan je na jednom od najljepsih mjesta francuskog juga (hocete da vam budem izvjestac iz kana - cannes :D )

deset godina smo u njemu stanovali da nismo skoro nista pipnuli, lakirali parket , zamijenili bojler i postavili radojatore jer je zatvoreno centralno i preslo se na individualno grijanje, to je bilo sve. Otplatili kredit za deset godina i polako onda sredili kuhinjicu pa kupatilo pa prozore a nismo morali nista od toga jer nista nije bilo "propalo"

imali smo srecu pri kupovini da je prodavala nasljednica sa sjevera koja nikad stan nije vidjela ocima, isla je preko agencije i eto agencija nam bila naklonjena :D

vazno je stan kupovati od nasljednika a ne od onoga ko je npr kucu pravio/stan kupovao jer taj tesko spusta cijenu :D I naravno, nista promjenjiva kamata, samo fiksna..Mi smo poceli s promjenjivom jer nije moglo drugacije i nakon dvije godine , tj cim smo mogli, presli na fiksnu

nakon otplate kredita smo htjeli prodati stan da kupimo veci ali nismo mogli naci nista ovako dobro pozicionirano i ovako lijepu zgradu, mala zgradica, nema buke a nije ni 100 m od mora. Agencija je tada procijenila stan na 190 000 eura ali eto rekoh ne mora najveca moze najniza cijena a najniza je 150 000 (Bh :) )

vazno je da je covjek zdrav i sretan u zivotu, ko hoce neka kupuje ko nece ne mora, svakom njegov izbor i sretno svakome u svemu:thumbup:
a sta rekoh, to mora biti Francuska.
Da sad ne idemo dalje u pricu, kolika je prosjecna plata u FR i slicno, al reci mi kako da ja trazim stan koji prodaje neki nasljednik koji taj stan nije ni vidio?
I u tom slucaju ja ga ne mogu uzeti mnogo povoljnije od trzisne vrijednosti jer moja ponuda nece biti jedina i neko ce dati ponudu onoliku koliko stan i vrijedi, a to nije 40k sigurno.

Uzivaj kad mozes onda, boli te briga, imas otplacen stan, nije skup zivot, koliko god zaradis dobro je. To je ono sto svi zelimo al nije bas jednsotavno. Blizu ti je Bosna kad pozelis da odes i to je to.
@melami, greska u koracima, odgovarala sam ti na ovaj post :)
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#457 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by Melami »

doboj71 wrote:
Melami wrote:bez uvrede al definitivno nije tacno.
Ne mozes prodati licno nikakvu kucu ili stan(osim ako nisi agent) jer moras imati validnu licencu i to za podruzcje gdje se to prodaje.
Znaci licence su ogranicenje za svaku ''kanton''
Agenta mora imati prodavac i kupac, s tim da prodavac placa taj procenat za agenta i onda ta 2 agenta to dijele.
Closing cost je ranije bio isto tako samo za prodavca, dok je unazad nekoliko godina i to podjeljeno i na kupca i na prodavca, jer je kriza i prodavac gubi na toj kuci kako god, pa su malo htjeli da olaksaju.
kamata je u pocetku veliki dio rate, tacnu cifru ne znam, al eto da kazem oko 90% (a mozda je i vise) i vremenom se to smanjuje, zato sam i rekao nakon 5 godina ti kucu jedna da si nekoliko hiljada otplatio+down payment sto si dao.

Ima tu i pozitivna stvar al sad pricamo o negativnim tako da necu da pravim pricu ljepom nego sto jeste :D

Al eto da budem fer pa cu reci i to da kamata koja se placa na kucu moze se odbiti od prihoda, pa ako si platio ratu godisnju za kucu recimo 13 hiljada prvu godinu, od toga neka je kamata 11k onda tih 11k oduzmes od prihoda kad radis takse, tj uracunas u te nekakve rubrike i na tu brojku dobijes povrat novca. recimo ako si ozenjen na tu brojku od 11k mozda bi mogao dobiti do 2.5k povrat novca.

Ima jos drugih troskova koji se placaju, ako treba da ti slikam papir.
Naberu to oni sebi, ne brini.

ne znam u kojoj si drzavi u USA ,ali ovo za agente ti je neko slagao .Ja sam u NY ,licno sam prodao svoj stan 2005 ,a planiram prodati jos jedan iduci mjesec.Valjda si vidjao table 'for sale by owner'?
Zivim u CA i nisam jos vidio da je neko prodavao kucu bez agenta.
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#458 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by Melami »

vazi wrote:
Melami wrote:Vi pricate o ekstremnim situacijama koji nisu tako realne i svakodnevne.
Pa bilo je i u SA stan poslije rata do djaba.
draga @melami, pokusaj se osloboditi predrasuda i interpretacije.

Ne znas sta radim ni kolika mi je plata niti bilo sta o meni znas, samo ti mogu reci da ti je svaka pretpostavka osim zemlje u kojoj zivim, pogresna :)

hajd' sretno :thumbup:
Zaista ne znam o kakvim predrasudima ti pricas?
Hajd meni nadji stan za 40k, il eto 60k da ga odmah uzmem.
Nemojte ljudima po Bosni suplje prosipati kako ste vi biznismeni neki, obrcete stanove za 2 godine po duploj cijeni itd.

Stan za 40k, po kojoj god osnovi da ga kupujes to samo moze biti u nekoj vukojebini gdje je najblizi grad 5 kilometara.

Ja ti rekoh, za te pare jedva u SA da mozes stan kupiti.
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#459 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by graue_maus »

Melami wrote:Vi pricate o ekstremnim situacijama koji nisu tako realne i svakodnevne.
Pa bilo je i u SA stan poslije rata do djaba.
:thumbup: bas tako , npr moj rodjak dao trosoban stan u hr za 20000 eura ... procjena je bila 100000 eura ali njega stisla banka sa kreditom od firme ....stan dobio onaj ko je donio 20000 eura kesa........
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#460 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by Melami »

graue_maus wrote:
Melami wrote:Vi pricate o ekstremnim situacijama koji nisu tako realne i svakodnevne.
Pa bilo je i u SA stan poslije rata do djaba.
:thumbup: bas tako , npr moj rodjak dao trosoban stan u hr za 20000 eura ... procjena je bila 100000 eura ali njega stisla banka sa kreditom od firme ....stan dobio onaj ko je donio 20000 eura kesa........
Pusti ih neka loze bosancerose kako oni lijepo zive na zapadu.
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#461 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by Melami »

JA kontam da dokazem da ima jeftinih stanova u nekoj zabiti u USA, nadjem nesto u Arizoni, nekakav gradic izmedju planina itd itd, i kontam se ovo ce biti jeftino da pokazem sta se moze kupiti za te pare, kad ono cijen po nekoliko stotina hiljada :S
http://www.realtor.com/realestateandhom ... z&pr=false

Siguran sam da je ovo neko naslijedio pa nije ni vidio sta prodaje pa lupio cijenu.
hhh
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#462 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by iamia »

sumnjivi su mi ovi sa " nasljeden stan i nikad ga nije vidio".
pa ako si nesto nasljedio, ne znaci da ces ga dati za 40 hiljada ojra,, a on realno vrijedi 150 hiljada?
za to postoji agencija koja procjeni realnu vrijednost stana.
agencija ce reci vlasniku koliko da trazi za stan..

mislim ljudi.. govorite o naucnoj fantaziji.
niko nije levat u danasnje doba.
i taj sto je nasljedio stan otici ce na internet i progooglati koliko stanovi u okoline vrijede.
nece ga dati za trecinu vrijednosti.
'alloo ??
pestalozzi
Posts: 69
Joined: 18/01/2013 15:24

#463 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by pestalozzi »

hrle1976 wrote:
pestalozzi wrote:
iamia wrote:ko se uvukao u otplate kuce na zapadu za 30 godina, taj je postao rob.
crncis dan i noc da bi financirao banku.

i jos je veci zajeb, kad ti kaze da poslije 30 godina mozes imati svoju kucu. otplacenu. woohoo.
a nece da kazu kako ce ta kuca poslije 30 godina da izgleda ?
mislim,, evropske zidane kuce poslije tog vremena moras generalno renovirati.
a zamisli one americke,, ? napravljene od drveta, lima i papira ?? :lol:
Znaci po tebi je bolje 30 godina zivjeti pod kirijom i tih 30 g. davati pare u nepovrat, nego 30 g. otplacivati kucu i na kraju je imati, bez obzira u kakvom stanju ona nakraju bila.

Da ti imas kucu po nekim ex-YU obicajima gdje ti se drzava i porezna uprava nemjesa pa hajd ali kucu kupiti u drzavi punoj vlage kao sto je Svedska te jos na 30 god. Kao prvo rata i svi troskovi su znatno veci nego sto je kirija za neki prosjecan stan, a ako si vec faca i laf pa mozes sebi pristekati neku sumu onda je pametnije kupiti negdje u Spaniji nesto pa dotjerati pa fino imati gdje D vitamina pokupiti. Nemas ti profita od kuce na zapadu to je bas tako smisljeno da matadorizam nebim se sirio. Kad kazes da hoces sam da gradis kucu isto kao da nisi sa ove planete - sta je to? Kako mislis? Pa te gledaju :shock: Placas porez na sta god mozes da zamislis, osiguranje kredita, troskovi kredita, osiguranje kuce, porez na zemljiste, troskovi oko otpadnih voda, ako zivis gdje je vjetroviti extra osiguranje na krov, pa nemozes da islopcas potrosnju grijanja i sl. znaci da kucu kupis u kesu ti ces svaki mjesec imati cca. 800-1.000€ troska kao da si postanar.

Nasi poznanici su uzeli kucu za cca. 300.000€ u Danskoj i kaze da su je kupili u kesu opet bi imali mjesecni trosak oko 900€ eura, koji i ovako imaju porkaj kredita. Kredit sa svojim troskovima je cca. 1.400€ mjesecno + nato oko 900€ oblikatornih troskova vezano za kucu 2.300€ mjesecno ih kosta imati "kucu" dok je ne otplate a kad je otplate onda ce ih samo kostati 900€ mozda se cijene podignu iznad 1.000€ mjesecno. Nemozes je imati nako kako neko zamislja platim sve i onda samo placam koliko potrosim struje, vode i telefona. Prepises je sinu haj placaj porez na poklon :-) Plati porez haj placaj mjesecnu ratu od cca. 1.000€ je i kazu tvoja je aha ali zato debelo placas pravo da mislis da je tvoja... :mrgreen: I na kraju krajeva samo je "vlasnik" kuce kao objekta - zemlje NIKADA! Po ovoj racunici bolje biti postanar za 1.000€ a savi mjesec u slajpek 1.300€ pa za koju godinu se nakupi.
"nesto je truhlo u zemlji danskoj..."
ako je tacno to sto pises, onda je svicarska oaza u pustinji zvanoj evropa.
koliko im je kamatna stopa, koliko su dali u kesu, kolika im je kuca kad imaju toliko troskova pored hipoteke? koliko uopste zaradjuju? koliko ja znam, danska ima visok zivotni standard. uostalom, u svakoj "sredjenoj" drzavi imas poreze. ti bi da zivis u bosni, da imas platu nekoliko hiljadarki, i da neplacas nista. kad nadjes gdje to ima javi mi, da se i ja selim.
stan u svicarskoj, 120-130 m2, oko 500-550000 hiljada franaka, kosta mjesecno oko 2000 fr. ovo podrazumijeva kamatu za hipoteku, amortizaciju za stan, osiguranje za stan, osiguranje za zgradu, troskove za upravitelja, fond za renovaciju, jednostavno sve. naravno, podrazumijeva se da das 20% u kesu. uostalom, nemozes bez toga ni dobiti hipoteku.
momentalno je, zbog veoma niskih kamata, jeftinije kupiti stan i zivjeti u njemu nego zivjeti pod kirijom. ovdje se samo ne isplati otkupiti stan u potpunosti jer poslije imas porez na imanje. najbolje prolazis kada su dvije trecine otplacene, a jedna pod hipotekom. znaci onaj ko se odluci na kupovinu i zivi u tom istom stanu za trideset godina je otplatio 300-350000. eh, sad mozes ostati u tom istom stanu i zivjeti sa mjesecnim troskovima jedne trecine hipoteke(sto dosta svicaraca radi), ili ga brate prodati i imas u dzepu 200-400000 franaka(niko ne moze predvidjeti kako ce se kretati cijene imobilija nakon tolikog vremena). inace su cijene u zadnjih 15 godina oko 12% otisle gore. znaci ko je kupio stan 2000-te dobar je 50-ak hiljada(bez da je bilo sta radio) + odplaceni dio hipoteke. prije par godina sam imo priliku pricati sa svicarcem koji je 70-ih kupio trosoban stan od 90-ak kvadrata za 60 hiljada franaka da bi ga 2000 i neke prodao za 350 000.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#464 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by hrle1976 »

Kupiti stan za 40.000 je moguce ali mu da sada ima vrijednost 150.000 ma daj... jedino da su slucajno skontale da je neka zvijer tu nekada davno zivila itd. Nema sanse da mozes podici tijenu sa cca. 350% jedino da je ulozila jedno 70.000€ pa haj ali onda to nije vise stan za 40.000 nego 110.000!
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#465 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by iamia »

ja iskreno mislim da ljudi koji pricaju o cijeni stanova i kuca koje su kupili za 50 hiljada i prodali za 150, jednostavno nikad nisu imali ni kucu ni stana.
ne znaju osnovne zakone ekonomije.
cuj,, on ce nekoga izlevatiti za stan od 50 hiljada i prodati ga godinu dana kasnije za 150 ??
ovaj intternet je cudo.
svakakva djeca dolaze na njega.
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#466 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by Melami »

iamia wrote:ja iskreno mislim da ljudi koji pricaju o cijeni stanova i kuca koje su kupili za 50 hiljada i prodali za 150, jednostavno nikad nisu imali ni kucu ni stana.
ne znaju osnovne zakone ekonomije.
cuj,, on ce nekoga izlevatiti za stan od 50 hiljada i prodati ga godinu dana kasnije za 150 ??
ovaj intternet je cudo.
svakakva djeca dolaze na njega.
Nisu nikad kupovali kuce jer da jesu onda bi znali da na zapadu postoji uredjen market i zna se vrijednost kuce i nije je lako, bolje receno, nemoguce je uzeti ispod njene vrijednost, mozda koju hiljadu.
User avatar
bosan
Posts: 1581
Joined: 15/05/2005 21:34

#467 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by bosan »

iamia wrote:ja iskreno mislim da ljudi koji pricaju o cijeni stanova i kuca koje su kupili za 50 hiljada i prodali za 150, jednostavno nikad nisu imali ni kucu ni stana.
ne znaju osnovne zakone ekonomije.
cuj,, on ce nekoga izlevatiti za stan od 50 hiljada i prodati ga godinu dana kasnije za 150 ??
ovaj intternet je cudo.
svakakva djeca dolaze na njega.
Mene cudi da jedan biznismen kao ti ima vremena za forume i da se bakce sa kojekakvim lazovima. Prvo vodimo diskusiju na pogresnoj temi ,jer ovdje bi trebali spominjati uspjesne ,sto mi ocito nismo , ni ti a pogotovo ja.
Ja sebe licno smatram nesposobnim ali eto dal bozijom voljom ili nekom srecom sam uspio sebi i svojoj porodici
obezbijediti krov nad glavom.Ja nigdje nisam napisao da su svi stanovi bili po toj cijeni ,vec sam rekao za svoj slucaj.I ne palim ja nikog .Al nekog nazivati lazovom ,bez ikakvih argumenata je stvar kulture .Ja sam naveo zasto sam se ukljucio u ovu diskusiju . Vi pokusavate dokazati da je nemoguce nesto povoljno kupiti.
I fala bogu da ne znam zakone ekonomije ,jer pobogu sta bi onda forumski strucnjaci radili.Nek si se ti vratio ,valjda ce sad Bosna konacno da odahne i krene naprijed. Zivili vi meni.
User avatar
AsmirVD
Posts: 137
Joined: 08/12/2012 20:48
Location: Upplands Väsby, SE

#468 Re: Одг: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by AsmirVD »

Ne biste vjerovali kakva je jebada oko stambenog pitanja u Svedskoj..

Najjace mi je kad dodje moj rodjak iz Bosne u Svedsku, vidi on neku zemlju izvan Stockholma i kaze ovo je nenaseljeno, sigurno zemlja malo kosta.. kontam ovdje se kuca moze napraviti sa 30-40 000 eura da bude tip top... :D

Sistem u teoriji idealno osimsljen, a u praksi..
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#469 Re: Одг: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by graue_maus »

AsmirVD wrote:Ne biste vjerovali kakva je jebada oko stambenog pitanja u Svedskoj..

Najjace mi je kad dodje moj rodjak iz Bosne u Svedsku, vidi on neku zemlju izvan Stockholma i kaze ovo je nenaseljeno, sigurno zemlja malo kosta.. kontam ovdje se kuca moze napraviti sa 30-40 000 eura da bude tip top... :D

Sistem u teoriji idealno osimsljen, a u praksi..
mislim da je to u cijeloj zapadnoj evropi isto, ide u 5 deka gore dole, puno rada i papirologije ,,,,,,,a na kraju pobjedi banka , ko uvijek........
User avatar
Picajzla
Posts: 2935
Joined: 20/01/2013 18:24
Location: U svijetu nepravde - http://i62.klix.com/ri6jht.png

#470 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by Picajzla »

bosan wrote:
Melami wrote:
vazi wrote:djeco moja, ja bih vam samo rekla jedno: gdje god da ste pokusajte sebi obezbijediti krov nad glavom dok mozete, dok radite, dok ste mladi

zapad je surov i bit ce jos suroviji. U Evropi postoje jos penzije ali nece to tako zadugo ostati...Vec od ove godine moja firma nudi svima uplate u privatne penzione fondove a ja sam u jednoj evropskoj , socijalno dobro uredjenoj zemlji...Stan se kupuje iz vise razloga:

da se ne bacaju pare kroz prozor placanjem kirije

stan koliko god otplatis zauhar je, prodaj ga nakon 10 godina i hajde u podstanare razliku stavi u dzep i to ti je isteda koju ovako tesko da bi ostavio.

kad ostaris akBd i "stasas" za starackog doma :D taj stan ce ti placati staracki, sto je sigurno - sigurno.

A ko hoce da se vrati u bosnu pod stare dane prodajom stana obezbjedjuje si sredstva koja nikada ne bi mogao ustediti.


Mi smo stan kupili za 40000 eura sad vrijedi 150 000 eura. Kad i kako smo mi mogli ustediti tolike pare? Nikad a mozda ni tad :D
Kupovina stana/kuce je ulaganje a zna se sta znaci ulaganje :)
A samo da mi je znati gdje si ti kupila stanz a 40k eura. U SA su skuplji.
More biti da si u nekoj Francuskoj zabiti?
2001 sam kupio stan od 70m² za 30523 € , naravno tu sam rizikovao jer sam stan kupio na nevidjeno :-) Danasnja
vrijednost tog stana je ( po procjeni banke) minimalno 110000.Drugi stan sam kupio 2010 ,za 62 m² platio sam
50000 samo godinu nakon kupovine nekretnine su otisle u tacku i vrijednost stana se uduplala. Znaci malo srece ,malo rizika i rada i to je to.Ne razumijem kako ubjedjujete ljude da se ne isplati imati vlastiti krov nad glavom.
Odvadi malo :skoljka:
User avatar
AsmirVD
Posts: 137
Joined: 08/12/2012 20:48
Location: Upplands Väsby, SE

#471 Re: Одг: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by AsmirVD »

Tako je, ali sistem koji imaju skandinavske zemlje se malo razlikuje od onog koji imaju ostale zapadnoevropske zemlje.

Sve ti se svodi na to, uzmi kredit, skuci se i rintaj do kraja zivota zato sto za vratom imas kredit na 30 godina i nikad ne znas sta ce biti sutra.
User avatar
AsmirVD
Posts: 137
Joined: 08/12/2012 20:48
Location: Upplands Väsby, SE

#472 Re: Одг: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by AsmirVD »

E da i jos pitaju sto nasi ljudi kad dodju u Bosnu prave ogromne kuce sve sa gipsanim lavovima i psima, imanja, zemlja i ostalo..

Pa proradili kompleksi. :D Nek proba takvu kucu napravit u Danskoj ili Svedskoj, iako tamo uzimimo za primjer zivi duze od 20/30 godina..
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#473 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by iamia »

nije problem takvu kucu napraviti na zapadu.
problem je otplatiti ;-)
User avatar
AsmirVD
Posts: 137
Joined: 08/12/2012 20:48
Location: Upplands Väsby, SE

#474 Re: Одг: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by AsmirVD »

Naravno na to sam i mislio.
I da imam odkud mi
Posts: 49
Joined: 17/02/2013 23:36

#475 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by I da imam odkud mi »

bosan wrote:
Melami wrote:djeco moja, ja bih vam samo rekla jedno: gdje god da ste pokusajte sebi obezbijediti krov nad glavom dok mozete, dok radite, dok ste mladi

zapad je surov i bit ce jos suroviji. U Evropi postoje jos penzije ali nece to tako zadugo ostati...Vec od ove godine moja firma nudi svima uplate u privatne penzione fondove a ja sam u jednoj evropskoj , socijalno dobro uredjenoj zemlji...Stan se kupuje iz vise razloga:

da se ne bacaju pare kroz prozor placanjem kirije

stan koliko god otplatis zauhar je, prodaj ga nakon 10 godina i hajde u podstanare razliku stavi u dzep i to ti je isteda koju ovako tesko da bi ostavio.

kad ostaris akBd i "stasas" za starackog doma :D taj stan ce ti placati staracki, sto je sigurno - sigurno.

A ko hoce da se vrati u bosnu pod stare dane prodajom stana obezbjedjuje si sredstva koja nikada ne bi mogao ustediti.


Mi smo stan kupili za 40000 eura sad vrijedi 150 000 eura. Kad i kako smo mi mogli ustediti tolike pare? Nikad a mozda ni tad :D
Kupovina stana/kuce je ulaganje a zna se sta znaci ulaganje :)
2001 sam kupio stan od 70m² za 30523 € , naravno tu sam rizikovao jer sam stan kupio na nevidjeno :-) Danasnja
vrijednost tog stana je ( po procjeni banke) minimalno 110000.Drugi stan sam kupio 2010 ,za 62 m² platio sam
50000 samo godinu nakon kupovine nekretnine su otisle u tacku i vrijednost stanna se uduplala. Znaci malo srece ,malo rizika i rada i to je to.Ne razumijem kako ubjedjujete ljude da se ne isplati imati vlastiti krov nad glavom.

Hajde ne preseravajte vi svi koji se hvalite! Ako neko iz Bosne (ko tamo zivi a nije okusio rada na zapadu) cita ovo, moze se steci dojam da i govno mirisi tamo. Licno sam kupio stan 2008 za €75000 a sad ga mogu prodat za €50000. E sad mi treba veci (skuplji) stan i ustvari mi je bolje da su cijene dole otisle nego da su se uduplale. Manji kredit moram uzeti. Inace ulaganje u nekretnine ako imas lovu na kamari je cista glupost. Bolje uloziti u neki biznis i obrtati lovu, a broj uspjesnih bosanaca bi bio jos veci. Poznajem ogroman broj nasih visoko obrazovanih ljudi (kao sto sam i sam) sto rade na dobrim pozicijama u svjedski poznatim firmama, a poznajem i onih manje obrazovanih (sto neznaci da su manje vrijedni) koji su zasukali rukave pa pokrenuli svoja preduzeca koja zaposljavaju 50-100 ljudi. Dizem kapu svima koji postenim radom i trudom steknu nesto.
Post Reply