Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
bosn.om
Posts: 441
Joined: 27/06/2006 09:46

#426 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by bosn.om »

Opet ponavljam, zavisi kad i u kakvim okolnostima je kupljeno dobro ;-)
Ako cemo o Sarajevu vec, 2003-2004. su se prodavali jednosobni od nekih 40ak m² za 15,000€. Danas isti vrijede oko 40,000€ (provjereno). Nekretnine mogu jako brzo da rastu u nekim lokacijama gdje su iz nekog razloga duze vremena bile podcjenjene, pa prilikom normalizacije te situacije moze da se svjedoci pravoj eksploziji cijena. A i nestabilnost u finansijskom globalnom sektoru gura cijenu nekretnina, kao vrijednost-utociste. Stoga, u ovdje navedenim ciframa nema nista nemoguce.
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#427 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by iamia »

reci mjesto gdje si kupila stan za 40 milja , a sad mu je cijena 150 ?

zasto je to tajna ?
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#428 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by Melami »

iamia wrote:reci mjesto gdje si kupila stan za 40 milja , a sad mu je cijena 150 ?

zasto je to tajna ?
Ko je god na zapadu bio zna sta se moze kupiti za 40k, tj sta se ne moze kupiti.
Ja ne znam kakvi su porezi oko toga u zapadnoj evropi, al znam da su u USA strasni porezi i to sto poraste cijena za 100% ne znaci da ces ti bas mnogo profitirati.
Jer imas porez na kucu kad prodas, porez na zaradu,otplatu kupovne cijene(koja ce biti skoro ista kao kad si kupio jer kroz godine si samo otplacivao kamatu, a ne cijenu stana) closing cost, agenta, itd itd itd. U SA toga nema al cijena u SA nece ni porasti za 100% nikad.
doboj71
Posts: 587
Joined: 21/07/2011 05:20

#429 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by doboj71 »

Ako provedes u stanu ili kuci vise od pet godina ,kada ga prodas ne placas porez na prihod.
Ne moras placati agenta ,prodajes 'by owner'.
Ako je kredit na 30 godina ,obicno je 2/3 rate kamata ,a 1/3 glavnica .A ti ako mozes placas extra samo na glavnicu(principal),mozes smanjiti kredit za 5-8 godina.
doboj71
Posts: 587
Joined: 21/07/2011 05:20

#430 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by doboj71 »

I closing cost placas obicno kada kupujes ,ne kada prodajes
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#431 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by Melami »

bez uvrede al definitivno nije tacno.
Ne mozes prodati licno nikakvu kucu ili stan(osim ako nisi agent) jer moras imati validnu licencu i to za podruzcje gdje se to prodaje.
Znaci licence su ogranicenje za svaku ''kanton''
Agenta mora imati prodavac i kupac, s tim da prodavac placa taj procenat za agenta i onda ta 2 agenta to dijele.
Closing cost je ranije bio isto tako samo za prodavca, dok je unazad nekoliko godina i to podjeljeno i na kupca i na prodavca, jer je kriza i prodavac gubi na toj kuci kako god, pa su malo htjeli da olaksaju.
kamata je u pocetku veliki dio rate, tacnu cifru ne znam, al eto da kazem oko 90% (a mozda je i vise) i vremenom se to smanjuje, zato sam i rekao nakon 5 godina ti kucu jedna da si nekoliko hiljada otplatio+down payment sto si dao.

Ima tu i pozitivna stvar al sad pricamo o negativnim tako da necu da pravim pricu ljepom nego sto jeste :D

Al eto da budem fer pa cu reci i to da kamata koja se placa na kucu moze se odbiti od prihoda, pa ako si platio ratu godisnju za kucu recimo 13 hiljada prvu godinu, od toga neka je kamata 11k onda tih 11k oduzmes od prihoda kad radis takse, tj uracunas u te nekakve rubrike i na tu brojku dobijes povrat novca. recimo ako si ozenjen na tu brojku od 11k mozda bi mogao dobiti do 2.5k povrat novca.

Ima jos drugih troskova koji se placaju, ako treba da ti slikam papir.
Naberu to oni sebi, ne brini.
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#432 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by Melami »

doboj71 wrote:Ako provedes u stanu ili kuci vise od pet godina ,kada ga prodas ne placas porez na prihod.
Ne moras placati agenta ,prodajes 'by owner'.
Ako je kredit na 30 godina ,obicno je 2/3 rate kamata ,a 1/3 glavnica .A ti ako mozes placas extra samo na glavnicu(principal),mozes smanjiti kredit za 5-8 godina.
Da, gledajuci cifru na 30 godina ukupnu, ti mozda platis kucu koja vrijedi 200k, plus kamata je otprilike 150k na to, i onda osiguranja, i ostale njihove gluposti koje su realno u tih 30 godina dodatnih 200k, al to bi platio kako god, i da je kuca otplacena.
Ovo su okvirne cifre al tako ti ga to nekako dodje.
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#433 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by iamia »

Melami wrote:
Al eto da budem fer pa cu reci i to da kamata koja se placa na kucu moze se odbiti od prihoda, pa ako si platio ratu godisnju za kucu recimo 13 hiljada prvu godinu, od toga neka je kamata 11k onda tih 11k oduzmes od prihoda kad radis takse, tj uracunas u te nekakve rubrike i na tu brojku dobijes povrat novca. recimo ako si ozenjen na tu brojku od 11k mozda bi mogao dobiti do 2.5k povrat novca.
.
hmm,, ja kad sam ozenjen rentovao , dobijao sam oko 1,5k nazad.
znaci, rentovao. tako da povrat novca na tu kamatu za kucu mora biti puno manji.
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#434 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by Melami »

iamia wrote:
Melami wrote:
Al eto da budem fer pa cu reci i to da kamata koja se placa na kucu moze se odbiti od prihoda, pa ako si platio ratu godisnju za kucu recimo 13 hiljada prvu godinu, od toga neka je kamata 11k onda tih 11k oduzmes od prihoda kad radis takse, tj uracunas u te nekakve rubrike i na tu brojku dobijes povrat novca. recimo ako si ozenjen na tu brojku od 11k mozda bi mogao dobiti do 2.5k povrat novca.
.
hmm,, ja kad sam ozenjen rentovao , dobijao sam oko 1,5k nazad.
znaci, rentovao. tako da povrat novca na tu kamatu za kucu mora biti puno manji.
Rentao? Nisam nikad cuo to za rentanje i povrat novca od toga?
Ja sam to izracunao onako nabrzaka.
Primjer,
zaradjujes 100k na to ti je kamata recimo 23% ako si ozenjen, znaci 23k bi platio poreza na platu.
Ako si platio za kucu 13k, od cega je kamata 11k onda tih 11k oduzmes od 100k i dobijes 89k koje ti izadju kao osnovica za takse.
23% na tih 89 je 20.5 a ti si vec platio 23k, sto znaci drzava ti duguje 2.5k

Ovo je malo zaokruzeno zbog lakseg racunanja al tu je to negdje.


Ne znam sta si ti rentao i kako tu ide kamata. Mozda ti je to bilo kad ti je ucesce u rati kamata bila manja, ovo je mozda ovako prvih nekoliko godina kad kamata ima velikih postotak u rati koju placas. Saad godinama, i ovaj povrat novca ce se smanjivati pa ce mozda nakon 7 godina to biti 1.5k
Ili ako je kuca jeftinija.
Ovo sam racunao ako placas mozda do $1100 ratu bez osiguranja
i ostalih sra**a.


Valjda si me skonto jer nisam bas siguran da sam ovo bas najboolje objasnio. Za ove iz Bosne(bez ljutnje) pretpostavljam da nisu skontali jer je ovo nesto sasvim novo i nisam ni ja nista konto dok nisam sve ovo dozivio :D
User avatar
bosan
Posts: 1581
Joined: 15/05/2005 21:34

#435 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by bosan »

Melami wrote:
vazi wrote:djeco moja, ja bih vam samo rekla jedno: gdje god da ste pokusajte sebi obezbijediti krov nad glavom dok mozete, dok radite, dok ste mladi

zapad je surov i bit ce jos suroviji. U Evropi postoje jos penzije ali nece to tako zadugo ostati...Vec od ove godine moja firma nudi svima uplate u privatne penzione fondove a ja sam u jednoj evropskoj , socijalno dobro uredjenoj zemlji...Stan se kupuje iz vise razloga:

da se ne bacaju pare kroz prozor placanjem kirije

stan koliko god otplatis zauhar je, prodaj ga nakon 10 godina i hajde u podstanare razliku stavi u dzep i to ti je isteda koju ovako tesko da bi ostavio.

kad ostaris akBd i "stasas" za starackog doma :D taj stan ce ti placati staracki, sto je sigurno - sigurno.

A ko hoce da se vrati u bosnu pod stare dane prodajom stana obezbjedjuje si sredstva koja nikada ne bi mogao ustediti.


Mi smo stan kupili za 40000 eura sad vrijedi 150 000 eura. Kad i kako smo mi mogli ustediti tolike pare? Nikad a mozda ni tad :D
Kupovina stana/kuce je ulaganje a zna se sta znaci ulaganje :)
A samo da mi je znati gdje si ti kupila stanz a 40k eura. U SA su skuplji.
More biti da si u nekoj Francuskoj zabiti?
2001 sam kupio stan od 70m² za 30523 € , naravno tu sam rizikovao jer sam stan kupio na nevidjeno :-) Danasnja
vrijednost tog stana je ( po procjeni banke) minimalno 110000.Drugi stan sam kupio 2010 ,za 62 m² platio sam
50000 samo godinu nakon kupovine nekretnine su otisle u tacku i vrijednost stana se uduplala. Znaci malo srece ,malo rizika i rada i to je to.Ne razumijem kako ubjedjujete ljude da se ne isplati imati vlastiti krov nad glavom.
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#436 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by iamia »

mozes li reci gdje si kupio stan za 50 milja i da se uduplala cijena u 2011oj godini ??
User avatar
bosan
Posts: 1581
Joined: 15/05/2005 21:34

#437 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by bosan »

U Austriji i ne radi se o nikakvoj zabiti ,vec jednom vecem gradu.
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#438 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by iamia »

pa reci koji grad?

i naselje u gradu ?
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#439 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by Melami »

bosan wrote:
Melami wrote:
vazi wrote:djeco moja, ja bih vam samo rekla jedno: gdje god da ste pokusajte sebi obezbijediti krov nad glavom dok mozete, dok radite, dok ste mladi

zapad je surov i bit ce jos suroviji. U Evropi postoje jos penzije ali nece to tako zadugo ostati...Vec od ove godine moja firma nudi svima uplate u privatne penzione fondove a ja sam u jednoj evropskoj , socijalno dobro uredjenoj zemlji...Stan se kupuje iz vise razloga:

da se ne bacaju pare kroz prozor placanjem kirije

stan koliko god otplatis zauhar je, prodaj ga nakon 10 godina i hajde u podstanare razliku stavi u dzep i to ti je isteda koju ovako tesko da bi ostavio.

kad ostaris akBd i "stasas" za starackog doma :D taj stan ce ti placati staracki, sto je sigurno - sigurno.

A ko hoce da se vrati u bosnu pod stare dane prodajom stana obezbjedjuje si sredstva koja nikada ne bi mogao ustediti.


Mi smo stan kupili za 40000 eura sad vrijedi 150 000 eura. Kad i kako smo mi mogli ustediti tolike pare? Nikad a mozda ni tad :D
Kupovina stana/kuce je ulaganje a zna se sta znaci ulaganje :)
A samo da mi je znati gdje si ti kupila stanz a 40k eura. U SA su skuplji.
More biti da si u nekoj Francuskoj zabiti?
2001 sam kupio stan od 70m² za 30523 € , naravno tu sam rizikovao jer sam stan kupio na nevidjeno :-) Danasnja
vrijednost tog stana je ( po procjeni banke) minimalno 110000.Drugi stan sam kupio 2010 ,za 62 m² platio sam
50000 samo godinu nakon kupovine nekretnine su otisle u tacku i vrijednost stana se uduplala. Znaci malo srece ,malo rizika i rada i to je to.Ne razumijem kako ubjedjujete ljude da se ne isplati imati vlastiti krov nad glavom.
Nisam rekao da se ne isplati, naravno da se isplati, smo nije zlatno kako se to gleda u Bosni.
nije to bas ako si ga kupio za 50 a prodao za 100, da si ti zaradio 50 jer tako mnogi gledaju.
A nikako ne moze biti bolje rentati nego otplacivati svoj.
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#440 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by Melami »

iamia wrote:mozes li reci gdje si kupio stan za 50 milja i da se uduplala cijena u 2011oj godini ??
Ove godine koje spominje nije nigdje mogao kupiti i da se ovako uduplalo.
A ovo jos kaze na nevidjeno, sad sta je tu bilo Bog zna, uzimao stan na aukciji?
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#441 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by iamia »

kratkorocno se ne isplati kupovat kuca.
ako planiras negdje ostati manje od 5 godina, ne isplati se kuca kupovat.
jedino ako mislis tu zivjeti na duzi period, onda naravno kuca ima smisla.

ovaj zemo sto prica o stanu za 50 hiljada keka i sljedece godine (u 2011oj! ) prodati za duplo tu cijenu.... hmm.. sumnjivo mi je.
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#442 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by Melami »

iamia wrote:kratkorocno se ne isplati kupovat kuca.
ako planiras negdje ostati manje od 5 godina, ne isplati se kuca kupovat.
jedino ako mislis tu zivjeti na duzi period, onda naravno kuca ima smisla.

ovaj zemo sto prica o stanu za 50 hiljada keka i sljedece godine (u 2011oj! ) prodati za duplo tu cijenu.... hmm.. sumnjivo mi je.
da je tako banka ne bi davala kredite vec kupovala kuce i duplala lovu za godinu dana :D
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#443 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by @mba »

iamia wrote:ko se uvukao u otplate kuce na zapadu za 30 godina, taj je postao rob.
crncis dan i noc da bi financirao banku.

i jos je veci zajeb, kad ti kaze da poslije 30 godina mozes imati svoju kucu. otplacenu. woohoo.
a nece da kazu kako ce ta kuca poslije 30 godina da izgleda ?
mislim,, evropske zidane kuce poslije tog vremena moras generalno renovirati.
a zamisli one americke,, ? napravljene od drveta, lima i papira ?? :lol:

djelomicno si u pravu, da si rob banke, to je tacno, ali tako danas sistem funca i ti si indierktno rob banke, mozda u manjem obimu nego li neko ko je kupio kucu pa sada rinta za nju!
User avatar
bosan
Posts: 1581
Joined: 15/05/2005 21:34

#444 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by bosan »

Melami wrote:
iamia wrote:mozes li reci gdje si kupio stan za 50 milja i da se uduplala cijena u 2011oj godini ??
Ove godine koje spominje nije nigdje mogao kupiti i da se ovako uduplalo.
A ovo jos kaze na nevidjeno, sad sta je tu bilo Bog zna, uzimao stan na aukciji?
Nikad u zivotu nisam bio lazov pa nemam potrebe ni sad da budem.Hoceteli vjerovati ili ne, to je vasa stvar.Slucajno sam se ukljucio u diskusiji ,kad sam vidio da ne vjerujete ovoj zeni da je kupila stan za 40000 i da sad vrijedi 150000.Zasto ne bi bilo moguce ? To uopste ne znaci da su svi stanovi bili po toj cijeni u to vrijeme i da su sad po ovoj cijeni koju je ona napisala. Stan nisam kupio na aukciji ,jer tamo nemas sanse kupiti pored bogatih lesinara.
Prodavala se cijela zgrada i podjela izmedju 3 vlasnika je bila na sudu. I ja sam dobio infirmaciju da bi cijena kvadrata trebala biti oko 6000 Schillinga (cca 440 €),i ja sam tada potpisao da cu kupiti taj stan bez obzira koja cijena bude . Poznata mi je bila samo kvadratura i nista vise. Imao sam pravo da odustanem od kupovine uz nadoknadu od 10% od vrijednosti stana. Tek posle potpisa sam otisao da vidim ima li zgrada uopste zidove :D
Na moju srecu zgrada je bila Ok a i cijena je ostala na 6000 Schillinga , tj 420000 S za 70 m².

E jebiga nemojte me tjerat da vam skeniram ugovor i postam slike stanova :mrgreen:
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#445 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by Melami »

bosan wrote:
Melami wrote:
iamia wrote:mozes li reci gdje si kupio stan za 50 milja i da se uduplala cijena u 2011oj godini ??
Ove godine koje spominje nije nigdje mogao kupiti i da se ovako uduplalo.
A ovo jos kaze na nevidjeno, sad sta je tu bilo Bog zna, uzimao stan na aukciji?
Nikad u zivotu nisam bio lazov pa nemam potrebe ni sad da budem.Hoceteli vjerovati ili ne, to je vasa stvar.Slucajno sam se ukljucio u diskusiji ,kad sam vidio da ne vjerujete ovoj zeni da je kupila stan za 40000 i da sad vrijedi 150000.Zasto ne bi bilo moguce ? To uopste ne znaci da su svi stanovi bili po toj cijeni u to vrijeme i da su sad po ovoj cijeni koju je ona napisala. Stan nisam kupio na aukciji ,jer tamo nemas sanse kupiti pored bogatih lesinara.
Prodavala se cijela zgrada i podjela izmedju 3 vlasnika je bila na sudu. I ja sam dobio infirmaciju da bi cijena kvadrata trebala biti oko 6000 Schillinga (cca 440 €),i ja sam tada potpisao da cu kupiti taj stan bez obzira koja cijena bude . Poznata mi je bila samo kvadratura i nista vise. Imao sam pravo da odustanem od kupovine uz nadoknadu od 10% od vrijednosti stana. Tek posle potpisa sam otisao da vidim ima li zgrada uopste zidove :D
Na moju srecu zgrada je bila Ok a i cijena je ostala na 6000 Schillinga , tj 420000 S za 70 m².

E jebiga nemojte me tjerat da vam skeniram ugovor i postam slike stanova :mrgreen:
Postujem sto si iznio svoje misljenje i vjerujem ti sad, al jebiga to nije ''normalan'' nacin kupovine stana. To su ipak neke druge opcije koje nisu ceste, isto kao sto si rekao za aukcije, zar trebamo sad gledati one lesinare sto uzmu na aukcijama kuce pa preprodaju i kazu zaradili.
User avatar
bosan
Posts: 1581
Joined: 15/05/2005 21:34

#446 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by bosan »

iamia wrote:kratkorocno se ne isplati kupovat kuca.
ako planiras negdje ostati manje od 5 godina, ne isplati se kuca kupovat.
jedino ako mislis tu zivjeti na duzi period, onda naravno kuca ima smisla.

ovaj zemo sto prica o stanu za 50 hiljada keka i sljedece godine (u 2011oj! ) prodati za duplo tu cijenu.... hmm.. sumnjivo mi je.
Ja nisam rekao da sam kupio pa prodao , vec da sam samo kupio . I da je vrijednost tog stana 100000 minimalno.
Stan je iznajmljen.
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#447 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by Melami »

@mba wrote:
iamia wrote:ko se uvukao u otplate kuce na zapadu za 30 godina, taj je postao rob.
crncis dan i noc da bi financirao banku.

i jos je veci zajeb, kad ti kaze da poslije 30 godina mozes imati svoju kucu. otplacenu. woohoo.
a nece da kazu kako ce ta kuca poslije 30 godina da izgleda ?
mislim,, evropske zidane kuce poslije tog vremena moras generalno renovirati.
a zamisli one americke,, ? napravljene od drveta, lima i papira ?? :lol:

djelomicno si u pravu, da si rob banke, to je tacno, ali tako danas sistem funca i ti si indierktno rob banke, mozda u manjem obimu nego li neko ko je kupio kucu pa sada rinta za nju!
A zamisli uzmes kucu u SA jer imas posao u SA, i onda izgubis posao taj i dobijes u Zenici.
U USA je to cesto pa ako si zakovan za neku otplatu nekretnine onda putujes na posao 40milja+
Ne vjerujes?
Radi zena sa mnom koja vozi 40milja u jednom smjeru i posto imaju samo jednu auto mora muza na posao njeg odvesti i poslije svog posla pokupiti.
to nije uracunato u ovih 40milja.
Zamisli koji je to bol, a moras raditi, 4 djece ceka hljeb kod kuce.
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#448 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by Melami »

bosan wrote:
iamia wrote:kratkorocno se ne isplati kupovat kuca.
ako planiras negdje ostati manje od 5 godina, ne isplati se kuca kupovat.
jedino ako mislis tu zivjeti na duzi period, onda naravno kuca ima smisla.

ovaj zemo sto prica o stanu za 50 hiljada keka i sljedece godine (u 2011oj! ) prodati za duplo tu cijenu.... hmm.. sumnjivo mi je.
Ja nisam rekao da sam kupio pa prodao , vec da sam samo kupio . I da je vrijednost tog stana 100000 minimalno.
Stan je iznajmljen.
Ja ne znam najbolje stanje u Evorpi, al vec je prezvakana prica da od tih 50k razlike u USA ne bi bas vidio nekog hajra, mozda oko 15tak.
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#449 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by @mba »

bosan wrote:
Melami wrote:
iamia wrote:mozes li reci gdje si kupio stan za 50 milja i da se uduplala cijena u 2011oj godini ??
Ove godine koje spominje nije nigdje mogao kupiti i da se ovako uduplalo.
A ovo jos kaze na nevidjeno, sad sta je tu bilo Bog zna, uzimao stan na aukciji?
Nikad u zivotu nisam bio lazov pa nemam potrebe ni sad da budem.Hoceteli vjerovati ili ne, to je vasa stvar.Slucajno sam se ukljucio u diskusiji ,kad sam vidio da ne vjerujete ovoj zeni da je kupila stan za 40000 i da sad vrijedi 150000.Zasto ne bi bilo moguce ? To uopste ne znaci da su svi stanovi bili po toj cijeni u to vrijeme i da su sad po ovoj cijeni koju je ona napisala. Stan nisam kupio na aukciji ,jer tamo nemas sanse kupiti pored bogatih lesinara.
Prodavala se cijela zgrada i podjela izmedju 3 vlasnika je bila na sudu. I ja sam dobio infirmaciju da bi cijena kvadrata trebala biti oko 6000 Schillinga (cca 440 €),i ja sam tada potpisao da cu kupiti taj stan bez obzira koja cijena bude . Poznata mi je bila samo kvadratura i nista vise. Imao sam pravo da odustanem od kupovine uz nadoknadu od 10% od vrijednosti stana. Tek posle potpisa sam otisao da vidim ima li zgrada uopste zidove :D
Na moju srecu zgrada je bila Ok a i cijena je ostala na 6000 Schillinga , tj 420000 S za 70 m².

E jebiga nemojte me tjerat da vam skeniram ugovor i postam slike stanova :mrgreen:

zemljak i ja zivim vani, ali brate malo mi se to cini haman kao naucna fantastika...neznam u kakvom je stanju bio taj stan, na kojem mjestu u kojoj drzavi, dali je renoviran...ali ako je tako bio povoljan to znaci da je bio u losem stanju i da se pod hitno mmorao renovirati, a jeftini stanovi znaci isto puno imigranta sto automatski cijenu stana kasnije stisce na prema dole a nikako prema gore!

koliko je ta zena morala da investira u taj sta da bi kasnije bio tako vrijdan meni je to nepoznato, ali malo mi zvuci ne vjerovatno!
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#450 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by graue_maus »

Melami wrote:
vazi wrote:djeco moja, ja bih vam samo rekla jedno: gdje god da ste pokusajte sebi obezbijediti krov nad glavom dok mozete, dok radite, dok ste mladi

zapad je surov i bit ce jos suroviji. U Evropi postoje jos penzije ali nece to tako zadugo ostati...Vec od ove godine moja firma nudi svima uplate u privatne penzione fondove a ja sam u jednoj evropskoj , socijalno dobro uredjenoj zemlji...Stan se kupuje iz vise razloga:

da se ne bacaju pare kroz prozor placanjem kirije

stan koliko god otplatis zauhar je, prodaj ga nakon 10 godina i hajde u podstanare razliku stavi u dzep i to ti je isteda koju ovako tesko da bi ostavio.

kad ostaris akBd i "stasas" za starackog doma :D taj stan ce ti placati staracki, sto je sigurno - sigurno.

A ko hoce da se vrati u bosnu pod stare dane prodajom stana obezbjedjuje si sredstva koja nikada ne bi mogao ustediti.


Mi smo stan kupili za 40000 eura sad vrijedi 150 000 eura. Kad i kako smo mi mogli ustediti tolike pare? Nikad a mozda ni tad :D
Kupovina stana/kuce je ulaganje a zna se sta znaci ulaganje :)
A samo da mi je znati gdje si ti kupila stanz a 40k eura. U SA su skuplji.
More biti da si u nekoj Francuskoj zabiti?
u njemackoj za 40000 ne mozes ni garazu kupiti ......cijene su 100 000 pa na gore .......nisam za kupovinu stana i dizanje kredita , samo sebi pravis stres u zivotu ......kad dodje renoviranje zgrade stepenice krov grijanje , opale te racunom bas dobro ......znam neke koji su dizali kredite zbog toga .......

a ta razlika zavisi kako si napravila kreditni ugovor , npr ako je ugovor na 30 g prvih 10 placas samo kamate ....znaci od uplacenog nemas nista ..........dosta ih se nasankalo na kupovini stana .......
Post Reply