Linux ubuntu - zaboravljena particija

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

Post Reply
kreim

Linux ubuntu - zaboravljena particija

Post by kreim » 20/02/2011 22:24

koristio sam win7 i prije instalacije linuxa sve VAZNE fajlove sam prebacio na D disk. prilikom instaliranja formatirao sam C disk i tu instalirao linux.
dakle ovako je to izgledalo
C disk - ext3 (na njemu je sistem)
D disk (sa vaznim fajlovima) - ntsc.. /dos
i 5000mb swap memorije..

sada normalno koristim linux i kada udjem na "racunar" prikazuje mi samo C particiju.. sto znaci da D particiju uopste nije instalirao.

moze li neka pomoc, i kako da vratim tu particiju D ali da je ne moram formatirati?

Motokultivator

Re: Linux ubuntu - zaboravljena particija

Post by Motokultivator » 20/02/2011 22:28

Ti ustvari zelis da mountas tu particiju ako sam ja dobro razumio.

Otvori konzolu, upisi
sudo bash
poslije toga pokusaj nesto tipa:
mount /dev/sdaX /mnt

Ovo X je broj particije. Ako uradis
cat /etc/fstab
vidjeces koje particije imas vec mountane ili komanda
df -h

U svakom slucaju poigraj se sa onom komandom 'mount' trebalo bi pomoci, ako gdje zapne, kazi sta je zapelo, pa da trazimo rjesenje :)

nedzadk

Post by nedzadk » 20/02/2011 22:32

Zdravo,
ako ste instalirali ubuntu i niste sigurno dirali particiju D za koju kazete fa je NTFS, onda bi je trebali vidjeti u menij PLACES.

Znaci u gornjem panelu menu Places i tu bi trebala biti izlistana i ta particija. Ako nije tu onda predlazem da pokrenete Disk utility i provjerite dali je jos uvijek ta particija tu.
Disk utility se nalazi na meniju Syste -> Administration -> Disk utility

Nadam se da sam bio bar malo od pomoci !

atko

Post by atko » 20/02/2011 23:22

Motokultivator wrote:Ti ustvari zelis da mountas tu particiju ako sam ja dobro razumio.

Otvori konzolu, upisi
sudo bash
poslije toga pokusaj nesto tipa:
mount /dev/sdaX /mnt

Ovo X je broj particije. Ako uradis
cat /etc/fstab
vidjeces koje particije imas vec mountane ili komanda
df -h

U svakom slucaju poigraj se sa onom komandom 'mount' trebalo bi pomoci, ako gdje zapne, kazi sta je zapelo, pa da trazimo rjesenje :)

ccc pomazes ovim Ubunto-vnicma :D u SuSE cu te prijaviti :D

Za pokretaca teme ... proklikaj malo po linuxu pa vidi ima li gdje particije ... ubuntu je to negdje mount-ao 100% ako kojim slucajem nije ... evo ti je cika multikultivator reko sta ces ... on ima certificate da ore po linuxu :D

kreim

Post by kreim » 21/02/2011 16:14

ovako.. montiralo mi je D disk u folderu "windows". sada opet instaliram linux i ovako to izgleda

Uredjaj - /dev/sda6 ... Tip - ext3 ... tacka montiranja / (D disk)
Uredjaj - /dev/sda7 ... Tip - ext3 ... tacka montiranja / (C disk)
Uredjaj - /dev/sda8 ... Tip - ext3 ... tacka montiranja /boot
Uredjaj - /dev/sda9 ... Tip - swap...

nakon ovoga idem "Instaliraj" i on mi izbaci error kako je dvjema datotecnim sistemima dodjeljenja ista tacka montiranja.. tj. sda6 i sda7 kojima je data / tacka montiranja.

prosli put sam jednom disku (C)dodjelio / montiranje i taj disk sam imao pod "places>computer", drugom disku sam dodjelio tacku montiranja "/windows" i taj disk(D) mi je montirao u folderu "windows" koji se nalazi u prvom disku (C).

eh sada ne znam kako da oba diska montiram tako da vidim pod "places>computer".. koju tacku montiranja da im dodjelim jer sa / nece za obje...

ps: sada slobodno mogu formatirati diskove jer sam prebacio fajlove na drugi racunar, ako to ista znaci. (a vjerujem da znaci jer disk vise nije na ntfs vec na ext3)

valjda ste skontali u cemu je problem iako nisam bas najbolje objasnio :D

KRUNCH

Post by KRUNCH » 21/02/2011 16:47

Ako si tako uradio kao sto navodis otvori nautilus ili kako vec hodas kroz filesystem i otvori "/" i nadji folder windows dvostruki klik i to bi trebalo biti to. Stvar je sto si ti prilikom instalacije naveo da ti tu particiju mounta na taj i taj folder i da ga tretira kao dio sistema , dok ako imas jos particija koje nisi na taj nacin naveo onda ih mozes mountati ili preko konzole ili preko places pa ono coolerski kliknes :D

Post Reply