Linux

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderators: Bobi, Benq

Post Reply
ulicar

#1 Linux

Post by ulicar »

Preksinoc sam downloadirao, a sinoc instalirao Ubuntu Linux distribuciju http://www.ubuntu.com Za ljude koji vec koriste racunar nema nikakve potrebe da uce bilo sta. Sve je napravljeno da bude jednostavno i lako korisnicima. Super stvar. Da mi kojim glupim slucajem nije windows platforma na kojoj radim, ja bih sve moje win masine prebacio na Ubuntu sutra, toliko mi se svidio. Da koristim masinu za obicne kancelarijske poslove, ma nema nikakve dvojbe da bih koristio Ubuntu. Inace sam ranije imao SuSE, koji je bio super, ali ga Ubuntu bukvalno izbije iz cipela.

Kakva su vasa iskustva sa lindjama?
neko iz mase

Post by neko iz mase »

7 godina korisnik SUSE-a, na poslu radio sa RH, sad sa CentOS.
Najzadovoljniji sam za sad sa gentoo-om.

takodje toplo preporucujem FreeBSD koji takodje koristim vec 5 godina kao server
rashid

Post by rashid »

Sve je to lijepo i krasno ali linux nece dugo biti ka Windows. Sam koristim debian i ubuntu ... ali linux na masini i ako nemas interneta ti nista ne vrjedi. Kao developer na linux sistemima rad bez interneta je nemoguc ... jednostavno mi nedostaje ono apt-get install <ime_programa> ... ali zato windows ima VS2005 + MSDN dokumentacija i picim programirat ... a to linux zao developerima ne omogucava.

To je samo jedna moja kritika.

Ali kao sto kazu ... 100 ljudi 100 cudi ... 100 zena 199 sisa :)
ztluhcs
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.

Post by ztluhcs »

Windows na ma¹ini bez interneta i pirata isto tako ne vrijedi ni¹ta... Èak i manje nego Linux... ©ta taèno mo¾e¹ uraditi sa clean installom windowsa? Poslati mail u Outlook? Napisati Pismo u Wordpad? Obraditi sliku u Paint? Igrati se "solitera"?

DVD Linux distr. ti mnogo vi¹e omoguæava...

Btw, nekad mi lak¹e naæi stvari u MSDN preko google-a nego direktno u njemu :P

Zavisi u èemu programira¹ u Linuxu, neki fworks i libs su manje dokumentovani neki vi¹e...
rashid

Post by rashid »

ztluhcs wrote:Windows na mašini bez interneta i pirata isto tako ne vrijedi ništa... Čak i manje nego Linux... Šta tačno možeš uraditi sa clean installom windowsa? Poslati mail u Outlook? Napisati Pismo u Wordpad? Obraditi sliku u Paint? Igrati se "solitera"?

DVD Linux distr. ti mnogo više omogućava...

Btw, nekad mi lakše naći stvari u MSDN preko google-a nego direktno u njemu :P

Zavisi u čemu programiraš u Linuxu, neki fworks i libs su manje dokumentovani neki više...
Ako si nesposoban za trazit po MSDN-ju ti nisam ja kriv. Imam DVD instalaciju linux i instaliran kdevelop sa manpages i ono dokumentacije sta dolazi uz kdevelop. Ali opet nije to to ... jer internet je dao linuxu snagu. A kad pisem MFC ili .NET aplikacije mi je MSDN pravo pravo dobar sto za dokumentaciju u linux nemogu reci ...

... a o goloj installaciji linuxa da nepricamo.
ztluhcs

Post by ztluhcs »

rashid wrote: Ako si nesposoban za trazit po MSDN-ju ti nisam ja kriv. Imam DVD instalaciju linux i instaliran kdevelop sa manpages i ono dokumentacije sta dolazi uz kdevelop. Ali opet nije to to ... jer internet je dao linuxu snagu. A kad pisem MFC ili .NET aplikacije mi je MSDN pravo pravo dobar sto za dokumentaciju u linux nemogu reci ...

... a o goloj installaciji linuxa da nepricamo.
Ma rodila majka sposobne... Ti zna¹ brzo nasurfavati MSDN pa te to kvalifikuje da prièa¹ s visoka o ovome?

:-)

E moj Ra¹o...
ztluhcs wrote: Btw, nekad mi lak¹e naæi stvari u MSDN preko google-a nego direktno u njemu :P
èitaj Ra¹o...
Last edited by ztluhcs on 03/08/2006 15:32, edited 2 times in total.
ztluhcs

Post by ztluhcs »

ostro i na prvu wrote:
ztluhcs wrote:Windows na ma¹ini bez interneta i pirata isto tako ne vrijedi ni¹ta... Èak i manje nego Linux... ©ta taèno mo¾e¹ uraditi sa clean installom windowsa? Poslati mail u Outlook? Napisati Pismo u Wordpad? Obraditi sliku u Paint? Igrati se "solitera"?

DVD Linux distr. ti mnogo vi¹e omoguæava...

Btw, nekad mi lak¹e naæi stvari u MSDN preko google-a nego direktno u njemu :P

Zavisi u èemu programira¹ u Linuxu, neki fworks i libs su manje dokumentovani neki vi¹e...
kako je moj dobri profesore :D
Evo vje¾bam MSDN malo... Uzeo MSDN in 21 days... :D :D :D
ulicar

Post by ulicar »

Izvini, ali Windows ne dolaze sa VS2005 + MSDN, tako da tvoja prica kako su windoze bolje od linuxa jer imas VS2005 nema smisla nikakvog :)

Ja sam takodje za teoriju "lopata". Necu istu lopatu koristiti za ciscenje snijega i kopanje jarka, jer ako to uradim, mnogo sam glup, ali jednako tako necu reci da ashov lopata nevalja, jer meni treba lopata za snijeg, a ne za kopanje jarka.

U zavisnosti koju lopatu koristis, imas i dokumentaciju za te lopate. Recimo JAVA i NetBeans su po mom skromnom misljenju, a ne samo mom, bolji od .NET 2.0 i VS2005, a jos su i besplatni u poredjenju sa VS2005 + MSDN koji kostaju 1300 KM :) Usput, ja radim sa VS2005 i .NET, te moram imati windows lopatu, pardon masinu ;)
rashid wrote:Sve je to lijepo i krasno ali linux nece dugo biti ka Windows. Sam koristim debian i ubuntu ... ali linux na masini i ako nemas interneta ti nista ne vrjedi. Kao developer na linux sistemima rad bez interneta je nemoguc ... jednostavno mi nedostaje ono apt-get install <ime_programa> ... ali zato windows ima VS2005 + MSDN dokumentacija i picim programirat ... a to linux zao developerima ne omogucava.

To je samo jedna moja kritika.

Ali kao sto kazu ... 100 ljudi 100 cudi ... 100 zena 199 sisa :)
ulicar

Post by ulicar »

Sinoc sam instalirao Apache2 i PHP brze nego sto sam ikada instalirao PHP na windoze a jutros sam instalirao NetBeans koji se vrte ubjedljivo brze na linuxu nego na windozama. Ocekujte neke JAVA freeware aplikacijice (koje i meni trebaju) za linux :)

Image
neko iz mase

Post by neko iz mase »

i koristite netbeans pored eclipse???
ztluhcs

Post by ztluhcs »

Meni ne¹to Borlandovi alati vi¹e srcu prirasli... :) Nostalgija... ©ta li... :)
ulicar

Post by ulicar »

neko iz mase wrote:i koristite netbeans pored eclipse???
U, meni je Eclipse pravo dobra i na Macu mi se ponosno vrti vec stoljece, ali NetBeans su pravo napredovali u posljednjih godinu dana. Nemoj ih pljuvati prije nego ih iskusas.

Image

Sto se borlandovih alata tice, valjda je nostalgija jedini prihvatljiv razlog da ih koristis :)
sniper_w

Post by sniper_w »

Meni nešto Borlandovi alati više srcu prirasli
Ako si mislio na Delphi, onda imas linux alternativu koja se zove Lazarus. To je laicki receno Delphi za linux.
ztluhcs

Post by ztluhcs »

sniper_w wrote:
Meni ne¹to Borlandovi alati vi¹e srcu prirasli
Ako si mislio na Delphi, onda imas linux alternativu koja se zove Lazarus. To je laicki receno Delphi za linux.
Ma na Java alate... Delphi nisam dotakao godinama...

Eh, da nekad bija¹e dobro zami¹ljena a lo¹e implementirana ideja koja je nosila ime Kylix :)
ulicar

Post by ulicar »

IMHO JBuilder je bio najgori alat za JAVA programiranje ikada. Ja sam na macu imao JBuilder instaliran prije nekoliko godina i cim sam skontao Eclipse pobjegao od JBuildera, sve se nogom u gu*icu udarao da brze trcim. Sada NetBeans odrase (opet IMHO). Oni su najodgovorniji za ovakvo stanje u Borlandu :roll:
ztluhcs wrote:Ma na Java alate... Delphi nisam dotakao godinama...

Eh, da nekad bijaše dobro zamišljena a loše implementirana ideja koja je nosila ime Kylix :)
ulicar

Post by ulicar »

E, dobar ti ovaj dock bar ledo, mac style, kako da je nabavim?

Da sam malo zagooglao, nasao bih odgovor sam http://www.taimila.com/ubuntuosx.php
ulicar

Post by ulicar »

Evo pocela transformacija :)

Image
Qler

Post by Qler »

moze li mi neko napisati kako da podesim cablenet konekciju na ubuntu live distribuciji?! nisam nasao na netu :roll: :-? bio bih mu veoma zahvalan.
ulicar

Post by ulicar »

Jel' imas router, ili... Kako se kacis?

pogledaj na http://ubuntuguide.org/wiki/Dapper ako nema tamo, onda imas problem :)
Qler wrote:moze li mi neko napisati kako da podesim cablenet konekciju na ubuntu live distribuciji?! nisam nasao na netu :roll: :-? bio bih mu veoma zahvalan.
Qler

Post by Qler »

ma nemam router.. modem na LAN i to je to.. ne nadjoh kako da napravim konekciju znaci treba mi samo da mi net proradi :) dalje mogu traziti i pitati :) ono make new connection :D
Qler

Post by Qler »

ma kupovao sam neki hradware mjenjao koonfu :) pa sam skroz zaboravio na ubuntu :D moram to srediti ovih dana :)
SHOCK

Post by SHOCK »

Instalirao sam Ubuntu 6.06 pored Windowsa i mogu reći da sam jako zadovoljan. Imao sam sreće i da je moj modem podržan sa drajverima pa sam uspio i na internet. Od tada Windows palim samo kad moram (iako nije nikad bilo baš toliko potrebno, jer ima ovdje sve samo što moram neke još stvari naučiti, a nemam nekad vremena). Jedino mi Gaim Messenger ne radi, zapravo pokrene se i najednom nestane, pa sam insalirao Amsn i problem rješen.
SHOCK

Post by SHOCK »

Qler wrote:moze li mi neko napisati kako da podesim cablenet konekciju na ubuntu live distribuciji?! nisam nasao na netu :roll: :-? bio bih mu veoma zahvalan.
Jesi li pitao na forumu nešeg udruženja linuxaša, mislim da bi trebao ako nisi:
http://www.linux.org.ba
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Post by xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx »

ukucaj pppoeconf i podesi, to je to.
Post Reply